Ostropestřec mariánský

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

boba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: So Pro 29, 2007 17:41
Místo/Bydliště: Rajec, SR

Příspěvekod boba » So Led 19, 2008 18:40

tiez by ma zaujmalo co to je ten ostropestrec mariansky

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Led 19, 2008 19:06

Ostropestřec mariánský je taková podlakovitá rostlina, když zajdete do lékarny, tak ho určitě budou mit. Jsou to seminka. Více je tady http://www.prodamy.cz/ostropestrec-mariansky-silybum-marianum.html

Obrázek

Lucík s Bobíkem
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: Út Bře 11, 2008 11:36
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lucík s Bobíkem » Ne Bře 16, 2008 13:55

já to sháněla asi před týdnem v lékarně a pořádně jsem ani nevěděla,jak se to jmenuje,jen vím,že to psali v knížce o činčách,že to milujou a je to zdravé...tak jsem u pokladny koktala a paní,co stála za mnou hned na mě:ano,to je výborné,můj manžel si ty semínka míchá třeba i do jogurtu...takže si nemyslím,že to působí jen rozpuštěné ve vodě :roll:
další poznatek:vážně to můj Bobík zbožňuje,ale dala jsem mu to zatím jednou v takové hrstce...tak teď mu budu dávat tedy jen 3 týdně ;-)díky za rady :) on je ze zverimexu(dokonce nám prodavačka dala jako krmení směsku pro osmáky,tak nechci vědět,čím byl krmen),takže se to určitě hodí :)

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Ne Bře 16, 2008 14:03

Ale bacha! Musíš udělat i pauzu. Já to myšákům dávám jen jednou za dlouhý čas a jen 1 semínko. Ostropestřec je užitečný, ale nesmí se přehánět. :wink:

Disable adblock

ondroj
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: Ne Dub 20, 2008 9:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ondroj » So Kvě 10, 2008 22:33

Píšete tady že by se veverkám měli dávat jen 3-5 semínek měsíčně ale já jsem se dočetl že aby byla léčka účinná tak se má ospropestřec podávat dlouhodobě?? Jak to dedy je? Mimochodem já z něho jím prášky už tři měsíce :)

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » So Kvě 10, 2008 23:10

u člověka je to neco jinyho podle mě

ondroj
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: Ne Dub 20, 2008 9:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ondroj » Ne Kvě 11, 2008 9:16

Dobře to samozřejmě jo, já tady beru prášky. Ale snad i ty činčily to tusí dostávat pravidelněji nez jednou za mesíc to podle me nebude mít účinek.
Jak poznáte že to činčám pomáhá? Pokud jsem si všiml tak všichni tu píšete jen to že jim to chutná.

Avatar uživatele
Peťulinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 603
Registrován: Út Ún 19, 2008 12:41
Místo/Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Peťulinka » Ne Kvě 11, 2008 9:23

já si myslim že jednou měsíčně to bohatě stačí...já mu teda nedávám pět semínek ale tak půl čajový lžičky semínek a to sou pak bobečky jedna radost :)

ondroj
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: Ne Dub 20, 2008 9:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ondroj » Ne Kvě 11, 2008 9:36

dobře ale dle kvality bobků nelze posoudit léčiví učínek osropestřce.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Ne Kvě 11, 2008 10:06

Ondroj, já ostropestřec dávám tak málo, protože myšky krmim granulka a proto je malá šance, že z toho mají zanešené játra. Používám ho takto jen jako prevenci.
Pokud někdo krmí směskou a činčilka z toho má problémy (kozí záda), tak samozřejně by se měl používat častěji. Proskoumej i starší témata. Je tu jak se má léčba dávkovat:

http://diskuze.cincila.com/viewtopic.ph ... opest%F8ec
http://diskuze.cincila.com/viewtopic.ph ... opest%F8ec

ondroj
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: Ne Dub 20, 2008 9:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ondroj » Ne Kvě 11, 2008 10:32

