Asi umírá - k veterináři?

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » Pá Črv 28, 2013 16:59

Prosím o názor. Mám černou mutaci činčily, je jí 6 let. V minulosti měla 2x problémy se zubama, ale vždycky jsme to rozehnali větvičkama, kamenem, když to měla poprvé (asi 3 roky zpět), krmila jsem ji ze stříkačky, dostávala ATB ale nakonec byla zase v pohodě. Posledních pár dní se mi ale nelíbí. Před měsícem měla problémy se zuby podruhé. Měla mokrou náprsenku, trochu pohubla, tak jsem nasadila spoustu hraček-okusu a všeho, co miluje. Zase přibrala, lítala po kleci, žrala jak divá, neslintala a zdála se být opět v pohodě. Teď, asi po měsíci, je z ničeho nic apatická. Začalo to včera - moc se nehýbe, je jen ve spodku klece. Pokud ji pohladím, popoběhne pryč, chce klid. Má přivřený oči a když ji pohladím, není to ono, je jakoby ztuhlejší, bojím se, že umírá. I srst má v blbým stavu, přitom má dostatek supr písku, byla na to pečlivá. Je to divný, během 2 dní takovej posun?
Tenhle divnej stav (oči, ztuhlost svalů na omak) jsem už před časem zažila u mý činčily, která se pak nedožila rána. Volala jsem všem možným veterinářům, ale nikdo jim nerozumí a do telefonu mi říkají - no, můžeme to zkusit. Já mám malý dítě a nemůžu s činčilou jet do Prahy. Navíc, jestli fakt umírá, nechci ji někde tahat a stresovat. Nevíte, co by ji takhle z ničeho nic mohlo být?

Disable adblock

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » So Črv 29, 2013 10:03

Nikdo mi neodepsal, škoda, dřív to tady bývalo svižnější. Kdyby to někoho zajímalo, činčilka přes noc zemřela. Našla jsem ji ráno jak leží v písku, nejdřív jsem myslela, že jenom spinká... :( Hrozně mě to rozbrečelo, že si šla lehnout zrovna do písku, na nejmilovanější místečko... Je mi to moc líto, nakonec jsem ráda, že jsem ji netahala po zdejších veterinářích a nestresovala ji. Protože tady, i když jsem jich obvolávala několik, se v činčilách nikdo nevyzná a odkazovali mě jeden na druhého. Jen by mě zajímalo, čím to mohlo být, v 6 letech... Jídlo, vodu, pohyb, okus, všechno měla...
Teď mi v kleci zůstala činčila nejstarší, desetiletá. Původně tam byly 3. A teď zbyla nejstarší. Myslíte, že činčilky nějak trpí samotou, nebude jí třeba smutno? My jsme před časem malovali a rekonstruovali, tak mají klec mimo hlavní obývací pokoje, chodíme za nimi cca 2x denně, ale když teď bude v kleci jen jedna, tak nevím, aby jí nebylo smutno? Nebo řeším blbiny? Prosím, pokud mi někdo můžete poradit, budu ráda... Dík

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Wulfina » So Črv 29, 2013 10:33

Činčilky je mi líto, ale nezlob se ně mě, nechápu, proč když si zporovala, že je činčila jiná než obvykle, proč si jí nečapla a nemazala k vetovi? Proč radši dřepíš u počítače a čekáš až ti někdo napíše? A ještě to tu dáváš za vinu?
My nejsme vetriáři, stejně bychom ti všichni řekli, vem činčilu a jdi k veterináři!
Kdybys jí čapla a mazala hned, třeba bys činčilu zachránila nebo jí její trápení ukončila, sama sobě si dávej za vinu, že si neumíš určit priority.. Prvně by měl každý sám od sebe mazat k vetovi, ne psát s tímto akutním problémem na fórum...

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » So Črv 29, 2013 12:21

Já rozhodně nikomu nic nedávám za vinu, to mě mrzí, jestli to tak vyznělo.

Ale psala jsem sem, protože tady spíš by mi někdo mohl poradit - kdo jiný se v činčilách (a tak i nemocech) vyzná, než sami chovatelé? Obvolávala jsem snad 15 veterinářů, ale každej mi řekl, že to s činčilama neumí a že mi asi neporadí, ať k nim ani nejezdím, že se specializují na psi, kočky, příp. koně. A tak mě nenapadlo nic chytřejšího, než napsat sem. Vždycky to tu bývalo přívětivý, lidi poradili a nebývali útoční.
Na zadku u počítače a telefonu jsem seděla taky pro to, že mi vedle spalo mimino a byla jsem v blbý situaci.

