Připustit/Nepřipustit

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
NikolaGott
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: Stř Led 08, 2014 21:24
Místo/Bydliště: Vojkovice

Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod NikolaGott » Čt Črv 26, 2014 18:07

Ahoj všem,

před rokem jsem si domů k činčilákovi pořídila slečnu. S původním záměrem je časem připustit a vychovat mimča. Jenže jak samička dospěla a přišla možnost je spárovat, dostala jsem asi strach :oops:

Bojím se, že nebudu schopná odchovat miminka, že se samičce stane něco při porodu, co následně dělat s mimčama když je nikdo nekoupí (nemůžu si dovolit je nechat kvůli nedostatku prostoru), atd...

Jenže je mi zase líto chovat činčilky oddeleně. Chci je mít pospolu, ať si společně hrají, a usínají...

Bleskl mi v hlavě nápad. Možná blbý... Vykastrovat samečka.

Chci slyšet vaše názory. Jestli vůbec nekastrovat a i přes můj strach připustit. Nebo se rozhodnout kastrovat a zda vůbec budou moct být činčilky po zákroku společně. Jak moc zatěžuje kastrace organismus a zda je to v jeho věku vůbec možné (je mu rok a půl).

Prosím hlavně o osobní zkušenosti. Děkuji za každý názor :)

Disable adblock

Veverka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: Pá Črv 22, 2012 15:50

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod Veverka » Čt Črv 26, 2014 20:40

Já bych se teda bála nechat samečka kastrovat - co kdyby se operace nepovedla? Chovám jeden páreček činčilek. Samičce vedu kalendář se záznamy, kdy se u ní dostavuje říje (= vždycky jednou za měsíc je v onom "nebezpečném" :) týdnu od sebe oddělím do samostatných klecí). Tři týdny v měsíci spolu bydlí ve volieře a můžou se k sobě tulit dle libosti. :wink:
Snažím se, aby mláďátka měli maximálně jen 1x za rok. Zatím se mi všechna mimča podařilo včas prodat -přes internet nebo na chovatelské burze a taky dávám inzeráty do okolních zverimexů. Na celém chovu mi přijde nejkrásnější pozorovat ty ťuťuťu :) roztomilá mláďátka jak rostou .... Jsou mnohem roztomilejší než dospělé činčily :-). Jenomže si na ně vždycky zvyknu a pak se o ně bojím, aby se dostaly k hodným lidem. Nejradši bych si je vždycky všechny nechala doma u sebe, jenomže kde bych potom bydlela já, že jo? :D
Řekla bych to asi takhle: mláďátka jsou úplně rozkošná, ale je to práce najít jim nové majitele (čas strávený psaním inzerátů, ztráta drahocenného času s člověkem, který si to nakonec rozmyslí a pro zvířátko si nepřijede - grrrrrr :^o :evil: ...

Je pravda, že to pro mne taky bývá pokaždé adrenalin,aby se všechna mláďata včas prodala- mám malý byt a další dospělé činčily by se mi sem už fakt nevlezly... Moje samička si navíc potrpí na vícečetné porody - tři mláďata ve vrhu, tzn. já musím v krátkém časovém intervalu najít tři zájemce = stresík pro mne, to každopádně.

Jednoduché to opravdu není, zkrátka nic není zadarmo. Záleží jen na Tobě jestli přijmeš na svá bedra všechny ty radosti i starosti s mláďaty :wink:

Avatar uživatele
NikolaGott
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: Stř Led 08, 2014 21:24
Místo/Bydliště: Vojkovice

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod NikolaGott » Čt Črv 26, 2014 20:58

Úplně mi mluvíš z duše. Ta negativa a pozitiva se strašně bijí :/ Sledovat ty mrňousky jak rostou a jak se jim krásně daří musí být krásné :) Ale zase na druhou stranu loučit se s nimi a jen doufat, že jsou ve správných rukách musí být strašný pocit... :( Myslím, že je předemnou těžké rozhodnutí.

A jak jsi psala že tři týdny jsou spolu a během říje je oddělíš. Taky mě to napadlo ale sameček je poněkud dost "chtivý" a hned jak se naskytne sebemenší příležitost, zneužívá i mou ruku a tak si ani radši nechci představit, co by dělal samičce, i když by nebyla v říji :D :/

Veverka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: Pá Črv 22, 2012 15:50

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod Veverka » Čt Črv 26, 2014 21:18

