Zánět po broušení zubů

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Pá Bře 08, 2013 12:04

Ahoj,

prosím o radu, četla jsem si příspěvky o Tamtum Verde, ale nenašla jsem co by zodpovědělo můj dotaz. V pondělí jsem byla s Matýskem na broušení zoubků, bohužel to nedopadlo dobře a dostal zánět do tlamičky. Ve středu jsme opět skončili na veterině tlamičku mu vyčistili a doporučili Tamtum Verde proplachovat 2krát denně cca 4-5dní. Absolutně nic nejí. Vše mu vypadne z pusinky. Od středy proplachujeme tamtum verde, ale pořád nic nejí, včera jsme dokonce vypláchli trochu krve. Dokrmujeme ho kašičkou s jakblíčkem, k tomu ještě bere léky na srdíčko... no prostě hrozná kombinace a začínám mít strach že se sejde víc věcí najedenou :( . Dotaz ale je, za jak dlouho se tlamička začne hojit po proplachování 2krát denně? Nevím jestli nechci příliš po dvou dnech, v podělí mám opět volat panu Dr. Jeklovi jak to vypadá. Poradte prosím jestli dávat na dokrmení ještě něco jiného. Máme kaši Recovery, drtíme jablíčka, vitamin C, ostropestřec ob den, ted začal novou dávku. Četla jsem ještě tady o glukopuru. Od pondělí z 510g má 490g. Po nakrmení 500g. ATB nebere.

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » Pá Bře 08, 2013 19:10

jejda, to me mrzi, ze se mu takhle pritizilo.mozna by antbiotika pomohly, co nato rikal Jekl?
Zkus mu jeste vytirat tlamicku mzitim odvarem z repiku a drzim palce Matyskovi

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Pá Bře 08, 2013 22:52

Zkusím ho zítra koupit, říkal, že máme počkat tak 3-4 dny, ale myslela sem právě, že se to začne zlepšovat ze dne na den, třeba že spapá o trošku méně, ale ne aby nepapal vůbec. Dokrmujeme ho dnes sem přidala do kaše trochu glukopuru. Čichám mu k tlamičce, tak jsme si i byli jistí že něco není vpořádku. Pořád cítím že to není dobrý je to dost specifický zápach, prostě zánět. Máme mu volat zase v pondělí, myslím, že má v plánu nám dát asi ATB, jestli nezabere tamtum verde. Je to pro něj strašně stresující, nejdřív do něj nacpat jídlo.Pak ho chvilku necháme, otočíme ho hlavičkou dolů stříkačkou vyplachujeme pusinku nad talířkem. Hned mu vytéká z pusy pryč, asi si to dokážete představit jak se brání. Tohle dvakrát za den, no snad se nás pak nebude bát. Už si toho prošel hodně :( už aby byla neděle a mohla sem tady napsat, že něco spapal >:*B :x

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » So Bře 09, 2013 0:45

Jezis, chudacek:-(.Kdyby aspon nemel problemy s tim srdickem a selestem, ponevadz tohle mu rozhodne neprida ten stres a vse kolem toho, nezbyva nez doufat, ze s emu to nezhorsi ten selest z toho.
Tohle ho musi hodne stresovat, mozna by bylo nejlepsi, kdyz jste z Brna chodit denne na injekce antb., nebo ho tam nechat hospitalizovat po tu dobu, aby byl pod odbornym dohledem.Zase ale bude ve stresu stejne z te zmeny, ale mozna by to bylo lepsi, porad se s Jeklem.Tantum Verde je super, ale pokud nezabira, z ceho ma zanet, po tom zakroku?A v jakem stavu jsou zuby?
Asi by ta hospitalizace, pokud se to nezlepsi byla nejlepsi, ponevadz bere i leky na srdce a musi to byt hrozna zatez a stres.Pokud ho tam budes nechavat, tak mu dej s sebou neco co zna a z ceho uciti pach domova.Nejlepsi je plysak.

