Činčilky z Almaty

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Kazaška
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Stř Led 09, 2013 10:57

Činčilky z Almaty

Příspěvekod Kazaška » Út Led 29, 2013 6:05

Ahoj, jsem tu nová a chtěla bych se podělit o svoje zážitky s našimi činčilami. V létě jsem si pořídila párek činčilek. Extra dark ebony samičku a dark ebony violeta samečka. A protože nebydlím v současné době v ČR, čekalo je dlouhé cestování. Byl to zážitek nejen pro ně, ale i pro mě, protože letěly se mnou do Kazachstánu! Díky vstřícné chovatelce, která činčilky před odjezdem seznámila, jsem je mohla mít v jedné přepravce. V té době byly ještě příliš mladé, bylo jim okolo 6ti měsíců (samička je o trošku starší), aby mohli být spolu v kleci. Ale nebylo jiné východisko. Spoléhala jsem na to, že na to hned první večer „nevlítnou“ a pak, že stres z cestování je plně zaměstná. Nejprve jely přes celou republiku do Prahy, pak prodělaly veterinární kontrolu a očipování. To vše bylo rozloženo zhruba do tří dnů. Nakonec nás čekal den D. Po vyřízení všech potřebných dokumentů jsem nabalila kufr granulkami, nachystala přepravku pro pohodlné cestování a mohlo se vyrazit. Na letišti v Praze jsme byli středem pozornosti. Myšákům vystavili „letenku“, protože letěli se mnou v kabině letadla. Neměla jsem to srdce dát je do zavazadlového prostoru, tak jsem již od začátku domlouvala tuto šetrnější variantu. Proto také ta jedna společná přepravka. Kabině letadla může podle předpisů letět pouze jedna přepravka se zvířetem do celkové váhy 8 kg. Po všech peripetiích jsme dorazili do Almaty, kde již je čekaly stejné dvě klece. To aby si nezáviděly :) . Cestování se lehce podepsalo na jejich váze. Samička měla před odjezdem 490g a sameček 430g. Seznamování s novým místem, a taky s námi, proběhlo celkem v pohodě. Vážila jsem je zhruba 5 dní po příletu a zhubly cca o 30g každá. Sameček se aklimatizoval rychleji a váhu dohnal a do měsíce předehnal. Teď již váží 505g. Samičce to trvalo déle, na váze „stála“ asi měsíc a přibírat začala až později. Teď už má 550g. V současné době už bydlí spolu a ze dvou klecí jsme udělali jednu dvojnásobnou. Jsem ráda, že si s „manželským“ životem počkaly až do společné klece :D . Zatím jim okolní prostředí svědčí. Bydlíme asi 1000 m n. m. na úpatí Ťan-Šanu (za domem máme čtyřtisícovky :wink: ) a je tu kontinentální podnebí (vlhkost vzduchu okolo 40%). Je to jako jejich původní domovina, jen na jiném kontinentu. Jediný problém je, že chovatelství činčil je v Kazachstánu v plenkách a koupit tu kvalitní krmivo je problém. Tak při každé návštěvě ČR nakupuji zásoby a „pašuji“ je do Almaty.

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčilky z Almaty

Příspěvekod martej » Út Led 29, 2013 8:23

Ahoj,
obdivují tvojí odvahu :-)) Proč zrovna Kazachstán? :-)) Jinak kvalitní granulky nemusíš pašovat. Určitě se najde dodavatel, který by ti granulky doveze -v rusku je spoustu chovatelů, tak určitě tam najdeš ochotného dodavatele :-))

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčilky z Almaty

Příspěvekod Wulfina » Út Led 29, 2013 8:54

Jsi opravdu odvážná, mě je tahle země silně proti srsti, stejně jako země na jih od Kazaše...

Kazaška
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Stř Led 09, 2013 10:57

Re: Činčilky z Almaty

Příspěvekod Kazaška » Út Led 29, 2013 9:22

Jsem v Kazachstánu proto, že tu manžel má práci. Jsme tu už nějakou dobu a ještě nějaký tu pobudeme. Kazachstán je jedna z postsovětských republik, ale v současnosti samostatný stát. Snažím se přesvědčit místního dodavatele pro místní "zverimex", že kvalitní krmivo pro činčily je velmi důležité. Ale zatím bez valného úspěchu. Veškerá byrokracie tu narůstá do obřích rozměrů a trh je tu malý. Dováží polský Vitapol a pak ještě ruské směsky "Zvěruška". Ani jedno není to "pravé ořechové" :( Nebudu krmit takovýma hrůzama. Věřím, že se to postupem času podaří. Zatím si vozím peletky (granule) z Čech, ono to není pro 2 činči tak hrozný.
Jinak Kazachstán není tak šílený, jak si mnozí myslí. Všechny ty "...stány" budí nedůvěru, ale není to tak. Je to bohatý stát těžící ropu, plyn a snad všechny možné nerostné suroviny, co znám. Pokud vás to bude zajímat, píšeme takový fotoblog - www.urbaskovi.eu - pro naše známé, kteří zůstali v ČR.

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčilky z Almaty

Příspěvekod Terezka » Út Led 29, 2013 11:42

Tak to je obdivuhodné :-) jak se myšky proletěly a hlavně že všechno dopadlo. Určitě se teď mají dobře :-). Tak ať se daří!

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčilky z Almaty

Příspěvekod tarja666 » Út Led 29, 2013 15:14

téda, tak to si myšky pěkně pocestovaly, tak hlavně, že vše dobře dopadlo =D>
jinak teda zrovna koukám na ten fotoblog a je to moc zajímavé, hned jsem začala pročítat :D

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Re: Činčilky z Almaty

Příspěvekod Reňaaa » So Ún 02, 2013 11:11

Tak to koukám, myšáci měli luxusní výlet :D No každopádně držím pěsti ať vám tam dováží něco lepšího pro činčily. Jinak tak pro zajímavost, jak často lítáváte do ČR? :)

Kazaška
Nový uživatel
Příspěvky: 8
Registrován: Stř Led 09, 2013 10:57

Re: Činčilky z Almaty

Příspěvekod Kazaška » So Ún 02, 2013 12:22

Do ČR se dostanu tak 3x do roka 8)

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”