Příliš brzo spolu.

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Stř Zář 12, 2012 14:44

Dobrý den, mám problém. V sobotu 8.7. jsem uspěšně seznámil naše dvě činčily. Ale do dneška jsme měli jen starou váhu (ne elektrickou), kterou se nedalo vážit moc přesně, menší a mladší je samice, kterou jsem sice vážil ale rozhodně ne přesně. Věk už měla a tak jsme usoudily že už by jsme je mohli dát spolu.
Dnes jsem koupil kloudnou elektrickou váhu a vyšlo mě že váží jen 460 g. :shock: :(
Co byste radily mám je od sebe oddělit (jsou spolu v jedné kleci)?

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Stř Zář 12, 2012 15:46

Určitě oddělit, až samice nabere 550g, tak je dát spolu :wink:

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Stř Zář 12, 2012 16:08

Někde jsme se dočetl že když je budu rozdělovat, tak je dobré aby měli klece vedle sebe (aby na sebe "nezapomněli"). Je to nutné, nebo stačí aby měli klece v jedné chodbě ale asi 3 metry od sebe?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Stř Zář 12, 2012 16:11

Určitě je lepší, aby byli blíže u sebe :)

Disable adblock

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Stř Zář 12, 2012 16:25

A jak bych měl postupovat když je budu dávat znovu k sobe (až bude samice mít dostatečnou váhu)? Můžu je dát rovnou spolu do velké klece nebo je mám dát znovu do přepravky?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Stř Zář 12, 2012 16:37

Pokud dáš klece tak, aby na sebe viděli, tak seznamování budeš mít o dost lehčí :)
zbytek tady:
http://chsvertuamor.webnode.cz/poznamky ... ni-cincil/

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Ne Zář 16, 2012 20:18

problem je ale ze samice v dobe kdy byli spolu (ted uz je mam zase zvlast) byla pravdepodbne v riji (vydel jsem jak se pari). Jaka je pravdepodobnost ze je brezi jak to mam zjistit. Moc diky za radu.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod vera novotna » Po Zář 17, 2012 10:28

Váha samičky je 460g a došlo určitě k páření v době její říje? Je nutno kontrolovat samičku, jestli se objeví říje cca za 4 týdny, jinak jak je stará? Protože váha napovídá cca stáří kolem 7 měsíce :!: :!: :!: a to je příliš brzo na to, aby zůstávala se samečkem, protože je v růstu, který ukončí úplně až v 1+1/2 roce. K samcovi měla jít nejdříve v 10 měsících věku o minimální váze 550g :!: :!: :!: Proto teď musí být oddělená a je důležité přidávat větší krmnou dávku dvou nebo tří druhů výživných granulí ne jako doplňkových, může se občas přidat špetka ovesných a hrachových vloček, sušená mrkev a červená řepa, sušený šípkový plod i s poupátky. Hlavně musí dostat široké spektrum vitamínů v podobě poloviny rozmělněné kalciové tabletky (podle věku) a hlavně dostatek čerstvé vody a sena pokud možno i s příměsí bylinek s jejich obměnou. Důležitá je v kleci sépiová kost, hlodací kámen, tvrdé větve ovocných stromů a sůl pro hlodavce, nejlépe umístěná u vody. Nejhlavnější je pravidelná sledovaná váha kvůli přibírání i se zápisem pro porovnání od začátku po skončené říji s nakrytím. Březí samička bude déle odpočívat a spát, často žrát a hlavně více pít a bude při společném výběhu odmítat prskáním samečka, který po očichání jí bude projevovat aspoň přízeň mazlením a čistěním jejího kožíšku i když se pokusí znovu o bezúspěšné nakrytí a brzkou březost lze poznat podle zvětšených zabarvenějších bradavek a rodidel, ale pozor na správné uchopení samičky, je teď citlivější zvláště na bříšku, které se bude od druhé poloviny březosti zvětšovat. Pro zdárný odchov mláďat je správný výběr mutace obou rodičů a nepříbuznost páru s nezbytným ohledem na věk a váhu samice :wink: .

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Lenca » Po Zář 17, 2012 11:19

vero, ty pišeš ve svém příspěvku,že bude při společném výběhu na samečka prskat, já bych je ale spolu nenechala ani běhat :!:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 12:10

Též bych je spolu nenechala ani běhat, k páření může dojít i při výběhu..
A samice může k samci od 8. měsíce věku za předpokladu, že samice má minimálně váhu 550g. :wink:

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 13:19

Když jsem je dal spolu tak samici (čykyně) bylo něco kolem 1,5 roku. Jak už jsem řekl tak předtím jsme měli jen špatnou váhu (nepřesnou) a tak jsme podle věku usoudily že by už těch 550 g mohla mýt. Včera jsem čykynu vážil znovu takto: nalákal jsem ji do "pískoviště" a postavil na váhu (naší novou elektrickou), když byla v klidu (zrovna se nekoupala) tak jsem si zapsal váhu. Když vylezla zapsal jsem si váhu znovu a odečetl. Vyšlo mě že váži 467 g (předchozí měření mohlo být nepřesné - změna polohy "pískoviště"). Když jsem zjistil váhu (12.9) tak jsem je oddělil každého do své původní klece (tak jsou do dnes). Společně jsem je nepouštěl (každého zvlášť). Když byli spolu tak jsem je několikrát viděl jak se páří, ale protože jsem si myslel že už váhu má tak jsem je nechal. Od doby co jsem je oddělil je čykyna klidnější než dřív (více spím) a ani se moc nedobývá z klece (klec má i měla dostatečně velkou jenom se chtěla proběhnout ven). Čykyně dávám tyto kranule: http://eliscinobchudek.eu/zakladni-krmi ... u-5kg-i76/ Sépiová kost jim došla, ale zítra pojedu koupit novou, sůl pro hlodavce ani kalciové tablety jsem jim nedával (kdy se dají sehnat). Větví má v kleci dost.
Za jakoukoliv radu budu rád.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 13:34

