Pelichá

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Pelichá

Příspěvekod sysmys » Stř Led 11, 2012 19:30

Ahoj, dneska jsme si dovezli dvouletou činčilu a strašně pelichá, je to normální nebo s ní něco je?

Disable adblock

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Stř Led 11, 2012 20:34

Normální to moc není :( Nemá někde po těle plísen?Kvůli tomu by jí mohly vypadávat chlupy. Nebo nemáte v místnosti kde jí máte příliš teplo?Mohla být navyklá na nižší teploty třeba.

luciex
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: Po Dub 25, 2011 17:35
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod luciex » Stř Led 11, 2012 20:35

Také to může být ze stresu. Nic vážného by to být snad nemělo.Počkej raději až ti poradí ještě ostatní z fora :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Led 11, 2012 20:58

může to být normální a nemusí, stačí změna teploty, stres. Vyloženě plísní to nebude. to by měla hola mista.

Disable adblock

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Stř Led 11, 2012 21:00

lepší by možná byla fotografie - takhle si lze težko představit jak a v jakém rozsahu činčila pelichá

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Stř Led 11, 2012 21:06

Mně se třeba jednou činčila lekla a měla pak holé lopatky jak pustila chlupy,pak ji zase dorostly.Nebo když ji chytam tak pustí chlupy.Třeba to bude neco podobneho ;)

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Stř Led 11, 2012 21:23

pokud pouští při doteku nebo chytání, tak je to asi jasný no :)

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Stř Led 11, 2012 21:40

dnes jsme si ji přivezli, máme ji doma pár hodin... holá místa na těle jsem zatím nenašla, nevypadá ani jako opelichaná, ale všude v kleci se válí chuchvalce s chlupama, i když ji vezmu do ruk tak mi po ní zůstanou chlupy v rukách, tak snad to má ze stresu. Máme doma ještě jednu činčilku a ta nám nepelichá, tak jsem byla vystrašená jestli s tou novou něco není (těžko říct jak se k ní bývalí majitelé chovali, prý ji ani moc nepouštěli, protože jim prý kousala kabely)

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Stř Led 11, 2012 21:49

ale vzhledem k tomu že mi k ní přibalili spoustu vitamínků a krásnou klec, tak snad to fakt bude jenom ze stresu... ale dost mě vyděsilo množství chlupů které pustila, budu ji sledovat a když se to nezlepší tak zajít k vetovi? bo se to dá léčit doma?

Avatar uživatele
nikolpn
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: Ne Led 01, 2012 21:48
Místo/Bydliště: Kraslice

Příspěvekod nikolpn » Stř Led 11, 2012 21:52

asi před měsícem jsme si přivezli táké novou činčilku tak už máme dvě. Myslím si že to bude ze stresu nech ji v klidu at si odpočine a dej jí do klícky nějaky ukryt kam se může schovat ,. moc bych ji ted do ruky nebrala spíš ji dej granulky a čerstvé seno a převařenou vodu do které ji dej jablečný ocet. na 1 litr se dává polevková kžíce ale jen jednou do měsíce. činčilkám to chutná a čistí si střeva. :lol:

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Stř Led 11, 2012 21:58

má svoji celou klec, na odpoledne jsme jí tam šoupli i tu druhou a celkem rychle se zkamarádily, dokonce spolu už leží i v pelechu, jinak každá má svůj barák, svou misku i svoje pítko tak doufám že se nebudou prát

Avatar uživatele
nikolpn
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: Ne Led 01, 2012 21:48
Místo/Bydliště: Kraslice

Příspěvekod nikolpn » Stř Led 11, 2012 22:03

jestli se neprali hned ze začátku tak se nemusíte bát, ty naše si na sebe hned vlezli a spali spolu . jestě vám pelíchá?

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Stř Led 11, 2012 23:26

odstranila jsem všechny chuchvalce z klece a uvidíme jestli se tam do rána zas nějaký udělaj (já doufám že neudělaj), ale na dotek ještě pelichá, dokonce když ji chytnu za kožíšek a zatáhnu tak jí dost chlupů vytáhnu (a té druhé původní mladší se to neděje), ale holčina co mi ji dala tak říkala že tak pelichá normálně - mě to přijde divný

