Rvou se 2 samci prosím poraďtě

Diskuze o bydlení, venčení a klecích.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

michuela
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Lis 05, 2010 14:42

Rvou se 2 samci prosím poraďtě

Příspěvekod michuela » Ne Led 08, 2012 15:42

Dobrý den, moje známá má ode mě 2 čičily. Oběma je už přes rok, jsou to bráchové z různých vrhů. Když si na sebe zvykli, tak bylo vše v pohodě a cca rok spolu bydlí v jedné klecoskříni. Teď mi vyděšená psala, že se jí činčiláci rvou do krve už asi 4 dny. Čím by to mohlo být a co dělat. Já mám kluka a holku a nikdy sem nic podobnýho neřešila, jen když byla březí, tak vyháněla mladé a po rozdělení byl klid. Ona mladé nechtěla a všude jsem se dočetla, že si kluci budou rozumět na rozdíl od 2 samic, proto jsem jí to doporučila a cítím se za to i trochu zodpovědná :(

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Led 08, 2012 17:27

To se bohužel může stát, že se časem pohádají, za to nemůžeš a chybu jsi neudělala.
Je to na povaze činčilek, to se může stát i páru. Pokud se rvou do krve, je potřeba je oddělit, aby se nezabili. Má jen tyhle dva? Nemá třeba poblíž samičku?

michuela
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Lis 05, 2010 14:42

Příspěvekod michuela » Ne Led 08, 2012 17:36

Jo jo má jen ty 2 činčiláky, myslíš, že je nějaká šance, že se zase skamarádí? Jinak agresor je ten mladší. A myslím, že bydlí v domku, takže žádnou ani třeba v paneláku by v dosahu nemohli mít.
A jako bonbonek mi dneska došla paní, že jí činčila zaplísnila, ať ji na netu objednám fungistop. Tak jsem na ní koukala jak puk, protože rodiče jsou OK. Přišla si pro ní 23.12. večer v 9, že ji má jako dárek. A nakonec z ní vypadlo, že jí vůbec nepořídila písek. No tak jsem ji dala trochu svýho, protože jsem si kdysi přinesla činču s plísní a tak mi zbyl doma, ale asi mě vůbec neposlouchala. Ale to už je něco jinýho.

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Ne Led 08, 2012 17:43

Pokud teče krev, tak je okamžitě rozdělte, můžou si způsobit velká zranění nebo se i zabít :( Možností, proč se najednou perou je mnoho, o jídlo, napáječku, o domeček... Nechala bych je oddělené a po cca měsíci bych je začala znovu seznamovat.

Disable adblock

michuela
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Lis 05, 2010 14:42

Příspěvekod michuela » Ne Led 08, 2012 17:47

Moc díky, dala jsem jí odkaz na tuhle diskusi, není tu registrovaná tak nemůžu psát sama.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Led 08, 2012 17:47

Zkusila bych je na čas oddělit, klece nechat vedle sebe, aby o sobě věděli a pak je zkusit opět seznámit. Může to být pouze období a až malej dospěje, zklidní se.
Teď jsou bohužel plísně hodně časté a nemusí to mít rodiče. Plíseň činčilka snadno chytí, když je oslabená např. po převozu. A pokud jí paní nedávala písek, ani se nedivím.

michuela
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Lis 05, 2010 14:42

Příspěvekod michuela » Ne Led 08, 2012 18:53

Moc díky za rady jak jsem možná už psala dala jsem kamarádce odkaz na tuhle diskusi. Jinak k té zaplísněné činče. Asi hodinu jsem jí říkala co a jak má s činčilou dělat, ale asi mě nevnímala.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Led 12, 2012 23:32

Souhlasim s holkama, rozdelit okamzite.Muzou si take vyrikavat a vyjasnovat pozice, nebo holt se to muze stat i zniceho nic, ikdyz bylo vse predtim vporadku.Tohle jsem zazila take u sve zname, kdyz si prese me adoptovala cincilky.Nejdrive starsi, asi 2letou samicku a postupne za cas k ni dve mladata, holciny po odstavu, sourozenci.Prijala je okamzite po karantene, jako sva mladata, chranila je, proste parada.Najednou, po ani ne roce znicehonic napadla jednu z nich a to tak osklive, ze ji skoro skalpovala kuzi na hlave, muselo k vetovi a siti, antibiotika.Uz se ji tam bala pak vratit, tak je nechala rozdelene, ponevadz mela tendenci porad na ni utocit.Na tu druhou nic, to bylo vpohode.Az jednoho dne zautocila i na tu druhou a podobne, takze holky, sourozenci sly k sobe a tato sla pryc uplne, sehnali jsme ji tady odsud Radku tenkrat, uz sem ale nechodi a pak ji take musela dta pryc, ale z jinych duvodu:-(.Takze se to muze kdykoliv opakovat, bohuzel.