Disable adblock

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod Kobylatko » So Bře 09, 2013 9:03

Chudáček maličký :( takové trápení,přeji i z našema činčilkama brzké uzdravení a at myšáček hodně baští at je v pořádku :D .Mužeš i zkusit ho vzít do náruče a pod tamičku dát ručník nebo utěrku a vyplachovat a drbat ho třeba za ouškem at se tak nebojí :wink: .

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » So Bře 09, 2013 10:19

Nechtěla bych ho nechávat na klinice, ale pokud mi to doktor řekne, tak mi nic jiného nezbyde. Vidím, že bojuje a tam by si určitě myslel, že už sem ho odstrčila a to na uzdravení nepřidá. Když nemá hlavičku směrem dolů, tak to tamtum Verde pije :) asi by toho vychlemtal hodně. včera už měl takový lepší kukuč, ale dnes ráno sem přišla a má slabší průjem, měl to na ťapinkách zadních tak sem se mu je snažila otřít aby se cítí dobře, na kožíšku ten sem očistila. Celou boudičku má pokakanou a spinkal na tom v noci. Ach jo... ještě na těch ťapkách něco má, nevíte jak ho mám nenásilně očistit, nebo mu to opadá? Chtěla bych aby se cítil dobře. když už je nemocnej a ne aby byl ještě pokakanej.

Ráno nechtěl zase stříkačku s kaší, takže opět krmení proti vůli. Ale zkusila sem mu dát pevnou stavu do ruky, jen si ji vzal přistrčil k čumáčku a pustil. To asi nemám moc považovat za pokrok že? jindy si toho ani nevšiml teda...

A zánět dostal z toho, že se mu po broušení kousek jídla zarazil mezi zub a dáseň. Ten den večer ještě něco pojedl ale malinko a od pondělí večer už mu vše vypadlo z pusinky.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » So Bře 09, 2013 12:07

tak, pokud se snazi, je jasne, ze ta hospitalizace by nebyla dobra.Ty bobky mekke ma z toho Tantumu pokud ho neco vypije, polkne, je tam preci jen mentol.Tapky a vse mu utri az vecer vzdy, pres den ho mimo osetreni nutne a leky nerus radeji.Moc na Matyska myslim a posilam mu energii na dalku

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Po Bře 11, 2013 12:11

Jasmin tak si měla pravdu, Dr. Jekl nám dnes ráno telefonicky řekl, že by bylo lepší Matýska hospitalizovat. Pořád sám nejí, dokrmujeme ho stále. Dnes na prohlídce nám řekli, že je to trošku lepší ale pořád zánět má. Ptali jsme se jestli je nutné ho tam nechat, říkal, že pokud chceme denně dojíždet na injekce, případně vyčištění pusinky, tak to nutné není. Tak budeme denně dojíždět a necháme ho v domácím prostředí. Nevím jak to činčily vnímají, ale myslím, že kdyby jsme ho tam nechali, snadněji by to mohl vzdát, doma je prostě doma. :roll: Asi je to silnější zánět, neb Tamtum Verde je hodně dobrý lék, ale ted dostane už injekce aby nebyl dehydrovaný a i ATB, musíme zvýšit dávku enap po tuto dobu na denně, aby se mu v průběhu posílilo srdíčko.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » Po Bře 11, 2013 20:20

Tak hlavne, aby to dobre dopadlo.Ja nevim, ale spise bych se priklaneka k tomu ho tam zkusit nechat, preci jenom to denni dojizdeni pro nej bude take stes a jeste to pocasi.Jekl by Ti urcite dal vedet, kdyby to spatne nesl a vyzvedli byste si ho, fakt nevim, nechci spatne radit.Kdybyste ho tam preci jen museli nechat, tak mu dej s sebou plysacka a bylo by lepsi, kdyby ho mel uz ted doma, aby si pachove zvyknul predtim na nej.

