Problémy se stoličkami

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Problémy se stoličkami

Příspěvekod Janča » Pá Ún 11, 2005 13:46

Tak už to začalo i u nás :cry: ... Robinek ztratil váhu (teď má 380gramů), nepapá, má mokrou bradičku až k tlapkám.. Myslím že to jsou jasně ty stoličky. Už jsem volala do Prahy doktoru Vlachovi (díky bohu za tu rubriku s veterináři), zatím ho krmím granulemi rozpuštěnými ve vodě a rozmačkaným banánem, pít už z napaječky nezvládá tak má vodu v mističce.. je zesláblej, ale ještě docela zvědavej a běhá (i když často odpočívá a koordinace taky není co bývala), tak doufám že má ještě dostatečně velkou šanci. Jsme tam objednaný na zítra večer, držte mi palce. Jeho táta Matýsek (nejspíš) kvůli tomu umřel před měsícem, tak doufám že Robinek se z toho dostane. Kuráže má každopádně dost, snaží se papat aspoň tu mojí směsku i když ho to určitě bolí.. Poradí mi někdo čím ještě ho mám krmit než se zítra domluvím s doktorem?

Disable adblock

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Zoubky

Příspěvekod VeronikaL. » Pá Ún 11, 2005 14:59

Bohužel nemůžu poskytnout žádnou radu, protože ji neznám, ale moc držím palce, aby byl činčiláček v pořádku a všechno dobře dopadlo!

Jarka

Příspěvekod Jarka » Pá Ún 11, 2005 17:30

Ahoj,nevím jak často jej krmíš,ale myslím, že by to mělo být tak každé 3 hodiny, i v noci.V současné době prožíváme něco podobného, naše samička Terinka nepapá, ale se zoubky nic nemá.Asi před 3 týdny se strašně lekla, a byla na veterině 2 dny na pozorování, pak nám ji vrátili a ona přestala přijímat potravu.Od té doby ji přikrmujeme každé asi 3 hodiny rozpuštěnými granulemi v acidofilním mléce, směs dáme do stříkačky a takto ji krmíme.Veterinář nám ještě dal nějakou dětskou kaši bez mléka (instantní) ale to myšce nechutná.Krmíme ji takto i v noci a zatím se drží.Problém je, že se jí to pravděpodobně zalíbilo a nedaří se nám ji přimět aby přijímala potravu sama.Musím říci, že je to dost náročné.ale chci udělat všechno aby se z toho dostala.Hlavně to nevzdávej a hodně na něj mluv oni nám rozumí,i naše myška vždycky pookřeje, když si s ní povídáme, hned má lepší chuť do života.To proč se tak lekla je na dlouhé povídání, říkala jsme si, že Vám to napíšu až bude po všem.V neděli jdeme na kontrolu na veterinu.
Jarka
Držím Robinkovi všechny palečky.

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Po Ún 14, 2005 18:05

tak mam špatnou zprávu... Jeli jsme v sobotu s Robinkem do Prahy za doktorem Vlachem, ten mu stoličky obrousil a už to vypadalo že bude všechno v pořádku, ale vůbec se neprobral z narkozy... o pulnoci mu přestalo tlouct srdíčko. Vůbec to nechápu, jestli to bylo tou narkozou nebo otravou z toho zánětu co měl v tlamičce.. pohřbila jsem ho vedle jeho táty Matýska, který mi na totéž umřel minulý měsíc... Jsem z toho celá špatná, moc se mi stýská.. Neví někdo jak se tomu dá preventivně zabránit? je mi divný že to u obou přišlo tak rychle za sebou, to přece nemůže být náhoda. Iva mě přivedla na myšlenku že je to možná kvůli měkkým granulím, hned jsem koupila jiné, protože to vážně mohlo být z toho.. Nenapadá někoho ještě něco jiného?

Disable adblock

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Ún 14, 2005 19:50

Ahoj Jančo, je mi z toho smutno :( Ale to už jsem Ti psala.
K té narkóze: prý u zdravých činčilek je 50% riziko, že narkózu nepřežijí. Je to riziko u všech malinkých zvířátek :( Pokud je myška zesláblá nebo má srdeční vadu, může být problém. Jenže stoličky se bez toho spravit nedají. Když jsem loni hledala veterináře pro Lumpíka, tak do toho někteří vůbec nechtěli jít. A pan doktor Vlach byl jediný, kdo už činčilku operoval.
Víš co mi napadlo? Že vyrobím něco jako návod pro případ problémů se zuby. A těm, co to zažili, tak si dovolím to nejprve poslat do mejlu na "korekturu". Pak tady udělám samostatné téma, aby každý, koho to přepadne, mohl rychle zareagovat. Jen mi dejte pár dní čas, konečně mám po téměř třech týdnech zase internet...

