selest na srdci a priznaky

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » So Črv 09, 2012 14:25

Bohuzel pry mnoho cincilek trpi a muze trpet na selest sdrce, ktery muze dlouho bezpriznakove probihat a je neleceny velmi nebezpecny pro cincilu a muze ji i ohrozit na zivote.Muze jit o vrozenou vadu, ale take tento problem muze spustit stres a spatne zachazeni, male klece a nedostatek pohybu a take vycerpani porody a vekem.
Varovne priznaky, kdy je potreba zajet na veterinu, nejlepe do Brna na Palackeho za MVD.r Jeklem, nebo Hauptmanem, ponevadz tam maji k presne diagnostice nejmodernejsi pristroj, sonograf, ktery je schopen odhalit tyto problemy prave u cincily.Jiny na jina zvirata ji neukaze.
Varovne priznaky jsou:
cincila vydava piskavy zvuk pri dychani.Prudce dycha narazove se zaskuby tela.A hlavne vydava caste zvuky podobne kychani a skytani, neco mezi tim, jako, kdyby ji neco vadilo v nose.Takove kuckani to je.Je casto unavena a malatna.Jsou potreba okamzite po vysetreni a potvrzeni diagnozy davat specilani leky, ktere tam predepisi a zajistit cincile absolutni klid pres den, vyvarovat ji stresu a hlucnemu prostredi, nerusit ji pri spanku a vecer ji zajistit pravidelny vybeh, ponevadz dostatek pohybu napomaha redeni a spravnemu okysliceni krve.Nemela by ale behat prilis rychle a byt nikym honena a nahanena.
Treba u jedne z mych samicek v pocatku chovu cincilek v USA veterinarka objevila selest na srdci take a to nemela zadne problemy a priznaky a bylo ji teprve pul roku.Hodne to byva dedicne take.

Disable adblock

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » So Črv 09, 2012 16:50

Se šelestem srdce máme osobní zkušenost. Objevil se u jedné z našich činčilek, když jí bylo přibližně půl roku.
S některými informacemi, co píšeš, ale úplně nesouhlasím.
Jsem z Brna, takže vše jsem konzultovala s Jeklem.
Jak říkáš, šelestem může trpět velká část činčil, myslím, že Jekl říkal nějak 30%, ale tím si nejsem úplně jistá. Bylo to však poměrně velké číslo, protože mě to překvapilo. Bývá takto časté kvůli přešlechťění činčil. Často tedy probíhá naprosto bez příznaků a činčilce nemusí po celý život v ničem vadit. Samozřejmě záleží na tom, jak je šelest silný. Pokud je silnější mohou se objevit příznaky - u nás to bylo slintání. Původně jsme měli podezření na zuby, ale to se vyvrátilo. Diagnostiku ale Jekl neurčoval pomocí sona, ale normálním poslechem srdce. Čili si myslím, že zkušenější zvěrolékař by ho měl také odhalit. U naší činčilky se intenzita šelestu měnila a byly ho schopné rozpoznat i studentky, které tam zrovna učil.
Když byl diagnostikován šelest, dostali jsme léky - přesně je to Enalaprilum, na váhu činčily to byla 1/10 tablety jednou za 2 dny. Podávali jsme stříkačkou, jelikož jinak činčila léky odmítala. Jekl radil i smíchání s jogurtem, ten však nechutnal. Musím ale odporovat s pravidelným výběhem. Po dobu podávání léků nám Jekl doporučil, aby příliš neběhala a když už, tak jen na chvilku.
Při dalších kontrolách šelest slábl, příznaky zmizely za krátkou dobu a stejně tak i šelest. Léky jsme podávali celkově měsíc.
U mladých činčil se šelest objevuje zřídka a když už, tak je ve většině případů způsoben tím, že činčilka roste rychleji než jí stačí růst srdce. To nestíhá pumpovat větší objem krve a objeví se šelest, někdy s příznaky. Jen co se ale růst činčilky opět zpomalí a srdce "stihne dohnat" tělo, vše se srovná a šelest mizí. Tento případ byl u nás. Činčilka je již dospělá, nemá žádné problémy a ani šelest. Běhat a skotačit může jak chce a je vše v naprostém pořádku :)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » So Črv 09, 2012 20:50

