Do jakého věku může mít činčilka mláďata poprvé?

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

angor
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Srp 12, 2007 10:57
Místo/Bydliště: Hradec Králové

Do jakého věku může mít činčilka mláďata poprvé?

Příspěvekod angor » Po Črv 16, 2008 8:37

Chtěla bych se zeptat do kolika let může mít činčilka poprvé mladé. Nyní jsme přišli ke třem činčilkám - stáří v rozmezí 1,5 - 2 roky, všechny tři jsou sestřičky. Nyní jsou v dost zuboženém stavu a pořádně ani nevíme jak se o ně starat. Přítel vymýšlí, že by třeba do budoucna (za rok či déle) by mohly mít miminka, s čímž já nesouhlasím. Ale tak se chci zeptat, abych měla případně nějaký argument. A také jestli mohou být všechny činčily pořád spolu (jsou to tři holky a případně s klukem). A jak se to vlastně dělá - sameček musí mít vlastní klec a odstavovat se? Protože chudinka maminka těhle tří měla tři vrhy ihned za sebou - poprvé 3, podruhé 2 a potřetí jedno mládě - byla z toho dost hotová. Takto je množila přítelova sestra - jak otec tak i maminka těhle tří zbylých (jejich 3 sourozenci z prvního vrhu jsou již také mrví - dostala je sousedka a také péči asi nezvládla).
Podotýkám - já opravdu mláďata nechci, myslím si, že jim bude lépe, když si budou žít svůj život - jen se zajímám jak to vlastně je u činilek. Jsou to pro mne neznámá zvířátka...
Máme také dvě králice a u králíků má mít králice poprvé mladé nejvýše do 2 let.
Děkuju Alena

Disable adblock

WINNOWING
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 83
Registrován: Stř Kvě 28, 2008 15:05
Místo/Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Do jakého věku může mít činčilka mláďata poprvé?

Příspěvekod WINNOWING » Po Črv 16, 2008 8:53

Tak to mas este hodne hodne casu. Odporuca sa dat parit od 1 do 8 rokov :)

angor
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Srp 12, 2007 10:57
Místo/Bydliště: Hradec Králové

Re: Do jakého věku může mít činčilka mláďata poprvé?

Příspěvekod angor » Po Črv 16, 2008 9:19

Takže u činčil je jedno v jakém věku mají mláďata poprvé?
Já ted všechno srovnávám s králíkama, tak proto se tak ptám-:)
Jídlo už mám nastudovaný - ve středu, kdy jsme je přivezĺi, jsme sehnali jen činčila complete od Versele-Laga, ale jsou dost drahý, tak jsem už objednala od Witte Molen a budeme to míchat, bydlení taky už máme nastudovaný, tak už takovýhle detaily, abysme byli vzdělaní-:)
V případě králíků jsem již poloviční veterinář (i když bez vzdělání), tak ted studuju činčily, když už jsme si je vzali k sobě.
děkuju

Avatar uživatele
camilla
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1721
Registrován: Pá Srp 26, 2005 21:08
Místo/Bydliště: Žatec (Ústecký kraj)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod camilla » Po Črv 16, 2008 10:16

doporučený věk samice pro porod bez komplikací je 12 měsíců věku.. jak stará samice může porodit.. myslím, že tu někdo psal, že mu rodí i 12ti letá..

Disable adblock

WINNOWING
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 83
Registrován: Stř Kvě 28, 2008 15:05
Místo/Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Do jakého věku může mít činčilka mláďata poprvé?

Příspěvekod WINNOWING » Po Črv 16, 2008 10:22

angor napsal:Takže u činčil je jedno v jakém věku mají mláďata poprvé?
Já ted všechno srovnávám s králíkama, tak proto se tak ptám-:)
Jídlo už mám nastudovaný - ve středu, kdy jsme je přivezĺi, jsme sehnali jen činčila complete od Versele-Laga, ale jsou dost drahý, tak jsem už objednala od Witte Molen a budeme to míchat, bydlení taky už máme nastudovaný, tak už takovýhle detaily, abysme byli vzdělaní-:)
V případě králíků jsem již poloviční veterinář (i když bez vzdělání), tak ted studuju činčily, když už jsme si je vzali k sobě.
děkuju

Od 1 roku znamena 12 mesiacov+.

