kozí záda

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

kozí záda

Příspěvekod Mišulka » Stř Kvě 17, 2006 10:01

Ahoj, práve jsem se přihlásila a jsem tak trochu v šoku. Mám doma činčiláka Deníska a máme asi problémy s kozými zády. Nějak jsem začaly pozorovat, , že špatně sedí, jakoby s hrbem za krkem. Vše by mělo být v pořádku, jídlo dostává pravidelně stejné, kupované v důvěryhodném obchodě, voda, podestýlka, vše by mělo být O.K. Je pravda, že posledních pár týdnů, není tolik času na běhání, ale pohyb taky má...

Snad se dá poradit i bez lékaře... Nějak si netroufám, protože spolu tak trochu válčíme a řekla bych, že je poslední dobou nějaký stresovaný a dost lekavý. Mám ho už delší dobu, ale pořád se snažíme seznamovat (poněvadž to byl unáhlený dářek, takže jsem na příjezd tvorečka nebyla připavena a podcenila výchovu!!!) Vše je napraveno a snažím se mu věnovat a zajistit pohodový život.

Poradí mi někdo, jakou třeba změnit stravu? Dáli se vůbec získat důvěra činčily po strastiplném začátku chovu???? A ještě jeden dotaz, nevím, zda to má souvislost s kozými zády, ale začal se mi drbat... - muže mít činčila blechy???? Nemá, kde je chytit... :o

Disable adblock

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Stř Kvě 17, 2006 10:48

Nenapsala jsi zde, jakou strastiplnou vychovu pocatecni mas na mysli a cim jsi krmila do teto doby a krmis. Pokud jsi krmila nezdrave smeskama a pamlskama, orechama, tak potom bys mohla pocitat s tim, ze skutecne mohl onemocnet chronickym zanetem jater a strev a to potom by musel na celkove vysetreni vcetne odberu krve a ten delaji snad pouze co tady vime v Brne.
Procti si tady tema spravna strava, cincila by mela dostavat pouze kvalitni granule, seno, vodu, obcas sipek, nebo kousek suseneho jablicka, Vitacraft Coctejl pro cincily a z toho muze i dva kousky denne.
Pokud by se potvrdila diagnoza s jatrama, potom by mohl pomoci ostropestrec mariansky, ale zatim bych ho nedavala.
Jestli mas moznost cincilku vyfotit kdyz bude sedet a umistit tady, mozna bychom ten hrb poznali. Jake ma bobky a neni nekdy hodne unaveny a nepolehava casto na boku?Pri kozich zadech jsou nahmatatelne kosti a cincila pomalu hubne. Zkus ho zvazit take. Dalsi problem muzou byt vitrni paraziti, tudiz bych zacala timto.Sbirej tyden bobky a v mikrotenaku uchovej v lednici, posledni den by mely byt co nejcerstvejsi a dane zvlast. Zajdi s nima na veterinu, kde maji k dispozici laborku, cili vetsi klinika a pozadej o koprologii bobku na parazity, kokcidie, girardie, strongely, ale i skrkavky a tasemnici.

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Stř Kvě 17, 2006 10:59

Tak zatím, díky

Činčilu jsem dostala a nevěděla o ni vůbec nic :cry: Chudinka byla týden v pidi kleci, než jsem oběhala vše potřebné, zakoupila velkou klec, žrádlo a tak... Ze začátku jsem trochu zkoušela a je fakt, že jsem ji kupovala i různé hlodací kmeny, které, jak jsem zjistila chovatelé vůbec nedoporučují, takže problém může zřejmě být v nastřádané špatné stravě. Ale nyní už dlouho kupuju pravidelně pelety přímo pro činčily, samosebou seno a dávám ji hodně jablíčka a mrkev, občas pampelišky a větve ze stromů. Zkusila jsem i minerální kámen, zdá se, že zabodoval. Vodu měním pravidelně, to samé písek a pravidelně čistím klec. Ještě k té ztrastiplné cestě: Tím, že jsem ze začátku nevědela jak na ni, tak mi párkrát utekla, no a párkrát jsem ji chytala, samozřejmě, že špatně. Tudíž se dost bojí, ale vše jsem se snažila rychle napravit, takže na mě už je docela zvyklá, z klece ji pouštím, a bez problému se mi vrací, i bližší kontakty jsou v pořádku, ale důvěra asi není, jak má být a stačí aby v pokoji nebylo vše jak má být (rádio, návštěva) tak se dost často leká a občas pouští i chloupky. Snažím se jí maximálně věnovat, mluvím na ní a snažím se neklamat její důvěru. I bobky kontroluju, vše se zdá být v pořádku, takže jak radíš, než risknu veterináře zkusím poslat ty vzorečky :?

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Stř Kvě 17, 2006 11:07

A ještě prosím, může mi někdo říci, jestli může mít činčila blechy??? :roll:

Disable adblock

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Stř Kvě 17, 2006 11:08

to, ze se leka nezvyklych veci a navstev neni zase tak neobvykle, cincilky jsou v globalu stresova zviratka.
Jen s tou mrkvi bych to neprehanela take a jablicky, spravne by cincila nemela dostavat cerstvou mrkev, ani jablicka, a kdyz, tak jen malicky kousicek a obcas. Lepe je kousicek a obcas suseneho jablicka, nebo maly kousek mrkvicky susene. Cincily jsou rozeni diabetici, tudiz jim skodi vse sladke a tucne a muze se u nich plne rozvinout i cukrovka, coz se stalo cincilce tady jedne z nas a zjistlili ji cukrovku az na klinice v Brne vysetrenim krve, musi ji denne pichat doma inzulin.

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Stř Kvě 17, 2006 11:14

Sekyrkova napsal:A ještě prosím, může mi někdo říci, jestli může mít činčila blechy??? :roll:

Nemůže, má tak hustý kožíšek, že žádní paraziti nebo blechy se do kožíšku nedostanou.

Host

Příspěvekod Host » Stř Kvě 17, 2006 11:17

takže může jíst normální křížaly (sušená jablka) radši než čerstvá??? O.K. Omezím, jsem z toho nějaká nešťastná. Ona je taková roztomiloučká a já neci, aby se mi trápila!!! Vážně zkusím ty bobky, snad v Rokycanech ta možnost bude. A taky se chci zeptat, zjistila jsem, že většina činčil spí ve vystlaném domečku. Denísek má domeček na polici, tedy spí bez podestýlky a je spokojen. Hned ze začátku vždy seno i piliny z domečku vyházel :shock: :?:

Host

Příspěvekod Host » Stř Kvě 17, 2006 11:23

A proč se tedy drbe, jako kdyby blechy měla?? Nejčastěji u očí, i když je má jasné a bez výtoku a včera jsem pozorovala, že i na těle za hlavou...

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Stř Kvě 17, 2006 11:27

Některé činčily nemají rádi podestýlku v domečku. Honzík si jí taky vyhrabával, tak mu jí tam nedávám a je spokojený. Taky se občas někdy drbe, ale blechy opravdu nemůžou mít. Na co trpí činčily je plíseň. Objevuje se v okolí očí a čumáčku,jsou to taková olysalá místa bez chlupů. Na to pomáhá Fungistop, buď se přidává malá lžička na 1l písku nebo když to nezabírá, tak se jím potírají rovnou místa s plísní.

Host

Příspěvekod Host » Stř Kvě 17, 2006 11:28

blechy mit opravdu nemuzou, ale pry kliste ano.

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Stř Kvě 17, 2006 12:58

takže díky za odpovědi.