Ja to konzultovala take a nemuzu souhlasit s tou absenci vybehu po dobu leceni.Asi jde o konkretni pripad, ale jsou cincilky, ktere leky uz musi brat porad a to by nesmeli uz nikdy mit vybeh?Pohyb je prave dulezity, ale nesmi se prehanet, aby se vycerpala.U nekterych se to objevi, dkyz je starsi, nektere uz od mala, jak pises.Preslechteni a spatne mnozeni na tom ma samozrejme take podil.
Pouhym poslechem se to bohuzel poznat nemusi,az tento novy pristroj, ktery maji k dispozici kratce ho odhali naprosto presne a to i slaby.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » So Črv 09, 2012 21:34

s tím výběhem bych možná řekla, že to bude u mladých činčil. Tam srdce jakoby nestihá a není dobré ho zatěžovat ještě více.
A s tím sonem - jestli ho má nový, tak je to možné, já tam byla před necelým rokem.

Disable adblock

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod vera novotna » Ne Črv 10, 2012 19:26

Mám taky loňské zkušenosti se šelestem na srdci ročního samečka Vlasťu a po vyšetření u MVDr.Hauptmana a MVDr.Jekla jsem léčila cca 3 týdny 1/10 tbl. Enapu každý den a když jsem se ptala po příčině, protože rodiče samečka jsou nepříbuzní, tak mi bylo vysvětleno toto: skoro každé mládě může tento šelest i bez viditelných příznaků mít z důvodu rychlého vývoje v matčině děloze a při porodu, který je namáhavý právě na krevní oběh plodu, samozřejmě poporodní okysličení krve tento oběh usměrní a některé mládě se tímto přechodným "srdečním šelestem" může potýkat ještě dlouho až třeba do dospělosti, ale většinou mizí normálně během růstu bez velkých potíží jen díky správnému životnímu biorytmu za předpokladu u nepříbuzných rodičů a jejich vzdálených příbuzných. Samozřejmě existuje tato vrozená choroba, kdy se nedostávalo plodu v prenatálním vývoji dostatek živin z matčina krevního oběhu a tak celý plod je nedostatečně okysličován, což se projeví i na ostatních vnitřních orgánech hlavně srdci a srdečnímu oběhu. Proto taky občas se stává, že po porodu nebo určitou dobu po něm mládě nepřežije z velké změny životního prostředí. Byla jsem taky poučena s podáváním nejen tohoto léku, ale platí to i pro ostatní léky, že mají být podávány, kdy je zvíře v klidu a lék tak rychleji zapůsobí na léčbu. Takže jsem Vlasťovi podávala rozmělněnou dávku na špičku nože do ovocné šťávy v injekční stříkačce vždy ráno před spánkem, aby byl zvýšen správný potřebný účinek dávky. Jinak podávaný lék na srdce večer při výběhu má sice rychlý účinek, ale ne dlouhodobý a hrozí tady navíc zbytečné a nebezpečné zadýchávání zvířete při prudkých pohybech. Šelest na srdci pozná každý veterinář poslechem a jen při nejasném a sotva slyšitelném šelestu přistupuje k vyšetření sonografu. nechala jsem si pak vyšetřit poslechem při celkových prohlídkách ostatní sourozence včetně rodičů a ti všichni naštěstí dobře dopadli, takže jen Vlasťa měl tuto potíž a zjistila jsem to jak při výběhu se rychle zadýchával a déle odpočíval jak ostatní, ale jinak chuť k jídlu, kousání a bobky byly v pořádku, prostě na něm nebylo nic viditelné.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » Po Črv 11, 2012 10:24

A musite uz brat ty leky trvale, dozivotne?
Jak to ale resit s cincilkou, ktera proste pri vybehu lita, jako splasena a nejde to ovlivnit a pritom ma slaby selest a bere leky?
Jde to take resit tak, ze se rozmelneny lek, nebo, pokud se dava jen cast tablety, zabali do nakrojene goji a goji se opatla,jde to dobre.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod vera novotna » Po Črv 11, 2012 10:59

