divné chování činčilky

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Stř Ún 27, 2013 16:15

Ahoj,

chtěla bych se vás zeptat jestli nááhodou někdo nevíte, co by mohlo být příčinou divného chování činčilky (vždycky byla plachá a nechala na sebe sáhnout jen přes pletivo) a najednou začala být cca před týdnem divná, jakoby agresivní a chtěla nás přes pletivo spíš kousat, divně poskakovala po domku a když jsem ji vypustila po místnosti, byla taková pomalejší a jako kdyby se tolik nebála. Navíc jí začal divně zapáchat domek (to se taky jen tak po pár dnech nedělo) a evidentně měla průjem. A dnes jsem ji našla mrtvou v koupacím písku :( Máme dvě činčily v oddělených domcích, ale honí se mi hlavou to, jestli to třeba nebylo něco, co by mohla chytit i ta druhá. Taky jsou v místnosti, kde se občas kouří a i když vím, že to není dobré, neřekla bych, že by to mohlo za její chování a smrt...

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod Wulfina » Stř Ún 27, 2013 21:01

Činčilky mi je líto... :(
Ale co by jí mohlo být, nevím...

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Stř Ún 27, 2013 21:05

Děkuju, všichni jsme si doma pobrečeli, ale, co se dá dělat, už je jí dobře..taď řeším (psala jsem na dobrou veterinu nedaleko od nás) jestli nedělají nějaké rozbory třeba z bobků, aby to fakt neodnesla i ta naše druhá...

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod Lenca » Stř Ún 27, 2013 21:10

jej, to mě mrzí, asi měla nějakou nemoc :( ...určitě bych také udělala koprologii.

Disable adblock

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Stř Ún 27, 2013 21:16

Tak snad to na té naší veterině dělají...stejně si pořídíme nějakou další, ať tu není tak smutno. Zajímalo by mě jestli to ta druhá nějak vnímá..sice se neměly rády,ale byly na sebe zvyklé...

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod jasmin » Stř Ún 27, 2013 23:26

Byla to bud bakterie, nebo vnitrni parazite, jako girardie, kokcidie a mozne dalsi.Pokud to mela jedna, je jasne, ze to bude mit v sobe i ta druha a musi se prelecit.Nech udelat koprologii a radeji i vyter i te druhe, ponevadz jen vyterem se zjisti bakterie.Nebo to take mohlo znamenat nejaky problem vnitrni se strevy,jatry, tezko rici.Pokud to ovsem bylo bakterialni, ci prenosne, tak bude potreba cincilu dat do jine klece a tu puvodni bezpecne vydezinfikovat a poradne nasledne oplachnout, vetve omyt v horke vode a domek, nebo vyhodit a koupit novy.To same misky, napajecka a take podlaha poradne umyt roztokem sanytolu.
A urcite by se v mistnosti, kde je cincila nemelo kourit, ani prilezitostne.Vyfukovany kour skodi daleko vic nekurakum i zviratum a bylo by jen otazkou casu, kdy by zacali mit cincilky zdravotni problemy, zvlast pri jejich nachylnosti na ruzne nemoci, jako srdecni selest apod.

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Čt Ún 28, 2013 7:08

Díky za obsáhlou odpověď a rady, teď mám vážně hlavně strach z toho, aby to nebylo něco nakažlivého. Naše holky spolu ale nepřicházely do styku, mají každá svou "klec" a daleko od sebe, ale určitě to pořeším!!!Pamatuju si, že už jsem tu jednou s někým řešila čím domek vyčistit a někdo mi psal, že ideální je vzít to párou, tak to zkusím.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod Wulfina » Čt Ún 28, 2013 7:18

Roztok ze sanytolu dělat nemusíš, je pro zvíře úplně neškodný, ikdyž je neředěný :)
Doporučuju koupit Sanytol ve spreji (popisek - univerzální dezinfekce) :)

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Čt Ún 28, 2013 12:41

Tak z pardubické kliniky Aesculap, na kterou jsem spoléhala, mi napsali, že takové testy nedělají...nevíte náhodou někdo o veterině v Pardubickém nebo Královehradeckém kraj, kde by tu koprologii dělali?

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod jasmin » Čt Ún 28, 2013 13:01

tak to je divne, meki by to delat vsude.Zkus tu veterinu u Nemocnice, nebo Svitkov, ale ta statni budeasi lepsi, maji tam laborku

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Čt Ún 28, 2013 13:10

Jj, taky mi to přišlo zvláštní, možná tam raději ještě zavolám, protože jsem jim v e-mailu vysvětlovala naší situaci a ptala se na nějaké testy, ale ne konkrétně tu koprologii a navíc jim ohledně našich zvířátek z těch všech veterinářů kolem věřim nejvíc a do Vetopetu (Svítkov) jsem už taky zkusila napsat.
Díky

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod jasmin » Čt Ún 28, 2013 13:35

Ja nevim, ale i sanytol je desinfekce a chemie a je na nem napsano, nepouzivat pobliz potravin apod., takze bych se docela bala s nim manipulovat pobliz cincil a v jejich kleci, bez nasledneho oplachnuti vodou, nebo osrchovani vetve, domku apod.