Pročetla jsem "správnou stravu" a zkusím komplet obměnit krmivo a následně posbírat a poslat hovínka :oops: :wink:

Můžete mi tedy někdo doporučit správné granule? (třeba ty, Ino) Já kupuji Granum ve vysoké kulaté pixle asi 400g) a taky jestli někdo podáváte kupovanou vodu (jakou) ...já dávám pitnou vodu z kohoutku

Dík Miška

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Stř Kvě 17, 2006 13:41

Ty granule Granum jsou také docela dobré, jen z toho vyndej ty hrozné obarvené kousky čehosi. Pak jsou výborné granule od Witte Molen - Country, jsou v takovém velkém průhledném pytlíku, je na něm obrázek činčily a nějaké kytky, ty dávám já. Jen z toho zase vyber usušená stébla vojtěšky, tu by činčily neměly dostávat. Pak jsou dobré třeba Apetit CH, Biosta, Tukan, Vitakraft nebo Sonnenland. Dávej kupovanou neperlivou vodu (já kupuji Dobrou vodu) nebo převařenou vodu z kohoutku, aby se zbavila chlóru, aby pak činčilka neměla průjem.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Stř Kvě 17, 2006 18:31

Ty granule co vyjmenovala Veronika jsou vyborne a hlavne tu vodu z kohoutku NE! Obsahuje chlor a ten ji muze postupne take znicit jatra, i toto mohl byt ten problem.Ja kupuji Tomu natural, Aquilu, nebo Rajec, ale neperlive!

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Stř Kvě 17, 2006 19:54

Ina napsal:Ty granule co vyjmenovala Veronika jsou vyborne a hlavne tu vodu z kohoutku NE! Obsahuje chlor a ten ji muze postupne take znicit jatra, i toto mohl byt ten problem.Ja kupuji Tomu natural, Aquilu, nebo Rajec, ale neperlive!

Chlor se odpaří z vody po 20 minutách a naše voda z kohoutku je lepší než kdejaká stolní voda. Na to bacha!

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Stř Kvě 17, 2006 21:45

Lidičky, prosím pomoc. Jsou ty potíže s játry moc vážná nemoc??? Bojím se abych něco nepodcenila a pak nebylo pozdě... Dneska jsem Deníska pozorovala a on je chudáček nějakoj divnej. Je jen o granulích, dostal čistou převařenou vodu a krásný voňavoučký seno, taky jsem mu dopřála libovolný výběh po pokoji, běhal jak blázen a zdál se být nadšený, čišela z něj zdravá zvědavost a vše očmuchával a tak, zkrátka jako obvykle, z klece a do klece si zalezl po mojí ručce a spokojeně mě očichával, jenže se nepusitl do jídla, zalezl do domečku a lehl si na bok, pak vždy zavětřil, vystrčil čumáček ale lehl si znova... :cry: Taky se párkrát znova drbal a možná i okusoval? Jenže na plíseň má čumáček i očka zdravá a žádné vykousané dírky nemá :shock: Měla jsem v plánu komplet změnit stravu, sbírat a poslat bobečky (to udělám stejně) a pár dní ho pozorovat, co že se to s ním vlastně děje, ale po dnešku mě přepadl takový strach, že nevím, zda toho veterináře neuspěchat!!! Jsem z Rokycan (tyto stránky jsou z Brna????) Chci se proto zeptat, jestli někdo neví o dobrém veterináři, který umí pomáhat i činčilkám, ale z okolí Plzně (Západočeský kraj) ... nebo alespoň, zda jít rovnou k někomu a nebo zkusit vydržet chvíli na pozorování.

Prosím poraďte, dotedka jsem měla doma krásné zdravé zvířátko...

Miška

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Stř Kvě 17, 2006 22:09

Problémy s játry jsou vážné, játra jsou v těle nenahraditelná. Ale pokud je to v počátečním stádiu, může se z toho dostat. Neztrácej naději. Admin je sice z Brna, ale to na internetu nehraje roli, naše stránky jsou celoevropské(pisatelé ze Slovenska a jedna zkušená chovatelka z Norska).
Na veterináře se podívej do tohoto tématu http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=147
snad si tam vybereš dobře.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Čt Kvě 18, 2006 10:06

