Seznámení

Diskuze o bydlení, venčení a klecích.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Seznámení

Příspěvekod Myrrha1 » So Říj 08, 2011 0:53

Pročetla jsem více diskuzí a nikde jsem nenašla to, jak seznamujeme činčilky my :-) tak třeba to někomu pomůže. Už to takto u nás 2x proběhlo bez vážnějších komplikací = v mezích čůrání a prskání (jednou samička se samečkem a teď 2 samičky).
Samičky jsme na víc než týden ubytovali vedle sebe do klecí, velmi těsně, aby se mohly očichávat. Domácí činčilka zpočátku prskala a dorážela. Protože nám domácí připadala "výbojnější", že by mohla být agresivní, proto jsme ji předem na 2 hodiny pustili a nenechali usnout. Nic násilného, čekali jsme, až se unaví. Až potom jsme k ní do předsíně pustili novou samičku. Původní ji chvíli naháněla (měli jsme v rukách noviny na zasáhnutí) a pak na sebe čůraly. Pak jsme je dali do koupelny = do menšího prostoru. Tam zase byly chvíli, zase čůraly a vrzaly zubama. Nakonec jsme je nechali chvilku v přepravce, když se nehryzaly, tak jsme je dali do klece. Dali jsme je do jiné klece, kde byl předtím sameček (ten chudák putoval do jedné z jejich) - klece jsem ale vyčistila.
Také jsem na začátku dala domácí, agresivnější samičce usušenou meduňku na uklidnění :-) ale to nevím, zda mělo nějaký vliv. Důležité je, že jsme ji předtím unavili :-)
V kleci po sobě chvíli zase čůraly, ale pak se začaly uklidňovat a asi za 45min. jsem viděla, jak nová činčilka začala naši původní ohryzkávat za ouškama a na hlavičce. Naše původní byla celá paf a držela (očividně se jí to líbilo). A pak se to postupně zlepšovalo (tak v průběhu hodiny) - běhaly za sebou a navzájem se ohryzkávaly = mazlily :-) Zůstala jsem s nimi ještě asi hodinu, byly v pohodě, tak jsem je nechala. Teď jsem se na ně byla podívat (jsou jen o pokoj vedle, takže bychom se slyšeli) - naskytl se mi úžasný pohled, obě sedí vedle sebe v odpočívadle, zadky k sobě a každá kouká na jinou stranu :-)))))
Takže já jsem pro to, je před seznamováním unavit. Jinak je tu popsáno víc způsobů. Všechny mi připadají dobré - musí se vyzkoušet, co vašim činčilkám sedne, jen jako naprostá hloupost mi připadá, dát je hned do přepravky a třást s nimi. To mi připadá jako velký šok, to by se asi hašteřila všechna zvířata.

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » So Říj 08, 2011 11:17

děkuji za tuto radu, já za +-týden budu dávat k sobě 2 samičky,jenže nam se něco stalo :( ta moje starší se nam dostala ke kleci s tou novou malou a začali strašně prskat skrz mřiže a ta starši ji kousla do ucha a natrhla ji ho trošičku :? a ja se ted hrozne bojim je dat k sobe,ona je takova agresivni,i mě kouše když je třeba rozespala a ja ji strčim do klece ruku, ale ne vždy,je naladova a někdy je takovy milaček,ale nekdy ji přeskoči a je zla :( tak ji taky unavim nejdřive a medunku zkusim, po té mi sameček cely den spal :D práve nevim,co mam delat když se začnou v té přepravce prát :?:

