Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod jasmin » Po Črc 29, 2013 18:59

Tak me to tedy jako verejny lync, nebo hon na carodejnice nepripada.Nevim, ale pokud sem napsalo uz vice lidi, kteri meli a maji problemy a umirali jim cincilky, tak to uz nemuze byt nahoda.To, ze zrovna vy dve nemate problemy jeste neznamena, ze je vse vporadku.Ja osobne, pokud bych od nekoho takoveho cincilky mela, kdyz se tady prokazatelne objevuji lide, kteri maji problemy po odebrani cincily tam, tak bych nechala udelat nejen koprolku preventivne, ale i ster, ikdyz priznaky zadne nejsou, pro jistotu.A mozna by to bylo na miste.Treba jste jen meli stesti a brali jste je v dobe, kdy tam zadna nakaza jeste nebyla, nebo byli zvlast a nedostali se do kontaktu s nemocnymi.Chtelo by to hlavne zjistit pravdu, zda slo o jeji cincilky, nebo jak uvadi sama, ze slo o cincilky ne jeji, ale jine chovatelky.Mozne je totiz vsechno.To ale neznamena, ze ikdyby to nebyli jeji cincilky, tak pokud je ma u sebe, nese za ne odpovednost a po predlozeni dukazu o nemoci, coz se stalo by mela byt sjednana naprava a to bez diskuse a pak by si to mela vyridit s tim, ci ty cincilky byli a jsou, pokud to tak opravdu bylo a zverejnit jeho jmeno tez.Proste by se lide meli pravo dozvedet o vsech neserioznich chovatelich, melo by existovat neco, jako cerna listina, coz se bezne deje u psu treba.
Chcete tady mnozi zdrave chovy a zvirata a kdyz se neco zacne resit, tak je zle, coz priste akorat kazdeho odradi, takze si rozmyslete, co vlastne chcete.Ja myslim, ze nemocnych cincil je hrozne moc uz tak, hlavne geneticky.

Disable adblock

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod tarja666 » Po Črc 29, 2013 19:39

Tak já tedy začnu s tím papírovým doložením.
Už jsem to sice jednou na fórum psala, ale tak pro přehled to napíšu i sem.

Od Moniky Hrdé jsem si přivezla 22.1.2013 domů činčilu Julinku. Převoz trval cca 6 nebo 7 hodin, úbytek váhy byl cca 20g, čili nic markantního. Po karanténě byla provedena koprologie.
Zde jsou výsledky:
https://www.email.cz/download/i/7XqV-K_B9hU08XmNjsANHIr4AzpQj0peZA68p-UtzoItsXApGGurpdWo33JhtGt-3MD3iko/jul%C4%8Da%20koprolka.jpeg

Znovu opakuji, že v chovu Moniky Hrdé jsem neviděla nemocné činčilky a ani žádné příznaky, které by nemoci napovídaly.
Viděla jsem i všechny 3 violetky, z nichž jeden z nich byl zakoupen mluvkkou. Bylo to sice asi dva nebo 3 týdny předtím, ale rozhodně to nebyla zubožená a zaplísněná činčilka. Šlo vidět, že je po plísni přeléčená a měla na několika místech kratší srst. Nic dalšího.

Později jsem Monice prodala jeden ze svých odchovů. Opravdu si myslíte, že kdybych tam viděla nemocné činčily a špatné podmínky, tak bych ho tam poslala?

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod tarja666 » Po Črc 29, 2013 19:50

Tak se omlouvám, napsala jsem špatné datum převezení. Sekla jsem se o 2 týdny - přivezla jsem činčilku 5.2.2013.

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod veronika32 » Po Črc 29, 2013 21:02

I já přikládám výsledky prvního bakteriologického vyšetření, další výsledek bude během tří dnů, který byl odebran přímo s trávícího traktu během dnešní pitvy jednoho ze 4 uhynulých zvýřat.
Obrázek

Disable adblock

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Dora » Út Črc 30, 2013 9:13

tarjo:
nevím co tím chceš říct, koprolku máš z 3.4.2013
činčilu jsi přivezla 22.1. nebo 5.2.2013 jak píšeš...
Děláš karanténu 2 měsíce, nebo to je až po přeléčení???
Navíc je zde řeč o bakterii a tu z koprolky nepoznáš!

