Dávat mládata k sobě?

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezodpovědní lidé ??

Příspěvekod žanda » Út Lis 09, 2010 16:55

Andisekps2 napsal:máš naprostou pravdu a zrovna teď jsem se s tím setkala (co chovatel, to jiné zkušenosti a zvyky v chovu) . Zde na foru jsem četla, že se nesmí dávat k sobě samec a samice mladší 7 měsíců. ALE o víkendu jsem si koupila samečka 2a pul měs.starého od jednoho nejmenovaného chovatele (znáte ho a velice ho chválíte, ale z důvodů nevraživosti a okamžitého odsouzení aniž byste ctili mnohaleté zkušenosti a poznatky, nebudu chovatele jmenovat - neříkám že to děláte všichni ale podle vlastního pozorování je jich tu až moc). Zmínila jsem se , že mám doma samičku, která je asi 4 měsíce stará a pán mi bez váhání pověděl, že je už teď múžu dát k sobě. Samozřejmě jsem se divila, protože tady jsou téméř všichni proti tomu. Ale pán mi velice pěkně vysvětlil, že je k sobě dát můžu, protože než sameček pohlavně vyspěje, tak moje samička už bude dávno připravená být maminkou. Věřím mu, věřím jeho mnohaleté zkušenosti. A toto je příklad, který jsem zde chtěla ukázat, právě k tomuto tématu.


S tím pánem bych mohla souhlasila, když to vemu teoreticky - samec pohlavně dospěje ve 4 měsících, to samičce bude 6 měsíců, což k 7 už nemá daleko.. ALE! já sama dávám samičky k samečkům až po 8 měsících a někdy až na roce, protože ty samičky na roce krásně zmohutní a "zženští".. Takže je to opravdu jen o zkušenostech a pohledu na věc, teorie, praxe,..

Disable adblock

Avatar uživatele
Andisekps2
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 35
Registrován: Po Lis 01, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Opatov

Příspěvekod Andisekps2 » Út Lis 09, 2010 17:12

no prááávě :) , jenže co má pak takovej chudák začátečník, jako jsem třeba já dělat, když se sem příjde poučit, aby neudělal nějakou vyloženě začátečnickou botu a najednou se k němu dostanou dvě informace které si navzájem protiřečí. Takže se vlastně pořádně nedozví nic a nezbývá nic jiného než si buď vybrat jednu z rad, nebo si to zkrátka udělat po svém, dle svého rozumu a uvážení. takže jak říkáš jedině praxe, praxe, praxe, protože každý má jiný zkušenosti a chybám se sem-tam nevyhne asi nikdo... :wink:

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Út Lis 09, 2010 17:37

To si piš, že ne. Každej jsme začínali.. :wink: a nikdo z nás neni neomynlenj.. Ale zase leckteré rady jsou si podobné, takže to jde a úplný základ je snad stejnej. :)

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Út Lis 09, 2010 17:41

Tady jde taky o to co chceš mít doma samičku která díky tomu že zabřezne brzy zůstane drobná a nebo mít doma nádhernou samičku kterou necháš v klidu dospět.To platí i o klukovi.Prostě si každý musí ve svém svědomí utřídit co je dobré a co ne.

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Lis 09, 2010 17:56

Někdo píše v 7 měsících,někdo v 8.AZáklad je stejný,kdyby jsi měla samičku 2,5 měsíce starou jako samečka,asi by ti to nedoporučil.
Myslím že je to každého věc a svědomí jak to dělá.Neřekla bych že hned každý sklidí nevraživost a odsouzení.Někdo to podá jako radu,někdo je holt ostřejší,to je věc povahy.Zde najdeš názory od více chovatelů (samozřejmě nebudou pokaždé stejné) a musíš si vybrat co se ti zdá pro tvé činčilky nejlepší.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Lis 09, 2010 18:02

Je to hodne o rozumu a každý si musí najít to své. Jak tu bylo napsano, základy jsou stejné. Činčila má mít dobré granule, seno a vodu. Pokud někdo dává pamlsky, měl by vybírat takové, které neublíží a dávkování si určit podle citu ( prostě nejlepší je zlatá střední cesta).

Jinak, kdy dávat samičky k samečkovi je trochu problém, protože někteří doporučují váhu 450 g, Jiní 550. Někteří doporučují davat mladata k sobě, jiní počkat.
Já osobně si myslím, že by si člověk měl zamyslet nad tím, proč ty činčilky chova. Pokud je chova jako domaci mazlíčky, neměl by zbytečně riskovat a měl by počkat, až bude vše idealní, aby se zamezilo co nejvíce problemů.

Činčily mohou pohlavně dospět již ve 3 měsích a proto se musí od matky oddělit v tomto věku, aby se zamezilo nežadoucímu nakrytí (dceru otcem a nebo matku synátorem). To a samé se může stát, když dáme mláďata k sobě. Sameček může nakrýt samičku již ve 3 měsích a to je přiliš brzy. Neříkam, že je to pravidlo, ale stát se to může.


