banán

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
JankaT
Nový uživatel
Příspěvky: 24
Registrován: Pá Bře 07, 2008 12:31
Místo/Bydliště: Martin, SR

banán

Příspěvekod JankaT » Út Bře 18, 2008 11:45

Dobrý deň,
práve som sa tu dočítala šokujúcu správu: činčila vraj rozhodne nesmie papať banán???
A keď môj Scooby strašne ľúbi čerstvý banánik a vždy sa ide za ním zabiť (zje tak jedno koliesko, viac mu nedám). Dokonca som mu ho dala aj po pôrode, aby nabrala sily (hrozienka neľúbi).
Zvláštne je však to, že ostatní banány úplne odmietajú.
Len dúfam, že mu tým nejako neubližujem... :( Keď má z toho takú radosť... :lol:

Disable adblock

Avatar uživatele
LUCIA
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1517
Registrován: Út Srp 15, 2006 13:16
Místo/Bydliště: Bratislava, SR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LUCIA » Út Bře 18, 2008 13:44

Banan by sa nemal davat ani ako cerstvy a ani ako suseny.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Út Bře 18, 2008 14:08

LUCIA napsal:Banan by sa nemal davat ani ako cerstvy a ani ako suseny.

Souhkasim a důvod - je příliš tučný!

Avatar uživatele
Peťulinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 603
Registrován: Út Ún 19, 2008 12:41
Místo/Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Peťulinka » Út Bře 18, 2008 14:10

jojo, taky bych nedávala....však tu někde bylo psáno, žádné tropické ovoce...můj činči to naštěstí ani žrát nechce :)

Disable adblock

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Út Bře 18, 2008 15:44

jj , tomu našemu taky banány nedáváme.Jen sušený jabka , občas rozinku... :)

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Út Bře 18, 2008 17:19

Jako mlsku doporučuju: Jablíčka jak sušené, tak čerstvé, rozinky, sušené borůvky, kopřivy, květy pampelišek, sedmikrásek, kočičky, šípek (okvětní lístky i plod), vločky ovesné nebo špaldové. Všeho s mírou a vše sušené! :wink:

Některé tyto mlsky můžeš použít i jako první pomoc. Průjem: borůvka, ovesná vločka. Zácpa: jablíčko, rozinka.

Avatar uživatele
JankaT
Nový uživatel
Příspěvky: 24
Registrován: Pá Bře 07, 2008 12:31
Místo/Bydliště: Martin, SR

Příspěvekod JankaT » Út Bře 18, 2008 22:23

...to všeko viem a vie to aj moja druhá činčila Ňufko, lebo on banány vôbec nechce.
Ono sa to stalo náhodou, keď som sa so Scoobym hrala a jedla som pri tom banán, tak si dal aj on a veľmi mu chutil. No a tak mu vždy dám kúsok. Práveže on nikdy nejavil nejaký extra záujem o ostatné pamlsky, ale keby ste ho videli, ako sa dokáže dobíjať práve za tým čerstvým banánom - no a nedajte mu kúsok, keď tak strašne chce... :D
Ale po dnešku mu to asi budem musieť vyhovoriť... :( (ešte o tom nevie... :wink: )

Avatar uživatele
parisse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1483
Registrován: Po Srp 27, 2007 20:23
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod parisse » Út Bře 18, 2008 23:35

JankaT napsal:...to všeko viem a vie to aj moja druhá činčila Ňufko, lebo on banány vôbec nechce.
Ono sa to stalo náhodou, keď som sa so Scoobym hrala a jedla som pri tom banán, tak si dal aj on a veľmi mu chutil. No a tak mu vždy dám kúsok. Práveže on nikdy nejavil nejaký extra záujem o ostatné pamlsky, ale keby ste ho videli, ako sa dokáže dobíjať práve za tým čerstvým banánom - no a nedajte mu kúsok, keď tak strašne chce... :D
Ale po dnešku mu to asi budem musieť vyhovoriť... :( (ešte o tom nevie... :wink: )
Já myslím,že když si třeba 3x kousne jednou za čas,nic se neděje.Přece i činčilky mají nárok na malej hřích.Já miluju bůček,taky to není zrovna zdraví jídlo,vím to.Ale jednou za čas prostě neodolám a dám si ho se zelím a se 6.Takže asi tak.

Avatar uživatele
Biffi
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1048
Registrován: Ne Ún 26, 2006 11:51
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Biffi » Čt Bře 20, 2008 9:26

Moje myšky banán nejedí taktže to mám vyřešeno :))

Avatar uživatele
tuta
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1479
Registrován: Út Črv 27, 2006 21:58
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tuta » Čt Bře 20, 2008 9:32

Matylda i Barča u banánu správně vržou zubama. Že by byl banán mastný to se mi nezdá... Má v sobě sice hodně cukru, ale když má činča dost pohybu tak ten cukr rychle spálí... Potom je v banánu hodně vlákniny, a ta snad neublíží... Ale banány jsou drahý, doma se vyskytují málokdy a k holkám se dostanou ještě míň často... Myslím že čerstvý banán je menší zlo než sušený, protože v sušeným jsou všechny látky koncentrované...
Jo a pozor na ostropestřec, má velmi silné účinky na játra, ale tím rychlým a vlastně brutálním pročištěním jater vyvolá tlak na žlučník a ledviny...

secreet
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: Pá Bře 07, 2008 19:18

Příspěvekod secreet » Čt Bře 20, 2008 10:31

ja bych jim ho nedala ani omylem.
Uz to tady bylo stokrat receno, proc porad neco zkouset a davat jim neco, co jim muze uskodit, proc experimentovat, kdyz chceme, aby byli zdrave.
Argumentovat tim, ze clovek taky nekdy zhresi v jidle je sice pravda, ale my lidi si za sebe zodpovidame, ale zvirata ne, za ty zodpovida jejich panicek.
A banan obsahuje tuk a ne malo a take cukr je velmi spatny pro ne, at ho spali pohybem, nebo ne, jak uz tady psala i Alice, ze ten cukr i v podobe obcasnych rozinek ma vliv na velkou kazivost zubu a take na cukrovku, na kterou jsou cinci haklive stejne, jako osmaci.
Myslim, ze neni co resit pro ty rozumne chovatele, protoze existuji i zdrave pamlsky pro ne.Ale bohuzel je to kazdeho vec a svedomi, cim svoji cincu krmi.
Pokud jde o vlakninu, tak tu maji v kvalitnim sene potrebne mnozstvi.
Naposledy upravil(a) secreet dne Čt Bře 20, 2008 10:35, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Čt Bře 20, 2008 10:35

Ja mam dost skepticky vztah k exotickemu ovociu. Ako dietolog viem, ze sa nedoporucuje tehotnym zenam, lebo moze sposobit podrazdenie. Predsa len niesme zvyknuti na tento druh ovocia v nasich zemepisnych sirkach. Z tohto dovodu banan zvieratam nikdy nedavam. A ako hovori Ina cukor a tuky na situacii tiez neprilepsia.

secreet
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: Pá Bře 07, 2008 19:18

Příspěvekod secreet » Čt Bře 20, 2008 10:39

Alice napsal:Ja mam dost skepticky vztah k exotickemu ovociu. Ako dietolog viem, ze sa nedoporucuje tehotnym zenam, lebo moze sposobit podrazdenie. Predsa len niesme zvyknuti na tento druh ovocia v nasich zemepisnych sirkach. Z tohto dovodu banan zvieratam nikdy nedavam. A ako hovori Ina cukor a tuky na situacii tiez neprilepsia.


diky Alice za Tvuj cenny prispevek.
Je to presne tak, jak pises a navic banany obsahuji tropickou plisen.
Nekdo dava dokonce i obcas kousek pomerancu a tam je to snad jeste horsi, ponevadz, aby prestaly ten trnsport je kura chemicky osetrena, coz se dostane v nejake mire i do pomerancu, alespon ja to pri jejich pojidani citim a kolikrat me pomerance i pekne prozenou.Dovedu si predstavit, co to muze udelat tak citlivemu zvireti, jako cincila je. Pak se tady nikdo nedivte, az vam cinca treba i umre na smrtelny prujem.
Ale jak jsem psala, je to bohuzel kazdeho vec.

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Čt Bře 20, 2008 10:43

Citrus by cincila uz vobec nemala dostat. Ja tiez neprijemne reagujem na pomarance. Urobi sa mi okolo ust vysyp a trva aj tyzden kym zmizne.

secreet
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: Pá Bře 07, 2008 19:18

Příspěvekod secreet » Čt Bře 20, 2008 10:46

Alice napsal:Citrus by cincila uz vobec nemala dostat. Ja tiez neprijemne reagujem na pomarance. Urobi sa mi okolo ust vysyp a trva aj tyzden kym zmizne.


