Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod ajtik » So Pro 08, 2012 20:52

Mě by hlavně zajímalo co jim dávat každý den k jídlu aby se tomu všemu předešlo.

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Wulfina » So Pro 08, 2012 22:23

S Jeklem se radí Lietavcová, takže předpokládám, že by jí řekl to samí, jako ona pak sdělila mě. Že je to neléčitelné a pro činčilu jistá smrt..
Opět se pleteš... opět... :roll:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » So Pro 08, 2012 22:38

Opravdu se s zrovna s Tebou nehodlam dohadovat.
Sve jsem k tomu napsala a zda tomu nekdo uveri, nebo ne je mi uplne jedno.
Me to tez rikal vet, coz je opravdu zajimave, ze se to v nekterych pripadech nemusi dal zhorsovat a muze zastavit a navic, jak jsem jiz zminovala, nejedne cincile se to zastavilo a dal neroste, nezhorsuje se uz hodne let.Takze si nech ty komentare, ze se opet mylim.Dal uz nebudu reagovat.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » So Pro 08, 2012 22:43

ajtik napsal:Mě by hlavně zajímalo co jim dávat každý den k jídlu aby se tomu všemu předešlo.

Hlavne kvalitni granule, kvalitni seno, vhodne vetve na okus a kazdy den aspon dva kousky, platky susene mrkve.Nektera krmiva, jako JR FARM ho jiz obsahuji hojne.To zvykani je pro ne nesmirne dulezite.Take jsou dobre krizalky jablicek a ta goji, klidne obden jedna, nebo ja je pulim a dostava denne jednu pulku,ponevadz v ni bere lek.
Tez je hodne dulezite, aby mladata pila co nejdele materske mleko a samice mely odpovidajici vyzivy a stravu behem brezosti i po porodu.

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Lenca » Ne Pro 09, 2012 11:59

jenže kdyžbych jim davala každy den mrkev,tak budou totalně žlutí #-o už takhle mi jen z obdenního podavani 3 granulek mrkvového ovatoru a občasny mrkve vždy zežloutnou, violetka je nahnědlá,že vypadá jak beige,silverek je fakt žlutej a EDE a velvetka jsou na světle hnědé.Proto jim tu mrkvičku nechci davat každy den :? davam jim ji tak 2x do tydne.Chtělo by to podobnou zeleninu,co je bude nutit žvýkat a nebude obsahovat karoten..třeba když jsem měla brokolici,tak ta byla stejně měkká a gumová jako mrkvička,že mi přišlo,že ji taky žvýkají.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » Ne Pro 09, 2012 12:21

Me teda nezloutne a to dostava denne i vice v tom krmivu JR Farm, kde ji je opravdu hodne tech platku a kousku a jeste mi ani nikdo jiny. kdo tu mrkev dava denne susenou rekl, ze by mu cincila zezloutla, ale mozne je vse:-).
Porad podle me ale lepsi zluta cincila:-), nez tyhle problemy a kdyz to pomaha a jako prevence take, tak jasna volba.
Ona ta mrkev, kdyz se necha vysusit, ja to delam na plechu i v troube, ze nakrajim mrkev na platky a necham ususit,pak je jako hodne tuha zvykacka a nuti je to dlouho zvykat, coz je fakt velmi dobra vec.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod saskie » Ne Pro 09, 2012 12:39

Souhlasím s Lenkou, nesmí se to přehánět, jako s ničím. Čikynkovi za barevný nádech od mrkve v kožíšku strhli na výstavě bod :( Dávat i jinou podobnou zeleninu by nebylo na škodu. Přidávám teď činčilkám ke granulím toto krmivo http://cincilka.cz/p/381/cincila-adult-15-g (chce si to tedy zahrát trochu na popelku, jak je to mixlé, ale činčilky mi granule v něm celkem dlabou) a tam je různá sušená zelenina. Jestli se nemýlím, tak je to cuketa, která se mi zdá usušená strukturou mrkvi nejblíže. Leda ještě okurka. Ale okurka by mohla nadýmat, tak tu bych hojně nedávala. Ale mrkev teda mají raději.