Ne, jasmin...to nemusíme brát do konce života, ale jsou tu nutné kontroly, jestli se stav třeba nezhoršil nebo jinak nezměnil, ale zatím je v normě upravený. Vlasťa je taky takový zvědavý splašenec, ničeho se nebojí a ostatní brášky taky rád provokuje k lítání. :wink: Jinak tbl.Enapu je strašně malá a její desetina je děsná dávka, to se nedá rozdělit nožem na 10 stejných dílků, tak jedině celou tbl.rozmělnit na prášek a snažit se nahromadit 10 stejných kupek beze zbytku a podat je lepší jistější rozpuštěnou dávku ve vodě se sirupem než dávat pořád nepřesný kousek tbl. v goji nebo rozince. Můj Vlasťa si natolik zvykl na injekční stříkačku, že se na to vyloženě těšil jak mimino při dokrmování a rozkousal mi několik stříkaček :lol: a co teprve kdyby měl přemíru vitamínů nebo cukru z mlsek, tak by mi jako zmlsaný ani nic jiného zdravého nechtěl moc žrát.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » Po Črv 11, 2012 11:08

na váhu činčily se bere přibližně 1/10 léku, to si doma těžko uděláš, takže je potřeba jít do lékárny, kde ti to nadrtí na prášek a dají do kapslí. Když je to ale takto nadrcené, je toho hodně, až mě to překvapilo, když jsem to viděla, protože sama o sobě tableta je malá. Tím, že je ale prášku tak hodně, se rozhodně do nakrojené kustovnice nevleze. Pokoušela jsem se to tak dělat, ale to bych jí těch kustovnic musela dát tak 15, což je moc. Navíc činčila se brzo naučí prášek vysypávat, takže nedostane požadovanou dávku léku, nebo pamlsky úplně odmítá. Proto Jekl radil onen jogurt - ten však naší činče nechutnal a podle mě by se neměl dávat pořád, když má činčila problém doživotní. Nejlepší je dle mého prášek rozmíchat v trošce vody, natáhnout do stříkačky a podávat činčile takto. Z počátku je to boj, ale brzo si činčila zvykne. Tak má člověk jistotu, že dostane celou dávku a nebude organismus činčily zatěžovat přílišným množstvím pamlsků ani jogurtem, na který podle mě činčilí organismus není uzpůsoben, nebo alespoň ne dlouhodobě.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » Po Črv 11, 2012 13:45

Tak osminka male tabletky se do rozkrojene goji vede, ale musi se prstama vymodelovat do kulicky, jde to ale.Oni to drti v lekarne a davaji do kapsli?Ja myslela, ze selst byva uz dozivotni a to i brani leku.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » Po Črv 11, 2012 15:44

osminku ani desetinku pidi tablety si doma neuděláš. tabletka je opravdu malá, teď jsem ji měřila a má 0,6 cm. Jde o to, že dávka je přímo na váhu zvířete - čili když uděláš místo desetinky osminku, můžeš si činčilu předávkovat. Proto mi Jekl přímo řekl, abych to nechala udělat v lékárně. A když ti v lékárně každou tabletku dají na 10 částí, musí ti to do něčeho dát - jsou to malé průhledné kapsle, které se dají rozdělat, prášek se vysype, rozmíchá v 1-2ml vody a podává. Opravdu z toho kuličku neuděláš a do kustovnice nenacpeš, je toho hodně - vyfotím ti to a dám tady. Léky ještě doma mám, jelikož jsme nevěděli, na jak dlouho to bude. Dostali jsme 10 tablet, celkově dávka na 200 dní pro nás (10/10=100 dávek co 2 dny) a nakonec jsme je užívali měsíc... čili máme plnou krabku...
a co mají kapsle společného s doživotním braní léků? :shock: nějak jsem ten dotaz nepochopila...

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » Po Črv 11, 2012 16:15

tak jsem to nafotila, bohužel nic moc kvalita, na blízko můj mobil fotit moc neumí. Ale pro představu stačí...

na první fotce je obal léků, tabletka samotná, kapsle, v níž je 1/10 léku (když se prášek seklepe, tak je asi do 3/4 plná, možná o trochu více), vedle je pro srovnání velikosti stříkačka na 2ml:

Obrázek

tady je už vysypaná kapsle, prášek a vedle pak celá tableta, vyfoceno i trochu z boku, je toho opravdu kupa, nám se nechtělo věřit, že to je z jednoho takového léku a ještě k tomu jen 1/10. Pamatuju si, že když jsem to viděla poprvé, tak jsem to pro jistotu počítala...

