Obrovské pelichání činčiláka

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Lucka21
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Stř Bře 31, 2010 23:07
Kontaktovat uživatele:

Obrovské pelichání činčiláka

Příspěvekod Lucka21 » Stř Bře 31, 2010 23:10

Dobrý den už nevím kam se obrátit a tak se chci zeptat zkušených chovatelů co si o tom myslí nebo vědí jak pomoci mému skoro ročnímu činčilákovi...včera jsem si dovezla od hcovatele necelý rok starého činčiláka vše vypadalo v pořádku a tak jsem si ho vezla domu ale doma jsme zjistili že s nim není něco v pořádku.Staršně moc pelichá pelichá tak že má místy i holou kůži.celá kůže vypadá jakoby neměl písek nejméně měsíc taková sjednocená pomáčkaná neí nadýcháná a slitá v barvu ale je jak stříbrno černý strakáč.nevím jestli je to převozem nebo tím že mu nedávali krmení jaké by měl mít jelikož si vzpomínám že ve voliéře měl jen seno a vodu a piliny nic víc krom staré ohlodané větve.celkovéě je na tom dobře zuby má sice světle oražové ale jí dobře i z ruky z nosu mu neteče oči vypadají tako OK a pohlaví také v pořádku.jen uši má jakoby šupinkovité nevíte jak mu pomoci hlavně tedy s tím pelicháním protže beru to že chlupaté zvíře pelichá ale to že si ho položíte na hrudník a pak se otře zády při útěku o tričko a zůstanou vám doslova trsy chlupů je až děsivé bojím se o něj aby z něj nebyl nakonec skiny činčila :(((

Disable adblock

Avatar uživatele
Vignette
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: So Led 23, 2010 17:17
Místo/Bydliště: Praha- Barrandov

Příspěvekod Vignette » Stř Bře 31, 2010 23:42

No, podle "šupinkovitých" uší bych řekla, že by to mohla být plíseň... ale vážně netuším, jestli při tom činčily takhle hrozně pelichají... radši počkej, až odpoví někdo další :wink:. Taky bych doporučovala projít diskuzi, o kožních problémech už toho tu bylo napsáno spoustu...

Avatar uživatele
Nefertiti
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Ne Ún 07, 2010 8:57

Příspěvekod Nefertiti » Čt Dub 01, 2010 6:33

aj ja by som povedala, že je to plieseň...teda ak má tie šupiny na uškách. To, že pelichá viac...no ono to môže byť spojené všetko so všetkým, jednak tá strava, presun do nového domova, aj to, že nemal dlhšie piesok...ak má na tých lisých miestach červenú pokožku alebo sa jej tam tiež začínajú tvoriť šupiny....tak má určite plieseň po celom tele.
Na plieseň odporúčajú všetci fungi stop, ten pridávaš do piesku.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Dub 01, 2010 8:08

Mohla by to ta plíseň být,ale i něco jiného.Nejlepší by bylo postižené místo i celého činčiláka vyfotit a dát sem fotku.
Pokud nevíš jak,pošli mi jí já jí sem dám- minlub@seznam.cz
Jsou přímo vidět holá místa a má tam šupiny nebo strupy?
Ale pro jistotu si určitě sežeň Fungistop (prášek proti plísni)-1 lžíce do koupacího písku.Spíš ho seženeš přes internet (ve zverimexech do nemívají)-třeba na: http://www.zravamrska.cz/?pisek,31

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Dub 01, 2010 8:11

Ještě jsem se chtěla zeptat od koho tu činčilku máš že jí chovali v takovýhle podmínkách a dají ti nemocnou?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Dub 01, 2010 8:12

taky bych se přikláněla k té plísni .... Jak píše minlub, vyfoť ho. Pokud je činčilák zkleslý, apatický, raději zajdi k veterináři. Taky doporučuju za 3 týdny udělat koprologické vyšetření ( vyšetření bobků) jestli je vše v pořádku.