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Schecke » Út Črc 30, 2013 9:13

Žando, mě tedy celkem zarazilo co jsi napsala: Když tu psala jen Betty tak to bylo něco jiného... takže když má problém jeden chovatel tak si chovatel klidně může dál prodávat nemocná zvířata, ale když má problém víc lidí tak už se to řeší ano? To je moc pěkné od vás chovatelů....
Tarja: Promiň,ale koho tady zajímají papíry zdravých zvířat. Myslíš si, že když má překupník nemocná zvířata, že jsou nemocná všechna?to asi těžko. Mě taky ten její činčilák nenakazil hned všechna zvířata, ono to ani nejde. To by je musela mít všechny v jedné kleci..... Tady jde o to, kolik má paní Hrdá v chovu NEMOCNÝCH zvířat a ne zdravých! Vždycky bude nějaké zdravé zvíře od kterého si udělá milá paní Hrdá koprologii a bude tvrdit jak má zdravé všechny. To umím udělat taky, to umí každej. Ale když se prokázalo, že X činčil od ní je nemocných, tak je asi někde problém a ty to jedním papírem o jedné zdravé činčile opravdu nezachráníš. Já nechápu jak ji stále můžete bránit když eviděntně překupuje činčily - nakupuje za levno, prodává za draho a ještě nemocné!!! protože je mi jasné, že aby ušetřila, tak ty nakoupené činčily k veterináři nepoveze a pak se diví, že má chov prolezlý několika vážnými nemocemi! celou dobu u všech případů ji jde stále jen o PENÍZE. A Tarjo, netvrď mi tu prosím jak jsi viděla u paní Hrdé krásný chov. Viděla jsi někdy činčilu nakaženou Proteem? Já ano. Několik jsem jich měla doma, co mi je nakazil ten samec a několik měsíců se mi to táhlo chovem a u kamarádky, která si odemne koupila mládě a známé co si brala toho samce. Proč? Protože vypadají normálně až na to, že jsou menší než ostatní, mají pěknou srst a normální bobky, ale jenom se hnou z chovu, rozjede se jim vodnatý průjem a začnou rapidně ubírat na váze a v celku brzo zemřou, protože koprologie nic neodhalí. To že jsi měla ty a dalších par lídí tady štěstí a koupili jste zrovna činčily, které nebyly nakažené tak jste si měli oddychnout, ale netvrdit tady jak má paní Hrdá zdravý chov. Já nechápu, že tolik lidí tady potvrdilo tuto bakterii od jejích činčil ale paní moderátorky chtějí stále další a další důkazy. Já osobně jsem všechny papíry paní Hrdé zaslala a ona místo toho aby se mi omluvila a zalatila mrtvé zvíře se to celé snažila hodit na mne. Tak na co bych ještě vám měla posílat ty stejné dokumenty. Na co? Co s tím uděláte? Pošlete na ni vet.správu? a co s tím udělají oni? to nám jako neveříte, že nám doma umírají činčily? Proč bychom si to jako vymýšleli????? Mimochodem Tarjo koprolku máš z dubna a tos už mohla činčilu přeléčit. Navíc z koprolky se to nepozná,takže až přijdeš s výtěrem o.k. Paní Hrdá prozměnu koprolku činičláka měla mesíc starou před tím než jsem si ho vzala, to jsou důkazy nanic....taky mi tvrdila jak má koprologii u všech činčil čistou. Tu měla všem poslat,ale neposlala to nikomu, takže jen plané řeči a pokud to koprlogie neodhalí,tak jí jsou stejně nanic. Takže paní Hrdá, dokažte činčilám negativní stěry z února 2013 když jste si tak jistá zdravím svých činčil a tím jak o ně pečujete, jinak je to co říkáte lež....

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod žanda » Út Črc 30, 2013 10:25

Schecke napsal:Žando, mě tedy celkem zarazilo co jsi napsala: Když tu psala jen Betty tak to bylo něco jiného... takže když má problém jeden chovatel tak si chovatel klidně může dál prodávat nemocná zvířata, ale když má problém víc lidí tak už se to řeší ano? To je moc pěkné od vás chovatelů....

Pochopilas mě zcela špatně! To, že jsi měla problém jen ty, může být prostě jeden případ z 1000. Stát se může v chovu cokoli a každý chovatel si ručí za činčily co prodává a je na každém jak se k tomu postaví - a takové věci se mají řešit jen a pouze soukromě! Mezi váma bylo hodně nesrovnalostí.. Pokud ale stejný problém má více chovatelů a není dovolání, pak má veřejné řešení této situace smysl, ale pouze s doložením vyšetření a časovým upřesněním!

