3 miminka, jedno s nižší váhou

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod Myrrha1 » Stř Dub 04, 2012 18:21

Děkuji :-) samečka jsme oddělali, když Ája rodila, takže určitě ji neobskočil. Miminka jsme mu včera ukazovali a v pohodě, byli na chvilku i u něj v kleci - vše pod dozorem (dávali jsme je chvilku pryč, aby to menší mohlo pít), spíš si jich nevšímal. Mýša je hodný a spíš plachý sameček. Vrátíme ho tam až po několika dnech od porodu Barunky (druhé samičky). Barunka je moc hodná, už měla miminka (u předchozí majitelky), spíš jsme měli strach, jak bude reagovat Ája, protože byla vždy spíš víc průbojnější, ale nikdy nekousala, "jen" čůrala :-) když jsou teď s Barunkou v pohodě (je ráda, že jí pomáhá), tak doufáme, že to bude probíhat dobře. Samozřejmě je pořád hlídáme. Myslím, že Barunka bude rodit dnes nebo zítra, podle toho, jak tam chuděrka leží. Uvidíme. Až bude ten 8. týden po porodu, tak samečka dáme zase na pár dnů do druhé klece (pokud proběhne teď začlenění do skupinky dobře).

Disable adblock

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod vera novotna » Stř Dub 04, 2012 19:22

Není zač, ráda pomůžu, když je potřeba. 8) Tak to držím palce i se všemi mými 11 činčami, co mám, aby to bylo ok :wink: a taky velikonoční nadílka. Teď klec taťky Míši můžete nechat vedle klece mamin, je to výborný hlídač a upozorní na začínající porod Barunky. :wink:
Vloni jsem měla dva porody každý měsíc od sebe : nejdříve mi odrodila mamina Xanyna (3 mimča,ale to poslední bylo překotně rychle za sebou porozené s plodovou blánou a i když mamina ji očistila a zahřívala, tak maličké umřelo při porodu); přitom byly v kleci její dvě dospělé dcerky, jedna z nich březí. Vše bylo ok do porodu dcery : to se začaly napadat, hlavně dcerka co porodila po zdlouhavém vrhu po odtoku plodové vody. To mrtvé mimčo rodila až na vet.klinice, protože byla značně vysílena a tam jí pomohla urychlovací injekce. Vše dopadlo i s léčením dobře, ale pak už kvůli tomu nebylo možné je dát dohromady s maminou. Dodnes se nemají rády ani v klecích vedle sebe a při náhodném setkání při výběhu se pěkně proženou, až lítají chlupy. Nesnáší ani svou o rok mladší sestru, která zůstala s maminou v kleci a poznaly ji vlastně při narození a staraly se o ni a jejího brášku. :P
Dne zůstala s maminou roční dcerka Olča a pomáhala při včerejším narození malé sestřičky a má zkušenosti s před ní odchovanými bráškami. Je z ní taková hodná chůvička. :wink:

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod Myrrha1 » Stř Dub 04, 2012 19:39

Teď se snažím Mýšu (odvozeno od myši :-)) utahat venku, ale moc efekt to nemá :-( má moc energie a pořád hrabe od dveřma, kde jsou samičky s malými. My pevně věříme, že se všichni snesou :-)

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod Plačková Kamila » Stř Dub 04, 2012 22:15

martej napsal:já osobně mám jiný názor, co jsem vypozorovala u svých samic, tak opravdu 1-3 den mléko nemají.Miminka hubnou. Samice nemá nateklé cecíky a netvoří se ji mléko. Kdyby měla aspoň něco, tak miminka nebudou klesat, ale budou stát na váze. Když začínáte krmit miminko, tak než najdete správnou konzistenci mléka a než se miminko rozežere, tak taky nepřibírá, ale taky nehubne a to nedostává správně vyváženou stravu a správnou dávku jídla.


mlíko fakt nemaj :D maj mlezivo maximálně :D a po tom mládě většinou nepřibírá

Disable adblock

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod mefoxinka » Stř Dub 04, 2012 22:36

A mlezivo je tedy co dle vás když je to prvotní mléko? Voda?
A ne maximálně, ale na 100% určitě…
Mléko má, ať prvotní (mlezivo) či zralé.
To už je spíše slovíčkaření…..

každopádně tady šlo asi hlavně o to zda dokrmovat nebo ne :roll:

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod Myrrha1 » Stř Dub 04, 2012 23:08

