Prudký pokles váhy

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Spongie011
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: Čt Črv 05, 2014 21:34

Prudký pokles váhy

Příspěvekod Spongie011 » Čt Črv 05, 2014 21:42

Zdravím,
asi půl roku sleduji svou milovanou činčilku, jak jí šíleným způsobem ubývá na váze. Máme ji 4 roky, 6 měsíců a 2 dny. Cca do prosince r. 2013 bylo vše v naprostém pořádku. Začínal jsem vnímat divné věci, když jsem ji v lednu zvážil a místo svých 575g měla pouze 540g. Tak jsme jí zaměnili stravu a váha stále klesala. Klesla na 510g. Zkusili jsme vyměnit celkově jídlo, co se i sena a tyčinek obalených jídlem týče. Cca v únoru jsem ji znovu položil a váhu a co jsem neviděl? 484g. Tak si říkám - Jak je to, sakra, možné? Volnosti má spoustu, tak jsem si říkal, že to možná vyběhal a nějak dál jsem to neprožíval, protože jeho duševní i fyzický stav se zdál být v pořádku. Naposledy jsem ho vážil v březnu, kdy měl 442g, což už mi bylo velice divné. Zkombinovali jsme mu asi 3 druhy jídla, nakoupili 3-4 druhy sena, velikou spoustu tyčinek, prostě spoustu jídla, aby nabral na váze. Chtěl jsem zjistit, jaký je výsledek po třech měsících - ZHROZIL JSEM SE!! Dnes jsem ho dal na váhu a co nevidím? Pouhopouhých 384g.

Může mi, prosím vás, zde někdo poradit, co se svým miláčkem mám dělat? Nevím si vůbec rady, napadla mě ještě veterina, ale rodiče mi řekli, že je to hloupost. Nejsem ani zletilý, proto jsem závislý na nich. Moc rád bych věděl, co s ním mám dělat.

Nerad bych o něj přišel. Po určité době poznáte, že právě zvíře je Váš opravdový přítel, a moc mi na něm záleží..

Všem děkuji za ochotu a snahu mi poradit.

S pozdravem,
Martin Černý.

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudký pokles váhy

Příspěvekod Wulfina » Pá Črv 06, 2014 22:25

Ahoj,

pokud si jí cpal všelijakýma směsma se semenama a tyčinkyma obalenýma tučným a nasládlým humusem, je pravděpodobné, že si jí zničil zažívání.
Činčila nesmí slunečnici, nesmí ořechy a podobně, pokud tohle celé 4 roky dostávala, je pravděpodobné, že to její játra a ledviny neustály.

Podle šíleného hubnutí se přikláním k postupnému selhávání jater.

Činčila žere? Neslintá?
Je aktivní? Co bobky?

Veterinu bych navštívila... Ale vidím to skepticky... :(

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudký pokles váhy

Příspěvekod Dantha » So Črv 07, 2014 16:16

Variant co se se zvířetem děje je několik, ale správnou diagnózu musí určit veterinář.

varianta 1:
Jak psala wulfina, v dúsledku nevhodné stravy může zvířátku selhávat nějaký životně důležitý orgán. Selhání jater i ledvin se projevuje podobně. Veterinář prohlédne zvíře a při podezření a selhání jater/ledvin se zvířátko uspí, odebere se mu krev a dle výsledků se stanoví diagnóza. Pokud se jedná o selhání ledvin, má zvíře zhruba tři měsíce života. V případě poškozených jater je prognóza o něco milejší, neboť játra mají obrovskou schopnost regenerace, ale jen v určitých mezích. Proto bych se zaměřila primárně na očistu jater (s ledvinami nic neuděláte). Ostropestřec a jiné detoxikační bylinky spolu se striktně dietní stravou (seno a granule pro činčily s obsahem tuku ideálně do 3%)

varianta 2:
Problémy s hubutím se objevují vždy v případě napadení zvířete kokcidiemi. Kokcidióza u činčil mívá ponekud odlišný průběh jako u králíků. (U králíků je průběh nemoci velmi rychlý v případě pozdního podání léků mívá fatální následky) U činčil může kokcidióza probíhat i s absencí průjmu. Případně se střídají měké bobky s normálními. Nemoc nemusí být na výkalech vidět, ale zvíře hubne. Většinou zvíře mívá menší chuť k jídlu (není podmínkou). Zvířata však nejsou apatická, mají zájem o svět, jen pořád hubnou. Napadení kokcidiemi lze zjsitit rozborem trusu - koprologií.