Lucka21
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Stř Bře 31, 2010 23:07
Kontaktovat uživatele:

děkuji

Příspěvekod Lucka21 » Čt Dub 01, 2010 8:59

ze všeho nejdříve bych vám chtěla poděkovat za rychlé odpovědi.
pak bych se chtěla zeptat kde ten fungistop seženu.vyfotit ho zatím nemohu protože synáček někam zašantročil foták:)) no co se týče činčiláka tak jí dobře skoušela jsem mu dát nějaké sušené bylinky šípek oříšky a rozinky a vše si vzal.Holá místa na první pohled nejdou vydět ale to že chybí srst jde vidět zřetelně.ty ouška jak má šedé tak ta šedá kůžička je jakoby popraskaná a vypadá to jako šupinky ale ne stroupky. No ted jsem ho zkoušela vzít a podívat se na tu kůži ale přiletěl papouch a on začal jančit takže zase chlupy všude jen ne na něm.večer jsem ho pustila a chvilku zkoumal ta moje myška hned za komodu ale on se tam nevešel buřtík no vypadá to že nemá daleko do kila.takže ho budu pouštět 2xdenně na půl hodinky aby měl pohyb. No čaky je z velkého chovu měli je ve voliéře v obýváku udělané ze skříně byli tam už jen dva kotce a jeden měl na š100xh40xv50cm takže nic moc a v tomhle jednom kotci byli 4-5 činčil no taky jsem nechápala chovali je pro peníze a když je neudali jako mazli tak na kožich a maso no hrůza.ale je fakt já mám doma mladou samičku teprve ted by měla mít první říji tak jí budu muset dát pryč od něj ale první den na sebe přes mříže prskali a kdyby mohli tak se sežerou a druhej den jsem je dala k sobě jaká bude reakce a dobrý spali celý den v misce na písek oba jak puzzle poskládaný a samička ho i čistila.no krásný....já mu skusím zapudrovat kožich pudrem na dětskou prdelku tam je i měsíček a atak to mi poradili než koupím ten fungistop na jiném webu

Lucka21
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Stř Bře 31, 2010 23:07
Kontaktovat uživatele:

...

Příspěvekod Lucka21 » Čt Dub 01, 2010 9:25

Tak jsem ho zaprášila tím pudrem no protestoval a zase milion chlupů až mi začali slzet oči a rozbrečela se když jsem vyděla ty mapy kůže bez srsti ale kůžičku má růžovoučkou a bez známky stroupků nebo podráždění.tak nevím čím to má možná jen stres a špatná strava.no ted vypadá spíš jak silver a ne standart:)))

Avatar uživatele
Nefertiti
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Ne Ún 07, 2010 8:57

Příspěvekod Nefertiti » Čt Dub 01, 2010 9:50

no pokiaľ má plieseň tak by nemal byť v jednej klietke zo zdravou činčilkou...lebo ju môže dostať aj ona. Ten púder je zatiaľ dobrý, ale odporúčala by som si objednať aj fungi stop, teda keď to tak zle vyzerá. Napr. na tej to stránke predávajú potreby pre činčilky a teda aj fungi stop: http://www.zravamrska.cz/?pisek,31
To na uškách je asi plieseň, ale pokiaľ to nemá na tele...tak mu chlpy vypadávajú možno tým veľkým stresom...kto vie chudáčik, čo všetko si musel prežiť. Ak bol v takých podmienkach...tak bude chvíľu trvať kým si zvykne. Moc vám držím palčeky a dúfam, že všetko dobre dopadne :wink: .

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Čt Dub 01, 2010 10:01

Já tedy nevim jak dlouho ho máš ale měl by být aspoň měsíc v karanténě než ho dáš k samičce.Nedávej mu oříšky ty nesmí.Vypadávání může být i stresové pokud máte papouška.

chocolate
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Pá Pro 18, 2009 22:05

Příspěvekod chocolate » Čt Dub 01, 2010 10:31

Kolik je samičce,píšeš,že je mladá?A jemu je kolik?
Tu karanténu jste měli udělat určitě,když se nezdál,ale teď už je stejně pozdě.
Každopádně,pokud nevíš,v jakém zdravotním stavu je,tak určitě nedělejte hned miminka,nejdřív veterinář,koprologie(v tomhle případě opravdu nutná),taky zjištění,jestli je to plíseň nebo ne (stres může být,jak píše ajtik jak z papouška-není zvyklý nebo taky z toho,že si na vás ještě nezvykl a prostě se bojí,když jej tak často bez seznámení berete do rukou).Je to obranný reflex.
Tak držím palce,ať je vše brzy v pořádku a plíseň a jiné onemocnění to není :wink:

Lucka21
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Stř Bře 31, 2010 23:07
Kontaktovat uživatele:

...