Avatar uživatele
Zrzka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 114
Registrován: Út Bře 22, 2011 22:36
Místo/Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rvou se 2 samci prosím poraďtě

Příspěvekod Zrzka » Stř Srp 08, 2012 0:52

jéje, já mám jenom samce, v jedný skříňokleci tři a v druhé dva a ti tři na sebou občas štěknou, ale jinak pohoda... tedy teď, ale ze začátku si vyjasňovali pozice dva dominantní z těch tří a stříkala i krev z procvaknutých oušek... pak byl chvíli klid a pak ještě jednou a teď už je rok klid, jen občas si štěknou, ale neperou se...
a ti dva spolu - jeden je starší a jeden mladší a je klídek... sedli se hned po týdnu seznamování a Jonášek (ten mladší) zmasakruje každýho, kdo se na "jeho" Matýska jen podívá :-D
jen mám ještě vedle v obýváku další šmudlíky k seznamování a tam je to trochu horší, ale taky to časem půjde...

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Rvou se 2 samci prosím poraďtě

Příspěvekod Wulfina » Stř Srp 08, 2012 9:46

Také bych je rozdělila (hned nejlíp), a pak třeba měsíc počkala, až se zahojí všechny rány a kousance a pak bych je zas zpátky seznámila.. holt ponorka existuje i mezi zvířaty...

moninka
Nový uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: Stř Bře 02, 2011 17:12
Místo/Bydliště: Žabovřesky nad Ohří

poprali se

Příspěvekod moninka » Čt Zář 13, 2012 12:02

ahoj. uz skoro dva roky mam dva cincili samecky. matese sem si poridila ze zveraku jako prvniho a po dvou mesicich sem k nemu koupila kamarada johna. seznamovani bylo klasicke, nejprve se rvali, ale po dvou dnech uz spali u sebe. od te doby se spolu jen hasterili a john prevzal veleni v kleci. leze matesovi do misky a kdyz jsou pusteny v pokoji a dam jim na zem klacik a mates se zahryzne, tak hned pribehne john a odezene ho...
predevcirem v noci se mi hoodne poprali. krev v kleci nebyla. mates ma par strupu. bohuzel sem ho nasla dole v kleci jak sedi se sklopenyma usima a nehybe se. john na nej furt dorazel, tak jsem ho dala do jine klece kde se mu evidentne nelibi. mates stale posedava dole nejde se ani do patra napit tak mu davam napit ja. granulky neji, jen obcas kousek jablka nebo sena. kdyz ho pustim po pokoji tak zaleze do nejblizsiho kouta a opet sedi se sklopenyma usima. kdyz otevru klec, ze zvedavosti se podiva malinko se projde a hned zas dela ze spi.. bude v poradku?? mam mu dat nejaky vitamin??

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: poprali se

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Zář 13, 2012 12:56

Dala bych Béčko, asi ho to vystresovalo, já když se mi činči poprali, tak jsem tu samičku musela dvakrát křísit. Teď když vydím, že se schyluje k boji, tak na chlapečka důrazne křiknu Ne, NE, NE. On tomu rozumí. Sice ještě chvíli lítá a nadává, když nepřestane jde nekompromisně do klece a když "vychládne" může zase ven. No a je jak vyměněný. Extra je venčit nemůžu, Amy evidentně po spáření netouží, už ho umí i obstříknout močí :^o Oni si pár slov osvojí, např. ná - to když dávám nějakou dobrůtku a to NE když zakazuju.

moninka
Nový uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: Stř Bře 02, 2011 17:12
Místo/Bydliště: Žabovřesky nad Ohří

Re: poprali se

Příspěvekod moninka » Čt Zář 13, 2012 14:53

becko uz rozpoustim ve vode a vecer mu to dam do napajecky. po vikendu je skusim pustit spolecne, ale do klece je spolu dlouho nedam. hold bude john ve vezeni aspon mesic. uvidim po mesici, mozna bych je pak zkusila dat znovu dohromady..