Obrázek Obrázek

podle mého názoru je podávání v pamlsku opravdu nevhodné. Za prvé by činčila neměla jíst tolik kustovnic za týden, doporučuje se 1-2, tak by to bylo několik co druhý den. Ani takové množství jiných pamlsků není vhodné. Kuličku z toho prášku nesešuláš a jestli ano, tak mi to prosím vyfoť a dej sem na fórum, protože bych to chtěla opravdu vidět.

Proto si stojím za svým, že nejlepší podávání je stříkačkou, protože jedině tak má člověk jistotu, že činčila dostala dávku, kterou měla a nijak u toho nezatěžuju její organismus. Na začátku se mi do toho nechtělo, protože jsem si říkala, že to pro činčilu bude nepříjemné. Ale hned při prvním podávání léků jsem zjistila, že s pamlsky to nepůjde. Čili jsem druhý den šla koupit stříkačku a od té doby podávala s ní.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » Po Črv 11, 2012 16:21

teď jsem i zjistila, že první fotografie je téměř v životní velikosti (liší se asi o 1mm), takže pro představu ideální ;)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod saskie » Po Črv 11, 2012 16:49

To jsem ráda, že tu o tomto problému začínáte. Sovička, činčilí samice, kterou jsme s jasmin zachraňovali ještě se samcem a jejich dcerkou, prý malou šelest na srdci má, říkala doktorka Lietavcová hned při první kontrole, tedy asi před rokem. Ale žádné léky jsme nedávali. Na Sovičce se to nijak zvlášť neprojevuje. Akorát jsem se ujistila, že mimi by nemusela zvládnout, tedy ničemu ji samozřejmě vystavovat nebudeme a Sova bude navždy se svou vnučkou Flíčkou. Klid má stejný jako ostatní naše činčily, výběh také, granulky též. Chodíme na kontroly, teď pujdu cca za měsíc, tak se zeptám na ty prášky, o kterých mluvíte, protože o tom dosud nepadla řeč. Pochopila jsem to tak, že je to napořád a stav se může akorát zhoršit.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » Po Črv 11, 2012 17:03

myslím, že léky se dávají, až když se začnou projevovat příznaky a činčilce šelest vadí. U nás to bylo slintání.
Jinak mi ale Jekl říkal, že spousta činčil s ním žije a ani se to nikdy neprojeví. Řekla bych tedy, že je to individuální, případ od případu.
Ve většině případů je to doživotní. Pouze u mladých činčil se může problém vyskytnout dočasně nadměrným zatížením srdce při rychlém růstu. Jinak si pamatuju, že naše činča v té době (před projevem příznaků) rostla opravdu rychle. Když začala slintat, tak se růst o něco zpomalil a pak už rostla tak nějak normálně bych řekla.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » Po Črv 11, 2012 17:10

a ještě bych chtěla říct jeden poznatek, řekla bych, že tento problém se nemusí vyskytovat jen u činčil - moje kamarádka, co se mnou seděla na gymplu, chodila také na kontroly se šelestem, objevili jí to někdy na začátku puberty. Léky nebrala a když jednou zase přišla z kontroly, tak jsem se ji ptala, jak dopadla a řekla, že už dobrý, že jí to zmizlo - v té době nám mohlo být tak 18. Tak bych řekla, že nejspíš měla ten samý problém, jak naše činča...také v růstu měla problém v růstu a pak se vytratil. Tímto samožřejmě neříkám, že je to to samý, nejsem lékař, ale myslím, že by se mohlo jednat o dost podobný případ...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod minlub » Po Črv 11, 2012 17:44

Myslíš správně, je to na stejném principu. Šelest je zachycena u 50- 70% dětí. Je způsobena rychlým růstem, s dokončením růstu srdce tyto šelesty vymizí a člověk je bez příznaků a jakýchkoliv problémů, či léčby.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod Lenca » Út Črv 12, 2012 5:56

přesně tak,ja ji už též nemám a měla jsem asi do 13-14 let. Také to doprovází nevyrovnaný příjem a výdej energie, děti mívají větší výdej.Nebo aspoň mi to tak říkal kardiolog,že to je můj problem. Možná,že je to možné i u mláďat,že jsou hodně aktivní.nevím :)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » Út Črv 12, 2012 11:13