Ze zdravky si pamatuji, že mlezivo je spíš na zahnání žízně a buduje imunitu, tak ono to vesměs bude stejné i u činčilek :-) S mrňouskem se držíme na 28g :-))) tak snad to už půjde k lepšímu. Bez dokrmování by to ale asi nedopadlo. Na ten den ti dva větší spadly taky s váhou dolů, ale teď už má jeden stejně jako porodní váha a holčička už skoro o 2g víc a jsou děsně čilí. Nechápu, jak něco tak malého může třetí den po porodu lozit po kleci (po pletivu) a skákat. Sice tak neuměle, ale přece. Zatím působí jako malé tanky - neotáčí hlavu, ale otáčí se celí :lol:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod minlub » Stř Dub 04, 2012 23:12

Tak to je dobrá zpráva, snad bude pěkně přibírat, držím palce =D>

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod vera novotna » Čt Dub 05, 2012 0:53

Mýša teda myšák, pardon, jasně cítí ještě otevření samičky, proto je neklidný a vzbouřily se v něm pohlavní hormony na pokrytí, můj Jerry mi v takovémhle případě skáče po rameni, po hlavě, kouše mě a packou tlačí do mě a pak s kňučením letí k zavřeným dveřím pokoje, kde je mamina s miminem. :wink:
Výborné zlepšení váhy nejmenšího díky dokrmování, jen tak dál! =D> Aspoň se všecky vystřídají u kojení, taky plus.:D Jak budou přibírat, tak se zdokonalí v pohybu a později začnou zkoušet první skoky na místě do výšky. Teď se ještě hrnou všude za mamčou a všemu se od ní učí, mají vrozenou zvědavost a pohyblivost. Pozor na poličky ve výšce, radši je umístit níže nebo přivázat nějaké záchranné hamaky pod ně ke kleci při náhodném pádu, aby se vážně nezranily. :(

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod Myrrha1 » Čt Dub 05, 2012 1:12

Klec upravujeme za pochodu :) Nejdřív ta holčička lezla za kolečko, takže to jsme oddělali a dali Mýšovi, který z něj má očividně radost, vyzuří se v něm trochu. A nastrkali jsme tvrdý karton mezi mříže klece a "oplocení pletivem", takže už tolik nemůžou šplhat do výšky. Z toho máme strach. Polička je vysoko, tak tam se zatím nedostanou. Dokud nebudou dost velcí, tak radši nechceme, aby vůbec lezli vysoko nebo na poličky :-(
Od kdy se malí můžou koupat? Jinak teď jsem držela mrňouska po krmení asi půl hodiny v ruce, nechtěl dolů, spinkal :* ťutínek :*

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod tarja666 » Čt Dub 05, 2012 8:51

já jsem mamči začala dávat písek pár dní po tom, co se zavřela. Z počátku malej koupelnu jen očuchával zvenku a pak, když začal chodit dovnitř, tak nějakou dobu trvalo, než mu došlo, co v písku má vlastně dělat :D ze začátku tam jen seděl jak hříbek a čekal, co se stane :D

Avatar uživatele
lulka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: Stř Pro 03, 2008 21:21
Místo/Bydliště: Kraslice-Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod lulka » Čt Dub 05, 2012 8:54

Gratulace k miminkům,ta první fotka je naprosto úžasná!!!! =D>

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod saskie » Čt Dub 05, 2012 10:30

Moc gratuluji ke krásným miminkům. Přošla jsem si celou galerii, nešlo se odtrhnout. Naprosto úžasné fotky!!
(Diskuze o mlezivu výše mě fakt dostala, když ženy/matky píšou, že není výživné :shock:) Hlavně, že i nejmenší mimíšek to zvládá a věřím, že s pečí, která se mu jistě dostává, z něj vyroste pořádná činčila :D

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod mefoxinka » Čt Dub 05, 2012 10:58

saskie napsal:(Diskuze o mlezivu výše mě fakt dostala, když ženy/matky píšou, že není výživné :shock:)


Možná proto, že je to opravdu tak….to asi nematky nepochopí

Stačí si přečíst odkaz o stránky vpřed

Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé.



tady šlo ale spíš o to zda přikrmovat nebo ne :roll:

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod vera novotna » Čt Dub 05, 2012 12:33