Ja nevim, podle tohoto se to tezko pozna, jestli mu neco je, nebo ne. Me cincilky po vybehu take lezi chvili na boku. Pokud ma pekne velke bobky a neni apaticky a preci jen neco basti, tak bych se tim zatim nezabyvala a jen nechala udelat tu koprologii kontrolni. Jet zbytecne s cincilou k veterinari a stresovat ji take neni dobre.A pokud bych uz nekam jela, tak jedine do toho Brna, kde ji muzou nechat na pozorovani a vysetrit kompletne krev, ponevadz jedine z te se to pozna.
Co se tyce te zmeny stravy, tak by nemela probehnout nahle a razantne, ale postupne a to tak, ze postupne budes ubirat puvodni stravu a pridavat tu nynejsi. Orechy bych z toho ale vyhodila vsechny.
Co se tyce kupovane vody, nemyslela jsem stolni, ale pramenitou jako je neperliva Toma natural, Rajec, Aquila. Z vody z kohoutku mely cincily vetsinou zazivaci problemy.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Čt Kvě 18, 2006 10:17

si tak ctu Tvuj prispevek nahore, tak zatim nemam pocit, ze by mu neco bylo. To by zacal hubnout, byt apaticky, casto lezel na boku a nejedl by skoro vubec.
Do rana nesni vubec nic? To bys mohla poznat v misce, kolik je tam granuli.Pokud jsi doted, nebo nejakou dobu krmila smeskama a orechama nezdrave, tak bych zkusila risknout mu dat dvakrat do tydne asi 5 seminek ostropestrce marianskeho, koupis v lekarne. Spis bych ale doporucila ten porcovany, sypany caj,take pouze v lekarne a nasypat na spicku noze.Melo by mu to procistit jatra, ale opravdu pouze, pokud jsi krmila nezdrave.

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Čt Kvě 18, 2006 13:26

no, krmení bylo až do teď celkem v pořádku. Granum dostává pravidelně už tak půl roku a hlodací kmeny jsem vypustila už dávno. Koupila jsem minerální kámen a až na tu mrkev a jablka by strava měla být v pořádku. Možná ale že si na tu mrkvičku zvykl snáze než na granule (už ji ale tak týden neměl), začala jsem ho pozorovat a nesní vše, ale žere normálně rychle a nedrobí (jak jsem se taky dočetla) Ale včera po výběhu nežral vůbec a polehával na boku dost dlouho a měla jsem pocit jakoby byl unavenej a vyčerpanej, ale venku běhal o sto šest. Koprologii už mam domluvenou (sehnala jsem v Plzni veterináře) a zítra ji vezu. Takže myslíš, že se nemusím zatím strachovat, když Deníska přímo k doktoru neodvezu a zkusím sama vyčkat??? Bobky měl včera večer i dnes ráno v pořádku (normální velikost - nezdá se mi, že by se zmenčovaly a jsou tvrdý!!!) a taky jsem ho ohmatala a zdá se mi že nehubne.

Jo a taky jsem chtěla jentak pro jistotu koupit FUNGISTOP A CALCIPOT a nemůžu je v lékarně sehnat, tak snad pochodím zítra na tej veterině??

Dobrá voda neperlivá, ta je v poho, ne??

dík

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Čt Kvě 18, 2006 13:31

ještě jsem zapomněla, dneska jsem koupila ten ostropestřec, ale v lékarně mi prodali kapičky, takže můžu přidat pár kapiček do pítka??? nebo je fakt lepší ten sypanej?? :shock:

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Čt Kvě 18, 2006 16:16

No, mam zkusenost spis s tim sypanym, nevim co je primichanyho do tech kapek. Myslim ale podle toho co pises, ze neni treba mu je davat a ze mu nic nebude. To, ze po vybehu hned nejedl a polehaval je asi normalka, byl unavenej. Pokud ma normalni bobky a nehubne, basti, tak staci zatim jen ta preventivni koprolka.

