Jídlo

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Vendysek
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: Po Říj 03, 2011 20:29

Jídlo

Příspěvekod Vendysek » Po Říj 03, 2011 20:33

Ahoj, zajímalo by mě, zda je normální, že mi činčilka nechce jíst žádné ovoce ani zeleninu, ovoce nechce ani sušené. Má rád jen semínka - směsky pro činčilky, seno a takové ty tyčinky co se zavěsí do klece. Uvažuju, že mu koupím vitamíny a sůl na olizování, aby měl dostatek vitamínů. Je to moje první činčilka a je ještě mladý.

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Říj 03, 2011 20:43

Směsy co píšeš a tyčinky na zavěšení nesmí. Jsou moc tučné, tuk se jim ukládá v játrech a v pozdějším věku mají zdravotní problémy. Výrobci je sice nabízí, činčilka je na nich nakreslená, ale vhodné nejsou. V neposlední řadě je to všechno dost drahé.
Čerstvé ovoce bych jim nedávala, jsou zvylé na sušené věci a může jim to způsobit zažívací obtíže.
Nevhodné jsou oříšky, sušený banán a tučné věci.

Základ jsou zelené granule, seno a voda, občas mlsky. Pokud tak krmíš, máš kvalitní granulky, tak mají vše co potřebují. Občas jim můžeš přidat do vody vitamíny, dát minerální kámen a sépiovou kost. Nejsou náročné a někdy všeho moc škodí :wink:

Vše co potřebuješ vědět najdeš v sekci strava a klidně se zeptej na co potřebuješ.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dora » Stř Říj 19, 2011 13:14

Dovolím si teda nesouhlasit, chovám činčilky od roku 2001 v té době se krmilo směskami, nikdy jsem neměla s činčilou problémy s porodem, váhou, přikrmováním mláďat.....atd atd..vždycky samice porodila sama zdravá mláďata a to i 4 odkojila sama bez problému! Pak jsem poslouchala tyhle chytré rady že činčilkám to škodí a musí žrát jen granule,seno, vodu! Až minulý rok, mě 3letá samice po porodu zhubla a začala chřadnout a chřadnout.Začala jsem se více zajímat o příčinu a studovat zahraniční chovy a čím tam krmí.A šokující zjištění bylo, že v žádném případě nestačí jen granule, seno a voda! a tím víc, když se jedná o březí či kojící samice!!!V zahraničí dodávají různé směsi obilovin + samozřejmě granule, seno a potřebné vitamíny!!!!!Bez vitamínu, to taky není možné!Tím ale samozřejmě nechci říct, že jsou vhodné prodávané směsi s pochoutkama!!!To vubec ne...
Tak a teď mě sežerte :lol:

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Stř Říj 19, 2011 13:22

já bych řekla, že to spíš bylo myšleno tak, že základem jsou granule, seno a voda, ale je dobré něčím stravu obohacovat. dají se vyrobit či koupit různé směsi s obilovinami, vitamíny a podobně. občas činčilky dostanou nějaké mlsky - třeba kustovnici čínskou (ta je dobrý zdroj vitaminu B) a podobně. taky si myslím, že je dobré činčilkám míchat třeba 2 značky granulek dohromady, protože každé mají trochu jiné složení. Určitě není dobré nechávat činču pouze na granulích, seně a vodě, ale tak to minlub určo nemyslela ;)

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Říj 19, 2011 14:01

Taky přeci píšu že je to základ ne celý jídelníček :wink: A též uvádím dodávat vitamíny, minerály.....
Někdo dává pouze to, někdo přidává doma mixované směsy z vhodných surovin, několik druhů granulek, mrkvové granulky, vločky či jiné dodatkové krmné směsy...... ale jen to, co je vhodné a neobsahuje oříšky a tučné věci a to, co bylo uvedeno v otázce. Ale to se používá jako doplněk ke granulkám, i když je to také důležité ne jako hlavní strava!!!

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”