Rozmazlený činčilák a teď nevím, co s ním :-(

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Rozmazlený činčilák a teď nevím, co s ním :-(

Příspěvekod Cmacuba » Po Led 09, 2012 10:36

Ahoj, nevím,zda tady už to téma není. Ale tohle bude asi ojedinělé. Mou vlastní chybou jsem činčiláka Tobyho tolik rozmazlila, že odmítá jíst granule. Už jsem vyzkoušela všechny, co jsou na trhu a výrobci i chovatelé tvrdí, že je činčily milují (až na Beaphar care +). Teď jsem mu koupila Supreme Science Selective Chinchilla, ty papal asi první dva dny. (samozřejmě jsem je míchala se starými)

Ale jak to všechno začalo. Přes Vánoce jsme byla celá naše familie doma. Ačkoliv se jim snažím furt vysvětlovat, že činčily tak pořád smutně koukají, táta si nedá říct a furt mu něco přes mříže dával. Od sušenýho ovoce, přes mrkvové granule, sušené bylinky, listí až po vojtěšková kolečka od Vitacraftu. A myšák si na to zvyknul. Bohužel přestal jíst granule, jediné co dělá, že se do nich jde vyčůrat, což nikdy předtím nedělal. Od té doby už zhubl 25g. Dokonce jsem granule začala počítat(nikoliv pelety, ale Supreme, kdo ví, jak vypadají, pochopí, že se dají i spočítat), abych věděla, jestli nějaké snědl nebo ne. Jakmile mu nabídnu granuli z ruky, vezme si jí, kousne a zahodí. Když dám mrkvovou, tak už jí sní, když dám kolečko, taky papá. Vypadá, že seno jí, protože ho přehrabuje (asi hledá ten nejlepší lísteček), vodu taky pije, ale trápí mě, že nechce nic jiného než mlsky.
Doma jsem zakázala činčilu krmit! Krmím jí jen já a dostává jen staré granule se Supreme, seno a vodu. Jenže nevím, jak dlouho dokážu být takhle tvrdá,abych mu nedala nic jiného. Dneska ráno už dostal vojtěškové kolečko :-( A co se týká granulí, tam akorát načůral a snědl jen jednu.
A teď co s tím. Už si s ním nevím rady. Venku normálně běhá, poslední dobou se začal i mazlit, nechá se hladit, ale s tím jídlem mi dělá vrásky. Nevím, jestli to moc prožívám, ale trápí mě, že nejí. Zvažuju dokonce B-komplex. Máma už mi tvrdí, že jsem blázen, starám se o něj jak o vlastní dítě. Se zubama určitě nic nemá, protože jak nabízím cokoliv jiného než granuli, tak si rád vezme. Větve v kleci okusuje, poličky demoluje, dřevený kolíček kouše, bylinkový zvonek kouše, plyšáka cupuje na kousky, pelíšek si pravidelně z domečku vytahuje a hází ho na dno klece. Ale to jídlo... Mám na něj být tvrdá a vytrvat, dokud nezačne jíst granule? Stalo se vám tohle někdy? děkuji za rady, případně i SZ.

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozmazlený činčilák a teď nevím, co s ním :-(

Příspěvekod Wulfina » Po Led 09, 2012 10:52

Ahojky, stejný problém jsem měla s Alicí. Rozmazlila jsem jí a nechtěla papkat peletky.
Takže jeden jsem udělala tlustou černou čáru, dostala do misky peletky (krmím Apetitem) a seno, nic víc. Úplně jsem vynechala jakýkoliv míchání granulí, pamlsky, obměňování granulí ne, dostala Apetit a hotovo. Trvalo to skoro 2 týdny - občas zobla peletek, jedla hodně seno. No a Alice dostala rozum a začala se cpát peletkama. A od té doby je prostě na peletkách :wink: Až skoro po 2 měsících dostala šípek a pak pamlsek už jen jednou za čas :wink:

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Příspěvekod Cmacuba » Po Led 09, 2012 10:58

Toby taky dříve jedl Apetit, ačkoliv nevím, co mu na těch granulích chutná.

Když jsem ho dostala, byl zvyklý na směs pro morčata, takže Apetit byly jeho první pelety. A občas dostal rozinku. Jenže pak jsem zjistila, že existuje spoooouuuusta mlsek pro činčily a od tý doby se to táhne. Je fakt, že pelety jedl, ale jak jsme ho přestěhovali do nové skříňoklece a přijde s námi víc do styku, tak jsme ho rozmazlili až hrůza. I sena má 4 druhy. Asi to přeháním, já vím :cry: Ale on je tak úžasnej... teda do tý doby než přestal jíst.

Wulfino, a to jsi dokázala být tak tvrdá a nic jí nedat, i přesto, že hází ty svoje kukuče? :(

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Po Led 09, 2012 11:09

Musíš být tvrdá. Oni to zkouší 8) Jsou opravdu jak děti, kteří raději sáhnout po něčem sladkém, než po zdravé stravě :-) Kup činčilákovi kvalitní granule ( dle mého je nejlepší witte molen, ovator, zbýšovské granule, biostan) a pokud bude somrovat o pamlsek a nevydržíš to, tak mu místo pamlsku dej peletku granulí, třeba i jiný druh :-) A on se rozpapá.

