ČINČILA,
noční zvířátko, není na mazlení, vhodné pro děti až od 12 let
POVAHA
Činčila je velmi živé temperamentní zvířátko, aktivní ve večerních a nočních hodinách. Je k neuhlídání, pořád něco ohlodává. Neustále vymýšlí nějakou neplechu a když dostane nějaký nápad, snaží se, dokud nedosáhne svého, velmi vytrvalá. Skáče vysoko, rychle běhá, dokáže se nacpat i do neuvěřitelně malé škvíry. Má velmi šikovné ručičky a dokáže si poradit s dvířky klece, je proto vhodné pořídit si na klec zámeček nebo karabinu. Vyžaduje lásku a trpělivost při uklízení napáchaných škod a při úklidu bobečků.
BYDLENÍ
Klec by měla být tak metr vysoká, dostatečně prostorná, s poličkami. Klec není nikdy příliš velká! Nikdy akvárium!
Materiál by měl být odolný činčilím zubům – pozor na plasty, mříže (pletivo) nebarvené ani potažené umělou hmotou, šířka oka pletiva by neměla být větší než 14 mm(na šířku prstu). Poličky by neměly být z lamina.
Klec nesmí být na přímém slunci ani v průvanu. Není dobré mít činčilu v ložnici, v noci dělá velký hluk(co teprve když je jich víc!).
Čištění optimálně jednou týdně netoxickými prostředky, jinak dle znečištění.
Podestýlka:
Hobliny(mohou dráždit oči), kukuřičná drť(pod tu je možné dávat kočkolit, pokud to činčila nežere) , dřevěné granuláty .
Vybavení klece:
Velká silná větev, domeček na spaní, miska na krmení, seníček, napáječka s kovovým pítkem, něco na obrušování zubů, koupelna s pískem.
Písek:
Činčilí srst nesnese vlhko. Činčilu nikdy nekoupejte ve vodě! To může způsobit zápal plic a následnou smrt.
Kožíšek si činčila čistí popelením ve speciálním jemném písku pro činčily. Kupujte ve zverimexu, osvědčené značky Witte Molen, Sandy(Vitacraft), Sonnenland, Apetit, Darwins, Blue Cloud. Při problémech přidávat Fungistop proti plísním.
Výběh:
Činčilka je noční tvor, probouzí se až k večeru. Dopřejte činčilce denně aspoň hodinový výběh po bytě. Nezapomeňte schovat kabely a nebezpečné věci, protože činčilka všechno s oblibou hlodá.
Ostatní zvířata:
Obecně se nedoporučuje chovat v bytě zároveň jiná zvířata kvůli rozdílnému biorytmu, aby činčila netrpěla stresem z hluku apod.
KRMIVO
Speciální pelety pro činčily, nikdy ne pro králíky nebo jiné hlodavce! Obsahují dostatek minerálních látek a vitamínů. Spolu se senem a vodou jsou základní potravou. Dávejte činčilám stolní nebo kojeneckou balenou vodu, z vodovodu není vhodná, může způsobovat průjmy.
Doporučované granule: Vitacraft, Sonnenland, Apetit CH, Tukan, White Mollen- Country line a Biosta-Chinch universal, Biostan,
zahraniční - Bello, KFK, Oxbow
Pamlsky:
Kousíček jablíčka, kousíček mrkve(lépe sušené), sušené ovoce bez chemických konzervantů(ne exotické), rozinky, šípky, lístek pampelišky, tvrdý chléb, Vitacraft Cocktail.
Nikdy oříšky a olejnatá semena(slunečnice), vysokým podílem tuků poškozují játra.
Obrušování zubů:
Tvrdý chléb(nebo Knäckebrot), větve z ovocných stromů (jabloň, hrušeň), větve ze stromů s tvrdým dřevem, sépiová kost, siporexová kostka, kalciový kámen.
NÁKUP ČINČILY
Doporučuje pořídit si činčilku od zkušeného chovatele. Je větší pravděpodobnost, že zvířátko nemá vady, lze uplatňovat reklamaci, nižší pořizovací cena a můžete od něho dostat cenné rady, případně vám sdělí, na jakou stravu je činčilka zvyklá. Chovatel by vám neměl prodat mládě, dokud mu není minimálně 8 týdnů a musí mít více jak 200 g.
VÍCE ČINČIL
Pro chov více činčil pohromadě je nutná dalekovětší klec. Je možno chovat i pár samec + samec nebo samice+samice. Nejsou-li spolu odmala, seznamování se neobejde bez šarvátek, ale většinou si na sebe po pár dnech činčilky zvyknou.
Rozhodnete-li se pro pár samec + samice, měli byste mít předem jasno, jak mláďata udáte a jestli máte na to, podstoupit tu péči, kterou vyžaduje březí samice a následně mláďata. Lépe se udávají mláďata méně obvyklých barevných mutací. Nikdy se spolu nesmí spářit bílá + bílá nebo velvet +velvet kvůli letálnímu faktoru.
Březost trvá 111 dní, rodí se 1-3 mláďátka, osrstěná, s otevřenýma očima, zůstávají minimálně 8 týdnů u matky.
NEBEZPEČÍ
- čistící prostředky, chemikálie, léky (smrtelná otrava)
- napuštěná vana, kbelíky, vázy, otevřená toaleta
- elektrické kabely
- pokojové rostliny
- rozpálený sporák, hrnce, pánve (popáleniny)
- odložené ovoce a zelenina (zažívací potíže)
- ostatní domácí zvířata (pokousání)
- dveře (hrozí přivření mezi dveře)
- cigaretový popelník (otrava tabákem)
- topení (popáleniny)
- mořené či lakované dřevo (hrozící otrava)
- textilie, umělé hmoty (ucpání střev, otrava nebo udušení)
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI (najdete v diskusním fóru)
Naučte se rozeznávat nejčastější nemoci činčil:
Průjem
Zácpa
Plísně
Přerostlé zuby
Poškození jater – kozí záda
DOPORUČENÁ LITERATURA A WEB:
Činčila jako domácí zvíře(edice JAK NA TO?) – Maike Röder-Thiedeová
www.cincila.com
www.cincily.cz
www.cincila-obchod.cz
www.veterina-info.cz
činčilí zvuky
Pár fotek klecí od našich pisatelů pro vaši inspiraci:
Takhle má vypadat vhodné seno
Jak může vypadat koupelna...
Jste připraveni i na tohle?
Narozené činčilky
Jak zahnat nudu?
Správná velikost bobků
Jak správně uchopit činčilu
Vážení
Pokud nesouhlasíte se zveřejněním vaší fotky zde, prosím, ozvěte se mi.
Děkuji všem za krásný materiál!
Základní informace pro začínající chovatele
-
- MODERÁTOR
- Příspěvky: 4367
- Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
- Místo/Bydliště: Středočeský kraj
- Kontaktovat uživatele: