Letální faktor, Ebony dunkel

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Čt Kvě 14, 2009 17:52

Mno to je zajímavé, škoda jen, že praxe je malinko jiná. :roll:

Disable adblock

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Čt Kvě 14, 2009 17:57

Ja o žadnym připadu nevim a myslim že učitelka není blbá když učí na střední škole;) hadat se s tebou nebudu nema to cenu:-).

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Kvě 14, 2009 18:02

taky sem neslyšela o případu, že by to bylo špatne. To že jakubovi se narodili mrzačci neni důvodem letalniho faktoru ...pokud zarodek je letal, tak se nanarodi.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Čt Kvě 14, 2009 18:17

Marti, asi přesně nevíš co je letální faktor - narodit se může i postižený i mrtvý, nebo se nenarodí a ohrožuje to samici,..... Letál je složitější než myslíš. Já vim o několika případech u velkochovatelů. A popravdě když se někomu rodí pravidelně (pravidelně myslím už po 4té za sebou a vícekrát) ve vrhu jedno či více činčil postižených či mrtvích tak to taky o něčem světčí.

Kami, neberu tvojí učitelce tuto doměnku, já ale více věřím zkušenostem. Jediné co by toto mohlo dokázat jsou genetycké testy...

Já se nehádám, jen se vám tu snažim zdělit něco o čem moc nevíme a já se o tom snažím hledat informace a zkušenosti. Nic víc. Každý si to přebere po svém. Jeden řekne že sem idiot který si tu vymýšlí báchorky, jiný se nad tím třeba zamyslí a něco na tom uvidí.
Naposledy upravil(a) žanda dne Pá Kvě 15, 2009 15:09, celkem upraveno 1 x.

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Kvě 14, 2009 19:37

jako je super, že nam to chceš sdelit, ale taky by bylo dobry sem dát ty zkušnosti o kterých mluvíš. ;-) Nemyslim to zle, ale tak chtělo by to jasny dukazy, kdy jak proč.

pro mě letalni faktor, jsou dva geny, které se nesmějí křížit a které způsobují poruhy organismu, neslučitelnou se životem. Pokud činčila přežije porod, umíra zahy po porodu. Většinou je ale potrat

Avatar uživatele
Bobanecek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 281
Registrován: Stř Led 16, 2008 21:32
Místo/Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Bobanecek » Čt Kvě 14, 2009 19:42

ja jsem taky napsal ze se narodily rozplackle mladata a bylo to v linii a urcite by se naslo vice takovych lidi. Zkuste udelat nejake tema aby tam napsali lidi co se s timto setkali a uidime co napisou a z toho si kazdej muze udelat svuj nazor jestli na tom neco je nebo ne

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Kvě 14, 2009 19:44

a měl si to po nekolika vrhách? a nebo jen jednou? Když prvorodičce umřou mimina, neni to hned letalní faktor ;-)
jinak zakladat nove tema je zbytečne bude lepší, když to bude v jednom.

Avatar uživatele
Bobanecek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 281
Registrován: Stř Led 16, 2008 21:32
Místo/Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Bobanecek » Čt Kvě 14, 2009 19:55

Mel to znamej a po prvnich to nebylo odchoval u samice uz vice mladat kdyz jsem se ho pal samicka ma kolem 4roku a mela vice jak 7x mlada a pokazde zdrave nebo jedno ze dvou se narodilo moc male a neprezilo. Kdyby byla prvorodicka tak to beru ze stat se muze ale kdyz uz odchovala vice mladat tak tam musel byt problem v necem jinem. Je moze ze ten faktor je tam z urciteho ,,maleho,, procenta, ale je tam

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Kvě 14, 2009 19:57

a nebo to mohlo mít jinej důvod. chtělo by to asi více důkazů.

Avatar uživatele
KAKTUS1010
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 532
Registrován: Stř Bře 28, 2007 16:10
Místo/Bydliště: Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod KAKTUS1010 » Čt Kvě 14, 2009 19:58

Martej napsal:a nebo to mohlo mít jinej důvod. chtělo by to asi více důkazů.

Suhlasím s Martinou neni iste že to bol tel letalny faktor.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Čt Kvě 14, 2009 20:04

Marti a co chceš za důkazy? Mám kvůli tobě sestavit takové skupiny a ryskovat životy činčilek? A po několik vrhů za sebou? Promiň, ale to neudělám...

Mám svoje tvrzejí podložený. Myslíš že bych tu jen tak ze sebe dělala pitomce?