Disable adblock

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Příspěvekod Cmacuba » Po Led 09, 2012 11:19

Noo, nevím, s těmi granulemi. Mám doma tolik granulí, že bych uživila 5 činčil najednou. Míchám mu Apetit (staré) s Supreme Science Selective Chinchilla(nové, údajně činčilami milovaný). Ale jediný, co s nima dělá je, že do nich čůrá. Ačkoliv má záchod s kukuřičnou drtí, kam chodí od první chvíle, co ho mám. Má noviny, kam chodí taky, občas vyhází seno a počůrá ho, ale pravidelně do granulí. Asi mi tím chce naznačit, že si je mám strčitě někam :lol:

Dneska ráno loudil, dokonce se nechal i podrbat. A dostal pár granulek Chinchilla complete od Versele Laga. Nejdřív po ní drapnul, ale pak jí zahodil. Takže mi na to neskočil. :? Budu muset vydržet...

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Po Led 09, 2012 11:31

Cmacuba napsal:Wulfino, a to jsi dokázala být tak tvrdá a nic jí nedat, i přesto, že hází ty svoje kukuče? :(


No, pokud chceš pro činčilu jen dobré, tak se musíš umět šprajcnout a jít si za svým cílem pro činčilky dobro :)

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Příspěvekod Cmacuba » Po Led 09, 2012 11:52

Takže Tobynkovi nastane vojenský činčilí režim :lol: Budu vytrvalá, je to pro jeho dobro :-)

A co myslíte, mám mu zkusit dát ještě rozpuštěný B-komplex do vody? Přece jen ubývá na váze. Ale samozřejmě ho nechci vykrmit jak králíka :roll:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Po Led 09, 2012 12:07

můžeš zkusit :wink:

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Příspěvekod Reňaaa » Po Led 09, 2012 15:40

Ty kukuče znám :D Ale už jsem odolná...Doporučuji Ovator já ho začala dávat místo apetitu (který je na dvě věci) a hned jim Ovator zachutnal, i cena je příznivá :)

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Po Led 09, 2012 18:34

mojí samičce je skoro rok a půl(450g) a až ted v září mi začala zázrakem zničeho nic jíst.Jinak byla taky mlsná.Ikdyž já na ní byla od začatku tvrdá a mlsku dostavali jen 1x týdně.Najedla se peletek vždy až po 2-3 dnech,když zjistila,že fakt nic jinyho nedostane a to už musela mit hlad. Snad všechny druhy peletek,žadny nejedla.Ale křížalku to joo, goji,to jeste víc.peletku v žadnym připadě.Nechat ji at ma hlad a pak se najist těch peletek pujde.

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mefoxinka » Po Led 09, 2012 18:52

u nás se stabilně míchá víc druhů,dávam Apetit,Ovator a Berkel,ted zkoušíme nově ještě Tukan a New Generation pro činčilky,ty zmizí jako první a pak milostivě dlabou i ty ostatní :lol:

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Po Led 09, 2012 18:54

U nás taky za New Generation by udělali cokoliv. :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Led 09, 2012 19:08

Musis vytrvat a vydrzet, ponevadz jinak by nato doplatila pouze ta cincila zdravim.Je to tezkem oni to fakt zkouseji a o rozmazlovani vim sve, take jsem si Mysu rozmazlila tak strasne, ze ona to vi moc dobre a zkousi vsechno mozne, aby bylo po jejim.Nekdy uz vybouchnu a musim ji dat nekompromisne najevo, kdo je tady sef:-), ale dlouho mi to nevydrzi.
Granule, ktere Ti muzu doporucit a jsou zdravou alternativou smesky jsou Vitacraft Emotion Beauty michat s apetitem granule pro cincily, nebo White Mollen Country Line, ty michat uz nemusis, ci Ovator klasicke zelene s mrkvovymi.A vytrvej, nenech se zlomit.Pro jistotu davej dost sena.A kdyz uvidis pokrok, jako zdravy pamlsek dej misto vojteskoveho kolecka, s temi se to nema tez prehanet, vojteska pro ne neni ve vetsim mnozstvi a casto vubec vhodna, tak misto toho Vitacraft kulicku vitaminovou, jmenuje se Vitacraf Adult a je pro cincily do jednoho roku a starsi jednoho roku, tak jednu denne muzes,platek susene karotky, krizalku jablicka, misto rozinky Goji-Kustovnice Cinska jeden kousek, nebo sipek denne jeden, ja davam jeste susene plody moruse bile z Ruska, sehnala jsem v bioprodejne zdrave vyzivy.A po tom se muze utlouct, davam jednu dvakrat tydne a staci jen rict moruska a zborila by skrinoklec:-)

Avatar uživatele
Terdule
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: Stř Říj 28, 2009 9:34
Místo/Bydliště: Zdice

Příspěvekod Terdule » Po Led 09, 2012 19:47

Ahojky, my jsme si naštěstí utužili vůli hned u první činčilky, která byla odchovaná na směsce a na normální granule koukala jako jesti to myslíme vážně :lol: A jak to po pár dnech šlo. Od té doby u nás platí, že dokud není miska prázdná, tak nic :wink: Ake dívat se na ty psí -pardon- činčilí oči...