Disable adblock

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » So Črv 29, 2013 12:22

oprava: specializují se na psy (Y) :roll:

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Črv 29, 2013 12:56

Je mi taky líto tvé činčilky, prostě se stane. Pokud jste měli problémy, léčba ATB, každý zásah do tělíčka jedno léčí, druhé ničí. Já jsem měla taky činčiláčka, kterému nemohl nikdo pomoci ani na klinice v Liberci. Nežral 14 dní, chtěl se jenom mazlit, tenkrát ani nebylo fórum, nbo jsem o něm nevěděla, umřel mi na krku, bylo mi hrozně, tak ráda bych pomohla...Beruška mi odešla po popsledním zásahu se zuby, bylo to hop nebo trop podle vyjádření veta. bylo to to druhé, jenom jsem si odskočila, nechala ji odpočívat a při mém návratu bylo už tělíčko vlažné, bez života....Nevím co je lepší, ale prostě se to stane. Mohlo být i slabší srdíčko, to ani tobě nikdo bez vyšetření neřekne. Chápu, že s mimčem máš omezené starosti. Pokud jsi podosud dělala všechno podle nejlepšího vědomí i svědomí, nemůžeš si nic vyčítat. Místo zůstane prázdné, máš ještě komu dávat lásku a péči. K tvé poznámce na reakce na webu - bohužel mám taky pocit, že někdy víc než rady je zde hašteření. Prosím o "zklidnění hormonů" u některých členů a pochopení situací u druhých.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Terezka » So Črv 29, 2013 13:04

Taky je mi to líto, že zemřela :(. Ale aspoň byla doma a usnula na svém oblíbeném místě. Když bylo Ferdíkovi nejhůř, tak poslední večer ani nevylezl, byl zalezlý v koupelně (lahev s pískem). Je to strašně smutný, když zvířátko svůj boj s nemocí prohraje.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod chovamcoumim » So Črv 29, 2013 13:10

Tak to je mi moc líto,měla krásný věk,chápu že je ti teď smutno znám ten pocit,ale máš ještě jednu činčilku je jasný že jí bude smutno,já bych jí dala do místnostni kde by jste
s ní byli více v kontaktu.Před pár měsíci umřela samička samečkovi,on žádnou jinou činču nesnese je sám,ale máme ho v ložnici a to mu vyhovuje rád čumí na telku a pořád jenom kecá a tututu je ve svém živlu,tak snad to tvá činčilka zvládne a vy taky

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod jasmin » So Črv 29, 2013 14:13

Tak tohle me rozum vubec nebere.Pises, ze Tvoje cincilka mela problem se zubama a dlouhou dobu a vickrat a Ty jsi ho neresila, nebo respektive resila vetvema a okusem?A jeste ji davala antibiotika?Promin, kdyby Ti bylo 10 let, tak to jeste pochopim, ale kdyby ses trosku o cincilkach poinformovala celkove, tak bys musela vedet, ze problemy se zubama zadne vetvicky a dostatek okusu nevyresi, nevyleci, nepomuze, ponevadz je preci snad jasne, ze kdyz tam je problem, tak cincilka ani nemuze poradne jist.Dle toho popisu se ji jeste rozjely i koreny, ponevadz jsi to neresila a celkove rozhodil metabolismus a organy z nedostatecneho krmeni a zanetu. Mela jsi s ni jet bud do Prahy za vetama tady doporucovanyma, nebo do Brna na Palackeho za Jeklem, urcite aspon na prvni osetreni a konzultaci, ponevadz zde jsou nejlepsi z odborniku pres cincilky, hlavne v tom Brne.I jini lide maji rodinu, male decko, snad by se to nejak urcite zaridit dalo, cincilari tam jezdi i z druheho konce republiky.Takhle jsi ji nechala dlouho bez pomoci trapit, az se ji to postupne zhorsovalo a rozjely se ji i prorustani korenu, diky tomu, ze nemohla poradne kousat, kdyz ji ty zadni zuby prerustaly a delaly se na nich hacky, nebo prorustaly krive do dasne.Ani si nechci predstavit, jak dlouho se ta cincilka musela trapit.Nezlob se, ale tohle je nezodpovednost.Pokud opravdu nemas cas v pripade problemu jet za odbornym veterinarem s cincilkou, ponevadz jinam, kde jim nerozumi je to jen o prodlouzeni trapeni a vyhozeni penez, radeji si ji uz priste neporizuj prosim Te, ponevadz timto problemem je postizeno bohuzel velike mnozstvi cincil u nas a mohlo by se to stat znovu a co pak.Cincilky je mi moc lito.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod jasmin » So Črv 29, 2013 14:36