Příspěvekod Lucka21 » Čt Dub 01, 2010 10:45

Tak mé samičce je 5-6 měsíců je ze zverimexu tak nevím přesně a on je starý prý 9-10 měsíců.mám ho teprve tři dny no on je zvyklí na spoustu zvířat ti lidi mají urafanýho psa morčata,křečky, kočky,i papoušky ale jen v klecích oni nic nepouštěj vše to chovají jen že jim to vydělává peníze a ten náš zelenáč je puštěnejněkdy celé dny a někdy má zaracha když rozkouše záclony.No bez seznámení ho do ruky neberu to nedělám ani se samičkou ona sama mi vleze na ruku a já jí tak vytáhnu z klece a pak si ji položím na tričko a a dám jí z pusy mandličku šípek prostě nějaký ten pamlsek ale také ne pokaždé a to samé dělám s ním jen on si bere jen z ruky přeci jen ho mám chviličku....no takhle asi nic nevyřeším zkusím ho vzít příští týden k veterinářovi co je kousek od nás když se to nezlepší aspon o kousíček a uvidíme co nám řekne šla bych už dneska ale má dovolenou a nechci čakyho stresovat dalším převozem....

Avatar uživatele
jaji-nka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 574
Registrován: So Dub 04, 2009 21:20

Re: ...

Příspěvekod jaji-nka » Čt Dub 01, 2010 10:51

To je mi líto,že ti pelichá.Můžu se zeptat,ty činčilkám dáváš mandli??

chocolate
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Pá Pro 18, 2009 22:05

Příspěvekod chocolate » Čt Dub 01, 2010 11:03

Jinak ho zaručeně nedávej k samičce - je moc mladá na miminka-počkej na minimálně 8měsíců a váhu 500g.Nemusela by to zvládnout :wink:
Navíc,když opravdu nevíš,co mu je,tak to riziko zvyšuješ (ať už nákaza samičky,její brzká březost,tak i miminka nemusí být o.k.,když maminka není vyspělá atd.)

Lucka21
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Stř Bře 31, 2010 23:07
Kontaktovat uživatele:

...

Příspěvekod Lucka21 » Čt Dub 01, 2010 11:50

ano dávám jim mandličky o lískáče a vlašské také až budou ale jen občas hodně to střídám má tu sušené lístky růží šípky rozinky bodláky atd....aby neměli jen to seno a granule at z toho života také něco mají...no spolu byli jen asi dvě hodinky včera a pak večer když jsem je pouštěla a dneska jsou spolu už od rána ted pustím čakyho aby se proběhl a večer znovu oba je to kulička...jen mi je divný že ten samec se nekoupe v pískujěště jsem ho neviděla na noc jim ho beru a ráno až do odpoledne ho tam mají a on v něm jen leží...

chocolate
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Pá Pro 18, 2009 22:05

Příspěvekod chocolate » Čt Dub 01, 2010 12:01

Nahoře píšeš,že potřebuješ radu chovatelů,lidi ti je tady dávají,ale je to zbytečné-tři lidé nebo kolik,to tady píšou,že oříšky ne-ničí to činčilám játra a pomalu a jistě se můžeš smířit s tím,že jestli v tom budeš pokračovat nadále a v takovém množství,tak jim na chystej hrobečky,nedožijí se Ti pořádného věku.Stačí jim opravdu ty bylinky jako mlsek,minimálně nějaká ta rozinka,jablíčko,křížala.
Ale hlavně taky si tady zabrouzdej a přečti si o tom rozmnožování-fakt je na to moc mladá,nehledě na to,že nevíš,jak zdravotně na tom ten činčilák je,nebyl v karanténě,má možná plíseň a ty prostě raději mimina a mimina bez ohledu na to,že matka to nemusí vydržet,může od něj chytit plíseň a kdo ví,co ještě přinesl :? To je problém ty tři měsíce počkat,až dospěje?
Pak se lidi diví,že jsou problémy se zuby apod.,že jim činčily umírají brzy :(

Lucka21
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Stř Bře 31, 2010 23:07
Kontaktovat uživatele:

nějakej problém??

