Činčily a starožitný nábytek?

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

carolla12
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: Po Kvě 06, 2013 22:06

Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod carolla12 » Po Kvě 06, 2013 22:17

Ahoj,
ráda bych se tu poradila o zkušenostech s činčilami. Moc mě láká pořídít si páreček činčil (kluk-kluk, holka-holka), myslím, že jsem připravena na nemazlení, bobkování, rozmazlování a investice do pořádného domečku (zvažuju něco takového: http://milacci.bazarky.cz/inzerat/fotog ... &pid=16892 nebo http://cincilka.cz/klec-chinchilla-mans ... inmi-oknky).
Nicméně máme doma starožitný nábytek a já nevím, jak by trpěl, kdybych pouštěla páreček ven nebo jak by trpěl páreček, kdybych to psychicky nevydržela a přestala je ven pouštět? K nábytku mám přeci jen citový vztah, je poděděný, krásný... tak nevím, jestli opravdu činčily by chtěli za každou cenu ochutnávat? A máte tipy, jak nábytek "obalit", aby jim nechutnal? Myslíte, že by činčily trpěly bez pouštění ven, kdyby na to opravdu došlo (byly by uvedené klece dost velké?)? Bylo by lepší je nepořizovat?

Ráda dám na rady zkušených...

Díky všem za cenné rady...

Eva

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Lenca » Po Kvě 06, 2013 23:10

100% ochutnavat budou bohužel. Podle mě by činčilky neměli byt pořad zavřene v kleci. Naši mají velke klece a i tak behaji každy den,jsou štastni že mužou řadit po bytě, taky ten byt teda vypada :roll: každý den sedí v 18 hodin u dvířek a čekaji na puštěni. Ale moji jsou rozmazelni, ne každy je venči denně. Ale mně by jich bylo lito,aby byly pořad jen v kleci.Neumim si to představit,co by to byl za živ ot,kdyby se nemohli prohánět a odrážet od zdí. Nejlepší by bylo činčilky dat do mistnosti,kde starožitny nabytek nebude :)

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Kvě 11, 2013 11:23

Pokud si opořídíš čínčílku, musíš počítat s tím, že pokud je zdravá, je to velmi čilé zvířátko a pořizuješ si ji ne jako doplněk do bytu ( jako např. kus starožiténo nábytku ), ale proto, že s ní chceš být, pozorovat ji při výběhu, těšit se z každého jejího doteku, protože je je zvláštnost. Pes, kočka, jsou domestikovaná zvířátka, činčila je svá, Někdy se podaří mít přítulné zvířátko, ale spíš je za tím trpělivost, odbourání strachu. Určitě mi potvrdíte z fóra, že mnohým z nás dalo společné sbližování zabrat více či méně času. Já mám klasické klece, nemám velkou, činčilky pouštím denně, pokud jedu pryč, vždy je zabezpečím a nejsou déle jak dva dny bez výběhu. Jinak je to s dovolenou, ale to jim zajistím hlídání i s výběhem aspoň po těch dvou dnech. Urvalo by mi to srdce, kdybych je měla jenom na okukování v klecí. To bych je fakt nemusela mít a pořídila bych si plyšáky. :lol:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Wulfina » So Kvě 11, 2013 13:02

Ahojky,
Klec, která je na obrázku je perfektní a opravdu se bude tobě i činčilám líbit - velká je dost, ale bez výběhu se prostě činčily neobejdou.
Ale při výběhu, který je potřeba činčile poskytnout, počítej, že nábytek nějakou tu škodu utrpí, činčile je fuk, zda je to nábytek moderní či starožitný, je to dřevo a to prostě zlikviduje, ať je to dřevo mladé či staré :wink:
Pokud máš k nábytku citový vztah, činčilu si nepořizuj, protože nemohou být imrvére v klecích, je potřeba činčilu občas nechat proběhnout, aby si protáhla nožky a protáhla vše, co je v ní. Takže ano, trpěly by. A ochutnávat bude chtít opravdu všechno!
Obalit? Napadá mě jen obalit všechno, co je v dosahu kartónem.

Takže pokud opravdu na nábytku lpíš, pořiď si morče, ne akční činčilu. :wink:

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Terezka » So Kvě 11, 2013 19:01

Čím starší nábytek nebo knihy, tím více činčilám chutnají :).
O tom jsem se přesvědčila již mnohokrát :), taková Erbenova kytice nebo Epos o Gilgamešovi ve starých vydáních velmi chutnají.