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » So Říj 08, 2011 12:40

Pokud na to nespěcháte, tak bych je možná nechala dýl vedle sebe v klecích nebo jak tu ostatní píšou - v jedné a rozdělit pletivem nebo do velké dát menší klec s agresivnější samičkou. Nebo to můžete zkusit a pokud by ji chtěla kousnout, tak toho hned nechte a dejte je takto vedle sebe (naše agresivnější činčilka zpočátku i skákala té druhé na záda, ale nekousala). My jsme jim dávali stejný písek na koupání, aby si zvykly na pach té druhé a jednotlivě běhaly každý den v prostoru, tak jsme je pak pustili.
Moje kamarádka mi i radila = měla tento problém, když seznamovala kluky a že je trošku "navoněla" voňavkou, aby se necítili. Ale proti tomu se ostatní asi ohradí, aby jim to neublížilo. Ještě se jí zeptám, jak to udělala a dám vědět. Myslím, že to udělal nějak přes hadřík. Možná by bylo lepší, jak jsem v některé diskuzi četla - vanilkový puding. Ale to až v extrémním případě asi, když by to nešlo jinak.
Každopádně tu samičku, která je agresivní, bych nechala běhat až do okamžiku, kdy si bude lehat, že chce spát, pak bych za ní ještě chvilku chodila - 10 - 15 min. aby nespala a až pak bych je dala k sobě tak jak jsem to psala. Pokud by ji chtěla kousat, tak bych se vrátila na začátek a dala jim víc času.

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » So Říj 08, 2011 12:44

Jinak chci říct, že určitě je dejte aspoň na týden vedle sebe do klecí. Ony na sebe budou zpočátku prskat - u nás to tak taky bylo. Pokud si ale nezvyknou na pach té druhé, tak by to mohlo špatně dopadnout. Zkuste i ten písek na koupání. Když jsme jim ho měnili, tak holky se přečůrávaly, ale my jsme to tak nechali a i s tím načůraným to dali té druhé a třeba třikrát za večer, aby si zvykly.

Disable adblock

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » So Říj 08, 2011 12:54

Jo, naše holky spaly na dnešek spolu v domečku a zahřívaly se :-)))

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » So Říj 08, 2011 13:45

dobře,dam je vedle sebe nejdříve.Ta starši je jak pitomá,ona vyběhne a hned se chce dostat k ty maly,pořad beha,nezastavi se a když jsem ji chytala aby dala pokoj,tak me kousla :? tak doufam,že to ustane

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » So Říj 08, 2011 14:00

Já věřím, že ano, jen je asi individuální ta doba, kdy se uklidní :-) u nás to byly tak 2 dny, pak už se moc neřešily. Pokud vyšiluje, tak bych tam nesahala, ať se nejdřív uklidní - dala bych jí jen pamlsek (oběma) - nejdřív se ale má prý dávat pamlsek té, co je "domácí" :-)

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » So Říj 22, 2011 20:09

Tak jsem je dnes dala spolu do přepravky,uplně jsem se klepala strachy co budu dělat když se začnou prát. Dám jednu do přepravky,druhou nejistě, obě si tam vedle sebe dřeply a čuměly :lol: :lol: :lol: takže jsme připravili klece,které jsme spojili a dali spolu.Ta starší a agresivni Zoe je nadšená z nového,většího bydlení,pořád prozkoumává,ale ta malá Mia sedí v rohu a když se přiblíží Zoe tak začne skakat do vyšky a prskat :? a když sem otevřela dvířka tak mi Mia skočila do náruče a skovavala se v předloktí :( tak mi ji je trošku lito,ale tak snad si zvykne a nebude na ni štěkat,přitom Zoe si ji vubec nevšima,jen se jednou ohnala když po ní Mia skočila.

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » So Říj 22, 2011 23:10

Já myslím, že je to na dobré cestě :-) pokud se nekoušou, tak bych zkusila je tak nechat :-) držím pěsti !!!

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Ne Říj 23, 2011 10:31

opravdu ty 2 klece vedle sebe je nejlepši metoda,pak už se znají když jdou do přepravky :wink: není to takový šok pro ně. tak holky vedle sebe hned první den spaly a Zoe strkala hlavu k Mie a Mia ji oždibávala ucho,čumák a packou se ji vrtala v kožíšku :) to je tak sladkyyy :) Mia se ji teda docela bojí,že utíká když za ní Zoe přijde,ale když ji Zoe nažene do kouta a lehne si k ni tak Mia drží a spí tam s ní :)

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Příspěvekod Kobylatko » Ne Říj 23, 2011 15:46

My už bohužel zkoušely vše Rocky je spíše agresivnější,minule malem zbourala celou klec :? .Kdybych já věděla co se tenkrát v té kleci stalo že Kikinu tak nenávidí přitom Kikča je mazel šíleny a kámoška též.Rocky asi bude muset bohuže odjet na vylet ke kamarádce(ona byla od malinka sama) a Kiki asi pořídit novou kamaradku. :( .

