Zardoušená mláďata

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Lea

Zardoušená mláďata

Příspěvekod Lea » Po Črc 25, 2005 14:40

Stala se nám nepříjemná věc - máme činčilky Tlapušku, Sněhulku a činčiláka Kulíška. Obě holky čekaly mládátka, jelikož Tlapča byla už jak koule a ve velké kleci moc divočila, separovali jsme ji do menší ze zverimexu, aby si nenatáhla kýlu nebo tak něco. Kupodivu první porodila Sněhulka - minulý týden 1 mláďátko - jelikož začala být nepříjemná na samce, tak jsme ji přestěhovali s malým do malé klece a Tlapču zpět ke Kulíškovi. NIcméně Tlapuška při venčení přiběhla ke Sněhulce a přes mříž ji kousla do čumáku až jí tekla krev a dále ji ukousla (opět přes mříž) dva článečky na přední pacicče.
V sobotu nám porodila konečně i Tlapuška - 4 krásná činčilátka - dvě bílá a dvě šedá. Jelikož začala být agresivní na samce, tak jsme ho separovali úpplně, zůstala s mladými sama. V sobotu se o ně vzorně starala, v neděli jsme už pozorovali odpoledne že je z nich nervozní, pořád od nichodbíhala na horní poličky aby za ni mrnousci nemohli. Když byla u nich tak se malí pořád prali o to kdo z které bradavky bude pít.
Večer se stalo něco neočekávaného - Tlapuška vystartovala po tom nejsilnějším mládátku a a zakousla ho - když jsme se jí ho snažili sebrat, kromě toho že při té mele nás poškrábala, tak stihla pokousat ta další mládátka. Šedá byla pokousaná hodně, ta bílá byla jen lehounce kousnutá, tak jsme je podstrčili Sněhulce- okamžitě je adoptovala - očistila jim kožíšky a strčila si je pod bříško aby se od ní napili. Tak jsme mysleli že aspon ty dvě zachráníme. Ráno jsme je bohužel našli jak spinkají a už se neprobudí.
Pro obě samice to jsou první mládátka, nechápeme proč se to tak semlelo, kde se v ní vzala ta agrese, dočetla jsem se že u prvních mládat to samice někdy udělají, přesto jsme z toho stále v šoku. Tlapuška je ted separovaná a obávám se že už bude separovaná napořád. Přitom předtím byla se Sněhulkou obrovská kamarádka...

Disable adblock

kéta

zardoušená mládata

Příspěvekod kéta » Út Črc 26, 2005 10:59

CHudáci malinký,takže nepřežil ani jeden :?: .Doufám že samičky nebudou agresivní na pořád :D .

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Út Črc 26, 2005 12:02

Psala jsem Ti o tom majlem. Ja bych ji uz nenechala zabreznout, tohle neni normalni. Muze se jednat o genetickou poruchu mozku, nasledek pripadneho pribuzenskeho spojeni, nebo jinou poruchu. Ja bych se uz bala, ze to udela znova a zrejme bych ji i nechala radeji samotnou.

Avatar uživatele
Janča
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 983
Registrován: So Led 01, 2005 13:12
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Janča » Út Črc 26, 2005 20:13

tohle mi začala dělat Lucka... první vrh byl normální, pak byl jeden kdy obě potratila (jedno sama, druhé v ní zůstalo - byla apatická, tak jsem jí hned vzala k veterináři a bylo to jen tak tak že jsme jí zachránili.. dostala injekci a druhý mládě z ní naštěstí vyšlo... další vrh ale už byla trochu agresivní - to měla tři, pokousala jednomu hlavičku, ale nakonec se z toho dostal a všichni vyrostli, ale další mláďata už zabila - prokousla jim vaz. Museli jsme ji prodat paní která se o ní perfektně stará - ví, proč jsme ji prodali, proto slíbila že už jí k samci nikdy nepustí, a Lucka je šťastná a je to zase milá činča. Takže myslím, že už by opravdu neměla nikdy zabřeznout, a snad se uklidní...

Disable adblock

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Čt Črc 28, 2005 16:27

Taky to muze udelat stres, ze se neceho nezvykleho lekla, co jste treba ani nepostrehli. Nekteri chovatele to resi tak, ze agresivni jedince vyrazuji okamzite z chovu, jenze tam je to jediny cil, co nejvic mladat.
Slysela jsem o samici, ktera se lekla venku petardy a take zakousla svoje uz 3 tydenni mladata.
V tomto pripade se ale spis priklanim k nejake geneticke vade vznilke pribuznym spojenim.

Avatar uživatele
camilla
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1721
Registrován: Pá Srp 26, 2005 21:08
Místo/Bydliště: Žatec (Ústecký kraj)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod camilla » Út Říj 11, 2005 15:29

taky jsem slyšela o tý genetice, ale samozřejmě je to i stres. co se týče těch ukouslých článků na pacce - chovatel, od kterýho mám Amálku, mi řekl, že se to stává, když jsou vedle sebe samice a jedna z nich má mladé. Že jsou schopny se přes klec doslova porvat takovým způsobem, že při tom přicházejí o nohy, o ocas, ale i o mladé.
Je to smutný. Jen doufám, že Rozárka a Amálka budou v pohodě.

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”