Jde to rozkrojit na pulku, ctvrtku a osminku.Pokud to neni uplne na setinu milimetru stejne snad nevadi.Normalne rozkrojim, jen nakrojim uprostred goji a do toho nenadrcenou celou osminku vlozim a zabalim.Goji je jako modelina, opravdu se to da.Pro me je to takhle lepsi, nez do te strikacky, ponevadz bych ji proste ani rano a pres den nedostala z domecku a byl to pro ni dalsi stres jen.A nemyslim si, ze by obden skodilajedna kustovnice cinska, jako pamlsek.Kdyz si vezmete, co treba vse obsahuji ty skodlive smesky, kde cincila do sebe takto krmena dostane denne i nekolik rozinek, susenych bananu a jinych humusu nezdravych, tak jedna goji obden, navic k leku muze byt spise prospesna, zvlast, kdyz obsahuje ty becka a neni tak sladka, jako rozinka.
Pokud to nekomu zase vyhovuje ve strikacce, tak proc ne, ale jak rikam, ja bych musela asi rozrezat domek, abych ji z nej dostala, pak ty boje a to bych musela vstavat kvuli tomu nekdy ve 4, abych to stihla vse.:-).Poradila mi to i jedna cincilarka, ktera zase ten lek bali do krizalky myslim, ale ta goji se da lepe modelovat, proste to do ni zabalit nerozdrcene.Nekomu treba muze cincila vzit a snist tu cast tabletky uplne nacisto, ale podle me je lepsi bud v necem naredena a rozdrcena teda, nebo zabalena v tom zdravem pamlsku.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod vera novotna » Út Črv 12, 2012 21:52

Jasmin, a jedná se o tbl.Enapu? Tak jak pěkně to nafotila tarja anebo se jedná o jiný lék, když dáváš osminku tbl....protože tato silnější dávka Enapu je dost zatěžující při výběhu činčilky. Myslím, že by nastalo náhlé zvýšené dýchání spojené se zvýšenou teplotou a náhlou malátností a určitě díky zvýšené teplotě taky žízeň a navíc ještě tato zvýšená dávka :1/8 tbl. Enapu podávaná ve sladké mlsce ještě tu žízeň spojenou se suchem v tlamce jen zvyšuje. Raději je jistější dávka rozpuštěná ve vodě a podáváná raději ráno v klidu. Podávala jsem tak Vlasťovi vždy ráno kolem 4 hod. před mou denní šichtou 6. hodinu a stejně tak ve dnech volna a jen po noční jsem dávala po 6.hod. ráno. Ani jsem ho nemusela tahat z domku, stačilo stříkačkou na domek zaškrábat a on ze zvědavosti vylezl a vyloženě se těšil, že něco dostane. :wink:

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod tarja666 » Út Črv 12, 2012 22:26

podle mě musíš mít jiné léky, protože u ty naše jsou na váhu. Jak říká Věra, myslím, že by při takto zvýšené dávce by měla činčilka spíše problémy, než aby jí pomáhal a mohlo by u slabšího jedince dojít i k předávkování. Proto celou dobu mluvím o tom, že 1/10 si doma těžko uděláš. Upozorňoval mě na to i Jekl, že musím do lékárny, aby to bylo přesné... Určitě to neříkal jen tak do větru...

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » Út Črv 12, 2012 23:06

Tak jsem to konzultovala a byla jsem ujistena, ze to vubec nevadi davat do te goji, nebo krizalky, kdyz to sbasti.Ptala jsem se take nato, ze kdyz nahodou to nebude presne ukrojena osminka, ale malinko vic, tak zda to nemuze skodit.Pry ne, ze u Enapu je docela vysoka tolerance a ze hlavne cincilku nestresovat, coz by urcite buzeni a nahaneni z domku bylo.Zatim se to bude delat takto, ta osminka opravdu je malej zdibec a obden goji ji nemuze ublizit, je zdrava a vitaminy bude potrebovat.Vyresim to tak, ze ji dam jeste kousicek cerstveho jablicka, kde je stava, pokusim se, zda to vezme ze strikacky se stavou z jablka, ale s vodou by mi to sama od sebe nevzala urcite.Budu to stridat.A jelikoz to ma mit obden, tak ten den, ktery ma leky nebude mit vybeh.
Slysela jsem od jednoho jineho odbornika zase pres laternativni medicinu, ze je take vyborny, jako podpurny prostedek na posileni srdce bud koenzim Q10, nebo L-Karnitin.U cincilky by sel ale muselo nejak vyresit davkovani, aby to nebylo stejne, jako pro lidi.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod chovamcoumim » Stř Črv 13, 2012 5:28