Pokud mi nechceš věřit, tak nevěř, já ti to nenutim. Jen zděluju lidem informace, které mám od velkochovatelů a sleduju co se děje i o malochovatelů.

To, že se někomu rodí postižené či mrtvé mimi v každém vrhu od jednoho páru nebylo na bobánečka. Ale pokud se mu jednou či vícekrát toto stalo, neexperymentovala bych a pár rozdělila, což udělal. Za důkaz, že moje tvrzení je pravdivé to nestojí a jak sama píše martina, nemusí to být tímto...

Popravdě, tema kde by se lidé hlásili co se jim stalo při tomto spojení by nebylo marné, ale nesmělo by se to tak zamotat jako zde.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Kvě 14, 2009 21:24

ja nechci aby si je sestavovala, ale řekla pan xy, mel tuto samici na tomhle samci a mel tyto rodiče.

Já sem totiž toho od nikoho neslyšela. A kde si našla definici, že letalní faktor je to, že se roděj nemocna miminka? Já sem našla jen to, že tyto činčily nejsou slučitelné s životem.

Avatar uživatele
petulinovo
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: Stř Led 16, 2008 0:56
Místo/Bydliště: Staré Město pod Landštejnem

Příspěvekod petulinovo » Stř Kvě 20, 2009 9:05

Letální faktor je dle mého může znamenat i to,že se narodí i mláďátko,které je zaostalé,neumí pít..
Tuto poruchu bych asi přirovnala k dobře známé ruské ruletě - pokud máte 1 náboj v bubínku revolveru,bude to vždycky lepší,než když tam máte dva..
Pravdu má Žanda,že riskovat zdraví zvířátek za to nestojí.
Myslím více by tu mohly dodat holky veterinářky
Já to pochopila tak,že ne každý jedinec velvet,nebo bílý je nositelem lethálního faktoru,ale těch "nositelů" genetických poruch je v těchto dvou barvách přespříliš na to,aby se dále riskovalo jejich vzájemné křížení.
Podotýkám,že u každé barvičky je ta porucha jiná,tudíž vzájemně se lethalové bílí a velvetí kamarádit můžou:o)
Co se týče light ebonyXlight ebony,myslím že můžou být i tmavá mláďata - i kalkulačka říká 33,3% medium,33,3% light,33,3% standart ..
U křížení bílá /velvet/x jeden z rodičů bílá /velvet/ je myslím možnost lethálního faktoru taktéž možná,ale asi mizivá - tady by to chtělo radu odborníka - zkusím se někde popídit..
Co mě zaráží - že se zuby nedědí - to pak nevím,proč jsou někteří psi vyřazováni z chovu pro nějaký ten křivý zoubek,proč má kamarád zuby jak kůň a jeho dcera to samo :lol:

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Stř Kvě 20, 2009 12:53

Já mám lethal faktor potvrzenej u těchto mutací se žadny geny nepředávaj popravdě věřím víc lidem co genetiku uči na veterině a zemědělce. Pani učitelka mi to vysvětlila a vypsala na tabulu a vysledek vyšel tak jak vyšel... Se zubama je to složitější záleží na topm jak k¨je gen silnej např. já mám zuby bez kazu a silny a mamce se kazí a lámou...

boruvka311
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1179
Registrován: Po Srp 07, 2006 13:04
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj- Ostrava, F-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod boruvka311 » Stř Kvě 27, 2009 22:36

Ahojky. Tak dle meho se letalni faktor muze urcite projevit taky v pozdejsich generacich..preci jen ho tvori gen, ktery jen tak nevymizi, kdyz uz v generaci velvet byl...osobne mam samicku (Hanell) ktera ma jednoho rodice black velveta a k ni jsem mela samecka s rodici ne velvet..pritom samecek je TOV..prvni miminka jsme meli ok, behem druheho tehotenstvi doslo po 2 mesicich k potratu..uz je mam oddelene a osobne bych uz na sebe velveta s velvet linii nedala...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Črv 02, 2009 17:22

Teď jsem na foru o genetice našla toto :

Pokud bych měl hovořit obecně, tak letální faktor je takový gen, respektive alela, která v homozygotní kombinaci není slučitelná se životem. Pokud budu uvažovat dva geny způsobující letální faktor, potom je třeba porozumět jejich vlastnímu účinku. Ten letální faktor funguje tak, že homozygotní kombinace příslušné alely (konkrétního genu) není slučitelná se životem z konkrétního důvodu (blok metabolické cesty, signální cesty nebo úplný deficit důležité substance). Neexistuje pouze jeden letální faktor. Každý letální faktor působí jinak, proto na sebe v heterozygotní kombinaci nemusí vůbec působit.

