První miminko...prosím o radu :)

Vše co se týká březosti a odchovu miminek

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod minlub » So Bře 02, 2013 21:01

Není zač. Držím palce, ať je to bez komplikací :)

Disable adblock

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod Kacka » So Bře 02, 2013 21:09

No v to také doufám, nevím jak to činčilky zvládají, když rodí poprvé. :D

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod Wulfina » So Bře 02, 2013 22:27

Většinou v pohodě, jen některé prvničky flákají poporodní péče - miminko řve pod poličkou a matka se čistí na nejvyšší poličce, popřípadě si mimča nevšímá třeba dobrý 3 hodiny, to pak musí nastoupit malá klec, aby jí došlo, že má dole mimino, který má hlad :lol:

Avatar uživatele
Kacka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Pá Bře 01, 2013 18:55
Místo/Bydliště: Brno

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod Kacka » Po Dub 01, 2013 12:16

Tak jsem se tu ještě dočetla, že až za nějakou dobu začínají ochutnávat pevnou stravu. Naše mimča mají jeden den a už cupitají po dně klece a zkouší ochutnávat granulky i seno :D Je to normální, že zkouší takhle brzo?

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod minlub » Út Dub 02, 2013 7:33

Je to normální. Zkouší zoubky a jak co chutná :D Ale nic nezbaští, na to je ještě brzo.

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod -LexSan- » Pá Kvě 17, 2013 13:03

Dobrý den,
činčilky již chovám skoro 6 let, ale vždy jen samičky. Nedávno mi jedna činčilka umřela a tak jsem té druhé pořídila společnost. Menší činčilku 3/4 roku starou. A dnes jsem přišla domů a jedno miminko bylo na světě a poté asi ještě jedno, nevím, nechtěla jsem prvorodičku rušit. Co mám teď dělat? Pročetla jsem si rady. Hlídat váhu a případně dokrmovat, 3-4 dny žádný písek. Vydatnější stravu pro prvorodičku obohacenou o vločky. Teď sedím u PC, každou chvíli kouknu do klícky a nevím, co dělat. Je mi jasné, že činčilka spoustu věcí zvládne sama, ale chtěla bych ji pomoc, když je na to sama. Druhá samička je ve vedlejší kleci, ptž se ještě neměly čas zžít.

Omlouvám se za zmatečný příspěvek a budu ráda za každý tip

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod minlub » Pá Kvě 17, 2013 13:33

Ahoj,
gratuluju. Jen jsem nepochopila kdo je tatínek? Ten co umřel? Kolik máš miminek?
Samičce nedávej písek dokud se nezavře, to může trvat i více jak 4 dny. Pokud si nejsi jistá jestli to poznáš nech jí bez písku 14 dní.
Miminka večer zvaž na digitální váze, já je vážím když nandám mamince krmení a něco na přilepšenou do misky. Pak je prvních cca. 10 dní važ denně- první tři dny mohou ubrat nebo stát na váze, po třech dnech by měli začít přibírat. Pokud ne, je potřeba je přikrmit kočičích mlíčkem rozmýchaným v Glukopuru. Pak je vážím pokud přibírají dobře 1x týdně.
Mamince můžeš přilepšit vločkami, ale pozor, větší množství staví. Stačí tak půl lžíce 1-2x týdně. Dobrá je taky tato vitamínová směs http://eliscinobchudek.eu/vitaminy-mine ... -500g-i97/
Já dávám maminkám sépiovou kost na doplnění vápníku, 1-2x týdně trochu mléčných granulek smíchaných s vločkami http://eliscinobchudek.eu/vitaminy-mine ... -500g-i97/ a ob den pár kuliček pro miminka od Vitakraftu http://eliscinobchudek.eu/vitaminy-mine ... -500g-i97/ Miminka hezky přibírají a samičky tolik nehubnou :)

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod -LexSan- » Pá Kvě 17, 2013 13:41

