Barevná mutace / temperament činčilky

Informace o barevných mutacích činčil.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Marcy
Nový uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: Ne Črv 03, 2012 16:26
Kontaktovat uživatele:

Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod Marcy » Ne Črv 24, 2012 12:57

Zdravím chovatele činčilek :-)
Zajímá mne jestli je nějaká souvislost mezi barvou a temperamentem činčilky. Dočetla jsem se že např. ebonci bývají klidnější, velvetci naopak nevóznější... Jaké máte s tímto zkušenosti? A od jakého věku se dá tipnout budoucí temperament činčilátka?

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod Terezka » Ne Črv 24, 2012 13:13

Zrovna tohle jsme rozebírali na srazu v Brně včera :). Tak nějak jsme se shodli, že black velveti jsou takoví plaší, občas útočnější.

Avatar uživatele
verýk
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 423
Registrován: Stř Črc 09, 2008 12:08
Místo/Bydliště: Jablonec nad Jizerou- okres Semily
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod verýk » Ne Črv 24, 2012 15:33

taky souhlasím u nás jak je tam velvet tak jsou takový svý, ale určitě to není pravidlo, znám velvetky které jsou naprostý mazlíčci :wink: Jako nejlepší povahu jsem měla u standardky :D Ale je to jinak hodně individuální :)

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod Lenca » Stř Črc 18, 2012 18:19

já mám velvetku a mám teda pravý opak, to je milaček klidnej, ona je taková svá,ale rukou se nebojí, je taky strašně líná po mamince, vůbec nechce dlouho běhat, sama si zaleze do klece a jde spát a kašle na nějaký výběh. A mám EDE a to je dračice! Neskutečně akční a svá,ale uvidím časem,ted s ní háže puberta..

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod Wulfina » Stř Črc 18, 2012 20:34

Myslim, že barva ne má co s povahou činčily co dělat :D
Můj EDE velvet i Dark ebon jsou draci a rozhodně klid od nich čekat nemůžu :D
Naopak velvetek je andílek a velký mazlivý zlatíčko :wink:
Největší kliďas je u nás Bublina - standardka a největší drak je fantasy - Ede velvet.
Takže si myslím, že barva s povahou fakt nemá co dělat. Spíš si myslím, že se musí koukat na rodiče. A od kdy poznat temperament činčily? Myslím, že kolem 6. týdne života :) To už jsou činčilata "skoro" samostatná a když je pozoruješ, tak vidíš, kdo víc dračí, kdo je mamánek, koho zajímá člověk... :)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod tarja666 » Čt Črc 19, 2012 9:57

já mám podobný názor, velvety mám doma tři a každej je jinej, jeden drak, druhej spíš pohodář a samička tov white ebony je úúúžasný mazlík :x Naproti tomu tu mám ne-velvety, kteří jsou opravdu divoši - například standardka.
Neřekla bych, že povaha tedy závisí na barvě. Podle mého to záleží na tom, co zdědí od předků a částečně na tom, jak si člověk činčilku vychová :)

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod vera novotna » Stř Črc 25, 2012 13:19

Souhlas s podobnými předchozími názory, že chování záleží na genech a ne přednostně na barvě :
mám taky black velveta a je to neskutečně chytrý mazel a mlsoun v jednom :D oproti jeho dceři stejné mutace, která byla nejen mazel, ale opatrný kliďas po mamině beige :wink: ;
ostatní beige bych rozdělila na samce a samice, které jsou klidnější, chytřejší a mlsnější oproti samcům, kteří jsou akčnější a zbaští na co přijdou i jeden druhému asi ze závisti #-o ;
zato samice brown velvetka je přechytračelá už od 2 měsíců, kdy si uměla společně se sestrou beige otevřít dvířka klece odrazy zadních nohou a předními se držely za stěnu klece :lol: a mamina mohla jen na to čučet a způsobně čekat se synkem na jejich návrat;
ale zato nejmazanější jsou standardní divočejší kluci, kteří ostatní brášky i s tatem pořádně proženou v samostatném výběhu...a ještě vymyslí největší lumpárny :lol: :lol: :lol: ....

Krikak
Nový uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: Út Srp 21, 2012 16:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Barevná mutace / temperament činčilky

Příspěvekod Krikak » Út Srp 28, 2012 10:33

Hej na génoch veľmi závysí. Avšak keď je činčila danej farby môže mať aj niektoré povahové črty. Mám na to taký názor, že u niektorých jedincov sa objavia, u iných však nie. Myslím si tiež, že velveti sú celkovo nervóznejší. Mám doma troch, viem o čom hovorím. Nazývame ich "najsvätejšia trojica" - milé a pohodové zrovna nie sú. Stále by len útočili, obraňovali teritórium a "flusajú". Skrátka na nás vyprsknú sliny, Čierna Perla dokonca aj moč. A tiež najviac "rozprávajú". Najčastejšie ich počujeme kvičať a podobne a keď ich chceme chytiť sa snažia útočiť. Po tom, čo ich chytíme zasa žalostne kvičia. Je s nimi teda skutočne veľa zábavy. A naviac, poznám ďalšiu chovateľku, ktorá má Black velveta a ma vlastné oči som videla, ako po nej "flusá".
Zato naši štandarti sú strašný flegmatici. Ppohoďáci, človek ich pomaly ani nevidí. Cez deň sú stále v domčeku, cez noc si trochu pobehajú a v kľude jedia. Nič im nerobí problém a sú veľmi šikovný - myslím pohybovo. Vyšplhajú sa snáď hocikam a Hugo (najstarší štandart) vie vyskočiť na cca. 1,2 metrový botník.
Mám aj dvoch Beigov - maminu (Sally) a syna (Kapitán Lumpík). Mamina má svätú trpezlivosť - malý jej skáče po hlave (doslovne) a ona ho len odstrčí. Tiež som si všimla, že sú dosť prešibaný. Na klietke si chceli otvoriť dvierka a tak sme ich musely zabezpečiť zámkom :D Tiež sa radi mojkajú - hlavne Sally.
To sú naše činčilky, iné môžu mať úplne odlišnú povahu, ale na naše farby x povaha úplne sedia.

Disable adblock


Vrátit se na “Barevné mutace”