Pokud provedete uvažované křížení a mláďata budou heterozygoty pro oba dva uvažované letální faktory, potom mláďata budou normálně přežívat (pokud ovšem dvojnásobně heterozygotní stav není rovněž letální, což nelze teoreticky vyloučit, ale zde by již bylo třeba uvažovat o konkrétních genech). Pokud bude mládě homozygotní pro jeden - či druhý letální faktor, potom nebude životaschopné - stejně jako v případě, kdy bude homozygotní pro oba dva letální faktory.

Závěrem tedy shrnu, že letální je vždy homozygotní stav pro konkrétní letální faktor. Heterozygotní stav není letální a to ani v tom případě, kdy je jedinec heterozygotní pro více letálních faktorů zároveň (pokud jsou však funkčně provázené, nemusí toto teoreticky platit). Vždy je ale třeba přistupovat k letálním faktorům s ohledem na znalost funkce konkrétního genu a příčiny letality u homozygotní kombinace.

Letalní faktor je vždy, když je homozygotní stav, ale je jich víc druhů, takže například u ebonů to žádnou neplechu neděla, ale u velvetu a bílých hrozí nebezpečí úmrtí. Takže z toho vyplývá, že lethalní faktor hrozí pouze přímým křížením, protože pokud dáte na sebe dvě činčily z linie velvet, tak nedocílíte homozygotního stavu a tím letálního faktoru. A pokud dáte na sebe velveta s velvetem, tak se mláďata s letálním faktorem nenarodi.

Avatar uživatele
Bibinka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 162
Registrován: Út Črc 31, 2007 14:14
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Bibinka » Út Črv 02, 2009 18:44

Ahoj, mám tedy dotaz, Když je moje malá činčilka z páru dvou bílých a žije, může být v chovu nebo ne? Měla jsem v plánu k ní a její spolubydlící sehnat Tan samečka. Je možno aby to tak bylo? Jestli to již bylo napsáno, tak se omlouvám a možná jsem odborný popis nepochopila. Díky.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Črv 02, 2009 19:08

Jako letální faktor nema, ale můžeš zaručit, že nemá nějaké gen vady? Seš si opravdu jistá, že jeji rodiče sou 100% kvalitní a že nic nehrozí ? Tohle je otázka chovatele. Já bych bílou na bílou nedala a tak bych si spíš poradila ji do chovu nedávat. Ale jak se rozhodneš je na tobě.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Út Črv 02, 2009 20:35

Je to pár dní, co jsme to tu probírali: http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=7421

Já si stojím za tím, že bych to nedělala. neni jen černá a bílá = neni jen možnost, že mimi na letál zemře a nebo že je 100% zdravé. Je i něco mezi tím a to mohou být genetycké vady a toho bych se bála.
Za mne: já bych ji do chovu nedala.

Avatar uživatele
tuta
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1479
Registrován: Út Črv 27, 2006 21:58
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tuta » Út Črv 02, 2009 21:08

tuším, že jsem to před pár lety psala.... Letální faktor je stále jen faktor (v tomto případě zvýšené riziko úmrtí).... je to podobné jako křížit sourozence (zvýšené riziko genetických vad, epilepsie, apod.)... Proč se ve středověku rodilo o něco víc neduživých dětí? A proč zrovna u šlechticů?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Črv 02, 2009 21:24

žanda napsal:Je to pár dní, co jsme to tu probírali: http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=7421

Já si stojím za tím, že bych to nedělala. neni jen černá a bílá = neni jen možnost, že mimi na letál zemře a nebo že je 100% zdravé. Je i něco mezi tím a to mohou být genetycké vady a toho bych se bála.
Za mne: já bych ji do chovu nedala.



S tím nesouhlasim. Genetika je genetika a nemůžeš říct, že se nenarodí jen samec a nebo samička, protože je něco mezi tim. Jak pani doktorka Švehlová, tak můj strýc genetik, tak na getických foru potvrdili to, že když má činčila letalní faktor, po kterém umírá plod, tak se ta činčila nenarodi a není života schopná. Takže pokud se po činčilách narodí nemocná mláďata a nebo postižena, je to pouze genetická vada.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Stř Črv 03, 2009 16:22

Martej napsal:
Takže pokud se po činčilách narodí nemocná mláďata a nebo postižena, je to pouze genetická vada.

Letální faktor je genetycká vada. :wink:

Ano narodí se samec či samice, ale kolik se stává případů že se narodí hermafrodit? Měli jsme takového psa...