:? Lidičky, víte někdo o tom, že by problémy se zuby měla činčilí holka? Já si snažím vzpomenout, ale napadají mne samí kluci. Robinek, Matýsek, Monty, Myšáček, Lumpík... Samí chlapi. :?

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Po Ún 14, 2005 20:05

já o problémech se stoličkami slyšela až tady, a pár dní potom mě to potkalo taky, nejdřív Matýsek, a pak ještě Robin.. je to hrůza.. ale o žádný holce jsem se myslím taky ještě nedoslechla.. něco na tom možná bude, ale chtělo by to dál prozkoumávat...

XXX

Příspěvekod XXX » Po Ún 14, 2005 20:56

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 19:47, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Ún 14, 2005 21:52

Valkyrien, máš nějaké zkušenosti, v kolika letech se u činčilek dědičné problémy se stoličkami projeví? Já si vždy myslela, že docela brzy - vždyť jim neustále dorůstají, tak asi netrvá tak dlouho, než se to projeví. Nebo se mýlím? A jaký je vlastně rozdíl, mezi dědičným problémem a přerostlými stoličkami? Znamená to, že u dědičné záležitosti to zubařské náčiní nespraví? Mám hodně otázek :oops: Docela bych tomu chtěla přijít na kloub. Těch nemocných kluků činčiláků, co mají problémy se zuby, je tu poslední dobou nějak moc :cry:

XXX

Příspěvekod XXX » Po Ún 14, 2005 22:13

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 19:47, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Ún 14, 2005 22:31

Díky za cenné informace. Myšáček, který mi na problémy se zuby před letu umřel, byl ze zverimexu a dlouho jsem si byla jistá, že u něho to dědičný problém byl. Ale Lumpík je od chovatele, který se s tímto problémem ve svém chovu nesetkal. Jsem si téměř jistá, že u něho to bylo způsobeno krmením. K okusu toho má v kleci spoustu a na větvičkách si rád smlsne. Ale když jsem porovnávala různé druhy granulí, tak jsem objevila dost zásadní rozdíly mimo jiné právě v jejich tvrdosti. Vitakraft a Prestige (i třeba Sonnenland) jsou znatelně tvrdší, než některé jiné druhy :? Sice jsem Lumpíkovi nedávala jen granule, dostával i něco na přilepšenou, ale trochu a hlavně celé ty roky v podstatě totéž. Žádnou změnu jídelníčku jsem před jeho onemocněním nedělala. Přiznávám, když se z problémů se zuby vykřesal, tak jsem to asi s dobrůtkama přeháněla :oops: . Ale teď si mlaská nad granulkama a seníčkem a je spokojený :lol:

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Po Ún 14, 2005 23:08

ono to s těmi granulemi má logiku.. u mě je toho na kousání spousta, navíc ty klacky tam musím docela často měnit protože to likvidujou skoro neustále, ale dřevem si asi brousí jen hlodáky, to nepotřebují pořádně rozmělnit, když to nechtějí sežrat... aspoň jsem si teda nikdy nevšimla že by dělali v tom hlodání pauzy aby to pořádně rozkousali... zato granule musej rozkousat i těma stoličkama, protože je přeci chtějí sežrat.. možná by mohlo pomoct jednou za čas něco hodně tvrdého, co jim ale i chutná.. třeba chleba nebo tak něco.. napadá vás někoho ještě něco co by se dalo použít?

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Ún 14, 2005 23:22

Taky mi napadá jen ten chleba. Právě proto možná jde o ty granule... Na druhou stranu, když činči baští seno, tak taky musí dlouho žvýkat a žvýkat - třeba i to pomáhá. Špatně by mohlo působit hlavně to divné "cosi" ve směskách - to se obvykle rozsype, protože je to pečené a moc se to kousat nemusí.
Kruh se uzavírá, zase se dostáváme ke granulím a senu.

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Po Ún 14, 2005 23:33

seno sice taky kouše, ale zkus si senem něco obrousit... není na to dost tvrdý.. sice těma stoličkama taky pracuje ale neobrousí si je, protože na seno vůbec nepotřebujou sílu, jen to dost dlouho jemně žvýkat aby se rozmělnilo... když jsem byla mladší tak jsem to zkoušela, to byla doba kdy jsem ochutnala všechno co jsem dala činčám... :oops:

XXX

Příspěvekod XXX » Út Ún 15, 2005 7:26

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 19:47, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Út Ún 15, 2005 8:33

Je mi líto co se stalo tvojí činčilce, přeju hodně štěstí ať si najdeš novou a hlavně zdravou činčilku!!!!!
Jinak k tomu senu, já jsem právě četla, že senem se stoličky dobře obrušují. Činčilka se musí snažit, než ho rozmělní. No a jinak mě taky napadá jen ten chleba a tvrdé granule.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Út Ún 15, 2005 11:23

Ještě mi k tomu senu napadla jedna věc: činči by měly dostávat takové to "hnusné" seno, kde je spousta tvrdých stonků. Prý se v přírodě živí právě takovým. Takové to jemňoučké spešl se jim možná snadněji kouše a musí se míň snažit...