Moc díky za informace, jde o to, že jsem s mláďaty nepočítala. A neměla jsem v plánu mít malý činčilky. Prvorodičku jsem si přinesla domu, ale nevěděla jsem, že je těhotná, mám ji asi 3 týdny a takovýhle překvápko :shock: . Jinak abych zjistila "početní stav" :) miminek, můžu boudičku odklopit? Jen že je na činčilky brzo, obvykle mi v tuhle dobu zařezávají :) plus ten porod, tak nechci Prcka rušit.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod minlub » Pá Kvě 17, 2013 14:02

Aha, já myslela, že porodila tvoje. Kolik té činčilce je měsíců?
Na miminka se může sahat jak je maminka očistí a oni oschnou. Já je beru do ruky až k večeru (většinou rodí dopoledne), vyhlídnu si čas kdy u nich maminka není nebo jí nandám misku, aby je opustila sama. Kouknout určitě můžeš :)

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod -LexSan- » Pá Kvě 17, 2013 14:14

Bylo mi řečeno, že jí je 3/4 roku, už jednu chovatelku měla, ale slečna si ji nemohla nechat (hrozně to chudák obrečela), tak jsem ji zdědila :D já. O tom že čeká malý asi taky nevěděla. Jinak na ten počet mladých jsem taky zvědavá, když tak trochu načihnu do boudičky, ale kdo se má v tý změti chlupů vyznat :D Tak jsem boudičku nadzvedla a jsou to dvě mimča, pak jsem měla trochu problém ji vrátit zpátky, ptž se malý začali všude plazit a já jim nechtěla nic udělat. Prcek jako mamča je zatím skvělá, hlídá se je, ale není nijak útočná, spíš mě jen tak pozoruje. Takže večer se pustím do vážení. Prckovi (mamce) jsem jen přisunula blíž seno, něco na přilepšení snad donese mamča k večeru...

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod -LexSan- » Pá Kvě 17, 2013 14:47

Ještě dodatek, nechci plašit, ale je to asi 3h po objevení prvního miminka a teď jsem načíhla do boudičky, a Prcek je od krve (před tím nebyla) a čistí se, četla jsem že sní placentu, plus porod se neobejde bez krve, to chápu, ale až teďka?

Když ten příspěvek po sobě čtu. tak si připadám jako plaška. :oops: Jen mám strach. Tak jo, hlavně klid a pořád činčilku nerengenovat pohledem...

Jinak díky za podporu a rady

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod -LexSan- » Pá Kvě 17, 2013 16:10

Ještě dodatek, na večer po vážení, mám jim prostor pod boudičkou uklidit, vytřít nebo tak něco, nebo jim mám nechat jejich prostředí. Prcek (mamka) ráda spí na holým, ale neměla bych pod ní dát dečku (z látky) nebo něco jinýho?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod minlub » Pá Kvě 17, 2013 20:34

Mohla rodit později a od krve je po sežrání placenty. Pokud je jí teď cca. 9 měsíců, asi zabřezla dříve než by měla. Uvidíš, jakou bude mít váhu teď po porodu. Zítra jí můžeš vyměnit znečištěnou podestýlku a dej jí kvůli miminkům po celé kleci.

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod -LexSan- » So Kvě 18, 2013 21:05

Druhý den váží miminka o malinko více než v den porodu. Ale mají se čile k světu a lezou po kleci :D Maminka se o ně stará, ale dává jim i prostor na průzkum. Sama se čile krmí a je naprdnutá, že se nemůže vykoupat v písku :wink: . Jen ji chybí výběh a kouká žádostivě ven. Vím, že je na to brzo, ale kdy bych tak při příznivém vývoji, tj přibírání miminek, mohla pustit na chvíli z klece? A samotnou nebo i s mláďaty?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod minlub » Ne Kvě 19, 2013 8:14

To je dobře. A kolik váží maminka? Pouštím samičky až tak po 14 dnech, miminka spíš pomazlit než nechat běhat :)

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: První miminko...prosím o radu :)

Příspěvekod -LexSan- » Ne Kvě 19, 2013 19:41

Takže po večerním vážení, maminka sice má misku plnou celý den, ale ještě nedostala večerní porci :D , a má 500g. Mimča hezky přibírají. Jedno, to starší, je silnější, to má 45g, to mladší 40, ale u obou leze váha nahoru :) .

Disable adblock


Vrátit se na “Březost a odchov mladých”