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: poprali se

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Zář 13, 2012 14:56

No a jak prcek ( napadený ) vypadá??

moninka
Nový uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: Stř Bře 02, 2011 17:12
Místo/Bydliště: Žabovřesky nad Ohří

Re: poprali se

Příspěvekod moninka » Čt Zář 13, 2012 15:06

ted spi, je na bobku a ma sklopene usi. ma trochu vypelichane chlupi jako po souboji a nad cumakem nejakou ranku. nevim jestli spatne spadl nebo ho john pokousal. je takovy urazeny a smutny. presto je stale zvedavy takze kdyz slysi nejaky zvuk tak se aspon podiva. kolem 17h ho pustim probehnout a uvidim jestli se zase nekam zasije nebo bude zkoumat teren. na noc mu tam dam kapesnik nebo rulicku od toaletaku jestli ho to zaujme..

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: poprali se

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Zář 13, 2012 16:20

dala bych i kousek jablíčka, sušeného nejlépe, aby věděl že ho má někdo rád, písni jak to dopadne, taky když se vykoupe, tak pookřeje. Držím palce ať jste dobří.

moninka
Nový uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: Stř Bře 02, 2011 17:12
Místo/Bydliště: Žabovřesky nad Ohří

Re: poprali se

Příspěvekod moninka » Čt Zář 13, 2012 17:53

jablko uz nechce. dokonce odmitl i hrozinku a to uz je co rict. tak sem dala alespon ostropestrec na procisteni protoze ma bobecky jak mys. to bude tim, ze nic neji. jinak uz sem ho pustila a seskocil akorad z gauce a pak vyskocil na stolek. po kazdem popobehnuti se hned schoulel a zas spal. po pul hodine jsem ho dala do klece do hamaku a odtamtud uz se nepohnul. vecer mu dam napit toho becka a uvidim v jakym rozpolozeni bude rano.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: poprali se

Příspěvekod vera novotna » Čt Zář 13, 2012 18:22

Jestli sedí činčilák zkroušeně, tak ho bolí rány po ostrém kousnutí má možná pod strupy i zacuchanou srst, která může způsobit kožní zánět, pak sepsi s horečkami a zvlášť na čumáku může být kousnutí hluboké, kde jsou nosní přepážky a ty jsou zanesené krevními sraženinami, které může vdechnout do dýchacích cest.. Bylo by nejjednodušší ihned odnést činčiláka na ošetření k vetovi, aby strhl strupy, prohlédl hloubku kousnutí a vyčistil dezinfekcí, hlavně čumák je dost citlivý. Může dostat jednorázovou injekci od bolesti a pak některý lék proti bolestem. Všechna ostatní péče je na místě spolu s odborným ošetřením už kvůli možnému naštípení křehkých kostí, to pozná jen odborník a chovatel ne.
Teď v takovém stavu bych je dohromady nedávala, ale počkala bych do úplného zahojení ran a klece mohou mít činčiláci zatím u sebe jen do vzdálenosti očichání přes mříže bez možného kousnutí, aby si vzájemně připomínali pudový čich. Venčit se musí odděleně, jeden po druhém bez uklízení, aby si vzájemně připomínali vůni toho druhého. Ta ostatní normální péče ohledně stravy je na místě, ale teď mu žádné vitamíny nepomůžou! Jedná se o trauma!!!

