Nová Činčila

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Philop
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Pá Lis 14, 2008 16:37
Místo/Bydliště: Spišská Nová Ves

Nová Činčila

Příspěvekod Philop » Út Pro 16, 2008 17:27

Včera som si zo zverimexu kúpil novú činčilu ma asi 3 mesiace....Doma už mam 6 ročneho samca...ten mladý je oproti nemu tak malinký :D skusil som dat klietky oproti sebe ale ten veľký už po nom vyjel jak divý..keby som ich dal spolu do klietky myslím že by ho roztrhal :( Poraddte ako ich mam zoznamit???ake su vase skusenosti??

Disable adblock

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Út Pro 16, 2008 17:37

Za 1.udelej karantenu alespon mesic ja byla rada ze jsme ji udelala mas mensi pravdepodobnost na to ze se neco stane oboum z cincilek. Me se nejlepe na seznamovani osvedcila prepravka oba do ni soupnout a hlídat a nebo klec v kleci ;)

Avatar uživatele
Matty
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 672
Registrován: Ne Led 20, 2008 12:16
Místo/Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Matty » Út Pro 16, 2008 17:38

Teď bys měl mít nového činčiláčka v jiné místnosti, protože nikdy nevíš, jaké nemoci si s sebou přinesl. Po 4 týdnech jim dej klícky k sobě. Ono je to dost časté, že na sebe i přes ty mříže útočí, ale časem by se měla situace uklidnit. Až se budou přes klec snášet, tak je dej do malé přepravky a pokaždé, když budou zlobit, tak s nimi zatřes. Jestli se skamarádí, tak vem jednu klec, pořádně ji vyčisti (aby "domácí" činča necítila svůj pach a neútočila na tu druhou) a pozměň interiér.

Avatar uživatele
Philop
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Pá Lis 14, 2008 16:37
Místo/Bydliště: Spišská Nová Ves

Příspěvekod Philop » Stř Pro 17, 2008 16:31

Ok tak malý už je v inej miestnosti :D

Disable adblock

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Stř Pro 17, 2008 20:11

Ja by som to zase až tak tragicky nebral. Pokiaľ nemáš váčší chov, tak to s tou karanténou nemusíš preháňať, či by si mal liečiť jedného alebo dvoch zase až tak veľký rozdiel nie je. Iné je to, ak niekto pridáva novú činčilu medezi chovné páry, tam už je to zložitejšie. Ja by som dal kľudne klietky k sebe, nech si na seba pomaly zvykajú.

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Stř Pro 17, 2008 20:21

Jenomže u Luny se vážná nemoc projevila taky až za déle a podle mě je lepší ýe to tak škarede reknu když umře jedna než když umřou obě

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Stř Pro 17, 2008 20:26

U Lojzíka se projevila nemoc až po roku, ale nebudu tady radit karanténu na celej rok 8) . Je to věc každého, jak se rozhodne, taky by mohl při návštevě nové činčily používat rouško a jednorázové rukavice :roll: . Prostě si je třeba zvážit klady a zápory a rozhodnout se...

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Stř Pro 17, 2008 20:31

Mně je to jedno moje činčila to neni ale kdyby se mi neco takoveho stalo a ta nova cincila mela nemoc asi bych si to hodně vyčitala že sem tu druhou zabila a že sem za to mohla no nic je to vec kazdeho ja bych se bala

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Stř Pro 17, 2008 20:45

Já bych o zabíjení nemluvil, tady jde spíš o to, jestli se projeví nakažlivé choroby jako jsou plíseň a pod., a na to se až na výjimky neumírá. Určité riziko je tu pořád, proto to závisí na rozhodnutí jednotlivce. Taky bychom mohli doporučovat komplexní vyšetření nové činčily včetně rozboru krve. Prostě jeden extrém je dát ji hned ke druhé, druhý nedát ji nikdy. A někde mezi tím si je třeba najít svou cestu.

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Stř Pro 17, 2008 20:49

jenže oni to nejsou jenom plísně.... ale tak je to každyho rozhodnuti a když činčila onemocni po roce nebyla nemocná pred tim nez sis ji koncil podle me je karantena duležitá a rozhodně neni zbytečná :) i tak řekneš si plísen ale pro činčily je plíseň taky stres neni to pro ně dobré svědí je to je to pro ně nepříjemné

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Stř Pro 17, 2008 21:00

Je to stres, ale taky je stres z nového domova, který může lépe snášet, pokud bude cítit že je poblíž jiná činčila. Možná by to chtělo udělat hlasování, jestli lidi dávali činče do karantény.

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Stř Pro 17, 2008 21:01

Mně to možná zachránilo činčilky

boruvka311
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1179
Registrován: Po Srp 07, 2006 13:04
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj- Ostrava, F-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod boruvka311 » Stř Pro 17, 2008 22:22

Uz jsem taky nad tim uvazovala, jestli zkratit karantenu nebo dodrzet ten mesic...radeji bych volila karantenu minimalne 3-4 tydny..preci jen cincila, kterou ci clovek doveze bude stresovana uz z cesty..potom ji soupne k druhe cincile a to ji vystresuje jeste vic z noveho clena, ktery ji nemusi samozrejme hned prijmout, z novych pachu apod...myslim ze, kazda cinca bude vdecna za odpocinek a aklimatizovani se na nove misto a majitele, a po karantene zase na novou spolubydlici...preci jen se ten stres z cesty a seznamovani nasobi a to muze mit urcite vliv na vznik onemocneni...