Schecke napsal:Takže paní Hrdá, dokažte činčilám negativní stěry z února 2013 když jste si tak jistá zdravím svých činčil a tím jak o ně pečujete, jinak je to co říkáte lež....

Betty, pokud paní Hrdá má dokazovat stěry a koprologie veřejně, pak je musí ukázat i ti co si stěžují, že mají od ní postižené činčily. Jinak to je vše že někdo něco řekl. Proto žádám o tyto dokumenty... Pokud nebudou doloženy, nemá pak tato diskuze smysl.
Proto i tebe poprosím, určitě máš doma okopírované papíry od veta, dej je sem podle časové křivky, kdy jsi dělala jaké vyšetření a jak vyšlo..

Tarja, já osobně sem ráda i za tvoji koprologii. Ale především je důležité, aby ji sem dala Monika Hrdá a byla opravdu ke svému sběru v chovu důsledná.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Wulfina » Út Črc 30, 2013 12:44

Oslovila jsem veterinářku Terezu Ježkovou, aby mě seznámila s bakterií Protheus, kterou tady tak hojně propíráte...

Takže:
Proteus je bakteriální rod, významné jsou dva druhy, proteus mirabilis a proteus vulgaris. Patří do čeledi enterobakteriaceae a stejně jako ostatní rody v téhle skupině bakteriií to není nic jiného, než součást střevní mikroflóry různých druhů zvířat, činčily a taky člověka. Může způsobit onemocnění, když se ve střevě přemnoží – to se může stát jako důsledek jiného onemocnění, oslabení organismu, nebo třeba při nekontrolovaném užívání antibiotik, a může způsobit onemocnění, když se dostane jinam, než má být. Dělá třeba záněty močových cest nebo infekce ran. Jinak je to vcelku nudná věc. Jako ostatní enterobakterie má nicméně i proteus schopnost tvořit rezistenci vůči atb, a to poměrně rychle, takže nemocniční kmeny jsou nepříjemné a stejně tak kmeny činčil „preventivně“ léčených antibiotiky mohou být těžko ničitelné.

Účinek enrofloxacinu, který je účinnou látku baytrilu, nastupuje velmi rychle, ale působí taky velmi krátce. U psa je polovina podaného baytrilu vyloučena už po čtyřech hodinách, u kočky za šest hodin, u ovcí už za hodinu a půl. Nevím, jak je na tom činčila, ale o moc lepší to nebude. S tím drontalem je to ještě rychlejší, protože odčervovadla jsou dělaná tak, aby se co nejméně vstřebávala ze střev, mají působit tam. Takže doba účinku se prakticky rovná době průchodu potravy trávicím traktem. U činčily, jako u všech hlodavců, to fakt není moc dlouho.

K tomu „preventivnímu podávání“ antibiotik dodám snad jen to, že při takovém způsobu podávání, kdy činčila dostane atb jednorázově bůhví v jaké dávce, a potom zase ne, a pak zase někdy, nebo při jakémkoliv pokusu činit činčilu sterilní, prostě když se atb podávají jak nemají, se antibiotická rezistence může vyvinout už za tři dny. A už nezmizí, v takovém veselém chovu zůstanou rezistentní kmeny už napořád. Skvělé z hlediska zdraví činčily, a taky z hlediska zdraví „chovatelky“, která se jednoho dne může sakra divit, že má zánět močáku a nic jí nezabírá.

Teď si sami udělejte obrázek o tom, jestli opravdu za Protheus může opravdu p. Hrdá, nebo jestli je chyba někde jinde... :wink:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod jasmin » Út Črc 30, 2013 13:08

Sice uzitecna informace pro vsechny, ale jinak v tomto pripade to postrada smysl, ponevadz, dle toho, co zde bylo napsano ty cincilky problemy meli a nezbyvalo nic jineho, nez to antibiotiky bohuzel resit.Nevycetla jsem, ze by jim nekdo daval antibiotika preventivnea navic tam byla dle popisu jedne i tasemnice.
A urcite minimalne jedna chovatelka je z Brna a urcite byly na Palackeho u odborniku a tam urcite vi, jak se problemy leci a resi a urcite by nedaval antibiotika jen tak preventivne bez problemu.To je muj nazor

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod minlub » Út Črc 30, 2013 13:20

Výsledky koprologie z parazitologie nevylučují bakterii, na kterou je nutné vzorek zaslat na bakteriologii. Pokud se dělá stěr, není jistota, co kdo vytře, takže by měl být dělán veterinářem.... Pokud je bakterie v normálním (nepřemnoženém) množství, bakteriologie je v normě, pokud je přemnožená, stanoví se i citlivost na ATB, které se mají podat.
Wulfino, vůbec nechápu tu stať o ATB a jak to souvisí s tímto, mohla by jsi vysvětlit?