Ano, dalo by se to pochopit vpohode a jinak, kdybys ji uz pri jejich prvnich problemech se zubama vzala k nejakemu vetovi, ktery tomu rozumi a ten problem se resil.Sama jsi psala, ze tento problem mela nekolikrat a rozhodne se to nemohlo zlepsit po pridani okusu a vetvi, to je jasne.Proste se to jen zhorsovalo a k tomu se pridaly i dalsi problemy, ponevadz telo a organismus slabnul, nemel ani z ceho cerpat.A pokud ji nejaky vet predepsal antibiotika, jako reseni problemu se zubam a vyresit tu hlavni pricinu ne, tak to no comment, ale neprekvapuje me to, tohle neni zdaleka ojedinely pripad, kdy veterinari, kteri tomu nerozumi a s cincilami nemaji zkusenosti, ani na ne nemaji specilaizaci takhle problemy s cincilou resi. :evil: :evil: .
Ted jsem si az vsimla, ze jsi z Jiznich Cech, coz Praha jedine by pripadala v uvahu, pokud bys nejak vyresila hlidani decka, nebo tady nekdo daval odkaz na veterinare z Jiznich Cech, kteri se specilaizuji aspon na mala zvirata a jsou dobri.
A tu cincilku osirelou urcite nenechavej samotnou a mimo nekde, ponevadz je ve stresu a smutku nyni a tohle ji jen zhorsi a muze pak nastartovat i problemy se selestem srdicka.Vzala bych ji mezi vas a to i pres noc i za cenu toho, ze budte spat se spuntama v usich.Ikdyz ted urcite nejaky cas bude sklesla a bez nalady a tak asi ani v noci nebude delat vyssi hluk.A pokud mas takto komplikovanou moznost v pripade nutnosti jet k dobremu vetovi daleko, tak radeji uz zadnou neporizuj zatim.Docela by te stavajici pomohlo dat ji do klece plysaka nejakeho a hlavne se ji vice venujte a mazlete se s ni vecer.
Je to opravdu smutne, ale s podivem je na tom i asi jednani veterinare, ktery da jen tak na problem se zubama antibiotika bez zasahu odborneho, s tim, ze se to jako po nich vyresi.To je to same, jako kdyz ma clovek zkazeny zub a resilo by se to antibiotiky pouze.Tohle fakt nechapu. :roll:

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » So Črv 29, 2013 15:14

Psala jsem, že měla problémy 2x za celý život. Poprvé jsem ji brala k veterinářce, co má sama činčily. Nadáváte mi tady za ATB, ale ty jí přece dávala veterinářka a ne já!!!! Já přece nemám diplom z tohoto oboru a jak mám vědět, co je správně a co ne? Zuby měla podle doktorky v pořádku, když jí je prohlížela a zjišťovala pohmatem. Říkala, že mohla mít taky v tlamičce nějaký zranění, že to na zuby moc nevidí. Více okusu mi taky poradila ona. Nebyla to sranda, krmit ji ze stříkačky. A ne, 10 let mi fakt není. Prostě jsem tenkrát dala na radu veterinářky. Co je na tom špatnýho? Po její léčbě byla v naprostý pohodě, žrala jak divá, dokonce jsme ji doma říkali bowlingová koule :wink: Měla jsem pocit, že jí doktorka vyléčila.

Přijdete mi hrozně zlý a agresivní, úplně se mi z toho tady udělalo zle. Chtěla bych vidět vás s několikaměsíčním dítětem, jak oznamujete muži, že má hlídat, že jedete s činčilou někam do Prahy nebo Brna :shock:

Tý nejstarší činčile nechám udělat skříňoklec a přestěhuju jí zpátky k nám, aby byla s náma. Je to mazel a musí být s námi v kontaktu. Teď je v kleci a s námi být nemůže, všude kolem klece seno a žrádlo, s miminem to je neslučitelný.