Příspěvekod Lucka21 » Čt Dub 01, 2010 12:59

hele ty jsi asi zakomplexovanej člověk....já tady píšu že potřebuji pomoct s tím vypadáváním srsti...něco jsem už o činčilách četla neboj vím kdy se mají připouštět ...dala jsem je k sobě jen na chvilku aby si na sebe zvykali...činčilák nevypadá že by měl plísen ale spíš je to stresem....to že dávám činčile jednou za týden nebo měsíc jeden oříšek to ji nezabije dostává všechno sušené co má a ten oříšek dostává minimálně takže se krot a nedělejze mě vraha a blbce co není jak s činčilama.....já od ní mimina nechci hned ale až tak příští rok dávám je k sobě jen na chvilku jen aby si zvykali že budou v páru a ne každej sám a pak se mi nepokousali jak psi.....a jestli máš nějakej mindrák tak si ho běž léčit někam jinam ju víš prd o mě a mých činčilkách a budeš dělat ze mě vraha činčil????trochu přehnaný ne????vzpamatuj se...chytráku

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Re: nějakej problém??

Příspěvekod Plačková Kamila » Čt Dub 01, 2010 13:08

Lucka21 napsal:hele ty jsi asi zakomplexovanej člověk....já tady píšu že potřebuji pomoct s tím vypadáváním srsti...něco jsem už o činčilách četla neboj vím kdy se mají připouštět ...dala jsem je k sobě jen na chvilku aby si na sebe zvykali...činčilák nevypadá že by měl plísen ale spíš je to stresem....to že dávám činčile jednou za týden nebo měsíc jeden oříšek to ji nezabije dostává všechno sušené co má a ten oříšek dostává minimálně takže se krot a nedělejze mě vraha a blbce co není jak s činčilama.....já od ní mimina nechci hned ale až tak příští rok dávám je k sobě jen na chvilku jen aby si zvykali že budou v páru a ne každej sám a pak se mi nepokousali jak psi.....a jestli máš nějakej mindrák tak si ho běž léčit někam jinam ju víš prd o mě a mých činčilkách a budeš dělat ze mě vraha činčil????trochu přehnaný ne????vzpamatuj se...chytráku


Klídek ;) jestli má činčilák na kůži šupinky tak to bude plíseň to by vysvětlovalo i ty vypadany chlupy takle vypadá hodně rozjetá plíseň tak to skus porovnat jo??:)
Obrázek

Dále samečka k samičce do klee nedávej maximálně bych je spolu pouštěla :) protože nikdy nevíš kdy na ní klučina skočí :) stačí půl hodinky bez kontroly a maš březí samici ;)
Jinak s tím krmením samozřejmě třeba občas oříšek samozřejmě málo ja je teda nedavam jen na vanoce treba celej burak ale tim to hasne a mandle bych nedavala vubec jsou pro ně jedovaté :)
Naposledy upravil(a) Plačková Kamila dne Čt Dub 01, 2010 13:13, celkem upraveno 3 x.

chocolate
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Pá Pro 18, 2009 22:05

Příspěvekod chocolate » Čt Dub 01, 2010 13:08

Zajímá mně,jak poznáš,že se Ti nespářili a jak tomu zabráníš,ale vševědoucí začínající to jistě umí zařídit,i když má pár jen pár dní a nic si nepřečetla :?:
Z toho,co jsi psala je jasné,žes jim je dávala teď dva dny po sobě a chystáš další,až budou.
Vraha z Tebe nedělám,to je o Tvém svědomí :P
A zřejmně o činčilách nevíš opravdu nic,protože jsi to tady teď krásně předvedla-navíc nikdo ostatní nemá ani odvahu tohle někomu napsat,tak jsem to napsala otevřeně já a co?Se můžeš zbláznit,rčení potrefená husa nejvíc kejhá se hodí.
Všichni opravdu zkušení chovatelé(já se mezi ně zatím nepočítám,ale informací mám hodně,akorát nechovám xxx let) si o Tobě teď myslí své.
Trošku zapřemýšlej příště,než něco napíšeš a přečti si pravidla :idea: :P

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Čt Dub 01, 2010 13:11

Je to plíseň nedávej je k sobě nebo to chytne i samička nehledě že je opravdu moc mladá a oni jsou moc rychlí.