Jj ty starší příspěvky jsem četl že při potížích se to má dávat jako kůra. Dobře ale i člověk tak jako činčila co jí zdravě jak píšeš že dostává jen granule tak v nich jsou taky určitě látky který činče škodí. Já nevím nejem si jist ale já bych asi dával jednou za ten měsíc jak tady píšete a pak bych dával jednou za 3 měsíce takovou menšá kůru na očištění 3-5 semínek denně po dobu 5ti dnů. to by podle me mělo uz nejáké výsledky. Zkus se na to podívat z jiné strany kdyby si třeba člověk vzal vitamíny jednou za měsíc a myslel si ze má posílenou imunitu to je taky kravina.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Ne Kvě 11, 2008 10:39

To máš pravdu, jenže já se bojim, že jim tim ublížim, proto toho dám raději méně, než jim ty játra odrovnat. Kdyby měli nějaká problém, tak bych samozžejně udělala kůru. Myslim, že tu někde bylo dávkování jako: každý den seínko po dobu jednoho týdne a pak týden pauza a to celé opakovat asi měsíc. Už si to nepamatuju. :cry:
Ale raději bych to zkonzultovala s vetem, než bych s tim začala. :?

ondroj
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: Ne Dub 20, 2008 9:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ondroj » Ne Kvě 11, 2008 10:46

No já az ho potkám v kravíně tak se ho zeptám.(ale jestli znás nejákou on-line veterinu tak tam zkus napsat? já bouzel nic takového neznám :( ..) "nezi námá o činčily se zajímám tak měsíc :( a divím se že mě tato zvířátka neuchvátila dříve. :wink: Ale podle mě by se bylinkama játra odrovnat meněli vem si že ve volné přírode jim taky nikdo neříká co mají jíst kolik toho mají jíst a urcite mají v sobe neják zakodováno co mají žrát kdyz jim neco schází.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Kvě 11, 2008 10:47

Dávkovat by se to mělo takhle :
Preventivně dávát tři seminka jednou za měsíc.
Pokud má činčilka opravdu nějaký prblém s játry, tak po konzultaci s vetem by se měli dávat po dobu pěti dní každý den tři seminka, pak dát třeba 14 dni pauzu a tuto kuru opět zopakovat a po měsici tento celý proces udělat na novo :-)

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Ne Kvě 11, 2008 10:56

ondroj napsal:No já az ho potkám v kravíně tak se ho zeptám.(ale jestli znás nejákou on-line veterinu tak tam zkus napsat? já bouzel nic takového neznám :( ..) "nezi námá o činčily se zajímám tak měsíc :( a divím se že mě tato zvířátka neuchvátila dříve. :wink: Ale podle mě by se bylinkama játra odrovnat meněli vem si že ve volné přírode jim taky nikdo neříká co mají jíst kolik toho mají jíst a urcite mají v sobe neják zakodováno co mají žrát kdyz jim neco schází.

Máš pravdu, v přírodě je nikdo nehlídá co zbaští, ale zase nemají tam tolik pestou stravu. Zato mi doma je futrujeme čim můžeme a tim jim kolikrát způsobéme zdravotní potíže. :? Já bych raději ostropestřec konzultovala s vetem, který má zkušenosti s činčilama, než v nějaké poradně na netu, kde ani nevíš, jestli činčilu někdy viděl. :?

ondroj
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: Ne Dub 20, 2008 9:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ondroj » Ne Kvě 11, 2008 10:57

No nevím no je to takové všelijaké :) :( , uvidíme zatím jim to tedy asi budu dávat jednou za ten měsíc. No teďkon bude dostavat jedna trochu víc asi ten týden brala totiž prášky na průjem. Tak jí trochu vyčistím. :)

Avatar uživatele
Vignette
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: So Led 23, 2010 17:17
Místo/Bydliště: Praha- Barrandov

