Rapidní úbytek na váze

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

misa.vod
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: Čt Lis 27, 2008 20:54
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Rapidní úbytek na váze

Příspěvekod misa.vod » Čt Bře 08, 2012 21:57

Obracím se na Vás s prosbou ohledně váhy. Mám samičku, která bude mít v květnu rok. Před 2 měsíci měla už krásných 620 gramů. Byla od mala se skoro stejně starou samičkou a vycházeli spolu skvěle. Akorát starší už šla k samečkovi, takže zůstala sama. od té doby její váha klesá. Zkoušela jsem jí dát ke stejně staré, aby nebyla sama,ale nemělo to žádný výsledek. Nyní klesla na 540 gramů. Žere bez problému jak granule, tak seno. Vše se zdá v pořádku, v čem může být teda problém?
Děkuji za radu

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rapidní úbytek na váze

Příspěvekod minlub » Čt Bře 08, 2012 22:20

Koprologii jsi dělala? Když šla k nové samičce měla kolik a jak dlouho jsou spolu? Kolik jí je? Holky si nemuseli sednout a může ubírat právě z toho nebo smutní a bude chvíli trvat než si zvykne na druhou samičku.

misa.vod
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 98
Registrován: Čt Lis 27, 2008 20:54
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rapidní úbytek na váze

Příspěvekod misa.vod » Čt Bře 08, 2012 22:25

Koprologii jsem ještě nikdy nedělala, vůbec nevím, kam to posílat tady u nás.
Samičce bude 9 měsíců, tedy v květnu rok. Bylo spolu cca 4 mesíce, v lednu jsem je rozdělila. Nyní je sama, nevím, jestli jí mám k někomu dávat. Plánovala jsem jí už dát k samečkovi, ale momentálně kvůli váze bych ji radši nechala, aby nabrala.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rapidní úbytek na váze

Příspěvekod minlub » Čt Bře 08, 2012 22:40

Koprologie je popsána zde viewtopic.php?f=8&t=10699&p=128320&hilit=koprologie#p128320
Nevím, jak dlouho jsi zkoušela jí nechat s druhou samičkou, ale někdy trvá i týdny než si sednou a váha se srovná, či začnou znovu nabírat. Poslala bych koprologii a pokud bude v pořádku, je asi problém v tom, že je sama.
Zatím můžeš dát do vody B-komplex a vitamínovou směs http://www.eliscinobchudek.eu/doplnkova ... ncily-i17/
Apatická není? Běhá? Bobkuje a žere normálně?

Disable adblock

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Rapidní úbytek na váze

Příspěvekod vera novotna » Čt Bře 08, 2012 22:55

Ahoj miso,problém je zpřetrhané sociální cítění mezi oddělenými samičkami:píšeš,že byly na sebe zvyklé od mala.Proto teď osamělé samičce nechutná tak jako dřív,když byly spolu a mohly se navzájem povzbuzovat při krmení.Jestli klesá váha z tohoto důvodu a máš možnost dát obě klece těsně vedle sebe,kde je její bývalá družka a sameček,tak to zkus a misky s krmením dát ke stranám klecí,aby se mohly navzájem při krmení očichávat a po čase se k nim přidá i nová spolubydlící ale až po seznámení např. při výběhu nebo ještě lépe ve dvou přenoskách postavených těsně vedle nejlépe ráno,když nejsou tak aktivní a spánek je přemůže.Toto vše je možné za předpokladu jak píšeš,že osamělá samička je zdravá,má pravidelně velké bobky,žere bez potíží při kousání a dostatečně pije a aspoň stojí s váhou,protože ten velký váhový úbytek jakmile se nezlepší po výše popsaných opatřeních,tak se objevil u ní další zdravotní problém např.malá chuť k jídlu a tím málo žere a pak se objeví přerůstání zubů,nepravidelné malé boky,snížený zájem o okolí z důvodu únavy a slabosti organismu.Pak už je nejlepší zanést samičku k odbornému veterináři na celkové vyšetření včetně laboratorního vyšetření na parazity a při pozitivním výsledku radši nechat vyšetřit ostatní činčily.Držím Ti palce,aby se povedla ta první možnost. :wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rapidní úbytek na váze

Příspěvekod minlub » Pá Bře 09, 2012 9:54

Samičku určitě do rodiny kde je druhá samička nepřidávat. Už na sebe zapomněli a druhá samička může být březí. Mohli by se porvat či druhá ze stresu potratit.

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rapidní úbytek na váze

Příspěvekod žanda » So Bře 10, 2012 16:14

Mě se stalo, že jsem si přivezla samičku a ta mi klesala váhou. Po převozu to může být stres a jiné další faktory. Proto jsem ji nechala udělat hodně detailní vyšetření u veterináře - koprologie a stěr z konečníku. Vše bylo v pořádku. Výsledek byl, že jsem ji nechala v klidu, dala ji amarádku a čekala. Nakonec po měsíci a půl se srovnala a začala nabírat. Byl to jen ztras z převozu a oddělení od mláděte se kterým byla před převozem.

Souhlasím s tím, že samička je smutná a proto hubne. Nedávala bych ji k samičce, která je již se samcem, ale zkusila bych ji přidat blíž klec s kamarádkou co měla, jak to popisuje Vera. Pokud na sebe tedy holky nebudou již prskat.. A určitě bych ji dala novou společnici, aby se měla ke komu tulit.

Určitě sesbírej bobečky po dobu 3 dnů, dej je do zavíratelného pytlíku a dones veterináři. Většina doktorů dělá koprologii ve své ordinaci. Někteří raději bobečky posílají do Plzeňské laborky na rozbor - je přesnější. Cena neni tak vysoká a budeš mít jistotu, že je v pořádku.

Pak se ještě zeptám. Neodčervovala jsi je nějakým přípravkem? Pokud ano, mohou mít narušenou přirozenou biosféru ve střevech. Někdy se to projeví jen u jedné činčilky...

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”