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Re: nějakej problém??

Příspěvekod Reňaaa » Čt Dub 01, 2010 13:12

Lucka21 napsal:hele ty jsi asi zakomplexovanej člověk....já tady píšu že potřebuji pomoct s tím vypadáváním srsti...něco jsem už o činčilách četla neboj vím kdy se mají připouštět ...dala jsem je k sobě jen na chvilku aby si na sebe zvykali...činčilák nevypadá že by měl plísen ale spíš je to stresem....to že dávám činčile jednou za týden nebo měsíc jeden oříšek to ji nezabije dostává všechno sušené co má a ten oříšek dostává minimálně takže se krot a nedělejze mě vraha a blbce co není jak s činčilama.....já od ní mimina nechci hned ale až tak příští rok dávám je k sobě jen na chvilku jen aby si zvykali že budou v páru a ne každej sám a pak se mi nepokousali jak psi.....a jestli máš nějakej mindrák tak si ho běž léčit někam jinam ju víš prd o mě a mých činčilkách a budeš dělat ze mě vraha činčil????trochu přehnaný ne????vzpamatuj se...chytráku


To chce klid! Chocolate má pravdu oříšek nesmí vůbec je tučný i když dáváš jednou za čas stejně se to usatuje na játrech a třeba po 5 letech co budeš dávat oříšek může ti činčilka umřít na selhání jater, můj činčilák měl z oříšku křeče třeba. K tématu četla jsem že činčily sem tam pelichají, a když jsou ve stresu tak pelichají hodně(vím z vlastní zkušenosti). Hlavně jak je dáváš spolu davej pozor!!! Ale radši bych počkala až se ukáže co mu je ale p to může mít ze stresu a nebo pokud je to plíseň tak dej do písku fungistop. Na ostrá slova si dávej pozor tady můžeš rychle dostat Ban. :wink:

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Čt Dub 01, 2010 14:22

Uživatel Lucka21 dostává napomenutí za porušování pravidel fóra.

Lucka21
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Stř Bře 31, 2010 23:07
Kontaktovat uživatele:

.....

Příspěvekod Lucka21 » Čt Dub 01, 2010 19:37

té chudinky na fotečce je mi líto ale ten můj tohle nemá má sice plešaté plochy ale spíš na zádech a jedné noze a řekla bych že i na bříšku ale nemá žádné šupinky jen krásně světle růžovou kůži je ty ouška se mi nezdají.no pro začátek jsem ho zapudrovala a našla jsem tu mast z čistě přírodních bylinek na hojení kůže exému jizev a dalších kožních problému.tak sem mu tím mázla uši a některá ty holá místa co jsem našla a stihla než mi vyklouznul z ruky tak snad to zabere fungi stop mám objednaný ale bude asi až v pondělí ale to s nim asi radší už zajdu k dr. aby se na něj podíval....

co se týče toho chytráka tak nemám slov takovéhle vševědy mám fakt ráda, ti dba byli spolu jen včera dvě hodinky a dneska dopoledne jinak jsou každyý ve své kleci a jsou vedle sebe....přiznávám teprve s činčilami začínám ale už pár knížek jsem četla a na netu pořád něco čtu jen je divné že se v některých věcech lidi nesejdou a zrovna v takových zásadních....pokud dobře vím tak činčila může otěhotnět pouze když je v říji a v té Myška není....tak nevidím důvad proč by spolu nemohli chvíli být teda když pominu to pelichání.....

chocolate
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Pá Pro 18, 2009 22:05

Příspěvekod chocolate » Čt Dub 01, 2010 19:56

Bystrý člověk by si všiml,že nejsem jediný ´chytrák´ stejného názoru :P
Protiřečíš si,v mnohém,stop :-k :-s

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Čt Dub 01, 2010 20:14

Chudinka na obrázku se měla dobře jen trochu vypelichala za dobu co sme byli na dovči ale brzy to zarostlo :) a ted momentalně je z ni naderna činčila....
Do říje se může dostat během hodiny ;) nikdy neviš kdy řiji dostane :)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”