rozdíl ve věku

Zamknutá témata a zbytečné hádky.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

rozdíl ve věku

Příspěvekod Lenca » Čt Zář 09, 2010 13:27

Zdravím,mám 3-letého samečka a plánuji si koupit samičku na jaře.Až samička dospěje, můžou se spolu pářit,když by byl mezi nimi věkový rozdíl 3 roky :?:

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Čt Zář 09, 2010 13:52

Můžou,ale musíš počkat až dospěje a bude mít dobrou váhu.Nebo je také řešení koupit starší samičku.

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dantha » Čt Zář 09, 2010 14:02

Pokud je sameček starší, myslím že je to jedno... Pokud by byla samička starší a ještě před tím neměla mladé mohla by mít problémy při porodu. Každopádně takhle jak píšeš by nemusel být snad ani problém při seznamování.

Ale jak psala minlub, je potřeba aby byla samička dospělá a měla dobrou váhu až pujde k samečkovi. (aslespoň 8 měsíců a váhu minimálně 500g spíš 550 a víc.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Čt Zář 09, 2010 14:05

s věkem a váhou samičky samozřejmě počítám. Jen jsem se bála, aby na něj nebyla moc mladá, děkuji za odpovědi :wink:

Disable adblock

macuska64
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: Po Pro 22, 2008 16:29
Místo/Bydliště: Hlohovec,Slovenska Republika

Příspěvekod macuska64 » Čt Zář 09, 2010 14:20

ahoj,mozes kludne dat,ja som dala k mojmu 6 rocnemu samcekovi 9 mesacnu samicku (samozrejme uz vtedy presiahla 550g) a teraz sa tesim z nadhernych dvojiciek :)

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » So Zář 25, 2010 20:33

tak jsme si pospíšili a samička bude 2měsíční už v říjnu.Nyní mám dotaz,mohu je dát k sobě do stejné voliery,když bude ještě tak malinká? Nebo musím čekat až jí bude 8 měsíců a až pak seznamovat ? Předtím jsem myslela,že ji budu kontrolovat říji a dávat ji vždy na těch pár dní do vedlejší klece,ale bojím se,že to neuhlídám :(

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » So Zář 25, 2010 20:35

Rozhodně ne,i když budeš říji kontrolovat to neuhlídáš.Můžeš je dát k sbě nebo nechat běhat až o váze 500-550g a věku 7 měsíců.
Kolik že jí je?kolik váží?

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » So Zář 25, 2010 20:39

ještě přesně nevím,až ted může jít od maminy. Tak aspoň,že to vím.Bych je jinak pouštěla spolu běhat,tak holt na sebe budou koukat každej z jiný klece :)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » So Zář 25, 2010 20:42

Takže je ještě u majitalky,tak to jo.Budou muset :lol:

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dantha » So Zář 25, 2010 20:49

Spolu je nepouštěj, pokud je samička ještě prcek! Oni jsou hrozně rychlí a při výběhu je neuhlídáš, tak aby nebylo neštěstí.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Zář 25, 2010 20:59

souhlasim, neuhlidas to, staci par vterin.A dala bych je k sobe az nejdrive v 8mesicich a minimalni vaze samicky 550g, min by vazit nemela, aby brezost a porod zvladla bez problemu, ci dokonce umrti a mela silna a zdrava mladata,nebo mlade a mela i kvalitni mleko a v dostatecnem mnozstvi.

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » So Zář 25, 2010 21:15

Nevím proč se tu stále snižuje věk, kdy může samice k samcovi, min. věk je 8 měsíců, nejideálnější je ovšem stále 12. měsíc. To už samička ukončuje růst, takže jí už nebudou při březosti chybět potřebné látky na tvorbu kostí atd.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Zář 25, 2010 22:14

romana napsal:Nevím proč se tu stále snižuje věk, kdy může samice k samcovi, min. věk je 8 měsíců, nejideálnější je ovšem stále 12. měsíc. To už samička ukončuje růst, takže jí už nebudou při březosti chybět potřebné látky na tvorbu kostí atd.

Naprosty souhlas.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Ne Zář 26, 2010 9:09

romana napsal:Nevím proč se tu stále snižuje věk, kdy může samice k samcovi, min. věk je 8 měsíců, nejideálnější je ovšem stále 12. měsíc. To už samička ukončuje růst, takže jí už nebudou při březosti chybět potřebné látky na tvorbu kostí atd.


protože tohle zavedli množitelé... :roll: čím dřív dáš samičku k samečkovi, tím dřív budou první mladé... taky v tom nevidim nic pozitivního... :roll:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Zář 26, 2010 9:29