Jinak děkuju za podporu těm chápavějším.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Črv 29, 2013 15:42

Je fakt, že pokud nemá člověk zkušenost, dá na radu veta a ne každý je OK. Taky tě plně chápu s manželem a děckem, hlavně s tím prvním. Mně manžel činči toleruje, protože každý žijeme zvlášť - on má své noviny, já činčily a nikdo zatím nemusíme ustupovat, horší bude až se budeme muset sestěhovat. Já tedy rozhodně z činčil neustoupím. On jakž takž toleroval prvního mazlíka. Já se samičkou jezdím na korekce zubů do Prahy, stojí mě to jednou za 2 - 3 měsíce s cestou 1500,-- to ani neví. Musím na to ušetřit, přešla jsem do důchodu a pracuji na půl úvazku, nedá se nic dělat.
Ať se má tvoje činčilka dobře, nic si nevyčítej a věnuj jí svoji lásku a péči za tu, která s tebou už není. Držím ti palce :wink:

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » So Črv 29, 2013 15:59

Děkuji. Já se, myslím, o činčily starala a starám dobře. Však to, že té nejstarší bude deset let, snad také svědčí o tom, že ji nijak netrápím a že má vše potřebné.
Mrzí mě, že veterináři obecně nějak nemají ambici zajímat se víc o zvířata jako činčily apod. Většina se spokojí se znalostí koček, psů, koňů, max. fretky. Přitom činčila je celkem běžný domácí mazlíček, který se dá běžně koupit ve zverimexu (v jakých podmínkách, to je zase jiná věc).

Kdyby mi někdo ze zdejších veterinářů (kterýkoliv z těch 15) řekl, že moje činčila má ten a ten problém, ať jedu tam a tam, tak bych si to nějak zařídila. Ale když nikdo nic neví, krčí rameny, přehazují si mě jak horký brambor, a je to jen možná a asi (A to bydlím v krajském městě!), tak by se na mě můj muž asi díval divně, že chci to jet zkusit s "pouhou myší" až do Prahy nebo Brna.

Tu černou činčilu, co mi teď zemřela, jsem před lety koupila proto, že ji majitel chtěl prodat na kůži. Byla fakt nádherná mě jí bylo líto. Jela jsem si pro ni tajně, zaplatila docela dost, nikomu doma nic neřekla, jen ji doma dala do klece a čekala, až si jí někdo z rodiny všimne. A nevšimnul - jak byla černá :lol: Proto jsem jí začala říkat Glove (anglicky rukavice, dělala jsem si legraci, že kdybych jí nekoupila, byla by z ní třeba rukavice :wink: ).

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod jasmin » So Črv 29, 2013 17:15

Ja nerikam, ze jsi to udelala schvalne a ze jsi ji ty davala antibiotika.Ale, ze to byla hloupost, pokud mela problemy se zubama, nebo i korenama.A bohuzel to podle me ta veterinarka tezko mohla poznat pouhou prohlidkou zevni, pokud se nespecializovala primo na cincily a mala zvirata alespon.Aby se tohle opravdu vyloucilo, je potreba nejen odborna prohlidka tlamicky, ale i rentgen celisti, coz predpokladam, ze urcite nedelala.Ten je potreba udelat pod slabsi narkozou a pro cincily je bezpecna pozte inhalacni, isufloran a tu take nema kazdy vet.Ze se ji chvilkove ulevilo a pak bastila mohlo byt po antb., ktera potlacila, vylecila zanet, ale problem se dale zhorsoval, proto i slintala.Mohly to byt pouze koreny a pokud jsou uz hodne prerostle, neda se s tim delat nic.A s tou neodbornou prohlidkou tlamicky od veta, ktery se na cincilky nespecializuje a nema s nimi zkusenosti mam bohuzel pred mnoha lety tez spatne vzpominky a zkusenost, kdy me jeden takovy jen obycejnou prohlidkou tlamicky defacto zabil jednu z mych milovanych cinil.Stacilo osklive skrabnuti, kdyz v tom neni praxe a je to vet pres jina zvirata,nez pres hlodavce a nema s timto problemem praxi.
Reagovala jsem spise nato, jak jsi psala a i to tak vyznelo, ze jsi problem se zuby se snazila vyresit pomoci vetvi a okusu a antb.Uz toho ale nechme, bohuzel se to stalo a pro priste snad uz budes vedet, co delat, co to muze byt a hlavne, kam jet.Uz jsem psala, ze tady nekdo nekdy daval kontakt na nejakou veterinu, ktera aspon cincilam rozumi u vas v Jiznich Cechach, tak snad to sem casem jeste da.Jestli uz neni ten kontakt v doporucenych veterinarich, to nevim, nebyla jsem tam.
Urcite ji ale kup nejakeho bezpecneho plysaka bez sklenenych oci a neceho na sobe, co by mohla sbastit a mohlo ji ublizit, nejake ozdoby apod.A take bych nekupovala nekde v trznici asijske, ponevadz kdovi, co ty latka a barvy, naplne muzou obsahovat spatneho.Vetsina plysaky miluji a maji je za partaky, tuli se k nim.Nam to take pomohlo ten plysak po smrti jedne z cincilek, sester.Tuli se k nemu a spi na nem.Ale hodne se ji hlavne venovat vecer a nechat mezi vami, pokud tam neni v te mistnosti moc velky hluk pres den.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Terezka » So Črv 29, 2013 18:52