Příspěvekod Vignette » Út Srp 17, 2010 23:31

Nejsem si jistá, jestli je to tak úplně k tématu, ale myslíte si, že činčila, která má malou váhu (8 měsíců, 360- 370 gramů, pořád se mezi tím tak různě houpe), často průjmy (ale ne nic drastickýho), může mít problémy s játry? Krmím ji jen granulema a senem, občas nějaký pamlsek. Momentálně měla od veterinářky doporučenou třítýdenní dietu (nic jí nebylo, ale prý na pročištění organizmu), teď je ve druhém týdnu (a opravdu to dodržuju, akorát si možná občas ukousne kousek židle nebo zdi :D) a objevily se žlutozelený měkký bobečky :(. Netuším, co s ní mám dělat. Je pořád stejně aktivní, nehubne (ale ani nepřibírá), jí, pije, prostě všechno, co má dělat, dělá. Jedna mazlíčkářka se do mě poměrně tvrdě obouvá, že mám nechat udělat krevní testy, že z toho se ty játra dají poznat. Ptala jsem se MVDr. Lietavcové a ta říkala, že pokud nemá ještě nějaký viditelný příznaky, tak z krve se bohužel nic moc prokazatelnýho nepozná (ona mazlíčkářka na mě vyjíždí i přesto, takže to ve mně pořád hlodá :( )

Co byste dělali na mém místě? Mám jí preventivně dávat ostropestřec? Nebo to s tím nemusí (nebo dokonce nemůže) souviset? Díky za rady...

Avatar uživatele
Tereza V.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 177
Registrován: Stř Ún 04, 2009 22:58
Místo/Bydliště: Krupka,Ústecký kraj

Příspěvekod Tereza V. » Stř Srp 18, 2010 0:46

Nejsem veterinářka,ale problémy s játry a poruchy vyprazdňování (zácpa,průjem) spolu můžou souviset.Ostropestřec má opravdu dobré čistící účinky,používá se jako podpora při cholesterolové dietě.To ale mluvím o lidech-myslím,že by to mělo být podobné i u činčilek.
Já bych ten ostropestřec zkusila,ale opravdu v malých dávkách,ublížit tak nemůže.
Akorát nechápu,proč by krevní testy neměly být průkazné (jaterní testy se z krve dělají),ale nejsem veterinář...

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Stř Srp 18, 2010 12:27

http://www.jrfarm.cz/obchod_29_JR_Farm_herbs/
já kupuji tenhle a to by se utloukly

Avatar uživatele
Vignette
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: So Led 23, 2010 17:17
Místo/Bydliště: Praha- Barrandov

Příspěvekod Vignette » Stř Srp 18, 2010 12:41

No jo, ale na játra jsou semínka, ne? :wink: Lístečky tu mám snad taky...

Avatar uživatele
Nefertiti
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 648
Registrován: Ne Ún 07, 2010 8:57

Příspěvekod Nefertiti » Stř Srp 18, 2010 13:37

celá rastlinka, či už sú to semená alebo listy, korene sa používajú na prečistenie pečene...len semienka sú o niečo silnejšie ( a od smien sú zasa silnejšie oleje z ostrop. a teda tablety)
totižto kedysi sa používali na liečbu pečene a ...hlavne listy a korene a až neskôr sa začali používať semená, teraz sú skôr bežnejšie semená, ale ako som písala účinky má rovnaké celá bylina.
Ja čo som sa ešte dočítala je to, že by ho nemali užívať ženy v tehotnosti, pri kojení a u ľudí z vyšším krvným tlakom....lebo sa môže objaviť nejaká alergická reakcia. Ináč je tá to bylinka najlepšia na liečenie pečene a čím ďalej tým viac sa začína používať :wink:

Avatar uživatele
Ivanka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Ne Črc 24, 2005 23:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivanka » Ne Ún 20, 2011 18:58

ahoj, mám (hlavně pro sebe na preventivní pročištění jater) ostopestřec v nálevových sáčcích na čaj - můžu činčilám dát občas taky čaj z něj do napáječky (vychládlý, samozřejmě) :?:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Ne Ún 20, 2011 19:36

Když už se tu znovu rozběhlo tohle téma, mám dotaz. Slečna mi semínka dlbe, ale Chip, kterej by to fakt potřeboval, to tak maximálně chytí do tlapky a hned zahodí. Píšete, že vám můžou ruce utrhat, jak mám Chipa přesvědčit, že by mu to mohlo chutnat?? Dát to do té napáječky??? :roll:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Po Ún 21, 2011 10:51

To bych neřešila, moje myšky mi taky tohle papat moc nechtěj, ale jakmile trochu olejem z ostropestřce pokapu granulky, tak do rána je miska prázdná a úplně umytá :wink:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Po Ún 21, 2011 11:43

Olejem? Neznám..

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”