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Út Bře 12, 2013 15:23

Tak má za sebou první výlet. Ptali jsme se jestli to vnímá pan doktor jako stresové, říkal, že každé má své pro a proti. Nedokáže říct co by pro něj bylo horší tak zatím volíme domov, sebou na výlet mu dávám plyšáčka a tričko aby neměl pocit že se něco děje. Injekci dostává za krček a taky sem se ptala jestli ho to pak bolí, říkal, že o tom ani určitě neví. Dnes ho trošku museli přispat asi byl divokej. No na té hospitalizaci mi to popsal takto. Brzo ráno dostane léky, pak v 6 hodin večer a nic a bude tam koukat. Takhle na něj mluvíme, poškrábeme ho za ouškem to se nechá :) Večer jsme ho vzali do postele usnul mi schoulenej pod krkem. Uvidím v jaké náladě bude dnes. Jestli už fakt bude naštvanej nebo ne. Zlepšení má být tak 3-4 den po těch injekcích počítám, že max. do konce týdne a pak už to bude na jeho vůli a na nás. >:*B

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Pá Bře 15, 2013 11:49

Je pátek, Matýsek byl opět na injekci. Dostali jsme tabletky na víkend a v pondělí jedeme znova. Zatím nebaští, dokrmujeme ho. Pan doktor říkal, že má pořád zánět v tlamičce. Už ho má od minulého úterý, přijde mi to dost dlouho. Počítala sem jak sem tady psala že se to zlepší tak za 3-4 dny a to sem se pěkně spletla. Zánět má od minulého úterý a pořád nebaští :( pan doktor Jekl říkal, že se to nějak zastavilo, ale že tam zánět pořád je. Váhu má momentálně 500g po nakrmení a udržuje si ji. Pořád ho dokrmujeme, jídlo uplně obchází, nevezme si sám ani stříkačku s kaší. Tak budem zase čekat na pondělí co nám doktor řekne. Dneska mu už museli zabrousit znova zoubky, prý jak nejí tak už to bylo potřeba.

Chjooo, doufám, že se z toho dostane. [-o<

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » Pá Bře 15, 2013 12:42

Ach jo, chudacek malej.Tak drzim palce, at se to konecne zlepsi uz a posilam mu podrbanicko

Avatar uživatele
kuchink
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: Út Srp 03, 2010 8:19
Místo/Bydliště: Šenov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod kuchink » So Bře 16, 2013 8:42

Já už dokrumuju od ledna, a už nám to leze i s činčilákem dost na mozek, on sice bašti granule ale hned si je pak z tlamky vytahuje protože má za stoličkama eroze, v utery jedem k tomu Jeklovi respektive panu Hauptmanovi tak snad ho těch erozí zbaví.

Drtím palce ať se myška dá dokupy.

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Út Bře 19, 2013 10:01

Ahoj,

tak náš Mates byl dneska zase na injekci, nezlepšuje se to, tak jste se tam určitě potkali, byl ve velké béžové tašce. Jel tam s ním můj přítel, doufám, že vám vyšetření dobře dopadlo, mysleli jsme na vás.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » Út Bře 19, 2013 19:46

Tyjo, to je desny, ze ani natibiotika nezabiraji.Co rikal Jekl, jak se to bude resit dal?

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Stř Bře 20, 2013 7:28

:( :( :( :( jedeme dnes opět na kliniku, pan doktor Jekl má dovolenou, ale je tam pan doktor Hauptman a dnes matýska dají do uplné narokozy a podívají se co se tam děje. Má uplně natelkou levou stranu tvářičky, vytéká mu z pusinky zapáchající voda. Dnes dokroři rozhodnou jestli dál pokračovat v léčbě nebo... ne :( :( :( tak na nás myslete. ATB nezabírají, nevím proč, nechápu co se stalo... myslela sem že půjde jen o malý zánět, který bude za chvilku pryč.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » Stř Bře 20, 2013 11:09

Jezisi, uplne se mi chtelo brecet, kdyz to ctu.Moc Matyskovi drzim palce, at to zvladne, at je to jen nejaka blbost, ktera pujde jeste vylecit.Drzte se, moc na vas oba myslim a bobaneckovi posilam hodne podpory, aby to zvladnul.Jestli to neni nejaky abces, nebo neco pod dasni, s dasni.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod Terezka » Stř Bře 20, 2013 11:43

Můj Ferdik měl bohužel zánět v čelisti, pořád mu tekl hnis. Bohužel atb nelze brát pořád a když je zrovna neměl, udělala se mu zase boule, celkem přišel asi o osm zubů. Snad to u vás nebude tak fatální. Držím palce.

