Giardioza - onemocnění

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Giardioza - onemocnění

Příspěvekod martej » So Lis 03, 2007 19:35

Giardióza
Původcem Giardie je prvok Giardia lamblia, který parazituje v tenkém střevě řady živočišných druhů, včetně člověka, psa a kočky. Vyskytuje se ve
dvou formách, a to v bičíkaté a cystózní. Bičíkaté, aktivní stadium giardie se množí ve střevě a pokrývá jeho sliznici – mluvíme o tzv. kobercovém parazitu.
Kobercový parazit žije na povrchu buněk trávicího traktu. Způsobuje poškození střevních klků a zkrácení střevního kartáčového lemu. Klinický průběh
nemoci závisí na věku a stavu imunitního systému jedince. Výsledkem tohoto parazitizmu jsou střídavé průjmy s příměsí hlenu, apatie a hubnutí
.

Bičíkaté stadium Giardia lamblia se ve spodním úseku střeva přeměňuje v cystu, která je vylučována do vnějšího prostředí. Zde za vhodných podmínek,
míněno nízkou teplotu a vysokou vlhkost, přežívá týdny až měsíce a stává se zdrojem nákazy pro ostatní psy i člověka. Tyto cysty představují riziko možné
nákazy člověka. Mluvíme zde o zoonóze, což je onemocnění přenosné ze zvířete na člověka, ale i naopak.

Zdroje cyst giardií představují výkaly a voda. Byla zjištěna až 70% kontaminace povrchových vod. Činčily se nakazí například ze sena či od domácích mazlíčků.
Po pozření cyst giardií dochází v trávicím traktu k přeměně v bičíkaté trofozoity a cyklus se opakuje.
Po pozření infekční cysty trvá inkubační doba přibližně 12–20 dní. První příznaky jsou většinou nenápadné. Činčila má střídavě zácpu s měkkými bobky.
Později se začnou vylučovat bobky v řetízkách. Akutní fáze je obvykle krátká a může být zaměněna s průjmem jiného původu. Dále lze pozorovat vodnatý průjem
se zvýšeným obsahem tuku a hlenu. Při protahovaném průběhu akutního stadia se můžeme setkat s malabsorpcí a úbytkem hmotnosti.

Diagnóza giardiózy se stanoví buď na základě nálezu trofozoitů v obsahu duodena (odebraného sondou např. po stimulaci MgSO4, popř. endoskopicky), nebo
nálezem cyst ve stolici, jejichž vylučování není vždy pravidelné a je nutné opakované vyšetřování (negativní fáze může trvat až 7 dní). Proto, pokud má delší
dobu čičnila problémy se stolici, sesbírejte vzorek bobku (tři dny sbírat hovinka) a odneste ho na vyšetřeni k veterináři.

V případě, že jsou cysty v trusu objeveny, provádíme léčbu všech jedinců bez ohledu na viditelné klinické příznaky. Z přípravků můžeme využít metrozol, Yuccan, Panacur Boli, ...atd.
Pokud vám bude veterinář nabízet metronidazol (Entizol), neberte ho. Studie a chovatelé potvrdili, že po užití metronidazolumá má na ně negativní vliv (npř. toxicita jater, zaseknutí v růstu, atd.).

Kromě léčby je důležité i ošetření okolí, neboť cysty giardií jsou poměrně odolné a dokáží přežít v pitné vodě, půdě nebo třeba i na stěně výběhu několik týdnů.
Určitou roli může hrát i létající hmyz (mouchy, atd.), který roznese infekci po vzdálenějších boxech. Důležité je provést nejprve mechanickou očistu (odstranit
nalepený trus, nečistoty na stěnách výběhu), omýt a zdezinfikovat krmné misky, napáječky, předměty, které přicházejí do styku s činčilamy. Teprve potom provést
dezinfekci pomocí jodových a chlorových přípravků rozpuštěných v teplé (nad 65°C) vodě. Doporučuji také dělat každý půl rok rozbory trusu.

Taky bych chtěla dodat, že pokud se u našich činčil tato nemoc projevi, nemusíme panikařit. Každé zvíře v sobě tuto bakterii má. Problém nastane až když se tato bakterie přemnoži. Například při snížené imunitě, či při stresu. Ale pokud začneme s léčbou všas, vše se urovna a činčile nic nehrozí.