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Po Led 09, 2012 20:56

Tak u nás je to podobné. Protože si směsky dělám sama, tak je jasné, že zmizí všechno, jen ne granule. Takže je to boj kdo s koho. Kryštofek má ale dokonalou strategii - večer nasypu do misky - ráno je miska prázdná. A já zase misku naplním. Trvalo mi tři dny, než jsem pochopila, že si dá tu práci a až jsou v misce jen granule, tak je jednu po jedné vytahuje a zahrabává do podestýlky :D Když poznal, že jsem ho prokoukla, tak misku do rána obrátí vzhůru dnem, a je to. Plyšáci jsou mazaní :D

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Příspěvekod Cmacuba » Po Led 09, 2012 21:25

Mockrát vám děkuju všem za rady. V lékárně jsem objednala tekutý B-komplex, ten bude zítra.
Apetit a směs od JR Farm Feast Chinchilla s mrkví a šípky jsem vyřadila. Toby šípky nejí, mrkev tu by vymlsal, ale suším mu svojí.
Vyčistila jsem misku, protože do těch granulí načůral už ráno, odpočítala jsem 10 granulí Supreme, vyměnila jsem vodu a zakázala jsem všechny mlsky. Budu tvrdá, jinak ty granule nikdy jíst nezačne. A nabízela jsem granuli a kolečko od Vitacraftu. Tak samozřejmě kolečko vyhrálo, i přesto že jsem ho očichávala a nezjistila jsem rozdíl, ale holt nejsem rozmazlená činčila :lol: Až začne jíst granule, bude dostávat zase mlsky, do tý doby má smůlu. Jen ve středu dostává 5semínek ostropestřece a ty dostane. Jinak nic.
Byl trošku překvapenej, když se se mnou mazlil, obvykle následuje křížala, mrkvová peleta nebo svatojánský chleba. Dneska nedostal nic :? Kdybyste viděli ten pohled :D A tak kousal větev, poličku, lavici v kuchyni, ale nezabralo na mě nic :-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Led 09, 2012 21:31

Nevím zda v lékárně mohou objednat pro zvířata? Používám tento http://eliscinobchudek.eu/vitaminy-a-le ... mplex-i34/

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Příspěvekod Cmacuba » Po Led 09, 2012 21:33

Domnívám se, že pokud se rozpouští ve vodě normální b-komplex, co jedí lidi, tak v tekutý formě by jim též neměl ublížit. Co myslíš? B-komplex jako B-komplex :-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Led 09, 2012 22:01

Tekutý B- komplex pro lidi je většinou injekční a ten má jiné specifika. Pokud se vyrábí i tekutý, což jsme neviděla, prostudovala bych složení zda není přidán cukr či "éčka".

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Led 09, 2012 23:21

5seminek ostropestrce je moc, davej jen 2-3maximalne.A jen jednou tydne a dala bych mezitim pauzu aspon 14dni.
Cincila je strasne chytre zvire a hlavne mazane, ktere si strasne hodne pamatuje, hodiny ma doslova na vteriny v hlave a jakoukoliv, byt sebemensi zmenu ihned zaregistruje a vetsinou na ni i ma reakci.V necem jsou povahou podobne kockam, hlavne temi naschvaly.Rada kocek take reaguje na zmenu a na to, co se jim nelibi mocenim treba do bot:-)

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Příspěvekod Cmacuba » Út Led 10, 2012 9:35

Uvidím, jak bude tekutý B-komplex vypadat.

Co se týká ostropestřece, tak dávám 5 semínek 1x za týden kvůli tomu, že Toby byl od malička krmený směsí pro morčata nebo křečky(nevím, co to bylo, ale rozhodně nebyla ta směs vhodná pro činčily) a začala jsem s tím teprva nedávno. Ale na vaše rady mu budu dávat tedy 3 semínka, ale u 1x týdně zůstanu.

Včera dostal 10granulí supreme, nesnědl ani jednu. Ráno na mě koukal jako nejtýranější činčila na světě. Podala jsem mu teda kousek sena, vzal si ho a pak ho zahodil, granuli nechtěl vůbec. Je sice vyčůranej, ale je mi ho líto. Tak jsem nevydržela a dala mu pár mrkvových pelet od Ovatoru :oops:

Mamča si z toho včera dělala legraci. Říkala, že už se bude bát jíst v kuchyni, že činča na ní skočí a všechno jí hlady sežere :D

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Led 10, 2012 11:35

Aha, tak pokud byl krmeny tykto udesne, tak bude potreba ocista castesji zpcatku.Davej dve seminka ted dvakrat-trikrat do tydne, musi tam byt alespon den pauza, asi mesic, pak 14 pauzu a pote jednou, maximalne dvakrat tydne jen 2 seminka trvaleji, akorat vzdy udelej tyden-10dni pauzu mezitim

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”