chovcincil
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: Pá Srp 19, 2011 9:28

Re: Seznámení

Příspěvekod chovcincil » Út Říj 25, 2011 10:06

Myrrha1 napsal:Takže já jsem pro to, je před seznamováním unavit. Jinak je tu popsáno víc způsobů. Všechny mi připadají dobré - musí se vyzkoušet, co vašim činčilkám sedne, jen jako naprostá hloupost mi připadá, dát je hned do přepravky a třást s nimi. To mi připadá jako velký šok, to by se asi hašteřila všechna zvířata.


Tím že je unavíte je nemusíte seznámit.Můžete je unavit a porvou se vám až naberou sílu,to se mi stalo několikrát.první den v klidu a druhý den se málem zabili.to že se unaví je jen otupí než naberou sílu.pokud by byli agresivnější,mohli se vám pak šeredně porvat až by jste tam nebyla.
Přepravka je osvědčená metoda už hodně dlouho a využívá to plno lidí,tak nechápu proč by to měla být naprostá hloupost,kolik máte se seznamováním zkušeností,kolik jste jich seznámila že si to troufnete tvrdit :?:
A nikdo neříká že se s nimi má třást,mě větčšinou v přepravce sedí 2-3h v klidu,pak jsou do klece.to mi připadá méně drastičtější než vaše metoda unavit aby skoro padla únavou.to bych se dost bál křečí z únavy či přehřátí :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Říj 25, 2011 13:52

S přenoskou se stale netřese ;-) Není třeba jim dělat ždímačku. Do přenosky se dávají z toho důvodu, že mají malý prostor a tak je máte naprosto pod kontrolou. S přenoskou se mírně zatřese jen v případě, že se začnou prát a nebo po sobě štěkat. Takže je to ten nejmenší stres, než je seznamovat 4 dny, kdy se budou nahánět a nebo když je vyčerpáte ( což si nedovedz představit, jak se dá toho docílit, leda je honit po pokoji) Rozhodně nedoporučuju je unavit. Jak píše chovcincil, po nabrani sily se mohou pozabíjet. Dokonce, když je třeba seznamujete, když jsou venku horka a je vše v pohodě, tak po obadnutí veder se do sebe pustí.

Pokud se Vám zdá přenoskové seznamení brutální, tak stačí dát na měsíc klece vedle sebe (nebo menší klec do větší klece) a pak je dát na chvili do přenosky, abyste viděli, že je vše v pohodě.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Příspěvekod Kobylatko » Stř Říj 26, 2011 13:40

Ahoj znovu seznamení se nám stále nedaří už skoro tyden zkoušíme přepravku,.Zkoušela jsem i vyměnit písek a dat ho každé postupně aby se cítili navzájem jako že patří k sobě,zkošela sem je dat i do neznámého prostředí kde nikdy ani jedna nebyla,a furt se žerou dycky si obě stoupnou na zadní chvilku na sebe vrčí a cvakají a pak po sebě skočí.Už nevím co s něma :( .Jinak Rocky už má pacinku vpořádku už s ní pěkně papá,hopká ale ještě si na ni dává pozor :wink: .

Bubinka
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Ne Led 16, 2011 14:09
Místo/Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Bubinka » Ne Říj 30, 2011 18:23

Ahojte, mám doma ročnú samičku a chcela by som jej zaobstarať kamarátku. Len neviem aká veková kategória by bola najvhodnejšia, aby bolo zoznámenie čo najmenej problematické, či mláďatko, rovnako starú činčilku alebo staršiu. Ďakujem

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Říj 30, 2011 21:07

To je individulani, zalezi, jak si sednou a to Ti nikdo dopredu nerekne a nezaruci.Jakou ma povahu Tva cincilka?Urcite si myslim, ze nejlepsi by bylo mlade po odstavu, tak 3mesicni, do 6mesicu.Odkud jsi?Kamaradka ma krasnou a moc hodnou samicku na prodej, asi 4mesicni

Bubinka
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Ne Led 16, 2011 14:09
Místo/Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Bubinka » Ne Říj 30, 2011 21:59