Důležité odkazy :
http://www.barevnecincily.eu/index.php?page=56
http://www.domacilekarna.cz/veter/odborneclanky.htm
http://www.veterina-info.cz/script/arti ... sp?rid=130
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id132266/
http://www.gate2biotech.cz/zname-genom-zakerne-giardie/
Naposledy upravil(a) martej dne Čt Dub 22, 2010 22:09, celkem upraveno 1 x.

Disable adblock

Kač
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: Ne Lis 25, 2007 17:40
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvekod Kač » Čt Črc 31, 2008 8:33

Nikdy nedávejte činčilám čerstvě sušené seno - musí se sušit přinejmenším 40 dní než ho činčily můžou dostat. Pozor taky na levné nekvalitní granule - i ty můžou být zdrojem. Dále je třeba dodržovat určitou hygienu - umývat si ruce, když berete činčilu a to same musí dodržovat i všichni návštěvníci - umývat ruce a nejlepe by se činčily neměly dotýkat jejich oblečení. Teď když s tím máme v Čechách problém, je třeba to opravdu důsledně dodržovat.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Črc 31, 2008 9:59

Je také doré to seno nechvávat vyšetřit před zkrmením ..... ale to se vyplati jen lidem, kteří maji ohromny kvanta sena .... jinak ve zverimeu nekupovat seno, které je nekvalitni, hnědé a zapáchá.

Taky dát pozor na trávu ..například když dáváte pampeliškové listy...i zde může giardioza byt. Na jablku, prostě všude

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvekod syringa » Út Dub 20, 2010 9:51

Jenom doplním, že již existují studie, které potvrzují, že metronidazol je pro činčily škodlivý a to velmi. Proto, ať Váš vet raději používá preparáty s účinnou látkou Fenbendazol nebo Albendazol. Což je např. ten Panacur (fenbendazol) výšše zmíněný.

Jinak je to moc pěkný článek, jen jestli můžu :) Giardia není bakterie, ale parazit. A jen pro úplnost, zoonóza je nemoc přenášející se ze zvířete na člověka, ale je tomu i naopak. Takže zdrojem může být i člověk.

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Dub 20, 2010 11:16

ja osobně teda musim říct, že po panacuru se giardie vůbec nezlepšili...pomohl nám až metrozol, kterej můžu vřele doporučit. Jinak mohla by si ten článek poupravit aby byl správny a poslat mi ho soukromkou? diky.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Dub 20, 2010 12:06

Pokud by to šlo,pošli mi tento článek taky,třeba na mail: minlub@seznam.cz.Moc díky :D

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Dub 20, 2010 13:20

ja ho tady vyvěsim ;-)

Avatar uživatele
syringa
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: Pá Led 02, 2009 11:38
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvekod syringa » Stř Dub 21, 2010 22:03

Martej, stále se mi vrací emaily, co jsem Vám poslala. Vaši odpověď jsem na mail dostala, ale teď se mi to stále vrací. prosím napište mi na mail, pokud to došlo. Díky moc.

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Út Ún 14, 2012 9:07

z koprologie bylo zjištěno že činčilky mají Giardia spp
ALe nemají průjem,řidčí stolici to ne.Bobky jsou uplně v pořádku.Jen nepřibírají a málo jedí,někdy se misky ani nedotknou.
Proč mají bobky v pořádku,není to divné?
Poraďte mi prosím jak mám dále postupovat

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Út Ún 14, 2012 9:30

za chvíli jedeme k veterináři,tak jestli bych neměla třeba něco předtím vědět?díky

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Ún 14, 2012 9:38

Neposílala jsi to náhodou do Jihlavy?

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Út Ún 14, 2012 9:41

nn,vyšetření jsem nechala udělat v LABVETU v Holešovicích.Přišlo mi lepší to zavést co nejčerstvější než posílat poštou.Navíc mám už s nimi zkušenosti.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Ún 14, 2012 9:49

Můžou mít lehkou giardiózu, takže nemusí mít měkké bobky, jen kvůli tomu moc nepřibírají.
Veterinář ti dá léky (nejčastěji je to metrozol), které budeš dávat několik dní. V průběhu léčby a po přeléčení je potřebný vyšší úklid a desinfekce klecí a vybavení.
Dobrý je dávat od vody jablečný ocet - způsobuje kyselé prostředí ve střevech a to není živná půda pro např. giardie.

