"štěkání"

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

FiREFOX

"štěkání"

Příspěvekod FiREFOX » Po Črv 13, 2005 16:27

jedna moje cincilka mi obcas naprosto bezduvodne zacne v domecku vydavat takovy zvuky - jako kdyby stekala - uz jsem ji ale videl stekat i mimo domecek takze "zly sny" bych vyloucil - nesetkali jste se s tim nekdo ??? :?

Disable adblock

akrubek

JJ

Příspěvekod akrubek » Po Črv 13, 2005 17:11

Jojo,Jůlinka to taky dělá...a dělá to třeba i když zaleze za skříň...sice ven může,ale raději dělá že ne...ale nevím,co tím vyjadřujou...co je s Montýskem,tak s tím ale prakticky přestala :) Tak nevím no...

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Črv 13, 2005 17:54

Ferdík to dělá, když je zalezlý v lahvi a dříme...nespí ale. Prostě jen tak. Měla jsem obavy, jestli ho něco nebolí, ale je v pohodě. Dělá to někdy, když je zalezlý za skříní. Tváří se při tom naprosto neutrálně, také si nejsem jistá, co tím vyjadřuje. :?:

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Po Črv 13, 2005 18:37

Vetsinou jde o stres, nebo leknuti, nebo vyjadruji timto i nesnasenlivost vuci nekomu, strach.

Disable adblock

anča

Příspěvekod anča » Po Črv 13, 2005 18:46

Moje činčilky to taky vydávají takovídle zvuk,ale jen když zalezou do baráčku a nebo když zalezou za skříň.Když se leknou tak vydávájí uplně jiný zvuk.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Štěkání

Příspěvekod VeronikaL. » Po Črv 13, 2005 19:34

Jestli máme na mysli ten samý zvuk, tak Gerturda ho vydává, když je stresovaná a bojí se a zahání strach a stres bojovností a útokem, neboli se chová naštvaně. Dost často takhle štěkala na kočku, kterou nenávidí (a kouše ji do ocasu), pak na lidi (když jim chtěla dát najevo "jděte ode mě, nemám vás ráda, zmizte") - na lidi i na kočku se taky snažila "nepřátelsky čůrat" - někdy se ovšem netrefila.
Někdy se holky rafnou o jídlo, většinou se strkají u jednoho krmítka, zatímco ve druhém mají přesně to samé :lol: a pak taky krátce štěkají (ale hned se zase udobří).

Radka.S

Příspěvekod Radka.S » Po Črv 13, 2005 19:42

Já tedy dle svých zkušeností rozlišuji několik původů onoho "štěkání". 1)jako signál "Běž pryč!" (takhle na mě štěká sameček mé tchyně, protože mě nesnáší-je to blbec 8) ), nebo také když je činčila v ohrožení 2)moje činčilka někdy "štěká" ze spaní, není to ale tak hlasitý a výstražný tón jako v prvním případě, spíš takový brumlání ze spaní a konečně za 3) moje činčilka mě tím šíleně zlobí, ale docela často takhle "štěkala" v noci, když jí bylo smutno a to tak dlouho, dokud nevzbudila celou rodinu a já za ní vždycky musela přijít. Takhle jsem si jí naučila tak, že pravidelně "štěkala" každý den v půl čtvrté ráno. Musela jsem si jí brát do postele a mazlit se s ní třeba hodinu... Pak jsem jí koupila do klece kamarádku a už takhle štěká málokdy. A když, tak holky i s klecí odnesu do suterénu. (za trest :D :D :D )

Zvláštní je, že jsem vždycky o činčilkách četla, že se nedají moc ochočit a tak, ale Exótek (i když je to hrozná divoška) mě někdy hrozně překvapí tím, že se nechá hrozně dlouho hladit a často u toho tak zvláštně vrní. (já tomu říkám, že "vibruje". Připomíná mi tím kočky, když je drbete :D ) Když si jí vezmu do postele, sedí mi u hlavy, někdy i přímo na ní a nechá se dlouho drbat. Mám z toho pak hrozně hezkej pocit...

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Črv 13, 2005 21:00

Tak to, co popisuje Veronika, já považuju za prskání a štěkání jsem zaměnila s těmi hlasitými zvuky, které občas vydává, když dřímá. Rozhodně se nejedná o zastrašování, neboť při tom nehne ani brvou, prostě v klidu. Asi bychom si nejlépe rozuměli, kdybychom byli schopni to nahrát a dát sem do fóra, pak by to bylo jednoznačné :).

