Veterinář - jídlo

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
setour
Nový uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: Stř Lis 16, 2011 18:42
Místo/Bydliště: Liberec

Veterinář - jídlo

Příspěvekod setour » Stř Ún 08, 2012 21:02

tak včera jsme byli u veterináře, protože naše May začala docela ubírat na váze cca 100g za 2-3 měsíce, dostali jsme antibiotika a zjistila sem, což se nikde moc neuvádí, že hlavní potrava je seno, seno, seno a granule jen trochu a spíš něco jako pamlsek, protože by měly jíst to, co jí i v přírodě, takže třeba větvičky a trávu, ale třeba vůbec ne jablka, která ikdyž jsou sušená obsahují hodně cukru a radši to nahradit zeleninou, kterou z vlastní zkušenosti moc nejí nebo bylinkami.. škoda, že tohle se nikdy pořádně nepíše a my jim vlastně nevědomky ubližujeme ;)

Disable adblock

Reznatko
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: Po Lis 14, 2011 23:17

Příspěvekod Reznatko » Stř Ún 08, 2012 21:09

Všude se píše, že seno je základ potravy :)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Stř Ún 08, 2012 21:29

každá činčila by měla sníst 30 g granulí deně, seno a vodu...pamlsky by se měli objevit zřídka a ano jablka obsahují cukr a neměli by se dávat každý den - zkoušela si třeba sedmikrásky? pampelišky? šípek? :-) Jinak činčilka nežere, nebo proč dostala ty atb?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Stř Ún 08, 2012 21:32

Granule jsou důležité, takže bych s veterinářem nesouhlasila v tom, že je dávat spíš jako doplněk a pouze seno. V něm není vše co potřebují.

Disable adblock

Avatar uživatele
Magda
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 248
Registrován: So Črc 16, 2005 13:21
Místo/Bydliště: Brno

Re: Veterinář - jídlo

Příspěvekod Magda » Stř Ún 15, 2012 10:28

setour napsal:tak včera jsme byli u veterináře, protože naše May začala docela ubírat na váze cca 100g za 2-3 měsíce, dostali jsme antibiotika a zjistila sem, což se nikde moc neuvádí, že hlavní potrava je seno, seno, seno a granule jen trochu a spíš něco jako pamlsek, protože by měly jíst to, co jí i v přírodě, takže třeba větvičky a trávu, ale třeba vůbec ne jablka, která ikdyž jsou sušená obsahují hodně cukru a radši to nahradit zeleninou, kterou z vlastní zkušenosti moc nejí nebo bylinkami.. škoda, že tohle se nikdy pořádně nepíše a my jim vlastně nevědomky ubližujeme ;)


Já jsem teda teď dlouho nic nečetla ale jsem si jistá, že se v naprosté většině článků o chovu činčil píše, že základem jejich stravy jsou kvalitní granule určené pro činčily a seno :wink: a samozřejmě voda a jako důležitý doplněk písek na koupání - opět speciální pro činčily.

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

Příspěvekod lara » Ne Ún 19, 2012 10:38

nedalo mi to a jukla sem do knih a na různé web stránky a všude se píše že základ je seno a granule !!! Taky přidávám sušené pampelišky a sedmikrásky spíš než sušená jablka a problém nikdy nebyl .-)

Avatar uživatele
nikolpn
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: Ne Led 01, 2012 21:48
Místo/Bydliště: Kraslice

Příspěvekod nikolpn » Ne Ún 19, 2012 13:27

mi taky dáváme jako základ seno granule 30g na den na jednu činčilku a vodu

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod žanda » Ne Ún 19, 2012 19:05

V mnoha knihách se dočteme i o doplňkové stravě - směsi (ne směsce z obchodu!). Mám tu knihu Chov činčil od Františka Pánka z roku 89 (je to novější vydání již s úpravami a novými poznatky z chovů v ČR - je to kniha o chovu činčil na kožešiny), kde se mimo jiné zabývají recepturou na granule - v té době se granule teprve začínali dělat a dohledávali se receptury, aby byli ty nej. A zde je několik popisů co by v granuli mělo být, jaká země a jaký chovatel co míchal jako doplňkovou stravu.

Rozhodně i já na stránkách mám informace, že pro činčilu je základ granule, seno a voda. A tak to píše i mnoho dalších chovatelů v ČR. Kdes četla něco jiného? Čím jsi krmila?

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”