Jasmin, tohle už mi připadá jako kopání do mrtvoly. Tyhle všechny řeči a výčitky by byla možná na místě, kdyby činčila byla naživu. Teď už ale na tom nikdo nic nezmění. Ztráta čtyřnohého přítele bolí a mnohem víc bolí, když do člověka všichni šijou, že se staral špatně. Raduška toho udělala dost, obvolávala doktory. Ale co se víc dalo dělat? Je víkend, normálně veterináři neordinují a i kdyby se rozhodla např. v pondělí jet do Prahy, v tuhle chvíli by bylo pozdě. Ničemu to nepomůže. Taky jsem si užila krušné chvíle se scháněním odvozu a schánění veta, co by uměl léčit činčily a je to hrozná beznaděj a zklamání, když nikde není žádná pomoc.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod minlub » So Črv 29, 2013 21:42

Souhlasím s Terezkou. Je snadné zpětně kritizovat, když v dané situaci nejsme. Každý neví to co mi a nemusí dobře odhadnou situaci, proto je fórum, aby se zde mohli zeptat. Když uživatele takovými útoky odradíme, budou trpět především činčilky. A to nemluvím o tom, jak to dotyčnému ubližuje!!!!
Plně chápu, že sebrat myšku a jet k odborníkovi na půl dne je bohužel v některém případě nemyslitelné. Kdo se o dítě postará nebo nakojí???? To přece neznamená, že činčilky nemá ráda, není schopná se postarat a činčilku by mít neměla.
Raduska, činčilky je mi líto. Vím, že je těžké sehnat odborníka a ještě jak jsou komplikace s hlídáním dítěte. Od kuď jsi? I v Jižních Čechách je odborník přes činčilky, abys pro příště věděla kam se obrátit nebo zavolat.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod jasmin » So Črv 29, 2013 22:44

Napsala jsem jen svuj nazor, kdyz jsem to cetla, ohledne toho reseni problemu se zuby.Proc neni zkritizovana za svuj nazor i Wulfina, ktera to napsala jeste tvrdeji?Cekala jsem, ze budu zprdnuta zase pouze jen ja, coz je fakt uz diskriminace. :twisted:
Hlavne jsem reagovala na to reseni problemu se zubama, ze zvysit mnozstvi okusu a tim to resit je nesmysl, nebo byl a zvlast, kdyz to trvalo tak dlouho.Cincilka na tom byla uz dost spatne a hledat v tu chvili tady pomoc a radu, kdyz to bylo ocividne akutni, nebylo to prave.Bohuzel tady uz i v minulosti nekteri psali i nekolik dni, co maji delat a mezitim jim doma cincilka umirala bez odborne pomoci a nedbali a nerespektovali ani rady, aby s ni jeli okamzite, nebo co nejdrive na veterinu.A kdyz uz jeli, tak nedali na doporuceni a ac meli treba jednoho z tech odborniku v miste, nebo hodne blizko, postavili si hlavu a sli jinam, kam sami chteli a cincilku to bohuzel stalo pak zivot a oni tady pak jeste horekovali, jak pro ne byla vsim.To ted nemyslim tento pripad zrovna.
Fakt uz se v tom nebudu dal rozepisovat a stourat, proste jsem jen napsala svuj pohled a nazor a nema cenu se dal dohadovat a neco resit.Te cincilce to uz bohuzel stejne nepomuze, tak bych to ukoncila.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Kobylatko » So Črv 29, 2013 23:10

Divej lepší že ji vlaza aspon k nějakému vetovi i když to není ono.Raduška psala že se to stalo před dvěma rokama,to pochybuji že vetů přes činčily a malé zvířata bylo jako ted :wink: .Já před 2 rokama ani pomalu neměla páru že existuje tohle forum :wink: .Já být v její situaci a tahat činču od nás do Prahy po dálnici tak to můžu v půli cesty rovnou vzdát,dálnice je z panelů a trváto 4 hodiny a po pár kilácich ma dost člověk natož nemocné zvíře.Též to mám s vetama u nás těžký.Činčilky je mi též líto,sou to užasná zvířátka.