Můj osobní názor je ten, že 450 g samička je příliš malinká na to, aby měla bezproblémový porod a nebo byla dostatečně silná na to, aby odchovala miminka. Každý porod a odchovaní mláďat samici vysílí a některé zhubnou i přes 150 g a nevím, jak by dopadla 450 g samička, kdyby měla po odchovu mláďat 300 g.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Lis 10, 2010 11:53

Jak napsala Martina,zalezi na tom bohuzel, proc kdo jakekoliv zvire chova.jestli jen pro zisk a to je nejdulezitejsi hnaci motor, nebo jim na vych zviratech zalezi a ma je hlavne, jako mazliky a zalezi mu predevsim na zdravi daneho zvirete.
Ja jsem kvuli tomu poptala i tu svou znamou v Americe, kde se cincilama zabyva jeji rodina po generace a je dokonce znama i celosvetove.A tam by se nad timto, co prohlasil onen "chovatel" asi dost zhrozila.Sama dava samce k samici, az kdyz ji je 12-14mesicu, drive to nedoporucuje.Zalezi tez na stavbe panve a tela, hlavne te panve a podle ni se pozna, zda bude cincila dobre rodit a bude dobra matka.Po trech porodech nechava samice 3roky odpocinout, ponevadz brezost a porod, kojeni ji odebere dost dulezitych zivin, hlavne i vapnik a pak hrozi zdravotni komplikace a problemy s kostma, zuby, atd.
Mladata dokonce prodavaji az ve 4mesicich, ale uz jsou oddelena samostatne po dosazeni 250g a to zvlast na holky a kluky, ponevadz se klidne muze stat i to, ze zabrezne uz samicka ve 2-2mesicich vyjimecne.A to ji s nejvetsi pravdepodobnosti muze stat zivot, nebo tezke problemy, porod a takova samicka ani nebude zit dlouho, ponevadz diky tomu bude mit dost brzy zdravotni problemy.Pak take nehlede nato, ze mladata muzou mit nejake vady atd.Proto jsem byla prekvapena, ze tam v tech chovech v te dobe mi rikali, ze pri mnozstvi 100 i vice cincil, nemeli nikdy za 10let zadny zdravotni problem s cincilou, krome zlomene nohy.Tam skutecne vybiraji k chovu pouze zdrava a silna zvirata,nepribuzenske a s dobrymi genetickymi zaklady,pri sebemensim podezreni na nejakou odchylku, ktera by mela za nasledek genetike vady, ci jine do chovu cincila nejde.Tam se sleduje po generace desetileti genetika a tak je prehled dokonaly.
Ze u nas bohuzel se najdou chovatele, kteri hlavne v zajmu oakmziteho zisku z prodeje tvrdi tyhle bludy me neprekvapuje.Pred lety jsem to slysela od jednoho velkochovatele take na vlastni usi, ze nevadi pribuzenske krizeni a dela se to, nebo dokonce, ze tenkrat jednem lidem se snazil prodat dve bile cincily, jako par a tvrdil pani, ze spolu byt muzou, ze samice z takoveho paru stejne nezabrezne, kdyz videl, ze pani tomu trochu rozumi a zminila ten lethal faktor.Pak mi to zdesene psala a nebyla moc rada, ze jsem ji zrovna tohoto chovatele doporucila, bala se, aby cincila, kterou si tam koupila nemela zdravotni problemy pak nekdy, neverila mu.A me to tez sokovalo.
Takze to, ze je nekdo znamy treba i velkochovatel jeste neznamena, ze zvirata chova podle srdce a udili spravne rady.
Ja mam pouze jednu radu a to pri koupi jakehokoliv zvirete, ridit se srdcem a vlastnim usudkem, kdyz vidite chov na vlastni oci a toho chovatele poznate osobne.A vubec nejlepsi je jeste pred porizenim zvirate si chvili psat a byt v kontaktu.Nejlepsi chovatele jsou ti, kterym nejde jen o zisk, ale ty zvirata chovaji z lasky a maji k nim pekny vztah.Odpovedny chovatel, ikdyby jste mlade chteli drive Vam to bude rozmlouvat a neproda ho.
A takovou hovadinu, ze samec jeste neni ve 4mesicich pohlavne dospely by nikdy nerekl.nnei pouze dospely, ale na obskoceni samice bohuzel uz je.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Lis 10, 2010 12:03

Ja osobne si myslim, ze bys mela toho chovatele, ktery Ti tohle rekl odtajnit.Bohuzel se nejednou uz tady a nejen zde prislo nato, ze nekteri chovatele, kteri se vydavali za milovniky cincil, tak nakonec vse bylo uplne jinak a bud byli zvirata ve spatnem stavu, nebo delali neco jineho, nez hlasali druhym a hlavne slo o zisk.
Asi by se o takovych chovatelich vedet melo, aby si zajemci mohli rozhodnout, kde si koupi zvire a od koho hlavne.Je to ale jen muj nazor, tak me nekamenujte.Ja osobne bych se takovemu chovateli vyhnula obloukem a pisu to proto,ponevadz pocet cincil, ktere mi prosli rukama a meli zdravotni problemy a i umrti bylo fakt diky nevhodnemu chovu uz dost.

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”