vitamín D

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

vitamín D

Příspěvekod saskie » Út Črv 28, 2011 13:59

Jsem v rozpacích. Když jsem byla u Lietavcové, trochu jsem se vyptávala na "správné granule". Ona je strašně hodná a úžasná a hned mi začala vysvětlovat důležité prvky - tedy jejich správné množství. Šlo o fosfor, vápník a vitamín D. No a to Déčko mi kladla na srdce, že nesmí být víc než 1100 měrných jednotek na kg, pak to ještě snížila na 1000m.j. Tak jsem doma hned vytáhla granule, co mám a považuji za kvalitní a zhrozila jsem se. Jen tak pro info hodnoty D3, které jsem zatím dohledala: versele laga complete 1.500mj, vitakraft pro mimi 990ui., versele laga pro 2000, beaphar care+ 1740mj, ovator 1600I.E., darwins 2500mj, darwins special 1000mj, apetit 2000mj. Biostan se mi nepodařilo najít, což mě mrzí, ten doktorka vyzdvyhovala, ještě taky Versele lagu, ale to nevim, kterou z nich. Jo a měla tam to nové Supreme Science Selective Chinchilla, že to je jako taky dobrý, to má 1000mj./kg.
Co si o tom myslíte???

Disable adblock

Avatar uživatele
lulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: Stř Pro 03, 2008 21:21
Místo/Bydliště: Kraslice-Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lulka » Út Črv 28, 2011 14:29

biostan má 2000 m.j./kg :wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Črv 28, 2011 14:49

no nevím, nějak se mi nezdá že by dle ní všechny granule nevyhovovali
víš určitě že více? nemyslela třeba že nemůže být míň? Třeba Ovator má 1600, takže taky by taéké nesplňoval a aby vyhovovala pouze jedna značka se mi zdá dosti divné
a z jakého důvodu?
Naposledy upravil(a) minlub dne Út Črv 28, 2011 15:07, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Ivanka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Ne Črc 24, 2005 23:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivanka » Út Črv 28, 2011 15:03

a řekla ti, na jak velkou a starou činčilu jsou hodnoty vit.D při 1000mj./kga více už moc? mám totiž činčily, které jsou na tom váhově dost jinak a co pro jednu může být předávkování, u druhé je tak akorát (žerou skoro stejně, co jsem si všimla)...

Disable adblock

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Črv 28, 2011 15:06

No já jsem z toho právě na větvi, mám to napsané na papírku, ona sama mi to psala, že max 1000m.j/kg. No a proč, to právě nevim, možná mi to říkala, ale přesně si to nepamatuju. Ten Ca má být cca 1% a P cca 0,6%, mělo by to zachovávat ten poměr dvojnásobku. A Biostan má teda taky takhle moc.. Jsem z toho zmatená, ale této doktorce fakt věřim, že by se vloudila chybička?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Črv 28, 2011 15:06

Vitamín D
umožňuje vstřebávání vápníku a fosforu v těle a má tedy přímý vliv na tvorbu kostí. proto platí zásada, že je nutný hlavně pro zvířata mladá a pro březí samice. V malé dávce je ovšem potřebný pro všechna zvířata. Vitamín D vzniká v těle z provitamínů (sterolů) obsažených v rostlinách, působením ultrafialového záření. Protože činčily na slunci prakticky nepobývají, je nutno pamatovat na jeho přívod.

více: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kalciferol ... .A1n.C3.AD

Je obsažen nejen v granulích které se činčilám podává ale i ve vitamínech v prášku, které někteří chovatelé ještě činčilám dodávají navíc.
Z toho co jsem našla a vyčetla bych spíše usuzovala o opaku.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Črv 28, 2011 15:12

Ivanka napsal:a řekla ti, na jak velkou a starou činčilu jsou hodnoty vit.D při 1000mj./kga více už moc? mám totiž činčily, které jsou na tom váhově dost jinak a co pro jednu může být předávkování, u druhé je tak akorát (žerou skoro stejně, co jsem si všimla)...

no zrovna jsem tam byla s mímem 260g a jeho bráchou 410g a jinak u ní léčim kluka co má 360g, ale ví že mám normálně vážící čiči a ptala jsm se naprosto obecně :roll:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Črv 28, 2011 15:15

Fakt mi řekla, že to s tim déčkem si mám pamatovat a proto jsem si to chtěla napsat a ona sama mi to pak začla psát :|

Avatar uživatele
AnnaVV
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 509
Registrován: Stř Kvě 04, 2011 12:28
Místo/Bydliště: okr. České Budějovice

Příspěvekod AnnaVV » Út Črv 28, 2011 16:29

tak to je teda divné v tom případě jsou skoro všechny granule špatné :shock:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Črv 28, 2011 19:47