varianta 3:
Nápadné hubnutí se vyskytuje i v případě průblémů se zuby. přerostlé zuby nebo kořeny nedovolí zvířátku se správně najíst a tak činčilka hubne do té doby než umře. Samozřejmě je možné jí trápení ukrátit a nechat ji uspat, případně chodit na pravidelné korekce (nemožé v případě přerostlých kořenů). Zvířata, která mají přerostlé zuby nebo kořeny většinou projevují známky: slintání, mokrá tlamička, drobení granulí, tečou jim oči a další průjevy. Né vždy jsou všechny symtomy, někdy jen jeden, někdy nemusí být žádný nebo se stav lepší a hroší. Diagnózu určí veterinář.

Shrnutí:
Určitě bych zkusila zvířátku naordinovat dietnější stravu s přídavkem bylin, které podporují detoxikaci organismu a správnou funkci jater. (například sušená pampeliška je výborná) Nechala bych udělat koprologii (stojí asi 150Kč). A v ideálním případě bych zvíře vzala s sebou na veterinu a nechala ho klinicky vyšetřit (pouhá prohlídky by měla stát cca do 300Kč) V případě, že se na zvířátku "něco najde" pak se můžeš rozhdnout, zda léčit a nebo pořídit nového kamaráda.

P.S. zletilost na návštěvu veterináře nemá vliv. Pokud máš problém s penězi, zkus porosit rodiče, aby ti nějaké peíze dali a jako protihodnotu nabídni nějakou svoji službu (mytí nádobí, vysávání...)

Spongie011
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: Čt Črv 05, 2014 21:34

Re: Prudký pokles váhy

Příspěvekod Spongie011 » Ne Črv 08, 2014 1:02

Zdravím,
stolici má v pohodě. Pevná, normální velikosti (Podle oka cca 7mm na délku).
Co se jídla týče, tak když mu ukážu misku, že jí beru do ruky, hned z boudy jde dolů čekat, než mu přinesu jídlo. Donesu jídlo a je schopen u něj sedět třeba půl hodiny. Jednou do týdne dostane nesolený ořech, popř. jiný pamlsek. Prostě něco za odměnu.

K příspěvku nade mnou:
Přínos peněz od rodičů a z brigád není problém, na můj věk je to dost si myslím. (Se vším všudy 8 tisíc / měsíc). Pro něj bych byl ochoten pracovat klidně i rok zadarmo, hlavně, aby byl v pořádku. Asi zvolím toho veterinárního lékaře, zda by mi s tím byl schopen pomoci, protože je mi to divné.

Jinak co jsem zapomněl dodat - Každé ráno mu dávám čerstvé seno, i když je to asi zbytečné, protože ho vůbec nechce jíst.

Disable adblock

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudký pokles váhy

Příspěvekod Dantha » Ne Črv 08, 2014 12:36

Vzhledem k výše uvedenému - že nebaští seno, se může jednat o problém se zuby. Nicméně krásná pevná hovínka neznamenají že zvíře nemá kokcidie.

Každopádně oříšky by činčila určitě neměla mít ve svém jídelníčku, stejně jako slunečnici a jiné tučné věci.

Spongie011 napsal:Jinak co jsem zapomněl dodat - Každé ráno mu dávám čerstvé seno, i když je to asi zbytečné, protože ho vůbec nechce jíst.

Pokud je zvíře krmeno kvalitními granulemi s vysokým obsahem vlákniny, který zajišťuje vysoký obsah sena v granulích, může být spotřeba sena nižší. Nicméně v případě, že se krmí něčím jiným než granulemi pravděpodobně zvíře seno odmítá buď z důvodu vybíravosti nebo z důvodu zdravotního - například přerostlé zuby.

Urřitě bych zašla k veterináři, který se na činčily specializuje, probrala s ním stav zvířete a jeho životní podmínky. zkušený veterinář pak dokáže odhalit velmi rychle příčinu ztráty váhy a zvolí vhodnou léčbu.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudký pokles váhy

Příspěvekod Wulfina » Po Črv 09, 2014 10:45

Činčila ořechy nesmí, stejně jako olejnatá semena...

To, že nebaští seno, si též myslim, že je buď vybíravost nebo problém se zuby (což si zas myslim, že by činča slintala).

No, ať je to jak chce, činčiláka vzít a k veterináři...

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”