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Stř Bře 20, 2013 12:42

Jsme zpět, je to moc pro Matýska náročný. Dnes ho uspali a řekli nám, že mu odmírají měkké tkáně, já nevím jak si to mám představit, tak paní doktorka popsala jak prohnisává tvářička, uplně odchází levá půlka. Říkala, že to co vidíme (má takový vřídek u předních spodních zubů) je jen malá část, prý zánět zasáhl celou levou část. Paní doktorka Mináriková řikala že mu odumřelou tkáň nemůžou oškrabávat do nekonečna, ted mu tvářičku očistili a už byly vidět nějaké úpony. Dlouhodobě nejde pokračovat, doslova říkala že mu nemůže vyříznout tvář.

Očistili mu to, odebrali prohnisaný z tvářičky, jedinou možností je udělat zákrok ob dva dny znova. Tentokrát už naposledy jdeme v pátek a to už taky uvidí co tvářička dělá po dnešku. Je hezký že nám ještě dali 1% šanci, chytáme se všeho co by pomohlo, ale trápit ho nebudeme na obou doktorech bylo vidět, že se nediví, že to ještě zkusíme, ale dál už nezajdeme. Chci aby Matýsek žil plnohodnotný činčilý život a ne aby odešel bez tvářičky zkolabovanej, říkali že by pak narkozy nemusel vydržet a mohl by zkolabovat. Myslím, že děláme maximum a jak ho poslední týden držím, cítím, že se trápí. To rozhodnutí co možná přijde bude strašný, ale držet jeho malinký tělíčko a několikrát denně jej stresovat, dívat se jak hubne a chřadne a ráno ho najít na mokré boudičce, kde ubrousek je plný vodnatýho hnisu... to ne.

Terezko a jak dlouho trvalo Ferdíčkovi než se z toho dostal? Nebo chápu, že se z toho dostal. Se omlouvám sem dneska trochu mimo.

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Stř Bře 20, 2013 12:45

Ještě bych dodala, aby diskuze byla prospěšná i pro ty, co se do budoucna s něčím takovým setkají. Zánět nezasáhl zatím kost, proto jsme dostali ještě šanci. Pokud by byla zasažená i kost nedalo by se už nic dělat a jistě by nás předvědčili nepokračovat.

Děkujeme za podporu >:*B :cry:

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod Jitka Řeháková » Stř Bře 20, 2013 15:00

Moc na Vás myslím, na všechny, na statečného Matýska. Já měla něco podobného s Beruškou, po posledním zákroku, který byl hop nebo trop jsem Berušku přivezla domů, nechala odpočinout a ona mi odešla navždy. Prořvala jsem toho moc, ale je fakt, že bych už neměla sílu na to ji trápit. Ona měla hroznou vůli žít, ale bohužel zuby se nedaly léčit. Vím, že je to těžké rozhodnutí, myslím na Vás [-o<

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod jasmin » Stř Bře 20, 2013 21:38

