Jak činčilku šetrně chytit?

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Pro 14, 2010 19:16

Za ocásek bych ho nechytala,bylo to myšleno jako manipulace s činčilkou.Normálně jí chytneš do ruky a na přenesení či zajištění proti skoku když jí např.ukazuješ nebo drbeš jí přidržuješ za kořen ocásku.Nejde o chytání ale styl držení.

Disable adblock

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Pro 14, 2010 19:32

Myslíš (pochopila jsem, že na fóru je dovoleno tykání :-), že mám počkat, až mi vleze na klín a pak ho chytit - jinak než za ten kořen ocásku ? Jak ?

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Út Pro 14, 2010 19:37

Já třeba vždycky nechám činču bud vlézt na dlan a druhou rukou ji trochu jistím, aby nemohla tak snadno utéct a když ji pak zvednu do výšky, tak se mi ještě nestalo, že by skočila. Sameček už je trochu ochočenější takže zůstane klidně na místě, když k němu přijdu a podeberu ho z obou stran a v dlaních přenesu. Ale jakmile zkusim šahnout na ocasek je zle:-D

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Pro 14, 2010 19:40

Já se obávám, že by vyskočil :( On je zatím raplík. Ale zkusím to... snad se nerozplácne...

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Pro 14, 2010 19:48

Tady si všichni tykají :D
já si je nechám vlézt na klín/ruku,podeberu je buď zespodu nebo oběma rukama z boku.Dám si je na dlaň (čumákem směrem k loktu) a prstama té dlaně zajistím kořen ocásku.Tak mám jednu ruku volnou buď na drbání nebo na větší jištění před seskokem.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Út Pro 14, 2010 19:49

Samičku mám taky ještě trochu divočejší, takže právě jistím druhou rukou. A chvilku to trvá než na dlaň přijde. Chce to hodně trpělivosti(hlavně ze začátku) a nějakou tu mlsku :-)

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Pro 14, 2010 20:04

Děkuji za "manuály" :) pak napíši, jak to dopadlo :)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Út Pro 14, 2010 20:12

Není zač :-D tak at to jde hladce :-)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Pro 14, 2010 20:16

to jsem zvědavá :D ,ale nenech se odradit pevním neúspěchem.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

chytání - nahánění

Příspěvekod Jitka Řeháková » Stř Pro 15, 2010 15:46

Žoli vskočí sám hned, ruce mu nic neříkají. Amy buď vyskočí nebo je zvyklá na ruce a pak hop. Zpátky se mi osvědčily koberce, na kterých sedím během výběhu , jsou cca 1 m x 1 m. Potom je sundám z podlahy, činču do půlkruhu směrují ke kleci, u vlezu do klece půlkruh přesně uzavřu tak aby mohla jenom do dvířek a je to. Funguje to u obou, Žoli je tak inteligentní, že ví kdy má dost a co znamená půlkruhový koberec - sám se už připraví do klece, Amy se nechá prosit až do konce.
:wink:

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Čt Pro 16, 2010 22:04

Tak zatím to dopadlo tak, že Myšák se chytat nenechá a připadá mi, že od toho posledního půlhodinového chytání je méně důvěřivý a že to prostě není zrovna nejlepší způsob. Do lahve se už taky nahnat moc nedá. Takže dnes jsem udělala to, že jsem zavolala přítele a oba jsme klec přesunuli tak, aby mohl sám jít ven a pak i dovnitř. Asi to budeme dělat každý den, než se třeba časem víc ochočí :-(

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Pá Pro 17, 2010 0:07

jej, tak to je mi lito. mozna to premistovani klece pro neho ted bude ten nejlepši a nejmene nasilny zpusob. Zkus se s nim mozna prvni sblizit co nejvice bez toho chytani a treba az ti bude vice duverovat, tak se pak necha... S tou moji divocejsi cincou hodne pomohlo, kdyz jsem jen tak sedela na zemi a nic nedelala... Byla hodne zvedava a tak za mnou za nejakou dobu prisla sama. Pak třeba i vylezla na klin. Později, kdyz uz se nebala, kdyz jsem zacla hybat rukama nebo tak, tak jsem ji obcas podstrcila nejaky pamlsek... kdyz uz si pak bez problemu prihopkala pro nabidnuty pamlsek, tak jsem ji pomalinku nechavala zvyknout na dlan. Vzdy, kdyz jsem ji nabizela pamlsek, tak jsem vedle mela natazenou dlan. Z pocatku byla neduveriva, ale pak ji premohla chut na pamlsek, za nejaky cas se obcas oprela packou o dlan a pak na ni třeba i skočila a chvilku zustala sedet. Trvalo zase nejakou dobu, nez jsem mohla s dlani trochu pohnout...vetsinou hned skocila na zem. Ale postupem casu se osmelila a dneska jsme dokonce udelali pokrok, ze kdyz jsem chtěla, aby sla do klece, tak jsem u otevrenych dveri podzela nastavenou dlan a ona na ni skocila a pak rovnou do klece :-) Byla to zrovna ta cinca, ktera umi chodit, do klece sama, ale chtela jsem ji naucit, aby tam sla i na muj "povel". No a ted, kdyz si sednu na zem, tak vzdycky obe pribehnou, vesele po me poskakujou, lozi po rukach a tak. Je to moc fajn. Tak treba muzes zkusit tohle. Mohlo by to zabrat i na tu tvou cincu, pokud je tak neduveriva