Proteus - mikrob. rod gramnegativních, fakultativně anaerobních tyčinkovitých bakterií z čeledi Enterobacteriaceae. Rozkládají org. hmotu živoč. pův. Vyvolávají infekce močových cest, podílejí se na etiologii střevních infekcí a kontaminují otevřené rány. Některé kmeny se mohou uplatnit i jako původci průjmových infekcí dětí a mláďat, případně jiných infekcí.
Jedná se o podmíněně patogenní bakterie, které jsou v minimálním množství běžně přítomné jako součásti mikroflóry, ale v určitém případě začnou škodit.
Známy 3 druhy. Proteus vulgaris a Proteus mirabilis (st. ozn. pro oba druhy Proteus hauseri ) se vyskytují ve vodě, v půdě a ve stolici lidí a zvířat.

Proteus mirabilis - způsobuje 90 % infekcí rodu Proteus. Bakterie Proteus mirabilis mohou vstoupit do krevního řečiště skrze poranění (např. při kontaktu rány s infikovaným povrchem),vyvolají zánětlivou reakci, která může způsobit sepsi a syndrom systémové zánětlivé odpovědi (SIRS). SIRS má úmrtnost mezi 20–50 procenty. Mohou také, i když méně často, kolonizovat plíce a způsobit pneumonii.
Bakterie má schopnost tvořit biofilm, který pomáhá při odporu proti obraně hostitele a zvoleným antibiotikům.

Jako podmíněně patogenní baktérie mohou vyvolat:
koně - endometritídy, urogenitální infekce
skot - mastitídy, endometritídy, u býků katarální infekce prepucia
telata - gastroenteritídy
prasata - průjmy, MMA komplex, močové infekce
psi a kočky - močové infekce, otitis externa, případně jiné sekundární infekce
člověk - IMC, infekce ran, v dekubitech, otitidy, záněty močových cest, bolesti kloubů, zad aj.
Při kontaminaci potravin vyvolávají hnilobný rozklad bílkovin.

Většina případů rozpuku této infekce je zapříčiněna nesprávným chovem, včetně neadekvátní teploty a vlhkosti ovzduší. Přemnožit se může následkem imunosuprese, snížené obranyschopnosti, dietní změny, stresem např. mnoho zvířat na malém prostoru, nedostatek vlákniny v potravě. V případě, že dojde k dismikrobii GIT a následkem toho se tato bakterie přemnoži v trávicím traktu, následkem bývají klinické příznaky průjmu se všemi dalšími důsledky.
Opatření- léčbu je potřeba provést v celém chovu, na základě kultivace a citlivosti antibiotik.

--------------------

Také jsem si zjišťovala informace, u mnoha veterinářů. Neptala jsem se pouze na Protea, což mi přijde zavádějící. Dotazovala jsem se na situaci, kdy u činčil není známo, že by takovýto problém byl. A nyní z jednoho chovu je více případů pozitivních výsledků téta bakterie. Na můj dotaz na tuto situaci mi bylo více odborníky (veterináři, parazitology, i chovately) řečeno, že nelze vyloučit, že se jedná o nějaký agresivní kmen, který způsobuje závažné změny. Nebo kombinaci Protea s dalším rizikovým faktorem, což má za následek úmrtnost oslabenějších zvířat. Tudíž nelze 100% vyloučit, že zvířata, které nemají projevy, nemají hraniční přemnožení téta bakterie, které může kdykoliv vypuknout. Proto je nutné přeléčit chov, ze kterého je vyšší výskyt této bakterie i chovy, ve kterých se tato bakterie projevila. Pokud má chovatel neurčité zdravotní problémy (záněty MM, ledvin, únava, bolesti v krku), měl by nechat udělat stěr i u sebe.