Marti, příště prosím udávej zdroj kde jsi vzala text - už jen proto že neznáme přesný dotaz a celou odpověď. Myslím že by stálo za to se zeptat přímo na činčily a přímé spojení. Když už tam jseš zaregystrovaná, nezeptala by ses?
Odkaz na dotaz:
http://genetika.wz.cz/forum/read.php?f=2&i=933&t=933

A ještě dodám toto. To co já tady popisuju - přeskočení letálního faktoru ob generaci neni z teorie, ale z ptaxe velkochovatelů, kteří toto sledují už nějakou dobu. Bohužel se občas teorije od praxe liší a pokud člověk (i genetik) nemá zkušenosti...
Nechci se tu hádat a dohadovat. Jen jsem vám chtěla zdělit co se děje v praxi a jak vidno, většina genetiků o tom nemá ani páru. Kdo nechce poslouchat, ať neposlouchá. Já si nevymejšlim, proč taky?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Črv 03, 2009 17:22

žanda napsal:Ano narodí se samec či samice, ale kolik se stává případů že se narodí hermafrodit? Měli jsme takového psa...


Jo to netuším, ale určitě to bude velmi ojedinělé. Rozhodně se nejedná o záležitost, která se objevuje každý rok.

žanda napsal:Marti, příště prosím udávej zdroj kde jsi vzala text - už jen proto že neznáme přesný dotaz a celou odpověď. Myslím že by stálo za to se zeptat přímo na činčily a přímé spojení. Když už tam jseš zaregystrovaná, nezeptala by ses?


Já tam zaregistrovaná nejsem, ale kdyby sis odpověď pozorně přečetla, tak se na to nemusíš ptát. Pan sám napsal, že letalni faktor vzníká pouze v homozygotním stavu = přímým křížením.

žanda napsal: A ještě dodám toto. To co já tady popisuju - přeskočení letálního faktoru ob generaci neni z teorie, ale z ptaxe velkochovatelů, kteří toto sledují už nějakou dobu. Bohužel se občas teorije od praxe liší a pokud člověk (i genetik) nemá zkušenosti...


Promiň žando, ale v tomhle ti musim oponovat. Ty tu shazuješ lidi, kteří této problematice rozumí a umí si to obhajit, ale sama se oháníš dlouholetou praxí velkochovatelů, ale neřekneš o nich nic. Po pravdě, to by mohl udělat takhle každý, jako například pan Bouwens, který tvrdil, že bd vznikne pouze ze zvířat, který mají bd gen. Já nevim, proč sem nemůžeš napsat u jakého velkochovatele si byla, jak dlouho chová, jak dlouho se snaží dávat tyto činčily na sebe, jaké činčily k tomuto ,, pokusu " používal, jak se to projevovalo atd. Já znám zase chovatelé, které dávají velvet linie a bílé linie na sebe a nic se nestalo.Samice rodili bez problemu, bez potratů a vícepočetné vrhy.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Stř Črv 03, 2009 17:40

Marti, když ti napíšu jména, tak ty půjdeš a budeš je bombardovat dotazama (či jiní lidé) a o to oni nestojí. Stačí, že tu bombarduješ mě a snažíš se mi něco dokázat. Já to sem s tímto ryzikem napsala, ale ti co toto pozorují chtějí být anonymní. Já jejich přání respektuji, promiň.

To cos vynechala ze skopírovaného textu:
Bohužel, nejsem chovatel, takže si nejsem jistý, co chovatelé (a chovatelé jakého druhu) myslí letálním faktorem. Možná tedy budu uvažovat o něčem, co nesplňuje definic, kterou jste měla na mysli. Zejména nevím, jestli jde v tomto případě o konkrétní faktor či o obecnou hypotézu.

Z čehož plyne, že na přesnější dotaz odpoví přesněji, ale i přezto bez zkušeností - není chovatel.

Už se k tomuto nebudu dále vyjadřovat, své sem řekla a pokusila jsem se toto předat dále. Nehodlám se tu s tebou hádat. Mě nic dokazovat nemusíš.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Črv 03, 2009 18:11

Já tě nebombarduju, ale jsou to logické otázky, které vyplývají. Nemusíš říkat jména, ale třeba jestli si byla v zahraničním chovu a nebo tady v čechách. Jak ten pokus probíhal ? Jaké činčily vybíraly? A jaké byly výsledky? Nebo ses neptala a jen si to vzala jako holý fakt ?Kdyby si to tady lidem tohle všechno řekla, tak je nikdo nebude bombardovat dotazama.

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”