Vaše klec podle fotek z galerie má širší mezery mezi mřížemi, takže je dobře, že je ještě oplocená, aby mimča neutíkala ven. :wink: Je lepší ji oplotit na těsno k mřížím, aby se nemusely vkládat kartony z krabice, protože stejně ji časem všechny činčilky okoušou. Nejlepší rozměr mezi mřížemi je cca 1,2 až 1,4 mm, odkud se nedostane ani denní mimčo, jinak to pletivo na kleci bude do doby, až neprostrčí hlavičku mezi mřížemi asi tak do 2. měsíce života miminek. To kolečko by mohlo být časem jako zdroj úrazu, je dobře, že se na něm odreaguje aspoň taťka Mýša. :D Na uvíznutí mimča stačí mezera mezi stěnou klece a domku a tady pomůže troška sena. :wink:
První pokusy o koupání se učí od mámy a zkouší to mezi 3.a 4. týdnem života : napřed zvědavě čučí na koupající se mámu, pak za ní vlezou a sedí v písku, který dlouho očichávají, pak si dodají odvahy, zahrábnou, svalí se na bok a čekají, že je snad máma přijde konečně otáčet! :wink: Po čase přibírání na váze díky už ochutnávané pevné stravy při kojení naberou sílu do šlach a svalů a podaří se jim první pokus o správné otočení v písku a pak už to jde samo, jak si to začnou vychutnávat. :D Podle mých některých mimnek už to zkouší ve velké misce na granule, asi jim to čerstvě zavoní a musí si to prohrábnout a svalit se do nich a snažit se otočit...zajímavé, že jim to jde dřív a líp než v písku. :o
Znám dokrmování mimča (lákalo mě to k zahřívání při spinkání po vysilujícím nakrmení :wink: ), ale po něm je důležité jemně mu promnout bříško, nejlépe teplou vlhčí vatičkou, aby se nastartovalo správné vyměšování a tím lepší trávení a samozřejmě rychlejší přibírání na váze. Proto je lepší jej pokud možno vyměnit s nakrmeným a očištěným mimčem, aby ho takto mamina mohla správně zaopatřit. Při tom by si mohlo ještě cucnout z jejího teď už výživnějšího mleziva anebo už hodnotnějšího mléka po 3.dnu od porodu. :wink:

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod saskie » Čt Dub 05, 2012 23:09

mefoxinka napsal:
saskie napsal:(Diskuze o mlezivu výše mě fakt dostala, když ženy/matky píšou, že není výživné :shock:)


Možná proto, že je to opravdu tak….to asi nematky nepochopí

Stačí si přečíst odkaz o stránky vpřed

Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé.



tady šlo ale spíš o to zda přikrmovat nebo ne :roll:

http://www.nasevyziva.cz/sekce-prirozen ... vo-11.html
"velké množství nenasycených mastných kyselin a má tak dvojnásobné množství kalorií než mateřské mléko"
A samozřejmě, že šlo o to, co teď s mímama, proto jsem jen do závorky napsala, že mě šokovala tolik rozsáhlá diskuze o nevýživnosti prvotního mléka. A tři dny bych činčilu o hladu nenechala, protože čtvrtý den by už nebylo s největší pravděpodobností koho dokrmovat. Ale nebyla jsem zrovna na této diskuzi, abych názor napsala dříve. Naštěstí s křížkem po funuse to není doslova :D protože je tu spousta zkušených činčilářů, co správně včas poradila :wink:

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod Myrrha1 » Čt Dub 05, 2012 23:51

Tak hlásím, že jsme s mrňouskem zpět na porodní váze - na 30g :) je to tak strašně dojemné vidět, jak papá :) ostatní už mají víc než porodní váhu, takže to je v pořádku. Jinak malému po každém krmení chvilku jemňoulince hladíme bříško. Zkusili jsme i ten navlhčený tampon a to se mu nelíbilo. Dost často pak usne v dlani jak je puštík napapaný :)
Jinak Barunka ještě neporodila. Může činčilka přenášet ?