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: poprali se

Příspěvekod Jitka Řeháková » Pá Zář 14, 2012 9:32

Nejrozumnější řešení zaprvé Vet, zadruhé distanc, jaký je stav?

moninka
Nový uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: Stř Bře 02, 2011 17:12
Místo/Bydliště: Žabovřesky nad Ohří

Re: poprali se

Příspěvekod moninka » Pá Zář 14, 2012 21:55

ahoj. cely den jsem nebyla doma, tak mi bylo mizerne, ze mates je doma sam. prave jsem prisla z prace a mates byl na treti polici-to je uspech. spechal ke dviram me privitat. tak jsem ho pochovala a dala mu mrkev, jablko a granulky. mlsky hned zpapal. v misce chvilku rejdil a pak si sel cistit vousky. usi uz nemel zklopene. jeste se sel dolu vycurat a ted zas vysplhal nahoru do hamaku a odpociva. je videt, ze se to zlepsuje.
vcera jsem ho prohlizela a nasla par starych kousnuti, ktere se dobre hoji. bohuzel asi utrpel velky pad protoze na hlave mezi usima ma skoro centimetrovy strup. asi rana nebyla tak velika protoze v kleci nebyla po krvi ani pamatka. presto jsem vystrihala kolem chlupi a hlidam, jestli se to dobre hoji...
no a co se tyka meho druheho cincilaka-vezne. tak ten si nezvykl na klec doted. dela neustale ramus. vzdy byl plachy a nenechal se ani pochovat a kdyz sem ho chytla, tak protestoval. ted jak je sam a ja na nej mluvim tak se necha i pochovat bez vetsich protestu a neprska kdyz dam ke kleci prst. zacina byt ochocenejsi.
do budoucna nevim, jestli je dam jeste dohromady. dokud se ale matesovi nezahoji vsechny rany tak to nepripada v uvahu.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: poprali se

Příspěvekod vera novotna » So Zář 15, 2012 13:03

Takže nebyl čas z pracovních důvodu zajít na předběžnou kontrolu s činčiláčkem, tak zatím přes víkend se musí pozorovat chování a hlídat jeho skákání z výšek, když se tak zlepšil :wink: ...určitě trpěl bolestmi po rvačce, proto byl celou dobu bez nálady a jestli spadl při skoku z výšky na hlavu a tak ten strup mezi ušima si mohl způsobit o nějakou ostrou hranu a pokud nebyl otok-boule, tak šlo o povrchní poranění. Pokud jsou ostatní strupy bez podebrání, tak se vše dobře hojí. Kdyby náhodou si některý stroupek roztrhl škrábáním, tak chlupy okolo víc vystříhat a ranku vydenzifikovat a nepouštět činču z klece na výběh.
Jinak ten druhý činčilák s domácím vězením se určitě teď šmajchluje, jen aby se dostal ven...to věznění mu jen prospěje k většímu ochočení, ale pozor na jeho upředňostňování, protože chudinka ten napadený začne na vězně později škaredě žárlit...hold, to je činčilí chování : jsou vůči sobě žárlivé a mají navíc výborného pamatováka :wink: ...

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Re: poprali se

Příspěvekod Reňaaa » Út Zář 18, 2012 10:15

Jak to vypadá s činčilákem? Už je dobrý? :)

moninka
Nový uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: Stř Bře 02, 2011 17:12
Místo/Bydliště: Žabovřesky nad Ohří

Re: poprali se

Příspěvekod moninka » So Zář 22, 2012 10:40

mates v pohode. dokonce pribral na vaze coz se zas neda rict o johnovi. ten je velmi nerad, ze je v jine kleci. chci podekovat vam vsem za zajem a za rady... rany se mu pomalu, ale pekne hoji. dokonce uz ho poustim probehnout.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: poprali se

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Zář 22, 2012 11:56

Uf, dobrých zpráv není nikdy dost :wink: jen tak dál

Pavol
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: So Zář 29, 2012 12:10

Náhla agresivita

Příspěvekod Pavol » So Zář 29, 2012 12:15

Dobrý deň,

mám doma dve trojročné činčily (samčekov) - pred pár dňami začal jeden z nich (Pindo) byť agresívny voči tomu druhému (Kozuch), bez (mne) zjavnej príčiny. Keď sú mimo klietky tak sa v jednom kuse naháňajú, v klietke si idú doslova po krku. Viete mi nejako poradiť, čo mohlo spustiť takúto prudkú a hlavne náhlu reakciu?

Voči mne sa stále správajú ako predtým - majú dosť stravy, sena aj vody, sem tam dostanú nejakú maškrtu. Doteraz spolu vychádzali dobre - spolu bývajú už viac ako rok. Neviem čo mám robiť.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Disable adblock


Vrátit se na “Bydlení”