Milan

Příspěvekod Milan » Út Črv 14, 2005 15:46

Pokud jde o zvuky, kdy činčilka někam zaleze a nemůže ven, tak to jsem zažil 2x s Bárou, když byla ještě malý tele a myslela si, že může vlízt všude. Jednou jsem, ji pomáhal z mezírky mezi klecí a zdí a podruhý jsem, kvůli ní, musel rozšroubovat i psací stůl, abych ji dostal ven. A co se týče toho zvuku, který při volání o pomoc vydávala, tak to se nebojte, ten se nedá zaměnit s žádným jiným zvukem, je to takový zvuk, při kterém si myslíte, že ji berou na nože :lol: :lol: :lol: :lol: Je to takový vysoký pískavý tón, že se vám až srdce zastaví a vypadáte asi takhle :shock: :lol: :lol: :lol:

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Út Črv 14, 2005 20:41

mně jednou jeden činčilák zalez do kuchyňskýho jádra, a nemoh ven... taky takhle ječel, takže to znám... museli jsme kvůli němu volat známýho, kterej celý to jádro rozebral... Jakmile se Mates dostal ven, tak byl zas úplně v pohodě, jako by se nic nestalo.. :D

LídaK

Příspěvekod LídaK » Út Črv 14, 2005 22:19

Terezka napsal: Tváří se při tom naprosto neutrálně, také si nejsem jistá, co tím vyjadřuje. :?:


:D :D :D Čincily se někdy tváří jinak než neutrálně?


hmm, když o tom tak přemýšlím, naše Běla se umí občas tvářit poťouchle :lol: ale zbylé dvě to neumí :-)

Maru
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: Pá Bře 04, 2005 9:51
Místo/Bydliště: Mrač 178

Příspěvekod Maru » Stř Črv 15, 2005 7:19

Moje holky taky "štěkají" sedí na poličce a najednou začnou tak jako spíš kvíkat, ale jsou úplně v klidu, takže mě to nepříde jako, že by to bylo ze stresu :wink:

Host

Příspěvekod Host » Ne Črv 19, 2005 17:27

Souhlasim s Maru. Moje Amálka taky sedí v klidu v kleci a najednou zacne knikat, takze si myslim, ze je to v poho, proste jen vydava zvuky 8)

Avatar uživatele
Jaul
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: Ne Črv 19, 2005 17:09
Místo/Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jaul » Ne Črv 19, 2005 17:34

Tak predchozi jsem psala ja, akorat me to neprihlasilo, omlouvam se :oops:

Burýska
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 614
Registrován: So Kvě 14, 2005 18:55

Zvuky...

Příspěvekod Burýska » Út Črv 21, 2005 18:40

Na řeč činčilek se můžete číhnout na stránkách :
The Sounds Made by the Chinchillas
http://www.chinchilla-sounds.de
v německém či anglickém znění i s ukázkami "štěkání " a kňourání"

No zkuste si to najít,jestli budete mít zájem...je to velmi poučné :lol:
Já kňourám ze spaní ,když se mi něco zdá,je to takové vzpomínání na maminku a upozorňování,aby na mě nešlápla,že tady hajám.

Jinak k připomínce,že se činčilka tváří vždy neutrálně,tak to není pravda,činča je jedno zvířátko z mála,která umí od úsměvu po spokojené pohledy,veselá očka,no prostě umí všechny "ksichtíky"
Zkuste jí podrbat na straně pod krčkem a uvídíte to sami :shock: :D :lol:

Burýska :D

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Út Črv 21, 2005 21:52

Myslela jsem to tak, že činča se tváří neutrálně, když vydává ten konkrétní zvuk, o kterém se tu bavíme, jinak je to zvířátko tisíce ksichtů. :wink:

LídaK

Příspěvekod LídaK » Stř Črv 22, 2005 20:46

Terezka napsal:Myslela jsem to tak, že činča se tváří neutrálně, když vydává ten konkrétní zvuk, o kterém se tu bavíme, jinak je to zvířátko tisíce ksichtů. :wink:
:D :D :D

Brunda

Příspěvekod Brunda » Po Srp 08, 2005 12:11

Mam novou cincilku - pres 2 mesice starou Aju, privezla jsem si ji pred 4 dny. Vcera jsem ji vypustila, aby se probehla, ale ona vbehla pod komodu, tam si sedla a zacala hlasite kricet. Dala jsem k ni ruku, tak prskla a zase kricela. Skrabala jsem ji pod krcem, to se ji evidentne libilo, ale kdyz si vzpomnela, zase zacala kricet (nebo stekat) nebo nevim, co. :roll: Nejdriv jsem si myslela, ze ji neco boli, ale to asi ne... Nevite, co by to mohlo byt??? Me ruky se, myslim, neboji - kdyz ji dam do klece, slape mi po ni, bere si z ruky jidlo, ale nevim, co ji vcera prelitlo pres nos. :cry: Kdyz jsem ji skrabkala, vypadala, ze bude spinkat, ale po navratu do klece ozila...Rano byla v pohode. Snad mela jen spatny den.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Srp 08, 2005 13:21

Činčilí mláďátka jsou někdy smutná. Asi si vzpomenou na to, jak ještě nedávnu byla u maminky a stýská se jim. Jestli je to takové žalostné naříkání, tak to je ono. Mrňouska to brzy přešlo, ale z počátku si taky občas "pobrečel".