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod martej » Pá Dub 06, 2012 0:00

Pokud je miminko zdravotně v pořádku, tak mu to nikterak neublíží, my si tím naopak ušetříme zklamání a smutek. Z mé zkušenosti musím říct, že je lepší opravdu počkat a nezasahovat do přírody. Většinou, když se mimčo nesnaží bojovat o cecík, mamka ho odstrkuje či je apatické, tak je nějaký problém a když budeme miminko dokrmovat, tak jen prodloužíme jeho i naše trápení. A díky za odkaz, je to tam dobře napsané, já dodám ještě tento: http://www.savci.upol.cz/teorie/mleko.htm :wink:

Myrrha1 Zkoušeli jste střídat miminka? Aby se napilo i to malé? Stačí po dvou hodinách na půl hodinu vyndat větší prcky, aby neodstrkovali mrnouse. Jinak činčilka přenáše může :)

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod Myrrha1 » Pá Dub 06, 2012 1:33

Zkoušeli, ale tak na čtvrt hodiny, ale mrňous se chvíli snažil a pak jen ležel, hlavičku měl u maminky, ale nesál, přišlo mi, že ten cecík nemůže najít. Má jedno očičko zatím zalepené. Myslíte, že bychom to měli pořád zkoušet? Přes den ho krmíme po 2h a v noci po 3h. Říkáme si, že když zesílí, že pak to bude lepší a taky když uvidím, že si pak víc bude věřit. Myslím, že když bychom to nechali na přírodě, tak by už nebylo co řešit :( takhle mu dáme aspoň šanci.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod saskie » Pá Dub 06, 2012 9:01

martej: pěkný odkaz, takové rozsáhlé porovnání jsem ještě neviděla
A s dokrmováním jsem myslela nejen miminka. A pokud nebaští, může to mít samozřejmě různé důvody. Třeba Šédínek nedokázal sát od maminky, měl něco s čelistí :cry: jeho pidi sestřička sála, ale nebylo moc co. Oba jsem dokrmovala, jinak by umřeli. Ale když jsem je po dvou týdnech vzala (i s maminkou) na veterinu, odnášela jsem už jen jedno, holčičku :(( Z holčičky je úžasná dospělá činčila :D Ale nechci strašit! Naopak. Moc držím všem miminkům palce [-o<

Avatar uživatele
katerina.kat
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: Ne Dub 01, 2012 19:28
Místo/Bydliště: Havlíčkův brod

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod katerina.kat » Pá Dub 06, 2012 9:22

Mláďatům savců se opravdu netvoří mléko až za několik dnů to je blbost! To by za 3 dny už neměli sílu vůbec něco sát! Tvoří se hned a všimnout si toho můžeme už pár dní před porodem, hlavně u větších jako jsou krávy, kozy, ovce atd. U těch to pozoruji u činčil jsem se na to nezaměřila ale jsou malé tam by to asi vidět nebylo.
Některé slabší jedince pokud jich je více, je potřeba z prvu podpořit, dodat energii pro boj o struk s těmi silnějšími. To neznamená že by něco nebylo v pořádku ale prostě je malinko slabší a už by se samo ke struku neprobojovalo. Odchovávala jsme tak několik druhů zvířat a pokud je vidno že je mládě slabší dokrmuji ihned. Ne plně ale tak aby mělo trochu hlad a hlavně energii a snažilo se probojovat k mlíku.
Myrha gratuluju a postupujete správně :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod martej » Pá Dub 06, 2012 10:36

Myrrha1 napsal:Zkoušeli, ale tak na čtvrt hodiny, ale mrňous se chvíli snažil a pak jen ležel, hlavičku měl u maminky, ale nesál, přišlo mi, že ten cecík nemůže najít. Má jedno očičko zatím zalepené. Myslíte, že bychom to měli pořád zkoušet? Přes den ho krmíme po 2h a v noci po 3h. Říkáme si, že když zesílí, že pak to bude lepší a taky když uvidím, že si pak víc bude věřit. Myslím, že když bychom to nechali na přírodě, tak by už nebylo co řešit :( takhle mu dáme aspoň šanci.


Ono je možné, že nemělo hlad a proto k mamce nechtělo. Zkuste jedno krmení vynechat, aby měl trochu hlad a pak ho dejte tak na hodinku k mamče, jestli bude pít. Vy jste ho uplně oddělili od mamky? Jinak to očíčko musíte otevřít, pokud si na to netroufnete, tak zajděte na veterinu. Dělá se to tak, že kápnete na očíčko jakýkoli kapky a pak jemným tlakem od sebe otevřete víčka.jako kdybyste se mu chtěli podívat na panenku.


katerina.kat napsal:Mláďatům savců se opravdu netvoří mléko až za několik dnů to je blbost! To by za 3 dny už neměli sílu vůbec něco sát! Tvoří se hned a všimnout si toho můžeme už pár dní před porodem, hlavně u větších jako jsou krávy, kozy, ovce atd.
To že patří do savců neznamená, že všichni savci to mají úplně stejné. Když teda miminka nevydrží tři dny, jaktože miminka, když přijdou o mámu ty tři dny vydrží úplně v pohodě také?