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Po Črv 16, 2008 10:40

Prvy krat by mala cincila rodit najneskor vo veku 2,5 roka. Potom dochadza k zrastaniu panve co moze sposobit komplikovane porody.

angor
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Srp 12, 2007 10:57
Místo/Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod angor » Po Črv 16, 2008 11:04

Právě na něco takovýho jsem myslela - jestli je to podobný jako u králíků. Ty musí mít poprvé mládata do 2 let, protože pak jim kostnatí pánev, takže by poté mláďata nemusela projít porodními cestami.

Avatar uživatele
zeee
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: Pá Črv 13, 2008 16:52
Místo/Bydliště: Dobřany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zeee » Po Črv 16, 2008 18:33

taky ji budeme nechávat ted...a je jí 1 rok a myslím že je to pro ní ideální věk :)

Avatar uživatele
Plačková Kamila
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2350
Registrován: Pá Lis 02, 2007 12:21
Místo/Bydliště: Želetava, Bítovánky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Plačková Kamila » Po Črv 16, 2008 18:43

zeee napsal:taky ji budeme nechávat ted...a je jí 1 rok a myslím že je to pro ní ideální věk :)


takze si koupis samecka??? :) super jakou barvicku

Avatar uživatele
lwici
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1462
Registrován: So Črc 29, 2006 16:45
Místo/Bydliště: Moravskoslezský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwici » Po Črv 16, 2008 18:45

Přiláním se k variantě, že poprvé by měla rodit nejpozději ve 2,5-3 letech. Čím starší zvíře, tím větší pravděpodobnost srůstu pánevních kostí.

Srostlé kostí = neprůchodné porodní cesty = komplikace při porodu (nebo smrt)

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Út Črv 17, 2008 8:25

já myslím, že vzhledem k tomu, že jsou jak píšeš v zuboženém stavu, tak bude chvíli trvat než se dají dohromady, aby mohli jít k samečkovi, a to už bude na první miminka pozdě... Navíc je možné, že špatná péče už teď zanechala následky - kor jestli byli zanedbané od narození, tak je pravděpodobné, že se třeba nevyvinuly úplně správně a to by třeba mohlo způsobit další komplikace... Já jsem pro to nestresovat je víc tím, že bys k nim dávala samce, smutné nejsou protože mají jedna druhou (a třetí :) ), hezky je vypiplej a nech je žít dál takhle jen spolu... Hlavně když nemáš s chovem zkušenosti a moc si na to netroufáš, tak tři samičky, to bude spousta mladých a tím občas i spousta problémů. Na samce bys opravdu musela mít zvláštní klec, do které by chodil v době porodu, aby samička znovu nezabřezla hned, další klece bys musela mít pro odstavená miminka (kluky zvlášť, holky zvlášť), a možná taky pro samičku která má zrovna mláďata - je otázka, jak by se k sobě navzájem a k cizím láďatům holky chovaly. Myslím že je ze všech úhlů lepší nechat si jen holky a dopřát jim co nejspokojenější život....

Avatar uživatele
zeee
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: Pá Črv 13, 2008 16:52
Místo/Bydliště: Dobřany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zeee » Út Črv 17, 2008 18:45

Plačková Kamila: Barvu? black velvet :lol: už ho máme zamluvenýho a brzy hodím do galerie fotečky,jinak se bude jmenovat Dan... :wink:

Jesse
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1202
Registrován: Stř Ún 20, 2008 14:36

Příspěvekod Jesse » Út Črv 17, 2008 20:29

Tak to budou krásný TOV whitci :P ...

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”