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Stř Led 11, 2012 23:33

činčily si v přírodě vyvinuly schopnost uvolnit chlupy např. v případě ohrožení. Některé činče jsou na to citlivější jiné ne - když jí za chlupy zatáhneš, automaticky je uvolní (některé trochu chlupů, jiné více). Řekla bych, že tvá činčilka pelichá ze stresu. Zkus na ni jít pomaleji, nejprve ji nech zvyknout na nové prostředí, pak si ji můžeš postupně ochočovat pomocí pamlsků atd. Zkus pohledat tady na fóru, témat o ochočování už tu je několik :) Myslím, že až si na tebe činča zvykne, tolik chlupů už pouštět nebude ;)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Led 12, 2012 11:43

To bude nejspise stresem z noveho prostredi, prece jenom starsi cincila si zvyka uz kolikrat hure, nez mlade.
Ale meli jste hlavne dodrzet karantenu aspon 3nedele, kazdy cincila ve sve kleci a ne v jedne mistnosti.

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Čt Led 12, 2012 11:49

mně právě ta holčina říkala že ty činče měli dvě a ta druhá umřela, když je dávali dohromady tak prej hned první den a pohoda... já je napřed nechala v klecích vedle sebe ať se očuchaj a pak jsem dala domácí činčilu do klece k té nové (takže činčila co tu bydlela je teď v kleci kterou nezná a nová činčila má svou klec se vším svým krom bytu) anijak se holky nehádaly, dokonce jsem je i ráno našla v jednom peechu jak se k sobě tulily

jediné co mě trápí je to, že jsem ráno zase našla da chuchvalce s chlupama a když jsem ji ohledávala jestli nemá někde holá místa nebo řídší srtst, tak jsem zase nic nenašla

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Čt Led 12, 2012 14:21

činčilka je hald ve stresu. ta karanténa neslouží jenom kvůli parazitům a nemocem, ale každý se potřebuje otrkat a trochu se dát dohromady z nového prostředí. Zkus ji dat do napaječky bečko, to by mělo nervy trochu ukidnit - na 1l vody se dává 1 b-komplex pro lidi. Můžeš jim přilepšit i meduňkou. 8)

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Čt Led 12, 2012 14:27

už jsem jim do vody dala trochu toho jablečnýho octa a pijou jak divý, navíc ta mrška nová tu mladší (původní) trošku šikanuje :shock: když jsem jim dala pamlsek tak ho zhltla a ještě ho šla vzít té druhé, jinak po bytě už lítá jak kdyby tady bydlela odjakživa a dokonce narozdíl od té naší se i sama vrací do klece :)

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

odpověď

Příspěvekod Lída » Čt Led 12, 2012 22:13

určitě to bude ze stresu z převozu. pokud pouští chloupky, nemá holá kola, je to v pohodě... určitě ji nechte v kleci týden - 14dní a až potom berte ven nebo pouštějte na běhání.. byla rok zvyklá žít v jiném prostředí, tady má nové "pachy". nevytahujte jí. dávejte jí písek, pamlsek z ruky, aby k vám musela přijít. bude to dobré. k veterináři ji nevozte. pokud není nemocná, je to zbytečné. měla by další převoz a stres. některým činčilkám změna nevadí, některé se bojí. jako u lidí. držím palečky..

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Čt Led 12, 2012 22:48

děkuju všem za rady :)

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Pá Led 13, 2012 11:56

tak dneska ráno jsem nenašla už žádné vypadané chlupy :) berušky dostaly za odměnu keksíček a doufám že už budou v pohodě

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Led 13, 2012 20:44

To je dobre, byl to asi ten stres.Jestli muzu poradit, tak nech asi za mesic udelat obema koprologii bobku,zvlast, kdyz jsi nedodrzela tu karantenu, ono se to doporucuje i preventivne u vsech cincil aspon jednou rocne.

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Příspěvekod veronika32 » So Led 14, 2012 16:14

no ja mam cincilky doma uz vic jak pul roku (brala jsem si starsi ktere uz nebyli zadouci) a ty bile mi porad pousteji chlupy.padaji z nich chuchvalce a tricko mam porad pokryte chlupy.ty standart to tak moc nemaji ale taky posti.plisen jsem nenasla tak nevim.stres po pul roce asi taky uz nemaji ne??pisek maji kvalitni.taky jsem celkem c koncich co se tech chlupu tyce.

sysmys
Nový uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: Ne Pro 11, 2011 15:37

Příspěvekod sysmys » Ne Led 15, 2012 13:48

taková koprologie bobků se dělá kde? udělá to každý veterinář?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Ne Led 15, 2012 14:02

Někteří veterináři jí dělají, jiní zasílají do laboratoří. To je pak lepší rovnou donést či poslat.
http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=10699

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”