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod genca » Ne Pro 09, 2012 15:02

Tak ta mrkev by mohla vysvětlovat, proč mám žlutý všechny :) :D a ohledně kořenů - přestaňte se zase dohadovat. Podle mě by to mohlo být tak, jak říká Saskie. Až se za pár let (doufám) dostanu na kliniku malejch k exotům a k Jeklovi, tak se ho na to schválně zeptám.

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod saskie » Po Pro 10, 2012 9:20

Zeptám...to už budeš expert :wink: :D

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Wulfina » Po Pro 10, 2012 10:20

jasmin napsal:Hlavne kvalitni granule, kvalitni seno, vhodne vetve na okus a kazdy den aspon dva kousky, platky susene mrkve.


:lol:
Jistě...
Viky měl kvalitní granule, kvalitní seno, větve, minerální kameny, Ytong, A granule Oral Care od VL. A stejně ho kořeny zabíjí, takže kde je chyba? Podle tebe?
Kbybys činčile dávala denně 2 plátky čerstvé mrkve denně, tak bych chtěla vidět, která činčila by se po tom totálně nezprůjmovala... :roll:

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Wulfina » Po Pro 10, 2012 10:36

jasmin napsal:Me teda nezloutne a to dostava denne i vice v tom krmivu JR Farm, kde ji je opravdu hodne tech platku a kousku a jeste mi ani nikdo jiny. kdo tu mrkev dava denne susenou rekl, ze by mu cincila zezloutla, ale mozne je vse:-)


Jasmin, krmivo od JR Farm, co tu neustále dokola zmiňuješ, již neexistuje!
Mělas na mysli tohle: http://eliscinobchudek.eu/data/product/ ... 71_286.jpg
Tyto peletky zrušili a nahradili to směskou!
nevim, prčo doporučuješ něco, co již není...

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Lenca » Po Pro 10, 2012 11:37

Ja bych se tolik nebala prujmu,jako hypervitaminozy,jak psala saskie,vseho s mirou.A davat jim i alternativni zeleninu,ktera je nuti zvykat.Co mam vypozorovano,tak stejnak nejvic zvykaj seno a listecky.mrkev mi zhltnou a koukaj. Jestli todle jako bylo vse??? Ja jsem teda take zastancem ze koreny jsoy geneticka vada a nic se s tim neudela.ale zase verim tomu,ze to muze byt i sekundarni projev prerostlych zubu ze spatneho stravovani a je mozne ze se to nemusi zhorsovat.sama s tim zkusenost nemam,tak to je pouze muj nazor,muj uhel pohledu a vlastne se muzu jen domnivat.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Lenca » Po Pro 10, 2012 11:56

Nemyslim si,ze u cinci ktera ma od mala seno a tvrde granule se zamezi prerustanim korenu kvantem mrkve.proste to je dano geneticky,je to vada,kterou si cinca v sobe nese uz pred narozenim.nechci se hadat nebo byt na neci strane,jen mi to prijde tak logicke.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » Po Pro 10, 2012 21:20

Nemuzu vedet, ze to krmivo uz neexistuje, u nas ho stale ve zveraku maji, takze ho tam kupuji.
Cerstvou mrkev jsem nikdy nedavala, pouze susenou a ikdyz v tom krmeni je tech kousku vice, i si ji susim jeste, tak mi nikdy nezezloutla.

Jak jsem jiz psala, u nektreych, to muze pomoci zpomalit, nebo jako prevence zabranit, pokud to neni dano geneticky,ale i u te genetiky to zvysene zvykani muze pomoci to aspon zpomalit, vyjimecne i zastavit, zduraznuji, pouze, pokud jsou jen mirne prerostle a prijde se nato vcas.
A opravdu jiz nebudu neustale dokola opakovat, ze mi vet rikal, ze se muze rust korenu, pokud nejsou hodne prerostle, zastavit a zustat stale stejne, coz je mirne prerostle.A ty cincily, ktere meli tuto diagnosu a stale ziji, sami basti a stav zustal nezmenen to dokazuje.
Ja susenou mrkev davat budu dal i vice kousku denne v tom krmivu JR FARM i svou, zatim mi nezezloutla, ani nemela pujem,naopak, vystavni krasne bobky.
Davam stale krizalky, susenou mrkev, sipky a goji a v pohode.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Wulfina » Po Pro 10, 2012 22:26