Nevím s alternativou bych moc na činčilky nechodila :roll: .My zatím takový problém neměli,ale určitě bych lék podávala ve stříkačce a né takový kus v mlsce,ani já bych nerada kousala do tabletky které mají příšernou chuť natož zvíře,a pokud je činčila na tebe zvyklá tak jí nemůže vadit že ji vytahuješ z domečku.Jak dávam Jaji léky od bolesti tak si jí buď vemu na sebe a nebo jak mě vidí se stříkačkou tak přiběhne k pletivu a nemá žáden stres,je prostě na mne zvyklá.Přeji všem činčám at se uzdraví

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » Stř Črv 13, 2012 11:06

No, me bylo receno, ze to nevadi, kdyz to timto zpusobem bere a ta goji tu horkost mozna prebije.Z domecku bych ji nevytahla, kdyz nechce, je vzadu uplne a byl by to boj.Rano ji to pripravim do rozkrojene goji obden, dam, to si veme vpohode a pak spi.Zatim to tak necham, casem ji mozna zkusim navyknout na strikacku, ale to by bylo stejne az vecer pri vybehu a to zase neni dobre bezprostredne predtim, aby brala.Fakt rikal, ze to nevadi takhle, takze mu verim.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod minlub » Stř Črv 13, 2012 11:39

Také bych činčilce nedávala ob den tabletu v jednom a tom samém pamlsku, byť je zdravý. Goji dávám jí tak 2x týdně, více ne. I bych měla obavy, že šikovně tabletu vystrnadí a nezjistím že jí nesežrali. Rozhodně bych tento postup nedoporučovala na dlouhodobé braní léku.
I u lidí je nutnost dbát na dávkování, i když je u léku nějaká tolerance. Léky mají i vedlejší (nežádoucí účinky) a špatná dávka jim tyto příznaky může umocnit. U lidí se tyto projevy zjistí snadno, ale u malého zvířátka někdy těžko.
Zrovna u Enapu bych byla hodně opatrná, je hodně malý, proto to nadrcení přesné dávky do capslí. Používá se nejen k léčbě srdečních onemocnění, ale také vysokého tlaku. Pokud jsou problémy s játry, ledninami atd. ani by se neměl užívat. U činčilky nikdy nevíte jestli se jí tyto problémy nemá v počátku a nepřesná dávka by jí mohla ublížit, teoreticky i zpomalit srdeční akci a snížit tlak.
Nedávala jsem sice Enap, ale jiný lék, také 1/8 léku a bylo doporučeno rozdrtit, rozmíchat a podávat ve stříkačce.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: selest na srdci a priznaky

Příspěvekod jasmin » Stř Črv 13, 2012 11:49

Kdybych to nekonzultovala s vetem, tak bych to nedelala, on snad vi, co rika.Akorat muzu tu goji prostridat s kouskem krizalky.Ja na ni vidim, kdyz ji to davam, staci rict, dame neco dobreho a vystrici hlavu, vezme si to a prede mnou zbasti, takze tenkousticek fakt sblajzne.Treba se casem naucime na strikacku, ale pochybuju.A i tam by se to muselo naredit necim sladkym, jinak by to nechtela a rvat do ni neco nasilim je dalsi stres.
Ta alternativa, jako koenzim Q10 a L-Carnitin vet take schvalil, akorat by se muselo nejak odhadnout a vypocitat davkovani pro cincilku.
Do te goji, kdyz se nakroji a ten kousinek tabletky se tam vlozi, tak jde krasne spatlat do kulicky, takze je to cele zabalene.Opravdu bych ji nedostala z domecku, hned tam zdrha, jen co otevru klec a to i pri vybehu.A dostavat ji z toho domku je velmi obtizne.Muzu to zkusit pri vybehu nekdy, az ji budu mit na kline, ale pokud bych to do ni musela rvat nasilim nejak, tak radeji touhle cestou.Dela to tak i jina cincilarka dlouhodobeji a vse naprosto vporadku, tez po konzultaci s vetem.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”