Nemocná činčilka - co jí může být?

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Graceless
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Út Kvě 21, 2013 17:51

Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Graceless » Po Črv 10, 2013 12:07

Zdravím.

Sotva se ta moje Veveruška uzdravila po pádu, už jí zase něco je, ale tentokrát vůbec netuším, z čeho a co by jí mohlo být. Včera, když jsem ji pouštěla proběhnout po koupelně, byla úplně v pořádku, navečer jsem jí ještě dávala rozinku a kousek sušeného jablka a byla po tom jak divá, vzala si to a papala. Ale večer, když jsem jí chtěla už dát do klece, všimla jsem si, že jen tak sedí a rychle a viditelně dýchá. Utíkala mi ale jako normálně, že se do klece zavřít nechce. Jenže pak si zas někde sedla, začala tak popískávat a zavíraly se jí oči, a když jsem ji chytla, tak pískala ještě víc. Teď pokaždé, když na ni sáhnu, tak píská. Celou noc až doteď byla zalezlá v domečku se zavřenýma očkama a pořád popískává. Nic nechce jíst ani pít. Zdá se mi taková oteklá na hlavě, ale to nevím, jestli to není jen chlupama, když je pořád schoulená do klubíčka.
Co by to mohlo být, nesetkali jste se s takovým chováním u činčilky? Myslíte, že by mohla být nachlazená od průvanu (začali jsme větrat, když je teď teplo), nebo naopak přehřátá? Může to být zácpa? Nebo nemohlo jí něco štípnout?
A jak se jí dá pomoct???

Děkuji...

Disable adblock

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod ajtik » Po Črv 10, 2013 13:17

Nemohla v té koupelně něco sníst?

Graceless
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Út Kvě 21, 2013 17:51

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Graceless » Po Črv 10, 2013 14:02

To si nemyslím, nic nového jsme nepřidali, pouštím ji takhle už třičtvrtě roku, jednou mi sice nakousala ucho od lahve od Sava universal, ale nic jí nebylo... Všechno vždykcy uklidím, než ji vypustím, někdy nám kouše omítku a už nám tam vyhrabala i pěknou díru, ale to už taky dělá dlouho, tak tím by to taky nemělo být. Párkrát okousala i toaleťák, ale ten už před ní schovávám, a kabely, ale ty jsou smotané mimo dosah nebo omotané ručníkem.
Říkala jsem si, jestli ji třeba nemohl kousnout nějaký pavouk, protože těch nám tam leze spousta... Jsem z toho fakt nešťastná, když ji takhle vidím...

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Lenca » Po Črv 10, 2013 14:29

určite bych zašla na veterinu, muže jit o srdíčko, nebo vodu na plicích.Píská jakože hlasivkama nebo sípe? Nebo se mohla jen přehřát, jak běhala,ale to by netrvalo tak dlouho. Radši bych zašla na poslech.Veterinař bude vědět více.

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Lenca » Po Črv 10, 2013 14:37

pavouk ji určitě nekousl ;) to byste tam museli mít nejake skálovky,aby kousali :) vet řekne více snad...

Graceless
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Út Kvě 21, 2013 17:51

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Graceless » Po Črv 10, 2013 15:40

No jo, s tím pavoukem to je asi blbost, ale ještě tam mohla vlítnout včela nebo podobná potvora a štípnout ji. Jak píská? No, já bych to popsala jakože píská normálně, nesípe. Jestli víte, jak popískává morče, když je spokojené, tak tak nějak to vypadá teď u činčilky, akorát ta mi vždycky píská, když se jí něco nelíbí.
No jo, asi s ní teda k tomu vet půjdu, vůbec se mi to nelíbí...

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Dora » Po Črv 10, 2013 16:22

Může jít i o bolest bříška, tam to pak jde celkem rychle, raději běžte co nejdříve k veterináři....

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod mates » Po Črv 10, 2013 17:06

Pokud by to byly krátké trhavé zvuky tak může jít o srdce nebo vodu na plicích. Kontroluj i vlhkost u čumáčku. Hlavně po výběhu se to projevuje nejvíc. Ano souhlasilo by i přivýrání očí, při každým zvuku je přívře, ale to by mělo ustát po chvíli. Dalším příznakem je únava, po takových "stazích" vypadá dost vyčerpaně, odmítá jídlo, pití vše. Ale nesedí mi, že by se to jen tak projevilo ve velkým po jednom výběhu. Nelekla se třeba něěčeho, co by ji rozjelo problém se srdíčkem?


Poslechla jsem si na youtube jak píská morče (neb to nevím :) doktoři mi říkali, že činčilka naopak když ji něco bolí tak je spíš taková zaprdlá v rohu nekomunikuje, to pak vylučuje bolest. Pohmatem bych zkotrolovala tapky, ocásek, páteř prostě celé tělo. Určitě běžte k vetovi, je to zvláštní. Hodně mě zajímá jak dopadnete tak pak napiš.

Graceless
Nový uživatel
Příspěvky: 9
Registrován: Út Kvě 21, 2013 17:51

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Graceless » Pá Črv 14, 2013 13:04

Já se z ní fakt posesouvám :D Ona na nás hrála pěknou flignu, už jí najednou vůbec nic není, papá, pije, je extrémě hyperaktivní. Zajímavé je, že je zdravá od té doby, co ji nezavírám do klece, ta potvora asi chtěla zůstávat venku celý den, tak hrála nemocnou, abych na ni nesahala a nechytala ji. Jinak si to neumím vysvětlit. :o :D

Anebo ji fakt něco štíplo a chvíli trvalo, než to odeznělo... Každopádně je teď naprosto fit :wink:

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Lenca » Pá Črv 14, 2013 17:32

ono člověk nikdy neví no...já myslela jednou, že mi umře Zoe, z ničeho nic si šla lehnout sama do klece, jen ležela,nechala se i hladit,nepila,nejedla,přimhouřeny očka a druhy den se najednou na veterině probrala a že ji jako nic neni,at ji nic nedelaj, pani veterinařku pokousala, nechali jsme tam 750,- a jeli jsme domu :D

Avatar uživatele
mates
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Říj 31, 2011 20:38
Místo/Bydliště: Brno

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod mates » Po Črv 17, 2013 11:38

:D tak to je dobře že jí nic není, lumpačka je to, když takhle předstírá teda :D

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Dora » Po Črv 17, 2013 11:43

hlavně že to dobře dopadlo :-)
možná to nehrála a něco ji bylo co naštěstí přešlo ...

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Nemocná činčilka - co jí může být?

Příspěvekod Lenca » Po Črv 17, 2013 12:40

jo jo,nejspíš to za ten den přešlo.Možná něco snědla někde nebo tak,ale fakt se probrala až na té veterině potvora. Tak alespoň jsme mohli byt v klidu,že zuby to nebyly a rentgen taky nic neukazal. Pro jistotu nic nepodcenit.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”