Právě. Nevim, jestli je to nějaká nová studie nebo jestli to je chyba. Chtělo by se to zeptat Jekla, případně Chylíkový. Ale volat kvůli tomu Jeklovi mi přijde sobecký, jako že má práce až nad hlavu. A na maily co jsem slyšela nestíhá reagovat. Leda jestli tam někdo půjdete, že byste se tak mimochodem zeptali. Za Chylíkovou to teda teď taky nevidim, ale časem za ní můžu, přecejenom jsem z Prahy. No až půjdu s Chipem na pravidelnou kontrolu zase za Lietavcovou, což bude ale asi tak až za dva měsíce, proberu to s ní znovu a ukážu jí, jak se to má s granulema na trhu :|

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Črv 28, 2011 20:35

Nevím, nějak se mi to nezdá. Kdyby to byla pravda, tak nemůžete dávat žádné granule a nevím, čim bychom krmili:)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Črv 28, 2011 22:08

Tak jako nesmíme, že jo, víte co všechno je na trhu a rozhodně to nemá nálepku nesmíme a o vhodnosti víme svoje a taky víme svoje o tom, jak dlouho může taková činčila žít, když je třeba na směskách. Na každýho to taky působí jinak. No zkusme posbírat názory zkušených. Brzy budu mít od výrobců versele laga, respektive od veterináře, se kterým spolupracují.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Črv 28, 2011 22:13

já těm veterinářům co s spolupracují s výrobci a co propagují a prodávají v ordinaci nějakou značku moc nevěřím- z hlediska objektivnsti, léčba je jiná věc
přeci jenom mají danou značku nasmlouvanou a mají z toho zisk a pokud není vyloženě proti zdraví a je jako jiné značky, proč by jí nepropagovali jako nejlepší
tak to chodí i v lékařství- doktor propaguje a vnucuje lidem léky od určitého výrobce a má z toho prospěch

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Črv 28, 2011 22:43

Jó to souhlas, ale otázka je jen na to déčko, ne jak si stojí jejich krmení. To mimochodem jsem s pani řešila, jakej názor mám na nějaký produkty a ještě řešit budu. Já chci jen jako asi spousta z nás, přijít na kloub tomu, co je pro ty pusinky fakt dobrý a co ne. A to, že se výrobky zlepšují, si myslím, že je ok.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Črv 29, 2011 7:34

Já bych se asi veterinářky zeptala, jestli má ten údaj opravdu ověřený a říct, ji, že všechny značky včetně její preferované má ten obsah takový a takový. Já nevím, ale bylo by mi divné, že by pro ně byl třeba oxbov škodlivý a přitom sním lidé v zahraničí krmí mnoho let a žádné špatné příznaky neměli, proto myslím, že známým značkám s tradicí můžeme věřit.

Jinak o vitamínu D jsem našla tohle:
Jeho význam je v účasti při resorbci vápníku a fosfátu ze střeva a příspívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Fosfor i vápník jsou důležité pro stavbu kostí. Vitamín D je proto významný pro uchování kostí silných a nepoškozených.Nedostatek vitamínu D se projeví změknutím kostí v důsledku ztrát a nedostatečné resorbce vápníku a fosfátu. U dětí se toto projeví jako křivice, u dospělých pak jako osteomalacie. Také se projevuje zvýšenou kazivostí zubů.Ve vysokých dávkách vitamín D naopak metabolismus vápníku a fosforu narušuje, vede k hyperkalcémii a může skončit i smrtí. Samotné sluneční záření kvůli regulačním mechanismům syntézy nikdy nevede k hypervitaminose.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Stř Črv 29, 2011 18:09

Tak tady mám odpověď od veterinářky spoluracující s versele laga:
No, to není problém jenom činčil, ale všech savců, když mají málo vitamínu D, tak mají měkké kosti, křivici (nedostatek v růstu) a zkažené zuby a umírají. problém je v dávkování, protože jediná spolehlivá cesta je skrz UV ze slunce, takže zvířata a lidi co jsou celý den na sluníčku (venku), mají správné množství vitamínu D v těle. Funguje totiž zpěná regulace v organismu přeměny provitamínu a vitamín dle potřeby. Ti, co jsou zavření v kanclu nebo doma v kleci, musí přijímat vitamín D3 uměle. Co se týká množství, jsou předepsány hodně nízké dávky díky tomu, že v případě předávkování vit. D spolu v vápníkem a fosforem dojde k nadměrnému ukládání vápníku do kostí, ty jsou pak křehké a dále i do měkkých tkání, kdy může dojít ke změně ledvin a jater na kámen a zvíře (člověk) pak umírá. tedy jak nedostatek, tak přebytek vede v extrémním případě ke smrti.
Nicméně dnes jsou alternativní směry viz www.osud.cz a pod., kde se posouvá množství vitamínu D v několika řádech, tedy až 100x více, než doporučují lékařské tabulky z let, kdy děti běhyly kolem paneláků a lidi makali na poli. takže si to shrňme - vadí úplně stejně nedostek jako nadbytek, jediná spolehlivá cesta je celoroční pobyt venku v nezastřešené voliéře, kde je stín i slunce aby si zvíře mohlo vybrat dle instinktu (nereálné, to by byla půlka hektaru), porost keřů, stromů i louka atd.) Pokud jde o uměle dodávaný vitamín v aktivní formě, doporučované množství pro zvířata i lidi se dle studií liší v řádech o 2 - to znamená jedni doporučují 1000MJ a jiní 100 000MJ (mezinárodní jednotky). Oba tábory to mají ozkoušené, že to tak funguje a ne jinak. takže záleží pouze na prameni, který chovatelka používá, kdyby přečetla jinou studii, mluvila by jinak :-)