Když samička není v říji, sameček si ani nevrzne :^o
Samozřejmě to na "dámu svého srdce" zkouší, jenomže samičce se to vůbec nelíbí - začne na svého ctitele "štěkat"- nadávat mu a zažene ho. Nic mu nedovolí, když není v říji, nemá na dvoření náladu. (Samečci mají náladu samozřejmě furt :D ).
Blížící se říji poznám podle změněného chování zvířat - lítají po kleci jak dva utržené vagóny a jsou takoví celí nervozní. Akorát tento měsíc mě pěkně vypekli. Věděla jsem, že se termín říje už přiblížil, ale oba dva se chovali klidně. Tak jsem je ještě pustila společně se proběhnout po pokoji. A najednou ! Co to nevidí mé bystré oko? Velké činčilí milování !!!!!!! Ti mne teda TENTOKRÁT PĚKNĚ PŘEVEZLI. Za měsíc uvidím, zda se jim dílo zdařilo, či nikoli [-o< . To teda nyní nebylo plánované rodičovství [-X :D

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod Wulfina » Čt Črv 26, 2014 22:04

Ono je to půl na půl a opravdu musíš počítat s tím, že se něco stane!
Mě zemřela samice po porodu a mimina jsme odchovávala já (bohužel bezúspěšně).
Samice neměla mlíko, vstávala sem každé 3 hodiny a mimina krmila, tam tentokrát zdařeně.
Samice mi mimino zakousla.
Samice potratila.
Samice mi zemřela těsně před porodem na odvápnění. Přišla sem jak o ní, jak o 2 mimina, co nosila pod srdcem. Atd...
Všechno tohle jsou rizika, se kterýma prostě počítat musíš!
Další věc, opravdu je potřeba počítat s tím, že ti klidně mimina doma zbydou. Co pak s nima? Nechat nebo zverák?

Kastrovaného samce mám. Žije se samicí. Mám je jen na mazlení, sameček kastraci naprosto v pohodě přežil, stehy si nevytahával, je akční (dokonce více než před kastrací - holt ho netíží volání přírody) a myslim, že je happy... :wink:
Dobře to zvaž - hlavně mysli na ty malé prcky, co za pár týdnů prckové nebudou a co s nimi pak bude... ???

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod ajtik » Pá Črv 27, 2014 16:57

Také bych řekla že lepší kastrace samozdřejmě u odborníka na činčilu

Avatar uživatele
NikolaGott
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: Stř Led 08, 2014 21:24
Místo/Bydliště: Vojkovice

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod NikolaGott » Pá Črv 27, 2014 20:48

No musim říct že zverimex bych volila jako úplně poslední východisko. Když tam kolikrát vidím ty malé drobečky jak se choulejí v rohu, bez poliček a v teráriu. A ještě k tomu když jim nakouknu do mističek... :(

Přítel jednoznačně volí kastraci... A já jsem na vážkách. Ale bojím se, že mi tady s tím asi nepomůžete. Zkušenosti máte skvělé a jsem ráda že se o ně se mnou dělíte, ale to úplné rozhodnutí je stejně jen a jen na mě... :/

Avatar uživatele
NikolaGott
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: Stř Led 08, 2014 21:24
Místo/Bydliště: Vojkovice

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod NikolaGott » Út Črc 01, 2014 21:20

Ještě dvě otázky k tomu, prosím.

Dá se kastrovat i samička činčiklka?
Je určen nejvyšší věk do kterého se dá činčilák vykastrovat nebo na věku vůbec nezáleží?

Děkuju :)

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod ajtik » Út Črc 01, 2014 22:05

lépe sameček je to menší zákrok

Avatar uživatele
NikolaGott
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 62
Registrován: Stř Led 08, 2014 21:24
Místo/Bydliště: Vojkovice

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod NikolaGott » Stř Črc 02, 2014 17:41

Tak když už přistoupím ke kastraci, tak samozřejmě samečka :) Jen mě zajímalo jestli je to u činčilí holčičky taky možné.

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod ajtik » Stř Črc 02, 2014 17:57

určitě je

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod Wulfina » Stř Črc 02, 2014 21:26

Samozřejmě je to možné, ale je to riskantnější než u samečka...

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: Připustit/Nepřipustit

Příspěvekod žanda » Čt Črc 03, 2014 9:15

NikolaGott napsal:Tak když už přistoupím ke kastraci, tak samozřejmě samečka :) Jen mě zajímalo jestli je to u činčilí holčičky taky možné.

Možné to u samičky je ale jeto velké riziko. Mě minulý měsíc zemřela samička, která byla na akutním císaři - nemohla porodit miminko. Lékař ji vzal celou dělohu, ale byla vyčerpaná porodem který nepostupoval a nakonec zemřela chvíli po probuzení z narkozy (inhalační). :(
Pokud kastrace, tak sameček, ale i tak bych to zvážila, pokud je sameček stresovější.
Ještě dodám, že za svých 10 let chovu jsme měla problém s porodem u samičky 3x.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”