Proto je vždy je důležité nově příchozí zvíře nechat v karanténě několik dní, lépe týdnů, aby nepřišlo do styku s ostatními jednici a až když neprojevuje žádné známky nemoci, pustit ho mezi ostatní. Součástí karantény je také důkladná hygiena lidí, který se starají jak o zvířata zdravé, nemocné, nebo v karanténě, protože patogen můžete přenést na rukách, oděvě, s krmivem... (citace veterináře).

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Kobylatko » Út Črc 30, 2013 13:25

Nehádejte se tu všeci nikam to nepovede dokud sem všeci postižení poctivě nedoloží výsledky od veterináře.Jde vám přece o činčilky né :wink: ?Pokud je to opravdu přenosné na člověka tak přece nikdo nechcete skončit v nemocnici a pak co chvíli trčet na urologii se zánětem močáku a podobně .Myslete na sve zdraví,zvířat i ostatních :wink: .

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Wulfina » Út Črc 30, 2013 13:57

Já sem nepsala nic proti nikomu...
Jen to, co mi psala veterinářka, tu sem poprosila o vysvětlení, případně o to, jaký protheus má vliv na zvířata léčená atb. Protože sem si řekla, že teda udělám koprolku, ale měla sem teď Emíka na atb, protože má cvaklý prstík, tak sem chtěla vědět, jestli teda má smysl dělat koprolku či nee. A pak mě zajímalo, jak se Protheus chová, když je činčila odčervovaná, třeba po tý tasemnici. Zeptala sem se čistě ze zvědavosti, rozhodně sem neměla v úmyslu psát něco proti někomu...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod minlub » Út Črc 30, 2013 14:04

Musela bys udělat bakterku (vyš. na bakterie), ne koprolku (vyš. na parazity). Pokud měl ATB a byli na něj citlivé, řekla bych, že je přeléčený.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Wulfina » Út Črc 30, 2013 14:12

Dík :)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod minlub » Út Črc 30, 2013 15:05

Ještě bych doplnila, že dle veterináře existují 2 práce, které se zabývají spontánními infekcemi touto bakterií u činčil, bohužel nejsou u nás dostupné:
- Bautista E, Martino P, Manacorda A, et al. Spontaneous Proteus mirabilis and Enterobacter aerogenes infection in chinchilla (Chinchilla lanigera). Scientifur. 2007;31:27-30
- Menchaca ES, Martin AM, Moras EV, et al. Infectious diseases of the chinchilla. III. Proteus mirabilis and Proteus vulgaris infection. [Spanish] Enfermedades infecciosas de la chinchilla (Chinchilla lanigera). III. “Proteus mirabilis y Proteus vulgaris”. Gaceta Veterinaria. 1978;40:651-656.

Kdyby se podařilo někomu najít a uměl přeložit.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod tarja666 » Út Črc 30, 2013 15:22

Milá miriam a betty, raději bych si dala pozor, než začnete někoho obviňovat, že přeléčoval a podobné věci. Vy nemáte jakékoliv důkazy a podklady, kdežto já mám negativní koprologii a veterinářku, která mi může dosvědčit, že jsem k ní nikdy nepřinesla vzorky stolice, u kterých by byl pozitivní nález.
Nehledě na to Betty, že jsme v té době byly živě v kontaktu a o všem jsem tě informovala atd. Takže si tu nevymýšlej nějaké nesmysly.

Činčila ke mně přijela 5.2.2013. Koprologii jsem prováděla později po měsíci a cca týdnu. Julinka celou dobu byla oddělená, dříve než po koprologii s jinými činčilami do styku nepřišla.
Na radu Betty jsem tehdy prováděla dlouhou pětidenní koprologii, která odhalí i tasemnice a parazity s delším cyklem. Výsledky koprologie jsem věděla už 28.3.2013 (dohledáno dle konverzace s Betty, které jsem to psala hned, když jsem se je dozvěděla) a to bylo ještě se zpožděním, jelikož ordinace byla v té době na několik dní zavřená z důvodu rekonstrukce. Výsledky na papíře mi byly vystaveny později, protože jsem se prostě a jednoduše dříve k vetce nedostala. Navíc jsem věděla, že je negativní a neměla jsem důvod se pro ni nějak hnát.

Takže to shrnu - činčila přijela 5.2.2013, koprologie byla sbírána cca od 13.3.2013 - čili asi týden, než jsem se tam dostala (20.-21.3.2013) a 28.3.2013 jsem věděla výsledky. 3.4.2013 mi byl vystaven papír.