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod silva » Pá Kvě 17, 2013 19:46

Soulasím s Terezkou - činčily milují a vyhledávají starožitný nábytek. Myšáky pouštím v koupelně (sedím potupně na sklopené toaletě :oops: ) a hlídám. Mysleli jsme si, že není třeba hlídat, že tam nic nemůžou provést, ale Kryštofek zvládl okousat dřevěný rám zrcadla nad umyvadlem - cesta byla vana - umyvadlo - vodovodní baterie - zrcadlo, a kdyby si manžel nevšiml, že úspěšně prokousává hadičku na vodu, která vede do nádrže záchodu, tak nás i vytopil.
Takže jediná rada: hlídat, hlídat, hlídat. Ani na chvíli bez dozoru, jsou to záškodníci :D
PS: Z knížek si stoprocentně vyberou tu nejstarší.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Lenca » Pá Kvě 17, 2013 20:55

silvo, ještě tě malinko poupravím, ne, nevyberou si ty nejstarši knižky, na prvnim místě jsou vždy ty pujčené! :lol: ale pokud mezi nimi nejsou pujčene, tak to jo, to si nabidnou těch zažloutlych :) jsou jako malé děti, chvilku bez dozoru a už je pru...

carolla12
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: Po Kvě 06, 2013 22:06

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod carolla12 » Pá Kvě 17, 2013 21:57

Dekuji vsem za odpovedi. Trochu me to odradilo, asi by stalo za to podivat se k nejakym majitelum cincil, abych videla, zda je "lze ohlidat" a videt ty jejich neplechy na vlastni oci. Mozna by je slo poustet v kuchyni - jestli si teda nedokazou pro zmenu zapalit napr. plotynky :-).

E.

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod silva » Pá Kvě 17, 2013 22:24

Když schováš sirky, tak kolečka na sporáku nezapálí :D
Pokud můžeš, pouštěj je na chodbě, v předsíni, v kuchyni nejprve zjisti všechny skrýše - za linkou, zezadu do sporáku apod. a schovej chemii - prášky na nádobí apod.
I když budeš hlídat, stejně něco provedou :D

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Terezka » So Kvě 18, 2013 22:55

Lenca napsal:silvo, ještě tě malinko poupravím, ne, nevyberou si ty nejstarši knižky, na prvnim místě jsou vždy ty pujčené! :lol: ale pokud mezi nimi nejsou pujčene, tak to jo, to si nabidnou těch zažloutlych :) jsou jako malé děti, chvilku bez dozoru a už je pru...

Pod to se podepíšu :-D. Na základce jsme měli půjčené školní knihy, tak ty chutnaly. Také žákovská knížka a knížky z knihovny :lol: .

Avatar uživatele
Chuck
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 221
Registrován: Út Ún 20, 2007 16:36
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Chuck » Stř Kvě 22, 2013 10:25

Tahle diskuze hodne pobavila. Souhlasil bych s ostatnimi a obzvlast s Jitkou. Cince si ma clovek porizovat prave kvuli tomu venceni, kdy ze sebe ty zviratka vydaji maximalni potencial oboustranne zabavy. :D
Vubec si nedovedu predstavit, ze bych byl behem venceni treba zalezlej v jine mistnosti. I kdyby mistnost pro venceni byla zabezpecena proti skodam od cincil. O ty skody milovnikovi cinc nejde. Udela opatreni proti nebezpecnejm skodam v elektroinstalaci, zacpe skviry a diry, kde by cinca mohla uviznout a pak uz je jen pusti at si delaji co chteji. Pak teprve zacina zabava s cincama a to proc je mame.
I kdyz se pak vybehaji nekolik hodin, tak stejne po chvilce po zavreni do klece sedi na patyrkach a bijou o mrize a hypnotizujou tuntovskejma pohledama, ze by jeste chtely ven. :lol:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Wulfina » Stř Kvě 22, 2013 21:49

Pod tohle se zas podepisuji já :)

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Jitka Řeháková » Čt Kvě 23, 2013 10:43

Ještě si vzpomínám, první činčiláček se dostal do stoupaček, to jsem vůbec nevěděla co jsou to za potvůrky, naštěstí byl větší než křeček sousedů, ten se propadl, náš doputoval do koupelny pod vanu. I tak to byla starost ho dostat ven. Od té doby už jsem byla opatrná a jsem dodnes. Stejně se mi stalo, že mi Žoli vlezl pod plynový kotel, zdolal překážku a já nevěděla kde ho mám hledat. Prozradil se racháním. Fakt jsem si upřímně oddechla - přívody v pořádku a on taky. Líbilo se mu tam, celý týden jsem mu nápad na zopakování výletu dostávala z hlavy :D Macíček se zase prokousal z klece, malovali jsme a tak byl v místnosti kde bylo všechno, naštěstí kromě barev. I tak si pochodil a my podle bobků zjišťovali kam se ěikulka až dostal :lol: Pytel blech uhlídáš spíš :lol: :lol: ale když zajistíš únikové cesty, je to jedinečná zábava.

Avatar uživatele
Zrzka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 114
Registrován: Út Bře 22, 2011 22:36
Místo/Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčily a starožitný nábytek?

Příspěvekod Zrzka » Po Kvě 27, 2013 0:50

Hehehehe, musím se smát, když to tady všechno čtu, protože přesně vidím ty mý rošťáky, jak řádí venku po pokoji nebo sedí u dvířek a lomcujou dvířkama, aby se dostali ven. Prostě činčilky jsou velmi akční a vždycky si najdou to, co jim chutná, včetně starožitnýho nábytku - už ho mám taky pěkně poupravovaný. Ale čert vem nábytek - kluky bych ani za nic nevyměnila :-) ty lumpárničky stojí za to :-)

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”