větve z ovocných stromů

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Lenka

větve z ovocných stromů

Příspěvekod Lenka » Stř Črc 21, 2004 15:38

Ráda bych se zeptala, jaké větve do klece pro činčily jsou vhodné. Na�e činčilka má větve ze �vestky, někde jsem četla, �e nejsou vhodné. Je to pravda? Které stromy tedy připadají v úvahu? Předem děkuji

Disable adblock

Avatar uživatele
Vaclav
ADMINISTRÁTOR
ADMINISTRÁTOR
Příspěvky: 278
Registrován: Po Kvě 24, 2004 1:46
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vaclav » Stř Črc 21, 2004 15:39

ahoj, ja mam v kleci vetve z borovice a slysel jsem, ze vetve ze smrku taky nejsou vhodny.
vite o tom nekdo neco vic?

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Re: větve z ovocných stromů

Příspěvekod Ina » Stř Črc 21, 2004 16:16

Lenka napsal:Ráda bych se zeptala, jaké větve do klece pro činčily jsou vhodné. Na�e činčilka má větve ze �vestky, někde jsem četla, �e nejsou vhodné. Je to pravda? Které stromy tedy připadají v úvahu? Předem děkuji

Je to pravda, vetve ze svestky vhodne nejsou. Nejvhodnejsi jsou z visne, tresne, jablone, popripade broskve, merunky, ale pozor, nesmi byt v zadnem pripade z chemicky osetrenych stromu.
Dale jsou velmi vhodne dreva z borovice, dubu. Kura z cerstvych vetvi z dubu ma blahodarny vliv na zazivani cinil. Pozor na drevotrisku a lepene drevo.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Stř Črc 21, 2004 16:18

Vaclav napsal:ahoj, ja mam v kleci vetve z borovice a slysel jsem, ze vetve ze smrku taky nejsou vhodny.
vite o tom nekdo neco vic?

Take jsem to slysela, nejsou a pozor na sisky, nedavat, ani z borovice, zadne!

Disable adblock

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Re: větve z ovocných stromů

Příspěvekod Ina » Stř Črc 21, 2004 16:19

Lenka napsal:Ráda bych se zeptala, jaké větve do klece pro činčily jsou vhodné. Na�e činčilka má větve ze �vestky, někde jsem četla, �e nejsou vhodné. Je to pravda? Které stromy tedy připadají v úvahu? Předem děkuji

a zapomnela jsem na preklizku, ta je take velmi nevhodna, vzhledem k tomu, ze se lame na male trisky. Drevo a vse pro cinily ma byt o sile tak 2cm.Borovicove drevo je nejlepsi.

LidaK

Re: větve z ovocných stromů

Příspěvekod LidaK » Stř Črc 21, 2004 20:28

Borovicove drevo je nejlepsi.


Ted nekdo na pandore psal, ze se mu vazne zranila cinca prave triskou z borovice (zapichla se do tlamy). Pry je dobra borovice prumyslove susena, ne cerstva.

s temi ovocnymi to asi taky neni jednoznacne:

http://www.chinchillas-unlimited.co.uk/ ... =safe+wood

a jeste tady, preklad je od Evy z Pandory
http://www.chinchillaparkplace.ca/trees.html
There are many tree branches other than cedar that are also toxic for chins to chew. A list of those that are okay for chins are as follows:
Apple - jablko Birch - briza Fir - jedle
Pine - borovice, smrk (neodb.)
Arbutus - ???
Cottonwood - americky topol
Hawthorn - hloh
Pear - hruska
Ash - jasan
Crabapple ??
Larch - modrin
Poplar - topol
Aspen - osika
Dogwood ???
Magnolia - magnolie
Sequoia (Redwood) - sekvoj
Beech - buk
Elm - jilm
Mulberry - moruse
Willow - vrba

Not to Use:
Apricot - merunka
Cherry - tresen
Peach - broskev
Prune - sliva
Plum - svestka
Nectarine

The reason for not using these tree branches are because they are the prunus species and contain cyanogenic glycosides. When your chinny digests anything from these, the wood will release cyanide. The above information came from Gillian Willis in Vancouver, B.C. Gillian is a toxicologist and an exotic bird owner.