Avatar uživatele
katerina.kat
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: Ne Dub 01, 2012 19:28
Místo/Bydliště: Havlíčkův brod

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod katerina.kat » Pá Dub 06, 2012 11:09

Paní já se tu s Vámi nehodlám dohadovat na to nemám čas ani chuť. Napsala jsem svoje několikaleté poznatky protože mě zarazil Váš agresivní styl vůči žadatelům o pomoc. Myslíte že je vhodné když tu slečna má první mláďata a bojí se o ně se tu takhle dohadovat? Je fakt že když mládě umře nebude to Vaše a holt mu určitě bylo ještě něco jiného.Odchovávám v Zoo několik desítek mláďat ročně od různých druhů plus doma mám dalších několik desítek zvířat. Činčily chovám dvacet let a nedovolila bych si vystupovat stylem já vím úplně vše a podle mě se budete řídit a nebudu brát cizí názor byť podložený fakty. Troufnu si tvrdit že toho mám obecně u savců vypozorované dost a biologii jsem se také učila.Kolikrát Vám mládě přežilo 3 dny bez matky aniž by jste krmila, či ho jinak obstarávala? Jistě výjimky být mohou ale to neznamená že je to pravidlem a funguje to tak normálně. A neodbočujte nebyla tu řeč o tom že nepřežijí ale o tom že samice mléko mají a je blbost že se spustí za 3 dny!!!!!!! :roll: Možná by bylo na čase uznat chybu a zkusit pomoct tomu mláděti

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše úplně první miminka - poraďte, prosím!

Příspěvekod martej » Pá Dub 06, 2012 11:21

Ještě k tomu očíčku. Po otevření by bylo dobré dát do očíčka i nějakou mastičku aby se nezalepilo zpátky. Hlavně je důležité ho otevřít, co nejdříve, jinak by mohlo odumřít. Zkusím najít nějaké video, kde by to šlo videt, jak na to :-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: 3 miminka, jedno s nižší váhou

Příspěvekod minlub » Pá Dub 06, 2012 11:32

katerina.kat držte se prosím už tématu- miminek

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: 3 miminka, jedno s nižší váhou

Příspěvekod vera novotna » Pá Dub 06, 2012 14:20

Pokud dobře počítám, tak zalepené očičko je už pátý den od narození a samo se neotevřelo nebo se ho mamina nepokusila rozlepit: ihned musíte velmi opatrně se pokusit otevřít neboli roztáhnout oční víčka od sebe pomocí navlhčené vatičky v převařené vodě a velmi maličko víčka namastit oční mastí a opatrně promnout. Když se to nepodaří, tak raději ihned zajeďte k veterináři společně s maminou a sourozenci, který ho jemně pomocí fyziologickému roztoku a speciální masti otevře. Jak se tohle neudělá, hrozí srůst víček a jasná slepota. :( Normálně se činčilky rodí s otevřenýma očima, ale občas se zalepenými víčky, které se samy od sebe oddělí do dalšího dne od narození. :wink:
Jinak zkoušejte dál před dokrmováním nechávat maličkého u maminy, aby dostalo hlad a pomocí vlastní síly se dočichalo ke struku a napilo se. Přitom radši na tu chvíli pochovejte oba průbojnější sourozence, tak se mamča zaměří a líp soustředí na to maličké při kojení v klidu. :) Pak je možné mrňouska dokrmit v naučeném intervalu a vrátit mamče ostatní netrpělivé nenasyty. Chválím poctivé dokrmování podle znovu nabyté porodní váhy. =D>
Jestli ještě druhá mamča neporodila, tak mohla mít jiný interval říje, zřejmě pozdější, ale při přenášení by rodila o pár dní později (třeba se mimča ještě v ní chtějí na tento svět vyfiknout :wink: ) a uvádí se většinou doba březosti u činčil kolem 111 dne od pokrytí v rozpětí od 108 až 116 dne od početí. Nejlíp se datum porodu odhaduje pravidelným vážením a jak začne ubývat na váze, tak porodí během pár dní. Je to vidět i podle jejího unaveného chování a nezájmu všeho kolem. Držím jí i maličkému stále palce. :D

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”