Je to priserny, kolik cincil ma tyhle problemy, 80% je opravdu desive cislo.A v mnohem muzeme podekovat otresne peci a mnozitelum, kterym slo jen o zisk a nic jineho, jako vhodne krizeni, opravdu zdravi jedinci do chovu, spravna vaha a dalsi je nezajimalo.
Matyskovi moc drzim palce dal, smekam pred vama, tohle by malokdo absolvoval.Urcite ma a mel Matysek krasnej zivot, ale tohle uz zacina byt trapeni asi pro nej, tezko rict.Na cincile poznas, ze uz dal nemuze, nechce a vzdava to.Nerekli, z ceho to vznika, vzniklo a udelalo se?Nepomohlo by byvalo odstraneni nejakych stolicek?
Kdyby aspon nemel jeste ke vsemu ten srdecni selest, coz pro nej je jeste narocnejsi, hlavne na stres.
Porad vam fandim a Matyskovi drzim palce.Jesteze jste z Brna a mate to tam na tu vynikajici veterinu v miste.Neumim si predstavit, kdyby tahle moznost nebyla.A uz vubec si radeji nepredstavuju dalsi mnozstvi cincilek, ktere postihnou tyto problemy a lidi se na ne bud vykaslou, ponevadz prece proc to resit, nebo o tom nic nevedi a v pripade krajnim jdou akorat tak k nejblizsimu vetovi, ktery s cincilou a timto nema absolutne zadnou zkusenost a nevi.Takze si ani neumim predstavit, jak tyto cincilky dlouho obrovsky trpi a zbytecne, kolik jich nechaji svemu osudu, nebo je dokonce, kdyz prijde nejaky problem vyhodi ven.Opravdu, kdyby bylo vic takovych lidi milujicich sva zviratka, jako vy, tak by byl pro zvirata raj na zemi.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod Terezka » Stř Bře 20, 2013 22:30

mates napsal:Terezko a jak dlouho trvalo Ferdíčkovi než se z toho dostal? Nebo chápu, že se z toho dostal. Se omlouvám sem dneska trochu mimo.
Bohužel se z toho nedostal. Organismus se těmi všemi léky vyčerpal a jednou když zrovna neměl atb, vrátil se absces ve tváři a další atb už nezvládl. I když neměl zuby a nemohl hlodat, měl velkou chuť žít. Naši péči si užíval, byl přítulný, jedl sam ze lžičky kaši, suchou mletou stravu. Byl spokojený. No kéž by vám to taky vyšlo :-(.

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod mates » Út Bře 26, 2013 10:44

:(( :(( :(( :(( :(( Matýsek včera v 10:40 odešel do rozinkovýho nebíčka, určitě se tam setkal s Ferdíčkem a Kuchinkem a se všemi co nás opustili. Ach jo, tak strašně to bolí, ani sem si to nedokázala představit. Odešlo mi kus mýho srdíčka, navždy Matýsku zůstáváš v mém srdíčku a nezapomenu. Budu ti nosit růžičky co si tak miloval :x :x :x :x Děkuju ti za každý rok

V sobotu došlo k malému zlepšení, pak jsme si večer všimli že se mu rozjíždí spodní zoubky. V neděli jsme mu dávali kašičku a už se hodně bránil, ani papat nechtěl. Zkoušeli jsme jogurt, protože ani nekakal, jeden bobeček za víkend. V neděli jsem si ho vzala do postýlky dali jsme společně čumáček na čumáček a funěli jsme na sebe :) byl tak schoulenej, stažený ouška, skleněný očička :cry:

V pondělí jsme dojeli ma veterinu, měl jít zase na zákrok s tvářičkou, ale zavolali si nás asi za deset minut ne za 3/4 hodky jak původně bylo v plánu. To už sem věděla že je zle. Pan doktor mu bez násilí prostě jen tak vytáhl spodní zoubek. Ten hnus co ho napadl v pusince mu poničil kořeny dole, říkal, že se zhoršil i šelest a pak řekl už byste ho trápili. Matýsek je bojovník, doufám, že se u nás měl krásně, moc jsme se snažili aby měl hezký život.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět po broušení zubů

Příspěvekod Terezka » Út Bře 26, 2013 11:27

To mě mrzí :-( evidentně stejný případ, zánět v čelisti. Proto Ferdik neměl moc zubů, protože se mu postupně uvolnily. Ano, hrozně to bolí, zvlášť když to byl takový boj. Držte se.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”