Avatar uživatele
Vaclav
ADMINISTRÁTOR
ADMINISTRÁTOR
Příspěvky: 278
Registrován: Po Kvě 24, 2004 1:46
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vaclav » Čt Črc 22, 2004 2:23

Ted nekdo na pandore psal, ze se mu vazne zranila cinca prave triskou z borovice (zapichla se do tlamy). Pry je dobra borovice prumyslove susena, ne cerstva.

to uz zni opravdu silene. myslim, ze i kdyz nemam vetve z borovice prumyslove susene(zajimalo by me, co to znamena), tak jsem spokojeny. fakt nechapu, jak by prumyslove susene vetve(jak jsem rekl - nechapu co to vlastne znamena) nemely trisky.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Čt Črc 22, 2004 10:24

V kní�ce psali, �e mů�eme dávat břízu, u� roky dáváme Ferdíkovi větvičky z břízy, ale tady o ní nikdo nemluvil :?:
A nebo neumím číst :wink:
Co tedy bříza? Ale říkám, �e je osvědčená.

LidaK

borovice

Příspěvekod LidaK » Čt Črc 22, 2004 21:55

Vaclav napsal:
Ted nekdo na pandore psal, ze se mu vazne zranila cinca prave triskou z borovice (zapichla se do tlamy). Pry je dobra borovice prumyslove susena, ne cerstva.

to uz zni opravdu silene. myslim, ze i kdyz nemam vetve z borovice prumyslove susene(zajimalo by me, co to znamena), tak jsem spokojeny. fakt nechapu, jak by prumyslove susene vetve(jak jsem rekl - nechapu co to vlastne znamena) nemely trisky.


Jak jsem koupila, tak prodavam. Treba je to suseni za vyssi teploty?
Ja se zeptam na pile, co to znamena :-) Pak napisu. Mozna to s tou triskou byla proste smula a bylo jedno, ze slo o borovici.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

spatný vetve

Příspěvekod Ina » Pá Črc 23, 2004 20:28

Pozor, doslo k omylu, overovala jsem si ty vetve a dub neni vhodny, skutecne vylucuje nevhodne latky, ktere mohou skodit obzvlast ve vetsim mnozstvi.
Vhodná je vrba, borovice, bacha na smulu, jablon, hruska. Ne svestky a slivy, smrk.

Tereza

Příspěvekod Tereza » Ne Srp 01, 2004 18:36

Já u� devět let dávám činčile mladé větvičky z lísky a v�e je v pořádku. Tak�e toto je osvědčené!!!

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Srp 02, 2004 9:40

Pořád mi nikdo neřekl svůj názor na mou osvědčenou břízu, ale asi ji budu dávat i dál, větvičky chutnají, lístečky také, akorát to asi není moc na brou�ení zubů. Ale dávám i ovocné větve, nemyslete si :)

Avatar uživatele
Vaclav
ADMINISTRÁTOR
ADMINISTRÁTOR
Příspěvky: 278
Registrován: Po Kvě 24, 2004 1:46
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vaclav » Po Srp 02, 2004 11:49

Terko, kdyz se podivas kousicek nahoru, tak LidaK tam vlozila opis z pandory, kde rikaji, ze briza je ok :wink:
Naposledy upravil(a) Vaclav dne Po Srp 02, 2004 11:51, celkem upraveno 1 x.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Srp 02, 2004 11:50

Říkám, �e jsem slepá, jestli je to tak, sorry :D !