Avatar uživatele
Peťulinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 603
Registrován: Út Ún 19, 2008 12:41
Místo/Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Peťulinka » Stř Pro 17, 2008 22:34

já souhlasím s boruvkou...je to moc stresů najednou...nám ty 4 týdny uběhly pěkně rychle a novej přírustek se stačil vzpamatovat z odloučení od mámy, čtyřhodinový cesty autem a ještě z šoku z novýho prostředí...bez komplikací samo i zdravotních :) a pak tu najdeš spoustu rad na seznamování po karanténě, mě se taky nejvíc osvědčilo šoupnout oba kluky do jedný malý přepravky, neměli tam možnost se prát, byli zmatení z toho malého prostoru a bylo to pak ok...klec v kleci se mi teda neosvědčila, starší si málem vymlátil zuby jak dorážel na toho novýho, takže spíš tu přepravku, je to fakt lepší :)

Avatar uživatele
Philop
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Pá Lis 14, 2008 16:37
Místo/Bydliště: Spišská Nová Ves

Příspěvekod Philop » Stř Led 07, 2009 15:15

Nebudem vytvárať nový topic tak to napíšem sem.No tak včera som ich mal po prvý raz spolu v malej prepravke. Ten starší na malého vždycky dorážal a uhryzol ho aj do ucha až malý zapískal a keď na seba narazili ňufákmi tak malý na neho začal pišťat. po pár minútach už bol tak vystresovaný že sa len chúlil v rohu a zdá sa mi že sa aj počúral. Mýslite , že mám v tomto zoznamovaní pokračovať? Bojím sa o malého aby sa mu nič nestalo. :roll:

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Stř Led 07, 2009 16:33

Seznamuj je ráno - nech je v malé přepravce 6 hodin až do večera , měj je neustále u sebe a kdyby se prali , zatřep s přepravkou . Takhle jsem seznamil holky , co se mi při prvnim seznamovanim pokousali do krve , po tomhle se z nich staly kamaradky . Ja si myslim , že je normalni , že se některe činčilky při prvnim seznamovani "chytnou" , u nas tekla krev , takže si dopadl ještě celkem dobře , z některych jsou kamaradi hned . ;)

Avatar uživatele
Philop
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Pá Lis 14, 2008 16:37
Místo/Bydliště: Spišská Nová Ves

Příspěvekod Philop » So Led 10, 2009 17:03

No tak ja musim triast prepravkou kazdych 10 sekúnd lebo vždy do seba skáču...a neviem či vydržím 6 hodin pri nich sediet a neustále s tým triasť,ale pokúsim sa :)

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » So Led 10, 2009 17:18

Ti upadnou ruce , co by jsi pro sve milačky neudělal :D . Ono je to třeba potom přestane bavit a usnou :) moji na sobe spali posledni 4 hodiny . Pokud ani tohle nepujde , tak dej menši klec do větši klece a do menši dej vice dominanti činčilku . Po nějakem čase bych je zkusil dat do jedny klece . S touhle metodou nemam zkušenosti , takže nevim , mě vždycky pomohla přepravka :) . Určitě je seznamuješ od rana ? Když jsou nejmeně aktivni ? Ono když seznamuješ večer , když sou nejvic rozdivočely , tak to asi moc nepujde :) .

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » So Led 10, 2009 17:27

Philop napsal:No tak ja musim triast prepravkou kazdych 10 sekúnd lebo vždy do seba skáču...a neviem či vydržím 6 hodin pri nich sediet a neustále s tým triasť,ale pokúsim sa :)


Nic jiného ti nezbyde ;-) Pokud chcceš seznamovat činčily, tak musíš začít ráno a pořád je mít pod dohledem ;-) Pokud se ti perou, tak dej dominantnější přes noc do klicky do větší klece, druhou pust a zítra začni na novo ;-)

Avatar uživatele
Philop
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Pá Lis 14, 2008 16:37
Místo/Bydliště: Spišská Nová Ves

Příspěvekod Philop » Ne Led 11, 2009 18:29

No tak dneska som ich skúsil dať do tej prepravky na 5 hodín a vypadá to tak že sa asi skamarátili..Spočiatku do seba skákali ale asi po 2 hodinách sa to ukludnilo a obidvaja zaspali..potom sa zobudili a už do seba neskákali ale vyzerá to tak že malý sa ho asi bojí :) tak som ich skúsil dať spolu do klietky a asi skúšali či nie sú samičky lebo na seba skákali zozadu :D malého to asi vyľakalo pretože sa mu za ten čas čo boli v klietke vyhýbal ale už sa nebili a to je hlavné :D

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Ne Led 11, 2009 18:40

Oni si tak dokazuji dominanci . snad to bude v pohodě :)

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Nová Činčila

Příspěvekod Kobylatko » Ne Říj 07, 2012 19:03

Ahojky chtěla bych se zeptat za jak dlouho pouštíte na probíhačku novou čičilku :D ?

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová Činčila

Příspěvekod vera novotna » Ne Říj 07, 2012 19:38

Až si naprosto sama zvykne na nové prostředí tj. klec a okolí klece, domácí ruch a hlavně na novou paničku, pak se nebojí a je možné nechat otevřenou klec s možností se seznámit s prvním prostředím mimo klec, ale jen pod dozorem! Může to trvat 2 týdny či 3 týdny nebo i celý měsíc i taky 2 měsíce, protože každá činčila je povahově různá a hlavně je nejdůležitější první samostatná karanténa při donesení do nového domova kvůli náhodným nemocem, pokud jsou doma už stálí jiní domácí mazlíčci.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová Činčila

Příspěvekod minlub » Ne Říj 07, 2012 19:47

Pouštím až po karanténě. Cca. za 4 týdny, nechávám nové si v klidu zvyknout.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová Činčila

Příspěvekod Wulfina » Ne Říj 07, 2012 20:40

Jelikož mám karanténu nahoře v bytečku, tak hned druhý den :)

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”