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Pá Pro 17, 2010 0:19

Když si sednu na zem, tak ke mně taky přijde a hopká po mě, vyleze i na ruku. Ale jak s ní pohunu je zle! Asi toho po něm chci najednou moc :-) Ale mám z něj radost - jak má klec tam kde běhá, tak je veselejší a víc se osměluje - je to zase "on". Jak jsem se ho snažila přenášet, tak byl takový "zaprdnutý" a nedůvěřivý. Činčilka žije dlouho, tak snad budeme mít dost času se poznat líp :-) A jak dlouho Ti to trvalo, než se v té ruce nechala Tvoje činčilka přenášet? Rok? Dva? :-D

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Pá Pro 17, 2010 0:26

měsíc, zatim je mam chvilku:-D jsou to jeste spunti

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Pá Pro 17, 2010 0:30

Měsíc? Hm, to jsi dobrá a oni taky :-) náš špunt je moc hyperaktivní, tak to asi bude na dýl :-)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Pá Pro 17, 2010 0:38

No, samicka prave byla takova zarazena na zacatku, vzdycky jenom sedela pod stolem a jak se nekdo pohnul tak se schovala za skrin a nechtela vylezt. No ale jak se u nas vic a vic zabydluje, tak je kazdym dnem vic rozdovadena :-D a samecek je strasny klidas, uz druhy den se s nama zacal bavit, kdyz jsem mu davala do klece granulky a seno, tak hned sam prisel a nechal se podrbat a dalsi den uz vlezl na ruku...ale to je asi vzacna vyjimka

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

chytání

Příspěvekod Jitka Řeháková » Pá Pro 17, 2010 9:14

No právě když jsem Žolina ze začátku taky chytala, nějak se nám zpřetrhaly kontakty. Ale zkuste ten koberečkový obdélníček, musí být cca 1 m vysoký, aby ho nepřeskočil, jak bude zavřený v půlkruhu u klece, určitě si tam radši skočí. :wink:

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Led 04, 2011 21:11

Tak hlásím, že jsem přišli na nový způsob přenášení z klece do předsíně :-D tedy, nepřišli jsme na to my. Byli jsme týdne na horách, tak činčilky hlídali rodiče a začali je přenášet do "běhací místnosti" v přepravce na králíky :-) má kovolá dvířka a Myšák i Ája tam v pohodě vlezou a pak jim to v předsíni slouží jako domeček, takže super, uričtě doporučuji :-)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Út Led 04, 2011 21:20

tak to je super, že jste si našli způsob, který je pohodlný pro obě strany :D přepravka by mě ale asi fakt nenapadla, dobrý nápad! :wink:

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Led 04, 2011 21:41

Taky jsem ráda, že to vymysleli :-) tak už mám vyhlédnutou přepravku, že si ji koupíme svoji. Zatím ji mám půjčenou. Myslím, že je celkově dobré mít ji doma :-)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Út Led 04, 2011 22:01

to je pravda. když třeba člověk musí jít akutně k veterináři, tak už je pozdě teprve nějakou shánět. a nebo když člověk prostě činču musí někam přepravit. :) ale přepravka by mě fakt nenapadla - hlavně proto, že moje kočka má k přepravkám odpor a docela se jich děsí, protože ví, že když ji do ní nacpu (a to doslova, protože se vždycky brání zuby nehty), tak ji čeká něco nepříjemného (cestování nebo veterinář). Takže jsem měla nějak zafixované, že zvířátka přepravky neradi :D

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Led 04, 2011 22:10

Tak hlavně doufám, že to pro ně nebudu potřebovat, aby si k tomu tu negat.asociaci nevytvořily :-( i když mi přijde, že činčilky (aspoň ty naše) se celkem rychle "seberou". Včera jsme Myšákovi sundávali zamotanou nit z nožičky :-( nevím, kde k tomu přišel :-( museli jsme ho držet "na pevno" a i když vypadal naštvaně, tak jak jsme ho pustili (dostal rozinku), tak po chvíli běhání byl v pohodě :-)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Út Led 04, 2011 22:48

no, já jsem zatím ještě žádnou takovou nedodu naštěstí neměla. ale ted pred Vánocema jsem jela za rodinou, a jelikoz jsem v brně sama a neměl se mi o ně kdo postarat, tak cestovali se mnou, a po Novém roce zase zpátky. měla jsem strach, jak to cestování vemou, ale byli naprosto v pohodě, cestu prostě prospali, a když jsme přijeli na místo, tak hned zvědavě prozkoumávali okolí, vesele baštili a tak. A když jsme přijeli domů, tak se prostě chovali "jako doma" :)

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Po Led 10, 2011 21:48

My jsme měli činčilky na týden u rodičů (na hory bohužel nemohly) a ta jedna byla naprosto v pohodě (Ája), ale Myšák byl nesvůj a když jsme ho donesli domů, tak mi připadal, že má hroznou radost :-)) ale psychicky je taky už v pohodě. Každá činčilka má prostě asi jinou povahu :-)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Po Led 10, 2011 22:17

jo jo, každá činčilka a obecně všechna zvířátka mají svou jedinečnou osobnost :)

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”