Mě všechny činčily šli raketově nahoru s váhou, když sem dala na doporučení Monči (Minlub) a začala dávat pravidelně směsku.
Tuhle: http://eliscinobchudek.eu/doplnkova-krm ... y-1kg-i17/
Od den cca polévkovou lžíci na mističku (na 1 pár činčilek)....
Jinak kolik je teda samičce?

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 13:49

Nevím to přesně (zapomněl jsem si zapsat datum). Myslím že jsem si ji přivezli někdy na jaře v roce 2011 (myslím v květnu), takže už ji bude něco kolem 1,5 roku.
Jinak se chystám udělat nákup pro činčilky chtěl bych koupit toto:
http://eliscinobchudek.eu/vitaminy-mine ... -500g-i97/
http://eliscinobchudek.eu/zakladni-krmi ... u-5kg-i76/
a nějaký kámen nebo sůl, prosím poraďte který (sepiovou kost koupím jinde): http://eliscinobchudek.eu/vitaminy-mine ... odavce-c4/
a mám kupovat nějaký přípravek do vody? Taky myslím že by bylo dobré koupit kočičí mlíčko kdyby měla problémy s "mimčama": http://eliscinobchudek.eu/potreby-k-dok ... -200g-i31/
Seno mám "vlastnoručně sušené". Myslíte si že to takhle stačí nebo bych měl koupit ještě něco, nechci aby měli moje činčilky problémy. Díky za rady.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 13:55

Jo, granule a směs určitě vem. Kočičí mlíko můžeš také (kdyby náhodou).
A co se týče "minerálního doplňku" tak dávám sépiovky a solný kámen - přesně tuten: http://eliscinobchudek.eu/vitaminy-mine ... -80g-i162/
Mám ho v každé voliéře:
http://vertuamor.rajce.idnes.cz/Cinci_Z ... CN4659.jpg

A myslim, že zatim stačí... Nebo mě momentálně nenapadá co dalšího pořídit...

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 14:04

Kupovat nějaký přídavek do vody nemam (když budu mýt kámen)?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 14:07

Nemusíš...
kdyby náhodou, tak pak po porodu je dobrý samičce dát do vody tohle: http://cincilka.cz/p/206/aqua-drink-500ml
Stále stejně dávat tu vitamínovou směs + kuličky pro miminka: http://cincilka.cz/p/4/vitakraft-vita-s ... -kids-600g
A to myslím, že úplně stačí :wink:

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 14:13

Někde jsem se dočetl že granule by neměli být starší něž půl roku. Tak dlouho je stejně nemám, ale nemůžou se zkazit když je budu mýt zabalené v igelitovém sáčku? A to mlíčko se nemůže zkazit když ho nebudu otvírat, jak dlouho vydrží v originálním balení? Děkuji moc za odpověď.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 16:09

To je pravda. A zkazit se právě mohou...
Granule rozhodně neskladovat v pytlíkách, pak dochází většinou ke zkažení (plesnivý nebo do nich zmiz naklade vajíčka) a jak již tu bylo tolikrát zmiňované, pak se v nich objevují broučci, červíci a fuj...
Je dobrý je přesypat buď do kyblíků - které se dají neprodyšně uzavřít nebo do "kontejnerů" na psí granule: http://www.zoohouse.cz/63_curver - kontejnery se dají též neprodyšně uzavřít - tím prodlužuješ dobu minimální spotřeby a samozřejmě i čerstvost a minimalizuješ tím "nakažení breberkama"...

A mlíko vydrží v balení (neotevřené) tak dlouho, jak je napsáno na dóze - datum min. trvanlivosti.
Pokud mlíko otevřeš, tak ho máš spotřebovat do datu, které je uvedeno na obalu. Koukala jsem (beaphar mlíko mám doma) a není nikde specifikováno (nenašla sem to), do kdy se má po otevření spotřebovat, takže si myslim, že i po otevření (a doporučeném skladování - viz. obal) vydrží do data min. spotřeby >:*B

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 17:16

A jak dlouho vydeI od data vyroby?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 17:33

Coco?

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 17:35

Sorry, jaky je rozdil mezi datem vyroby a datem minimalni trvanlivosti? Diky.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 18:21

Datum výroby - označuje, kdy bylo zboží vyrobeno.
Datum minimální spotřeby - určuje do kdy má být zboží spotřebováno.

:)

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 18:28

To chápu, vy máte doma toto mléko? http://eliscinobchudek.eu/potreby-k-dok ... -200g-i31/
Jestli ano tak se ptám kolik dní (jaký je rozdíl) mezi datem výroby a datem minimální trvanlivosti. Chápete?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod Wulfina » Po Zář 17, 2012 19:09

Jo, tohle mlíko mám doma...
Kolik dní? No, jako každé spotřební zboží by mělo mít 2 roky :wink:

dusik42
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Stř Črc 18, 2012 13:00

Re: Příliš brzo spolu.

Příspěvekod dusik42 » Po Zář 17, 2012 19:18

Dekuji to jsem nevedel :-)

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”