No prave a cincili zazivani patri mezi nejcitlivejsi a sebemensi odchylka se muze osklive vymstit.

secreet
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: Pá Bře 07, 2008 19:18

Příspěvekod secreet » Čt Bře 20, 2008 10:49

Alice napsal:Citrus by cincila uz vobec nemala dostat. Ja tiez neprijemne reagujem na pomarance. Urobi sa mi okolo ust vysyp a trva aj tyzden kym zmizne.

dokonce jsem se jednou osypala z pomerance, nebo manga´, uz nevim i dole:-)

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Čt Bře 20, 2008 10:50

:lol: :lol: :lol:

Avatar uživatele
bigi
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 197
Registrován: Čt Zář 27, 2007 20:44
Místo/Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod bigi » Čt Bře 20, 2008 19:18

My tohle nastěstí nemusíme řešit. Naše Niki nejí nic kromě sena, granulí, sušených jablek, rozinek, šípků a podobných "zdravých" věcí.

secreet
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: Pá Bře 07, 2008 19:18

Příspěvekod secreet » Čt Bře 20, 2008 19:46

no, ono praveze, jak zminovala Alice, tak ty rozinky pro ne rozhodne zdrave nejsou taky, protoze se jim po tom kazi zuby a s tim pak nejde delat taky nic.
Rozinky obsahuji hodne cukru, takze to je rozhodne mozne.
Co jsem si to od ni precetla, tak budu take davat jen jednu rozinku dvakrat do mesice radeji.Spis ty sipky, ty jim neublizi denne jeden a dvakrat do tydne platek suseneho jablicka mozna.

Avatar uživatele
Peťulinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 603
Registrován: Út Ún 19, 2008 12:41
Místo/Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Peťulinka » Čt Bře 20, 2008 20:06

já už jsem rozinky úplně přestala dávat a teďka jen každý den kousek křížaly, mrkev a šípky, samozřejmě střídavě :)

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Pá Bře 21, 2008 10:37

Ja davam hrozienka tak ako Ina. 2x do mesiaca. Vynimku robim pri samiciach s cerstvo narodenymi mladatami. Koli mlieku a energii dostanu prve 3 dni viac ale potom uz nie. Je skoda, ze v Cechach je taky slaby vyber pochutok pre cincily. Ja im z Oxbow kupujem 4 druhy sena a z inych internetovych stranok rozne lucernove keksiky, jablkove a zihlavove pelety, cierne uhlie a co ja viem co ine. Tym padom nemam potrebu davat nic sladke a zvierata su radi, ze dostanu maskrtu :-)

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Pá Bře 21, 2008 12:29

Alice napsal:...rozne lucernove keksiky, jablkove a zihlavove pelety, cierne uhlie a co ja viem co ine...

Tak preto sa tak dobre darí činčilám na Ostravsku :lol: .

Avatar uživatele
Peťulinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 603
Registrován: Út Ún 19, 2008 12:41
Místo/Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Peťulinka » Pá Bře 21, 2008 12:45

STYRO napsal:
Alice napsal:...rozne lucernove keksiky, jablkove a zihlavove pelety, cierne uhlie a co ja viem co ine...

Tak preto sa tak dobre darí činčilám na Ostravsku :lol: .


:shock: opravdu černé uhlí??? jedu za pár dní do Ostravy tak že bych si tam nabrala :lol:

secreet
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: Pá Bře 07, 2008 19:18

Příspěvekod secreet » Pá Bře 21, 2008 13:40

Priznam se, ze jsem, nez to tady Alice zverejnila o tech zkazenych zubech davala svym mazlikum castokrat i jednu rozinku denne, nebo platek krizalky.Nastesti se to neprojevilo zkazenymi zuby, ikdyz tomu verim, slysela jsem o tom uz predtim, ze jsou cincily nachylne i na velkou kazivost zubu, polepsim se, ponevadz bych pak byla pokrytec, ktery neco jineho kaze a jinak kona:-).
Kazdopadne ale moje cinci nikdy nedostaly jinou, nez biorozinku,ikdyz cukry jsou v kazde, bohuzel.
Kazdopadne jsou ale rozinky dobre pri zacpe, ktera neni zapricinena jinym, zavaznejsim problemem a take asi, pokud treba bohuzel je cincilka uz vazne nemocna s tema zubama a korenama v takovem stavu, ze ji uz moc zivota nezbyva, tak tam to asi neni potreba resit, spis tomu zvireti ten zbyvajici zivot jeste zprijemnit.
Napriklad v Brne pan doktor Jekl dle prohlidky a rentgenu je schopen naprosto presne odhadnout, v jakem stavu to je a kolk casu asi cincilce zbyva.

secreet
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: Pá Bře 07, 2008 19:18

Příspěvekod secreet » Pá Bře 21, 2008 13:52

Zkousela jsem pres toho znameho veta objednani produktu firmy Oxbow.
Pokud by se to podarilo, mel byste nekdo zajem o odber?Vcetne take toho prikrmu, jak zminovala Alice -Critical-Care.
Ten Critical Care, pokud by nekdo ho potreboval pro nemocnou cincu, nebo cincu po zakroku akutne bych poslala, ale jinak bohuzel ted nemam a nebudu mit cas na rozesilani ostatnich produktu, jako sena, pellets atd., takze by se musel najit nekdo, kdo bude mit cestu sluzebni, nebo soukromou a kdo by mel vic casu na odebirani a rozesilani.

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”