Avatar uživatele
Ivanka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Ne Črc 24, 2005 23:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivanka » Stř Črv 29, 2011 19:44

Takže za mě asi takto: :lol: :roll: ...a jdu krmit Tukanem, ten množství vit.D pro jistotu vůbec neudává a tím pádem mě nemá šanci vystresovat. 8)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Stř Črv 29, 2011 19:49

Ivanka napsal:Takže za mě asi takto: :lol: :roll: ...a jdu krmit Tukanem, ten množství vit.D pro jistotu vůbec neudává a tím pádem mě nemá šanci vystresovat. 8)


taky dobrý :lol: :lol:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Črv 29, 2011 20:02

takže každý má svou podloženou studii a každý věří něčemu jinému, asi jako u letálního faktoru- 2 tábory :lol:
takže jsme tam kde jsme byli a nic jsme se nedozvěděli :roll:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Stř Črv 29, 2011 21:17

Hmm.. tak Tukana bych nedala, ale každýho věc :)
No a se sluníčkem, nevim jak vy, já teda činči na slunce zrovna nedávám. Klece měly v místnosti, kde na ně sluníčko přímo dopadat ani nemohlo. Teď jsou pár dní v pokoji, kde okno je a svítit na ně může, ačkoli přímé slunce se v našem bytě stejně nenajde, díky orientaci oken, ale mně to přišlo pro činči jako přínos, že oni zrovna sluníčkoví zvířata nejsou, ale je fakt, že chovat je úplně bez možnosti denního světla by bylo asi mučení.
A k tomu vitamínu, no jinak to asi ani dopadnout nemohlo, než že jeden bude řikat to a druhej to. Nicméně na ty hodnoty P, Ca, vit.D koukat budu, ale splňovat limit déčka nezvládám, takže spíš jen tak orientačně, stejně mixuju několik typů a některé to malé množství maj, takže tak. No a až vyrazim zase na Hůrku, řeknu své ponatky doktorce a uvidím co ona na to, jestli ten názor bude pořád tolik obhajovat.

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Stř Črv 29, 2011 21:24

Tady jsem našla složení Tukanu
http://www.zravamrska.cz/?porovnani-krmiva,51

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Stř Črv 29, 2011 21:25

tak pak informuj, co ti na to, cos zjistila řekla... jsem zvědavka

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Stř Črv 29, 2011 22:54

ajtik napsal:Tady jsem našla složení Tukanu
http://www.zravamrska.cz/?porovnani-krmiva,51

Dík za tabulku, nicméně skoro nic tam neni. Tak nevim, co tím chtěl autor říct :roll: Jediný, co jsem z toho pochopila je, že Witte Mollen má strašně málo vlákniny. Já ho ještě nedávala, ale myslela jsem, že neni špatný, no teď nevim.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Črv 29, 2011 23:19

Já nevím, ale když to vezmu selským rozumem a uvědomím si jak činčila žije ve volné přírodě, tak ona asi toho D vitamínu moc nepotřebuje, protože přes den je zalezla ve tmě a vylézá za šera. Když vezmu v potaz názor paní doktorky Lietevcovou, tak má pravdu v tom, že činčila vitamin D potřebuje, kvůli ukládání vapníku. Na straně durhé mam stejný názor jako pani z versage laga - hodně se toho změnilo a pravdou je, že asi potřebuje více D než zvířata, které jsou na sluníčku. Já osobně si myslím, že nejlepší poznatky o stravě mají dlouholetí chovatelé či výrobci, kteří se činčilama zabývají delší dobu a vědí, co přesně činčila potřebuje a jak co vylepšovat a to chce opravdu jen specializaci, což veterináři nemají.

Avatar uživatele
Ivanka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Ne Črc 24, 2005 23:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivanka » Čt Črv 30, 2011 10:42

ajtik napsal:Tady jsem našla složení Tukanu
http://www.zravamrska.cz/?porovnani-krmiva,51


hm, celkem slušný je tím pádem Vitakraft - tak proto mi na něj místo jezení jen čůrají :lol:

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”