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » Ne Črv 30, 2013 8:54

Díky za názory.

Momentálně se soustředím na nový bydlení - včera jsem se ihned spojila s truhlářem a domluvili jsme se na skříňokleci. Čincila bude mít nové rozptýlení, díky za ten tip na plyšáka, to by mě fakt nenapadlo :wink: Včera jsme za ní několikrát byli, zdála se být v pohodě. Ale chci mít pro ni nový bydlení rychle, ideálně do týdne. Truhlář mi to slíbil.
Doufám, že oproti klasický veliký kleci nebude ze skříňoklece lítat bordel, činčila je normálně u mýho muže v pracovně a střílí na něj krmení a hází po něm seno, což ji moc baví. :lol: (on je k ní zády, dělá na PC). Takže to chci trochu eliminovat, aby muž neremcal, že je všude bordel.

Vůbec nemám představu, co taková skříňoklec stojí, chci jen korpus a pár poliček. Zbytek dodělám sama. Výška 120cm, šířka 80cm a hloubka cca 40cm. Doufám, že se vejdu do 3 tis. :roll: Nebo je to nereálné? #-o

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod chovamcoumim » Ne Črv 30, 2013 10:20

Tak to je super aspoň se činčilka zabaví,cenově nevím jak je to u truhláře my si děláme skříňoklece sami.Plyšák je fakt super věc já je mám v každé kleci i kde je víc činčil usínaj s nima blbnou a Timiček má velkýho slona na něm spí a válí se po něm a ještě malou žabičku a tu má často v korýtku tak jí asi učí jíst a nebo aby netrpěla hlady :lol: ,jak má nerva tak ji má v zubech a běhá po kleci komik :roll: .Jinak co se týká bordelu ze skříňoklece je to super moc z ní ven nepadá.Tak držím palečky aby se činčilce v novém líbilo

Avatar uživatele
Raduska
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 70
Registrován: Po Črc 09, 2007 15:51
Místo/Bydliště: Jižní čechy

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Raduska » Ne Črv 30, 2013 21:58

Tak jsem domluvená s truhlářem, ve středu bude mít moje nejstarší činčila úplně novou skříňovou klec na zakázku. Poslala jsem mu fotky od jiných chovatelů, jak to má vypadat. Akorát tedy nevím, jestli se moje činčila spokojí s plyšákem, nebo mám začít uvažovat nad pořízením kamarádky - ale k 10 letý činčile? Na druhou stranu byla zvyklá se muchlat s tou, co zemřela. Koukala jsem, že se vynořila spousta chovatelských stanic, já ale činčilu po výstavách vodit nechci, chci jen mazlíka. Líbila by se mi nějaká bílá mutace. Koukala jsem a všude ceny činčily kolem 2tis i přes :shock:

Avatar uživatele
Moni96
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: Ne Bře 17, 2013 18:26
Místo/Bydliště: Okres Třebíč

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod Moni96 » Ne Črv 30, 2013 22:40

Pokud by bylo jeste 1500 kč přijatelné, doporučila bych ti paní Valentovou, máme od ní Ginger, mutace Tan violet. Tady jsou stránky :) http://cincilydoma.wz.cz/

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Asi umírá - k veterináři?

Příspěvekod minlub » Ne Črv 30, 2013 22:54

Cena činčilky je dle mutace, ne dle toho jestli může jet na výstavy. Většina chovatelů nezohledňuje v ceně to, že mají CHS či vystavují činčilky. Některé mutace jsou dražší, např. EDE, či jiné málo časté mutace. Jsou dražší proto, že se rodí málo. Jsou činčilky i za 5-20 tis., i více. Bílé mutace (bez dalších genů) nejsou tak drahé.
Určitě je ale lépe činčilku kupovat u chovatele. Je zde mnohem nižší riziko vrozených vad, nemocí, parazitů, jsou méně bojavé a mazlivější.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”