Hanka

Příspěvekod Hanka » Út Srp 03, 2004 10:13

Nevíte, jestli jsou vhodné větvičky z lípy? Jabloň je u nás osvědčená-ale od ka�dého druhu stromu si činčilák vezme jen mladé výhonky, ty staar�í jen očmuchá a jednou do nich kousne, aby se neřeklo. 8)

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Út Srp 03, 2004 14:14

Ten je ale vybíravý! :wink:
Jak lípa, to nevím.

Avatar uživatele
Vaclav
ADMINISTRÁTOR
ADMINISTRÁTOR
Příspěvky: 278
Registrován: Po Kvě 24, 2004 1:46
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vaclav » Út Srp 03, 2004 17:49

taky nevim, jak je to s lipou, ale jakmile to nekdo zjistite, tak to sem napiste. ja osobne si myslim, ze lipa by nemela byt jedovata, je to prece nas narodni strom 8)

Valkyrien x

Příspěvekod Valkyrien x » Po Zář 06, 2004 22:30

Breza ja nevhodna pre cincily! Obsahuje jedovate latky.Vhodne je jablko, hruska, jarabina, Salix caprea(nepoznam slovensky ani cesky nazov.)Asi vrba. Vsetko s kostkou ( slivka, broskyna, marhula....) je nevhodne.
Pri bielych mutaciach moze vrba sposobit orandzovkaste sfarbenie srsti.

Vanyja

Příspěvekod Vanyja » Po Říj 04, 2004 15:11

Mám v tomto ohledu problém,moje činča neokusuje �ádné větvičky,nevím čím to je,tedy �ádné jí vysloveně nechutnají.Přesto jí dávám jabloňové a březové. V podstatě se ale sna�í okusovat v�e,co je mimo klec a nesmírně miluje papír. Na obru�ování zoubků, mám ty kostičky a je�tě dal�í nesmysly,ale dřevo prostě ne a ne.

petra.sarrah

větve

Příspěvekod petra.sarrah » So Ún 12, 2005 18:11

já mám pro myšáky pouze ovocné stromy ze zahrady,hrušku,jabloń a třešeń ,větve z lípy už jim nedávám portože Arči na ně má alergii-začal kejchat a kašlat potom když jsem je přestala dávat tak bylo vše ok

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Re: větve

Příspěvekod Ina » So Ún 12, 2005 20:13

petra.sarrah napsal:já mám pro myšáky pouze ovocné stromy ze zahrady,hrušku,jabloń a třešeń ,větve z lípy už jim nedávám portože Arči na ně má alergii-začal kejchat a kašlat potom když jsem je přestala dávat tak bylo vše ok

Tresen neni pry vhodna, vse co ma pecky, tak vetve z toho ne.

petra.sarrah

větve

Příspěvekod petra.sarrah » So Ún 12, 2005 21:37

tu třešeň jsem uloupila z posekaného stromu ale jen jednu na lezení .vůbec je nezajímala na okusování ... Kupodivu asi jim moc voněla :roll: ale jabloň tu milujou

Kateřina

Příspěvekod Kateřina » Út Bře 15, 2005 19:27

Ahoj, tak jsem byla dneska s Kvidem u veterináře kvůli průjmu. (MVDr.Fiala v Brně, sám má činčily a na činčily se taky specializuje). A zásadně odmítl na ohryzávání břízu(taky borovici a vůbec jehličnaté stromy). Prý se bříza používá zevně (vlasové šampony, na pleť), ale nikdy ne vnitřně. Já jsem břízu v kleci měla, možná proto měl Kvido průjem, tak už jsem uřízla jabloň.

XXX

Příspěvekod XXX » Út Bře 15, 2005 21:00

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 19:58, celkem upraveno 1 x.

Avatar uživatele
Ilona
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: Čt Pro 02, 2004 9:09
Místo/Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Ilona » Stř Bře 16, 2005 6:22

Kolem vánoc jsem dávala do klece větve borovice,ale Barborka si jí ani nevšimla.Prostě jí smrděla. :) Dnes dávám pouze jabloň.Proč vymýšlet kdoví co,když jabloně jsou v každé zahradě a my je nestříkáme.

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”