Jako ohraná gramofónová deska... ](*,)

Nic, závěrem...
Ti, kteří se s tím setkali vědí moc dobře, že když už jednou se kořeny ohlásí, tak, že je to pro činčilu jistá smrt. Ti, kteří se s tím setkali, vědí, že to je spíš rodová (genová) záležitost (vždy, když činčila měla problém se zuby, vždy to byla otázka rodičů a rodokmenu) než zanedbaná péče o činčilu samou.
A ti, kteří se s tím ještě nesetkali a čtou tu o neexistujícím krmivu a jiných bludech, tak až na ně přijde (nedej bože), uvidí, jak to, co tu bylo psáno jinými byla holá pravda a bohužel rychlé rozloučení s milujícím zvířátkem...
Pokud si chcete udělat obrázek sami, tak vám radím, zvedněte founa a cinkněte aspoň 4 vetům, jako jsem to udělala já a dozvíte se vesměs stejný názor a praxi.
6 veterinářů, kteří rozumí hlodavcům, mi potvrdili jednu a tutéž věc. Kořeny jsou pro činčilu jistá smrt, která je neléčitelná a nevratná...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod martej » Po Pro 10, 2012 23:19

je to tu jen o slovíčkaření. Prevence neznamená, že se vám nemoc vyhne. Prevence znamená, že se chováte nějak, abyste tu nemoc nepřivolali (Prevence (z lat. praevenire, předcházet) je soustava opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemocem, drogovým závislostem, zločinům, nehodám, neúspěchu ve škole, sociálním konfliktům, násilí, ekologickým katastrofám a podobně.) Takže když budete jíst zdravě, cvičit, nekouřit a nepít, neznamená to, že vás neklepne - i když je to prevence infarktu.

Jinak Wulfino, opravdu nevím, proč tu musíš furt někoho urážet. Moudrost světa si opravdu nesnědla a opravdu by mě zájímalo komu všemu si volala. Jediný kdo rozumí zubům je Jekl, Hauptman a Lietevcová a ti poslední dva se učili od Jekla. Mě Jekl řekl, že většinou je přerůstání kořenů důsledkem špatné životosprávy a že dělají na to výzkumy, které probíhají i nadále a ještě se jim nepotvrdilo, že by to bylo genetické a popravdě si myslím, že Jekl o tom ví stále nejvíc, tak nevím, proč tu urážíš ty, kteří ho poslouchají.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Terezka » Út Pro 11, 2012 9:01

Ve výčtu mi chybí ještě Chylíková, která je opravdu výborná a léčit zuby umí.

Avatar uživatele
Jaruš
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: Út Črc 21, 2009 15:56
Místo/Bydliště: Daňkovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Jaruš » Út Pro 11, 2012 14:44

taky jsme dva roky bojovali s přerůstáním kořenů, bohužel marně, ale i mě Jekl říkal, že by to nemělo být genetické... když jsem se ho na to výslovně ptala

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod ajtik » Út Pro 11, 2012 17:06

Stále jste ale nikdo neřekl jaká je prevence pokud tedy je.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Terezka » Út Pro 11, 2012 17:10

Obavám se, že kdybychom to věděli, tak potíže se zuby nebo kořeny nemáme :-(.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod Wulfina » Út Pro 11, 2012 17:13

Dle mě žádná...
Viky měl granule, seno, větve, minerální kameny, Ytong, granule Oral Care od VL.
Životospráva byl ok, a stejně o něj v nejbližších dnech přijdu...
Kdyby prevencí byla životospráva, tak žije dál...