A ano, bakterii koprologie opravdu neprokáže. Nicméně, jak už několik veterinářů (včetně mojí) řeklo, pokud činčila nehubne, nemá enteritidu a podobně, není důvod bakteriologii dělat. A to já jsem opravdu důvod neměla. Julinka odjížděla s váhou 550g. Po příjezdu měla 532g, což po x hodinovém převozu není nic hrozného. Ale do několika dní začala váhu nabírat dle mých záznamů už měla 3.3.2013 564g. Bobečky měla normální a koprologie nebyla negativní. Takže nevím, kde vidíte nemocnou činčilu, kterou by bylo nutné přelečovat?

Už se k tomu nehodlám dále vyjadřovat a považuju to za uzavřené. Prosím ty, kteří by měli nějaké dotazy, aby mi napsali do sz.

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Schecke » Stř Črc 31, 2013 1:07

Wulfina: mám na tebe dotaz: Proč se tu snažíš dokázat, že je bakterie Proteus neškodná, když zabíjí zvířata bez ATB?

Tarja: Jani, víš dobře, že jediné proč tu pí. Hrdou obhajuješ je, aby si někdo prstíčkem neukázal na tvojí činčilu, že by byla nemocná a tím i tvůj chov. To děláš totiž celou dobu. A prosímtě netvrď mi tady, že nepotřebuješ dělat stěry, že je tvoje činčila zdravá. Jak už jsem psala, já v chovu tuto bakterii - ano už od února stále mám - a až teprve teď ji léčíme ATB, hned po tom co jsme zjistili co to je za nemoc, takže vím dobře že činčila nakažená PROTEEM vypadá naprosto normálně akorát má menší váhu a to u např. 700g zvířete, které má 550g fakt nepoznáš, když nevíš kolik váží normálně....to dávám jako příklad. Víš dobře, že jsem s tebou řešila jak špatně na tom moje činčily a ta činčila od Hrdé jsou a jak mne to štve, ale jestli ti je to jedno a záleží ti jen na tobě a tvém chovu a to, že nám umírají činčily ti nevadí, tak už opravdu nevím co si o tobě a tvém vztahu k činčilám mám myslet....A říkám ti naposled, že tvoje zdravá činčila jen potvrzuje to, že jsi měla sakra štěstí, že sis do chovu nic nedotáhla a místo abys děkovala bohu tak se pouštíš do lidí co jim tvoje kámoška nakazila chov. Kdyby ti ta činčila od ní pozabíjela chov,tak to by ses tu chovala hůř jak já.... dle toho jak dlouho tě znám, tak tvoje chování opravdu ze srdce nechápu...........

Pokud jde o mne tak já mám papíry, kde je vše pozitivní(giardie,tasemnice,proteus), takže nevím kde si vzala že nic nemáme. A já mám MVDr. Jekla, který mi dosvědčí jak špatně na tom činčilák byl když jsem ho přinesla na veterinu a že byl na pokraji smrti a jaké výsledky byly z jeho koprologie. A to není vše. Zdravou činčilu umí vzít k vetovi každý,ale nemoci si z prstu nevycucáš.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Wulfina » Stř Črc 31, 2013 7:27

Protože je to bakterie, která je prostě všude kolem nás a právě zvíře léčeno atb je na přemnožení Prothea náchylnější...

"Citace p. veterinářky podruhé:
...stejně jako ostatní rody v téhle skupině bakteriií to není nic jiného, než součást střevní mikroflóry různých druhů zvířat, činčily a taky člověka. Může způsobit onemocnění, když se ve střevě přemnoží – to se může stát jako důsledek jiného onemocnění, oslabení organismu, nebo třeba při nekontrolovaném užívání antibiotik, a může způsobit onemocnění, když se dostane jinam, než má být."

:wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod minlub » Stř Črc 31, 2013 8:02

Nejen léčeno ATB, ale i odčervovacími prostředky. Díky snížené imunitě jsou po jakémkoliv léčení náchylnější k rozpuku dalších skrytých/získaných nemocí.
Tím ale akorát potvrzuješ fakt, že ač je tato bakterie přítomna, může v určitých případech škodit. Pokud tak k tomu v chovu dojde a není přímo viditelný příznak (např. průjem) a zvířata jsou prodávána dál, infekce se šíří dále.
Dobrý den,
baktérie Proteus mirabilis jsou běžnou mikroflórou zažívacího traktu, ale některé kmeny mohou způsobovat zdravotní komplikace jak u lidí, tak u zvířat např. uro-infekce.
Pro určení "zdroje" nákazy by bylo nutné provést genetickou charakteristiku kmenů z různých chovů a stanovit jejich klonální identitu. Tím by se mohla potvrdit vaše hypotéza přenosu.