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvekod VeronikaL. » Út Ún 15, 2005 12:39

Janča napsal:tak mam špatnou zprávu... Jeli jsme v sobotu s Robinkem do Prahy za doktorem Vlachem, ten mu stoličky obrousil a už to vypadalo že bude všechno v pořádku, ale vůbec se neprobral z narkozy... o pulnoci mu přestalo tlouct srdíčko.

To mě moc mrzí, že Ti činčiláček umřel, tak už je s ostatními v rozinkovém nebíčku... Snad si tam hrají a není jim smutno.

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Út Ún 15, 2005 13:35

díky Verčo, vážně věřím že teď už mu je dobře a má tak spoustu kamarádů.. aspoň to mě trochu uklidňuje, ale stejně se mi stýská, bylo to moje první miminko který jsem si vychovala..

LídaK

Příspěvekod LídaK » Út Ún 15, 2005 19:29

Jančo, moc mě to mrzí :(

co se týká té genetiky, tak pokud vím, hlavní geneticky předávaný problém se zuby je špatný růst kořenů. Zkusím najít rentgenové snímky. Navenek se to projevuje jednak špatným jedením, ale často tím, že činčila má mokré okolí očí - to když kořen zubu proroste až k slzným kanálkům. Léčit se to nedá :-(

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Út Ún 15, 2005 20:17

Na nazdar, teď jsi mi pěkně vyděsila. Lumpík má docela ošklivé okolí očí, i když zánět veterinář vyloučil. Otírám mu oči heřmánkem a doteď jsem si myslela, že to je tím, jak strká sosáček do veliké kupky sena, kterou má neustále v kleci.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Út Ún 15, 2005 20:37

Janča napsal:tak mam špatnou zprávu... Jeli jsme v sobotu s Robinkem do Prahy za doktorem Vlachem, ten mu stoličky obrousil a už to vypadalo že bude všechno v pořádku, ale vůbec se neprobral z narkozy... o pulnoci mu přestalo tlouct srdíčko. Vůbec to nechápu, jestli to bylo tou narkozou nebo otravou z toho zánětu co měl v tlamičce.. pohřbila jsem ho vedle jeho táty Matýska, který mi na totéž umřel minulý měsíc... Jsem z toho celá špatná, moc se mi stýská.. Neví někdo jak se tomu dá preventivně zabránit? je mi divný že to u obou přišlo tak rychle za sebou, to přece nemůže být náhoda. Iva mě přivedla na myšlenku že je to možná kvůli měkkým granulím, hned jsem koupila jiné, protože to vážně mohlo být z toho.. Nenapadá někoho ještě něco jiného?

Take se mi to stalo ve dvou pripadech. Jeden se mi uz poradne neprobral z narkozy, nedokazal se ani najist, napit a ja byla tenkrat v zacatcich tak vykulena, ze me ani nenapadlo ho prikrmovat a dat mu napit strikackou. Bala jsem ho budit, sahnout na nej, myslela jsem, ze mela silnejsi narkozu, az mu druhy den prestalo tlouct pomalu srdicko a umrel mi v rukach. Myslim, ze by ani nemelo smysl ho zkusit prikrmovat, protoze byl tak slaby, ze porad spal a nemel na nic silu, nechtela jsem ho trapit. Dnes bych to uz asi zkusila. Tenkrat mel za sebou dve narkozy, ale kvuli zlomene noze, aby byl v utlumu a lepe se mu to hojilo. Zaroven mu i brousili predni zuby, mel je ulomene. Druha mela problemy se stolickama a nasledne nafouknuti strev, absolvovala operaci, kdy ji plyny ze strev odvadeli a prezila to, ale mel ji na svedomi jiny veterinar, ktery ji pri banalni prohlidce skrabnul v tlamicce tak osklive, ze se ji tam dostala infekce a roztrhly se ji plice a zadusila se. Bohuzel jsem na ni prisla az rano, takze se trapila celou noc, protoze jsem ji neslysela narikat a prisla na ni az rano, kdy jeste zila, jakoby cekala na me, az se s ni rozloucim. Dodnes je mi z toho spatne a obvinuju se, proc jsem s ni lezla na tu druhou veterinu vubec a proc jsem ji nemela na noc u sebe, proc jsem jeste rano dobu kecala telefonem s kamoskou a nesla se na ni podivat. Proc mi nebylo divny, ze sotva jsme ji privezli z kliniky, tak porad skytala, coz pry bylo uz tim, ja se dusila. Jenze jsem kvuli tomu nechtela zase jet zpatky, ci tam jen volat, protoze tam byla ponekolikate a uz mi i rikali, at ji tolik nepozoruju, coz se tentokrate vymstilo. Nevim ale, jestli by ji dokazali zachranit, pravdepodobne jiz byly plice rozutzene a venku navic silene mrzlo, bylo to i v jinem meste.