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod silva » Čt Ún 28, 2013 19:34

Při pozitivní koprologii jsme desinfikovala klece Savem. Můžeš i chloramin, ptala jsem se na brněnské veterině. A Savo i chloramin používáme na táboře, na radu hygienika tím desinfikujeme studnu.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod Wulfina » Čt Ún 28, 2013 19:43

Citace z bezpečnostního listu Sanytolu:
"Akutní toxicita přípravku:
Pro přípravek nejsou žádné toxikologické údaje k dispozici. Vzhledem k vlastnostem
jednotlivých komponent jde o přípravek akutně prakticky nejedovatý."
http://www.sanytol.cz/bezplist/01sprej.pdf

Desinfikuju s ním již těch 6 let, co činčily mám a NIKDY se mi nestalo, aby se nějaká otrávila... jak vidno z toxicity přípravku, ani nemůže, protože Sanytol je nejedovatý...

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Pá Bře 01, 2013 7:12

Tak dnes jedeme na testy s bobkama a pro jistotu teda i s tou druhou činčilkou, večer nám dorazí ta pára a koupím sanytol (případně zkonzultuju s veterinářkou, ale pokud to máte léta osvědčené, tak asi není důvod..) Snad bude už vše ok a brzy té naší pořídíme kamaráda...

Zatím díky všem

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Pá Bře 01, 2013 19:10

Tak za sebou máme návštěvu doktora a mělo by prý být vše ok, tak snad bude. Chtěla bych se ještě zeptat..zvažujeme jestli do té klece pak lepší pořídit samečka nebo samičku, nebo je to jedno...nedostanou se k sobě, ale i tak by se aspoň přes klec asi měli víc rádi s klukem...Ale zase si říkám, jestli by to pro toho kluka v nějakém tom období nebylo stresující, že k ní nemůže..

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod Wulfina » So Bře 02, 2013 7:52

Volila bych samce...
Protože jestli samici, tak ti kluk začne lítat s váhou - když samice bude říjit a to, že k ní samec nemůže, je pro něj do jisté míry stresující...
Navíc nemusí si se samicí sednout a i přes ty mříže může být problém (myslím, že větší než by byl a jiným samcem - 2 samce bys mohla po karanténě skámošit a nemusíš je držet odděleně) :wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod minlub » So Bře 02, 2013 10:15

Nejdříve bych nechala u druhé činčilky udělat koprologii, abys měla jistotu, že to není nakažlivé. Pak teprve pořizovala další, jsem také pro samičku :)
U činčilek je dobré kontrolovat každých 14 dní váhu. Když hubnou, značí to problém a často tak včas podchytíš případnou nemoc či jiný problém.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod jasmin » So Bře 02, 2013 15:35

A ten Sanytol s nim i otiras, nebo strikas policky, vetve, domky a vnitrek klece a uz to neoplachujes?Ja nevim, ale jakmile je neco dezinfekce a zabiji tolik bakterii, tak pak to je chemie a logicky se to musi usazovat a je potreba oplachnout, nevim.Ono se nemusi nic stat hned, ale muze se to usazovat postupne v jatrech.Ja to beru horkou parou, parnim pristrojem, to je bezpecne vystrikat, nebo tady ta Alice tenkrat doporucovala peroxid vodiku, silnejsi rozredit s vodou, ale uz nevim v jake koncentraci, nedalo by se to najit?Psala to tady nekdy v roce 2005-2007.To pry je nejbezpecnejsi a nejucinnejsi na vse a nemusi se oplachovat.Musi to byt ale ten silnejsi kyslicnik a rozredit do vetsiho mnozstvi vody, ale nevim kolik a jak uz.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod Wulfina » So Bře 02, 2013 17:33

Když čistím, tak z voliéry vyndám větve (ty omývám jen horkou vodou a kartáčem), vyndám seník a další vybavení voliéry, vyndám starou podestýlku, vezmu Sanytol, vystříkám voliéru - zdi, poličky, dno, nechám 10 min působit a pak setřu papírovým ubrouskem. nandám novou podestýlku, nandám vybavení klece z5 a ubytuji činčilky. :)
Dělám to tak od začátku, bylo mi to tenkrát porazeno, když sem si brala první činčily...
Nicméně, co je psáno, to je dáno, pokud je napsáno nejedovatý, tak je prostě nejedovatý :)

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Po Bře 04, 2013 7:23

Ale já mám doma samičku...takže podle rad asi raději tu druhou taky samičku..No právě, že mě napadlo, že by to toho novýho kluka mohlo stresovat...ach jo, ale obepisovala jsem chovatele v okolí a všude mají momentálně jen kluky..A někdo mi radil výstavu 3.9. v Srchu, ale to jsme zrovna pryč.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod minlub » Po Bře 04, 2013 21:09

A od kuď jsi?

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Út Bře 05, 2013 6:54

Z Chrudimi (12 km od Pardubic)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod minlub » Stř Bře 06, 2013 7:52

Zkus Jitku http://cincilyzpecek.chscj.eu/
nebo u Pardubic má větší chov pan Pytlík pytlik.f@seznam.cz a tam by sis určitě vybrala :)

Avatar uživatele
veribu
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: Stř Říj 20, 2010 20:19

Re: divné chování činčilky

Příspěvekod veribu » Čt Bře 07, 2013 8:06

Zkusím napsat, díky

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”