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Út Ún 14, 2012 9:53

jo děkuju za rady :) Desinfekce má probíhat stejně jako při desinfekci např. plísně? Mám vyházet dřevěné poličky a papírové trubky?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Ún 14, 2012 9:56

Je to jistější, i když řádné vydrbání vhodnou desinfekcí by mělo stačit. Ale větve, min. kameny, ytong, hračky i trubky bych vyhodila.

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Út Ún 14, 2012 9:58

jo dobře a tady se píše že to může být od domácích mazlíčků,člověka,sena... skoro všeho.NEvím z čeho to mohli chytit.Zvířátka máme zdravé a seno pěkně voní.Mám ho i přes to vyhodit?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Ún 14, 2012 10:07

Giardie jsou i normálně přítomné v zažívacím traktu - žijí symbioticky se zvířetem. Pokud je ale nějaký problém, jako např. stres z převozu, stěhování, přestavba, porod, seznamování aj., může se stát, že se přemnoží a začnou dělat problémy. Můžou se přemnožit jen málo nebo i více a pak způsobují průjmy. Proto se preventivně dává po převozu jablečný ocet - aby se eliminovalo přemnožení.
Seno bych nevyhazovala.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Ún 14, 2012 10:07

Není třeba, stačí činčily jen přeléčit metrozolem a vše je v pořádku :-)

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Út Ún 14, 2012 10:11

Jo tak děkuju moc :) uklidnili jste mě :) Jaké je dávkování toho jablečného octu?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Ún 14, 2012 10:13

Není to nic hrozného, přeléčí se to a bude to v pořádku.
1 polévková lžíce/1 litr.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Ún 14, 2012 10:40

Prevence proti giardiim prakticky neexistuje. Giardie jsou velmi odolné a přežívají dokonce i v chlorované vodě, takže nejsem moc přesvědčená ani o tom, že by giardiim vadilo kyselé prostředí. Ten ocet se spíš dává kvůli zlepšení trávení a jako desinfekce na běžné bakterie a infekce, které mohou způsobovat průjmy u hlodavců. My osobně jsme dávali třeba octovou vodu králíkům jako prevenci proti kokciidim.
Jinak pokud činčila dostane giardie, tak to není žádná tragedie a stačí koupit u veterináře metrozol ( ne entizol !!!) a stačí dávat týden do napaječky a po 14 dnech léčbu zopakovat.

misa.vod
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: Čt Lis 27, 2008 20:54
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvekod misa.vod » Čt Dub 05, 2012 13:14

Mám dotaz ohledně giardií. Ukázalo se, že jedna moje březí samička je má. Mohu zahájit léčbu, či mám počkat, až se narodí mimča? Jeden veterinář mi řekl, ať počkám, druhý ať zahájím léčbu. Dále mi bylo řečeno, že aplikace bude injekční stříkačkou přímo do úst. Ale tady čtu, že se dá dát i do napáječky. Jak jste to dělali vy? Děkuji

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod tarja666 » Čt Dub 05, 2012 13:28

já s giardiemi zkušenosti nemám, ale u březí samičky bych určitě zkusila zavolat na univerzitu Jeklovi a poradila se. Pro jistotu :)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod martej » Čt Dub 05, 2012 18:37

určitě nečekat, vlivem stresu se mohou přemnožit ještě více a pak by už samičce nemuselo nic pomoct. Metrozol je na giardie nejlepší a v těhotenství nevadí. Dávají se 2 g metrozolu (cca. rovná čajová lžička) na 1 litr vody a dává se do napáječky po dobu 7 dnů, pak se 14 dní počká a podává se znova 5 dnů.

misa.vod
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: Čt Lis 27, 2008 20:54
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Giardioza

Příspěvekod misa.vod » Čt Dub 05, 2012 18:41

Moc děkuji za rady. Zítra jedu k jinému veterináři a řeknu si o tento lék.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”