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Čt Kvě 18, 2006 17:27

hmm, tak máš asi pravdu, dneska jsem zkontrolovala bobky a zase jsou v pořádku... :?: zitra to odvezu na tu koprolku, pro jistotu!!! Oni totiž veterináři v celý Plzni bohužel činčilky berou asi jako obyčejný hlodavce a zřejmě o zkušennosti z Brna nemají ani páru :evil:, takže rady nic moc! Ale poradil mi sušený heřmánek, tak mu ho zkusím dát (můžeš mi kdyžtak poradit, jak často a tak???) a budu ho o víkendu pozorovat. Možná že je z posledních pár týdnů jen vystresovaný a nesvůj a já v tom vidím bůh ví co.

Koupila jsem ostropestřec mariánský (extrakty z živých rostlin Herba Vitalis - je to doplněk stravy s obsahem bylin s obsahuje výtažek ze semen OM a 43% alkoholu ???)

Jo a můžeš mi prosimte informovat, co mám na veterině pro tu koprolku přesně chtít? (abych měla jasno, co mi vlastně zjistí) Vážně díky moc, ještě že jsem tyhle stránky našla :P :D

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Čt Kvě 18, 2006 18:15

Tak ty kapky urcite ne, pokud je tam jeste alkohol a jine bylinky, nevim, co by to mohlo udelat a jeste bys mu mohla ublizit.
Ja myslim, ze nebude treba mu davat ani hermanek, aby nemel po nem zacpu zase, jen ho pozoruj, ale zase ne moc:-), aby z toho nemel stresy:-).
Rekni, ze chces koprologii bobku na pritomnost vnitrnich parazitu jako kokcidie, girardie aj. a trvej na tom, aby ji udelali zacerstva. Nekde to nechavaji i pres vikend a to by se tam nemusela uz poznat. Ty 4dny maji byt v chladu v mikrotenaku a ten posledni zvlast a co nejcerstvejsi.
Kdyby preci jenom neco s nim bylo nekdy, tak pokud mas moznost, zvolila bych to Brno.
Ty kapky si muzete dat sami, lidem jsou prospesne.

Avatar uživatele
Mišulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 794
Registrován: Stř Kvě 17, 2006 9:33
Místo/Bydliště: západočeský kraj - Rokycany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mišulka » Pá Kvě 19, 2006 7:28

Ino, díky moc

Ty kapky (jen 2) jsem mu včera kápla do pítka, ale už jsem mu vodu vyměnila, tak snad jsem nic nezkazila.

Ty bobky mam 2 dny stary + dnešní, tak jen doufám, že to stačí :roll: :?: , poněvadž právě dneska mám možnost jet na veterinu, takže to tam musím odvézt a hlvně je víkend, tak abych měla jasno co nejdříve!!!!

Musím ale konstatovat, že po včerejšku vypadá naprosto normálně! Zakoupila jsem mu šípky a byl jako divej!!! :D Takže na játra to asi nevypadá, posez má sice drobet shrbenej, ale ne tak jako na odborných obrázcích. Myslíš, že se může v kleci schválně krčit na jednom místě, protože se bojí???, ale stejně mam na něco podezření... Už dva dny se drbe a jakoby si okusuje chloupky (tak snad to nakonec nebude plíseň, nebo nějaká nervozita... - ten fungi STOP ne a ne sehnat :( )

Vážně všem díky moc!!!

Miška (a jak si přidám fotku a nějaký vzkaz ke jménu?? - asi jsem nějak pochybila při registraci :oops: )

Avatar uživatele
camilla
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1721
Registrován: Pá Srp 26, 2005 21:08
Místo/Bydliště: Žatec (Ústecký kraj)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod camilla » Pá Kvě 19, 2006 7:33

Sekyrkova napsal:Miška (a jak si přidám fotku a nějaký vzkaz ke jménu?? - asi jsem nějak pochybila při registraci :oops: )


nahoře v nastavení - klikni na nastavení a až se ti otevře, tak úplně dole máš možnost Přihraj obrázek postavičky ze svého počítače..

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”