Bubinku mám z chovproduktu a oni berú činčilky z veľkochovu, takže nebola vôbec zvyknutá na ľudí. Dosť sme sa natrápili kým sme si ju udomácnili ale nieje vyslovene maznáčik. Keď má náladu tak je prítulná a keď nie, zalezie za gauč a ignoruje ma. Počula som názor, že nová činčilka by mala byť rovnako stará, tak neviem čo je na tom pravdy. Som z Bratislavy tak neviem či by tam nebol vzdialenostný problém a neviem nakoľko môžem dôverovať kuriérom, hlavne kvôli bezpečnosti činčilky.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Říj 30, 2011 22:15

Ze zkušenosti doporučuju činčilku po odstavu. Dospělé se seznamují hůře a dostkrát se to nepodaří.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Říj 30, 2011 22:34

tak to by byl problem, ona je z Prahy.A Kuryra zvlast na takovou vzdalenost urcite ne pro cincilku

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Seznámení

Příspěvekod Kobylatko » Ne Ún 02, 2014 21:24

Ahojky je seznámeni samečka a samičky složité,jednoduché nebo normální ?

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznámení

Příspěvekod Dantha » Ne Ún 02, 2014 22:24

Záleží hodně na povaze obou činčil... Mám doma páry, které jsem vlastně ani neseznamovala. Dala jsem je do klece a byl klid. Z toho už jsem taky pár seznamovala víc jak týden... Takže asi hodně záleží na povaze činčilek.. neřekla bych, že seznámit pár je složitější než seznámit například dvě samice :D

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznámení

Příspěvekod Wulfina » Po Ún 03, 2014 8:31

Jak u jakého páru...
:arrow: Některý pár si v přepravce rovnou začnou česat kožíšek, po přemístění do klece se chviličku honí, pak si sednou na poličku a jsou v pohodě.
:arrow: Některý páry si v přepravce češou kožíšky, po přemístění lítají chlupy a občas jdou po sobě i zubama - tam je pak zas potřeba dát je do přepravky a koukat co dělají... Po takovém 5tém přemístění jsou v pohodě.
:arrow: Některé páry se začínají rvát už v přepravce - čůrají po sobě, v malé přepravce se nahání, cvakají zubama a nejsou daleko od toho aby se pokousali. Pokud nejsou ochotní v přepravce druhého snést, tak postupuju takhle: dám na týden klec ke kleci, pak po týdnu opět zkouším dát k sobě, když zas po sobě jdou, tak klece vedle sebe nechávám déle. Pokud jsou schopní vedle sebe sedět, jsou klidnější, jen sem tam po sobě cvaknou, nebo sem tam na sebe "zakachní", pak pozoruju, kdo si začal a většího agresora strkám do menší klece a dám ji do velký klece (metoda klec v kleci) :)

>:*B

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Seznámení

Příspěvekod Kobylatko » Pá Črv 20, 2014 23:37

No jsem zvědavá až mladej doroste co pak z těch dvou vyleze :lol: .Parkrát sem měla mladýho u klece Seuše a ona uplně vpohodě jen běhala něco jako ve smyslu "hele tady je dalši činčila" :lol: .Myslíte že už je můžu postupně přes klece seznamovat než mladej doroste :D ?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznámení

Příspěvekod minlub » Po Črv 23, 2014 7:59

Můžeš nechat klece u sebe, aby si na sebe zvykali. Lépe se pak seznamují :)

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Seznámení

Příspěvekod Kobylatko » So Říj 25, 2014 10:39

Tak dnešním dnem nám začalo seznamování naší samičky a samečka klecí u klece na týden at se můžou navzájem poznat,vidět i očichat a zkusit být vedle sebe.A tak prvních pár minut klece u klece probíhá jen hrabáním packama o mříže a sem tam kousnutí do nich občas i nějaký to kuňknutí a koukaní stylem "co tu děláš?ty si taky činčila?"
Kdyby měl někdo nějaký tip na pohodové seznámení po tom týdnu vedle sebe budu ráda za každý nápad a inspiraci :) .
Je to jednodušší nebo složitější seznámit samici a samce než jiné pohlaví?

Disable adblock


Vrátit se na “Bydlení”