vedoucí bakteriologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v.v.i., Brno

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod veronika32 » Stř Črc 31, 2013 9:53

Chtěla bych podotknout,že moje činčily nebyly do jisté doby a ta doba je ,než přijely činčily paní Hrdé, ani stresované,ani nemocné, ani oslabené, ani nekontrolovaně přeléčované antibiotiky( nebraly atb. nikdy) a měly zcela normální váhy,přesto mám teď chov nakažen Proteem. Můžu tedy chápat tvé eseje o atb. a oslabených zvířatech a tím zapříčinění přemnožení této bakterie na adresu p. Hrdé?? :-k

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod jasmin » Stř Črc 31, 2013 9:58

Co furt wulfino resis?Pokud tahle bakterie se premnozi, stejne, nebo podobne, jako girardie, at uz oslabenim, stresem, nebo antb., tak si uvedom konecne, ze ten cincilak byl secakra oslabenej podle vysledku koprologie, kdy mel dle jeji zpravy z veteriny i tasemnici a nizkou vahu.Je snad teda logicke, ze u tak zubozeneho zvirete, ktere ma v pul roce vahu, jako 2 mesicni mlade, tasemnici a ja nevim co jeste v koprolce bylo se timto, kdy je zvire totalne oslabene, at uz z tasemnice, nebo jeji lecby stava daleko vice nachylnejsi a tohle se pak muze rozjet.Bud se to rozjelo tim oslabenim, nebo to uz v sobe cincila mohla klidne mit, ale urcite ne vinou toho, kdo si ji koupil.Pokud ma zpravy od Jekla a vse podlozene, pak uz snad neni co resit a dodat.Melo by se to tady ale a to vsichni poskozeni zverejnit ty vysledky.

Avatar uživatele
mluvkka
Nový uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: Út Srp 14, 2012 17:26

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod mluvkka » Stř Črc 31, 2013 11:50

Mohl by jste mi tedy někdo prosím říct, čím mám Protea léčit? Někdo říká ATB ano, někdo ne. Potřebuji začít jednat dříve, než bude pozdě. Mám ročního samečka, který má váhu 408g a jde stále dolů.. Nehledě na to, že mu šíleně vypadávají chlupy, hlavně z ocásku. Ten druhý samec (od p.Hrdé) je naprosto v pořádku. Zřejmě se bakterie chytly jen toho staršího, když měl oslabenou imunitu ze seznamování, změny klece i prostředí.
Děkuji

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Wulfina » Stř Črc 31, 2013 12:12

Jasmin, já nic neřeším, já pouze odpovídala Betty, nikoliv tobě... :wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod minlub » Stř Črc 31, 2013 12:17

Bohužel nemoci si vybírají předně jedince s oslabenou imunitu, nebo jiným probíhajícím onemocnění, ke kterému se přidají a příznaky umocní. U Vás to mohou být i ty přerostlé zuby. Určitě hned ATB, poradila bych se s veterinářem zda udělat nový stěr se stanovením citlivosti (což pár dní trvá) nebo hned podat některé širokospektré. Mohla by pomoct ciltivost na ATB uvedená v protokolu Veroniky Kosterové. Do té doby bych krmila, podávala probiotika a něco na posílení imunity.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod jasmin » Stř Črc 31, 2013 12:37

Bohuzel to ale vypada, nebo to pises takovym stylem, jako kdyby za to dotycne, ktere maji problemy s cincilami mohly sami a jen z antibiotik a jeste snad podavanych zbytecne.
Ja si myslim, ze by bylo nejlepsi provest vytery od vsech zvirat, ketra pochazi odtamtud, pro jistotu.Ja mam nastesti dobreho veta, ktery je mi schopny udelat bakteriologii i z bobku ke koprolce, tak mozna, ze by to take nektery jiny dokazal bez nutnosti delat vyter.bylo by to asi lepsi, ponevadz by se aspon vedelo, jak na tom ty cincilky jsou, ikdyz ted nemusi mit problemy.
Zeptej se, jak to ted lecit Jekla v Brne, nebo hauptmana, tady mas telefon:724323754

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”