LídaK

Příspěvekod LídaK » Út Ún 15, 2005 20:38

Ivo, to jsem zrovna nechtěla. Koukni na angl. foru do reference library, myslím, že je tam odkaz. Já kouknu až v noci, jestli najdu ty rentgeny.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Út Ún 15, 2005 20:41

Narkoza se musi zvolit u nich specialni, slaba, coz chce odbornika na cincily. Bez narkozy nedoporucuju nechat brousit stolicky, protoze jak sebou skube, muze ji veterinar poranit, jako se to stalo nam a to jen pri banalni prohlidce tlamicky. Byl to nasledne priserny pohled. Uz byla nekolik dni vporadku a po navratu z te veteriny zacala zvracet krvave sliny. Brousili ji tam i zuby a samozrejme bez narkozy, coz mi rekli az potom a zhorsila se silene. Potom ji davali dokupy na jine klinice a ja blbec tam potom vlezu jeste jednou kvuli prkotine.Nikdy by me nenapadlo, ze to pro ni bude osudne, ikdyz jsem mela divny pocit.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Út Ún 15, 2005 20:49

Iva napsal:Na nazdar, teď jsi mi pěkně vyděsila. Lumpík má docela ošklivé okolí očí, i když zánět veterinář vyloučil. Otírám mu oči heřmánkem a doteď jsem si myslela, že to je tím, jak strká sosáček do veliké kupky sena, kterou má neustále v kleci.

problemy s ocima jako vypadana srst, slzeni muzou byt i tim, jak vroubky tlaci na okoli ocni sliznice. Urcite bych nechala zkontrolovat zuby. Jedna moje cinca ma taky vylysalou srst okolo jednoho oka jen, ale uz rok. Netece ji z nej, basti, ale mam take strach a porad ji sleduju. Pokud by napadne prezvykovala, tak pojedem na kontrolu. Take v misce je nadrobino, ale to uz dyl jak rok, snad i dele, ale to muze byt mozna snad i tim, ze se nektere granule vic drobi. Jsou nektere v misce jen napul sezrane. Druha cinca ma uz asi vic jak pul roku na obou bocich uplne diry v kozichu a misto toho uplny filc.Vypada to desne, nekdo tady psal, ze to muze byt problem s jatry a prave tato cinca pred lety problem s jatry mela. Psala jsem tady o ni, ze je to ta zachranena ostropestrcem. Nechci s ni zbytecne jezdit na veterinu, protoze nevim, jestli ji to nedela ta druha a neokusuje ji, nebo se muze vykusovat sama. Navic neni vubec apaticka, zere, je hyperaktivni, ale porad. zustala hubenoucka a malinka.Misto chlupu ma jen zfilcovatelou srst, ale jen takova kola na bocich, jinde ne.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Út Ún 15, 2005 20:57

Iva napsal:Díky za cenné informace. Myšáček, který mi na problémy se zuby před letu umřel, byl ze zverimexu a dlouho jsem si byla jistá, že u něho to dědičný problém byl. Ale Lumpík je od chovatele, který se s tímto problémem ve svém chovu nesetkal. Jsem si téměř jistá, že u něho to bylo způsobeno krmením. K okusu toho má v kleci spoustu a na větvičkách si rád smlsne. Ale když jsem porovnávala různé druhy granulí, tak jsem objevila dost zásadní rozdíly mimo jiné právě v jejich tvrdosti. Vitakraft a Prestige (i třeba Sonnenland) jsou znatelně tvrdší, než některé jiné druhy :? Sice jsem Lumpíkovi nedávala jen granule, dostával i něco na přilepšenou, ale trochu a hlavně celé ty roky v podstatě totéž. Žádnou změnu jídelníčku jsem před jeho onemocněním nedělala. Přiznávám, když se z problémů se zuby vykřesal, tak jsem to asi s dobrůtkama přeháněla :oops: . Ale teď si mlaská nad granulkama a seníčkem a je spokojený :lol:

Muzes mi prosim napsat od ktereho chovatele jsi mela Lumpika? Ta samicka, co mela tak velky problem se stolickama byla take od chovatele a ted i ta druha, co ma vylysalou srst okolo jednoho oka. Neslzi, ale ma ji vylysalou. Nevim, jestli ji to nevykusuje druha a nevite nekdo, jestli by to mohl byt problem? Obe jsou od stejneho chovatele.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”