Brunda

Příspěvekod Brunda » Po Srp 08, 2005 14:40

Diky, Ivo. Snad to fakt byl jenom stesk...Jeste jsem si vyslechla ruzne skreky z www.chincilla-sounds.de. Jeden ze skreku mi pripadal hodne podobny tomu Ajinu a pry to znamena, ze je cincilka po probuzeni, ale jeste unavena...tak i to je mozna pravda, protoze se Aja zrovna probudila a vypadalo to, ze by se sla probehnout. :? Snad bude v poradku. Je to moje zlaticko a moc me to mrzi, kdyz tak narika :cry:

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Srp 08, 2005 15:07

Ony ty naše chlupaté potvůrky umí naříkat opravdu hodně žalostně a když to člověk slyší poprvé, je z toho dost na větvi. :shock: Ale pohlazení, kousek mňamky nebo něco na hraní to rychle spraví :lol:

Monika

Příspěvekod Monika » Čt Srp 11, 2005 16:14


Mám 4letého činčiláka Dannyho. To o čem mluvíte je u něj běžné. Může se jednat o to o čem jste zatím mluvili (volání o pomoc, zastrašování, že je ve stresu), ale to co jsem neviděla, je že se snaží jen upoutat pozornost. Danny si tím říka, že chce ven z klece, abych mu dala dropsík, nebo jen abych ho podrbala za ouškama. Z počátku jsem se bála, že špatně skočil a něco se mu stalo, ale neee. Je tak trochu vyč.... Ví, že za nim přijdu kdykoli se takhle ozve (náhoda je blbec a opravdu se může něco stát), jen tak sedí, kouká na mě, ješte jednou pískne, dostane pamlsek a je spokojenej. :wink:

Avatar uživatele
camilla
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1721
Registrován: Pá Srp 26, 2005 21:08
Místo/Bydliště: Žatec (Ústecký kraj)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod camilla » Stř Zář 28, 2005 10:45

u nás nejvíce "štěká" Charlie. Vyleze nahoru na "rozhlednu" (nejvyšší polička v kleci) a sedí. A pak to začne. Dělá to tak 1x denně. Včera se k němu přidala Casyna, ale jen na chvíli. Ta to podle mě udělala proto, že jsem si jí schválně nevšímala - naučila se strašně škemrat o pamlsky. A když jsem jí řekla, že už měla dneska víc než je zdrávo, začala mi nadávat. Amálka to dělala první 3 dny, měla strach ze psů, ale už je to v pohodě. Včera to zkoušel jeden z prcků - vyšplhal se nahoru do klece a napodoboval svýho tátu. Pak bohužel žuchnul dolů. Vypadalo to ošklivě, dokonce začal i kňourat, že jsem vyskočila z gauče a mazala hned do klece, ale za chvíli si začal zvesela hopkat (pořád mrňata hopkaj po všech čtyřech, ve skoku se obrátí o 360 stupňů a hopkaj a hopkaj a hopkaj. Je to legrační je pozorovat... :lol: )

Zolty

Příspěvekod Zolty » Stř Zář 28, 2005 12:15

co je za náladu při štěkání poznáte perfektně u psounů... ti takhle štěkaj když si chtěj bránit svou smečku ( pokud žijou doma, tak lidi, který je do ní jakoby považují )... takže nesnášenlivost se strachem a bojovností bych řekla, ale nevim jestli je to tak i u činčilek.. :)

Avatar uživatele
camilla
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1721
Registrován: Pá Srp 26, 2005 21:08
Místo/Bydliště: Žatec (Ústecký kraj)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod camilla » Stř Zář 28, 2005 14:27

já jsem se teď vrhla na stránky, který jsou tu daný jako doporučená literatura: http://www.chinchilla-sounds.de/kontakt.htm - dala jsem si to do němčiny, abych si to mohla přeložit. Pak to dám v češtině do wordu - jednou se to může hodit. Třeba někomu, kdo si ode mě koupí činčilku. tekže kdyby měl třeba někdo zájem, pošlu mu to mailem. Ale nejdřív to musím přeložit. Sice je dneska státní svátek, ale já straším v práci :cry:

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”