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod martej » Út Pro 11, 2012 17:53

Ke slovíčku prevence se vracet nebudu, je vysvětleno o pár příspěvku výše. To že má problémy se zuby, může mít několik důvodů - od nesprávné polohy čelisti až po poruchu vstřebávání vápníku, po stravu. Můj osobní názor je, že hodně záleží na stravě, protože nejsou granule, jako granule a není seno jako seno. Pokud by se jednalo o genetickou vadu, museli by ji činčila mít od rodičů a hlavně by veterinář musel udělat testy. To, že má činčila problémy se zuby, se nedá paušálně svádět na gen vady. Musí se po tom pídit hlouběji, ale to nikdo kvůli ceně dělat nebude.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » Út Pro 11, 2012 22:52

Prestan me wulfino neustale zesmesnovat a napadat, co zde napisu.Take by me zajimalo Tve predchozi rypnuti, ze se opet pletu.V cem jsem se kdy pletla opravdu nevim, bud aspon konkretni.
Ano, je to jako obehrana deska, stejne, jako s tim podavanim leku v goji, kdy jsem tady byla oznacena pomalu za vraha cincil timto zpusobem, ktery veterinar naprosto bez problemu schvalil.To same nyni.Stojim si za tim, ze mi to rikal vet, ze se u mirne prerostlych korenu muze stat, ze dal neporostou a muze to zustat tak a taktez si stojim za tim, ze existuji cincilky, ktere s timto ziji uz docela dost let bez problemu a jsou schopne sami jist a to i sipek, granule, proste vse.Samozrejme, ze to jsou spise vyjimecne pripady, ale jsou a u tech prave treba ta susena karotka muze byt velkym pomocnikem, ponevadz ji dele zvykaji.Takze doufam, ze uz ted pochopis, ze nepisu o vsech, ale ze vyjimky jsou a byt muzou.A nez zacnes znova rejpat, zavolej si Jekla.
Jinak pro ostatni, ktere tohle bohuzel postihlo.Dnes jsem se dozvedela neco, co jeste potrebuji zkonzultovat, nez to doporucim.Predstavovalo by to naprostou bombu v pomoci zastaveni rustu korenu a take v lecbe selestu srdce.
Ponevadz ale nejsem zvedava opet na nejake napadani a zesmesnovani, nezverejnim to zde vsem, bohuzel je mi to lito.Pokud to bude opravdu ucinne a schvaleno, tak poradim pouze svym pratelum a pres sz.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » Út Pro 11, 2012 23:02

Tak me take Martino prekvapilo, kdyz rikal, ze to neni genetikou, ale pritom ta ma znama ze zahranici, ktera se cincilama zabyva cely zivot mi rikala, nebo psala, ze to geneticke je a cincily se zubnimi problemy by nemeli mit mladata.Mozna asi jak ktery pripad, ale ze zato muze hodne nevhodna strava, nedostatek vapniku, okusu, zvykani, sena a take predcasne odstaveni mladat od samice a predcasne pripousteni samice, caste porody, ktere je vysiluji a odvapnuji,pribuzenske krizeni, je toho asi hodne a vice pricin.
Samotnou by me zajimala ta vhodna strava, hlavne granule, jak se tady resilo to mnozstvi vitaminu D v nich, zda to muze mit opravdu vliv take.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Skoro nejí, skřípe zubama, malé bobky

Příspěvekod jasmin » Út Pro 11, 2012 23:09

ajtik napsal:Stále jste ale nikdo neřekl jaká je prevence pokud tedy je.

Ja bych vsadila na tu susenou karotku, aspon dva kousky denne, ikdyz ma cincila jich dostava vice v tom krmivu od JR FARM.Asi na tom neco bude, kdyz se zacina objevovat ve velkem v krmivech.
A take ty vitaminove koule od Vitacraftu, kde je vapnik.Vapniku by mel byt dostatek v krmivu, ale zase se to s nim nesmi prehanet, pak muze spise skodit.Ja davam jednu tu kouli denne ke granulim.
Jako krmivo micham smesku-kompletni krmivo Granum zelena louka light, ponevadz ma jen 1000 toho vitaminu D a micham to s krmivem JR FARM.Az nebude tohle krmivo, tak to budu michat s Vitacraftem Emotion Beauty.Apetit jsem kvuli tomu vysokemu podilu D prestala kupovat, ale smakoval ji hodne.
Nejlepsi by bylo, pokud by se nekomu nekdy zadarilo objednat krmivo a ostatni, maji i velmi kvalitni seno OXBOW

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”