Ve velkofarmě mi bylo řečeno že dávají samičku už v 7 měsících.Prý proto,že by pak mohla "zakrnět" a nemít mladý. Ale to mi nepřipadá odůvodněný. Stalo se to někomu?
Jinak váhy 550g je samozřejmý,to píše každý ale hodně lidí má činčilky a ty tuto váhu nemají ani v dospělosti a stejně jsou u samečka.Už jsem párkrát četla že se má dávat v 8 měsících a váze 450g s ohledem na mazlíčkáře,kteří se u činčilky této váhy ani nemusí dočkat.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Ne Zář 26, 2010 10:47

Mi to přijde, tak kdyby tlačili 16 letou holku do dítěte... :D

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Zář 26, 2010 12:12

dobré přirovnání :lol: ....to víš ve velkofarmě jde o miminka ne o to čekat až dospěje.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Ne Zář 26, 2010 12:19

minlub napsal:dobré přirovnání :lol: ....to víš ve velkofarmě jde o miminka ne o to čekat až dospěje.


tak tak...

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Zář 26, 2010 14:29

pokud to rikaji na velkofarmach, tak tomu verim, ze to rikaji a stejne tak chovatele na kozesinu, oboji je vlastne na kozesinu a ucelem zisku:-( a o ten jde predevsim.Tim bych se rozhodne neridila, ale generacnimi chovateli, nejlip USA a zahranici a hlavne, kteri je maji jen jako na mazliky prodej

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Ne Zář 26, 2010 18:33

minlub napsal:Už jsem párkrát četla že se má dávat v 8 měsících a váze 450g s ohledem na mazlíčkáře,kteří se u činčilky této váhy ani nemusí dočkat.


Vím přesně, kdo tuto myšlenku propaguje a abych pravdu řekla, je to jen způsob, jak se obhájit, že má v chovu malé samice. A tohle já neberu, je jedno jestli chováte na mazlíka nebo "na chov". Princip je pořád stejný - ochránit zdraví samice i mláďat.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Zář 26, 2010 19:56

souhlasím s romčou. tvrdit, že ma někdo chov mazličků a tudíž může mít samičky pod 500g je nesmysl. Pokud se někdo rozhodne mít miminka, měl by si uvědomit, že přednější je zdravotní stav samičky. 450 g samička je přiliš malá na to, aby měla miminka.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Zář 26, 2010 19:58

romana napsal:
minlub napsal:Už jsem párkrát četla že se má dávat v 8 měsících a váze 450g s ohledem na mazlíčkáře,kteří se u činčilky této váhy ani nemusí dočkat.


Vím přesně, kdo tuto myšlenku propaguje a abych pravdu řekla, je to jen způsob, jak se obhájit, že má v chovu malé samice. A tohle já neberu, je jedno jestli chováte na mazlíka nebo "na chov". Princip je pořád stejný - ochránit zdraví samice i mláďat.


S tím souhlasím.Vůbec neříkám že se to má dělat,jen že jsem to četla.

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dantha » Ne Zář 26, 2010 20:51

Dle mého názoru by takhle malá činčilka (pod 500g) do chovu jít neměla. Pokud bych si někdy pořídila činčilku a zamýšlela ji do chovu, proč jí dávat k samci zbytečně brzo, když činča ještě roste nebo proč ji dávat do chvou když má moc nízkou váhu? To už bych jí radši prodala na mazlíčka a nebo v lepším případě si ji nechala na mazlíčka pro sebe. Myslím si, že v chovu by mělo jít o to vychovat kvalitní a zdravé jedince a né o pouhé množení a prodávání nekvalitních jedinců.

Toť můj názor a pokud se někoho dotkne, měl by se nad sebou zamyslet!

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Zář 26, 2010 20:55

To je pravda,chovatelé to tak dělají.Ale vem si mazlíčkáře co mají 1-2 rodinky.Když jim činčilka nevyroste,těžko jí dají pryč nebo si nechají na mazlíka.Nechají jí v páru se samečkem a miminka prodají-možná právě chovateli kterýmu nevyroste.Ten si jí buď nechá nebo jí dá na mazlíka-možná právě opět takovému mazlíčkáři.Je to trochu začarovaný kruh.

Avatar uživatele
romana
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 483
Registrován: Ne Kvě 06, 2007 12:52
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod romana » Ne Zář 26, 2010 21:05

Celou dobu se tady snažíme o jedno, aby se přestali křížit mezi sebou malé činčily a pokud to ostatní chovatelé budou stále dokola přehlížet a v tichosti tolerovat, tak se nikdy z toho kruhu nedostaneme. Osobně bych si od takového chovatele činčilu nekoupila, neboť pokud úmyslně kříží nevhodná zvířata, tak je to pro mě množitel a ne chovatel. A chovatel je každý, kdo má páreček a odchovává miminka!!!

Disable adblock


Vrátit se na “Archiv”