WWW.MIMCZ.NET

Diskuze o bydlení, venčení a klecích.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Ketka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 330
Registrován: Čt Led 26, 2006 21:21
Místo/Bydliště: Pilníkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ketka » Pá Dub 28, 2006 19:23

Činčili se mají pouštet kolem tý pátý-šestý hodiny,kdy už začínají být více aktivní :wink: .Já to tak delám a jsem(jsme :lol: )spokojené :wink: :D ...

Disable adblock

Avatar uživatele
vilverin
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: Pá Dub 21, 2006 19:55
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vilverin » Pá Dub 28, 2006 19:32

Tak pokiaľ to môže byť aj o šiestej, tak to je celkom OK. V podstate keď som v škole, tak tiež prídem domov o piatej. Ale keď budú prázdniny, tak neviem ako sa donútim ju cez deň ignorovať....

Avatar uživatele
vilverin
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: Pá Dub 21, 2006 19:55
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vilverin » Pá Dub 28, 2006 20:12

Aj keď samozrejme, že ak bude spať, tak ju nebudem ťahať za chvost: "zobuď sa!chcem sa s tebou hrať!" 8)
Ale keď na mňa bude pozerať a chcieť ísť von, neviem prečo by som jej nemala vyhovieť... A už to je podľa mňa trochu paranoidné si myslieť, že z toho bude mať záchvaty a kŕče.

No a dieťaťu by som sa bála dať akékoľvek zvieratko, nielen činčilu.

Givana

Příspěvekod Givana » Ne Dub 30, 2006 14:59

Souhlasím s tebou Vilverin, myslím, že je to trochu přehnané(to jsem taky ve svém příspěvku chtěla konstatovat).
Jinak co se týče dětí - samozřejmě bych nepořídila činčilku jako mazlíčka pro dítě(jak to rodiče dělávají s různými křečky, myšima atp.), ale nevidím důvod proč by činčily nemohly žít v jedné domácnosti s dětmi??? Ne jako jejich majetek, ale jako zvířátko o které se mohou (ale taky nemusí)SPOLEČNĚ s rodiči starat(nikdy ne sami!), pečovat a hlavně se naučí respektovat jeho potřeby. Což znamená také, že se naučí zvířátko nebudit, nerušit, netahat, nehonit. Prostě se naučí, že činčila není žádná hračka, ale další živá bytost v domácnosti, kterou je třeba brát takovou, jaká je.

Samozřejmě je tam asi víc hluku, než v tiché domácnosti jedné dospělé osoby, ale pokud jim nikdo nekřičí za uchem a netříská do klece, nevidím důvod proč by z toho měly být činčilky stresované. No já vím, světová chovatelka by mě asi za tento můj názor příliš nepochválila...ale mě by zajímal názor váš, kdo máte zkušenosti??

Disable adblock

Avatar uživatele
Biffi
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1048
Registrován: Ne Ún 26, 2006 11:51
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Biffi » Ne Dub 30, 2006 15:04

Podle mě záleží hodně na tom jaké dítě je, jaký má charakter. Protže pokud je činča doma dřív než se narodí dítě je to v pohodě, protože je na ni zvyklé od malička a bere to jako samozřejmost že ji nebudí atd. Ale když domů někdo přinese činčilu a má cca 8 leté dítě tak hodně záleží jaké je, protože některým dětem to stačí vsvětlit jednou (že musí spát, že ji nesmí mačkat apod.), ale některé si z toho nic nevezme a bude ji vesele budit a tak.

Avatar uživatele
catherine
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 409
Registrován: Út Led 31, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catherine » Ne Dub 30, 2006 15:29

Ja si hlavne myslim ze nic netreba prehanat. POkial cincilka spi, treba ju nechat nech sa dosytosti vyspi. Moje cincilky su hore uz okolo siestej a siedmej a o osmej uz tak lomcuju dverami, ze ich pustim. Cez den ich radsej nepustam, kedze naozaj spia. Samozrejme su hore ked im robim nutne upravy okolo klietky, ale to len preto, ze sa na to zobudili. Cize moje skusenosti su ze cincilka cez den spi, a najradsej beha vecer, ale ked sa jej naskytne prilezitost cez den zabehat si, napr. ked cistim klietku tak ide, ale len preto, ze uz je hore kvoli mne a nie sama od seba.

Host

Příspěvekod Host » Ne Dub 30, 2006 15:36

Tady nejde o to, jestli by nekoho svetova chovatelka pochvalila, nebo ne,ale co je a neni pro urcite zviratko vhodne.
Me to vysvetlila tak, ze mi to stacilo rict jednou a nemela jsem v umyslu o tom dal polemizovat, brala jsem to, jako dobre minenou radu a te se drzim dodnes.A jeji cincily, kteram bylo i pres dvacet let a byly zdrave me o tom presvedcily. A take si myslim, ze vetsina z nas tady chce a ma zajem na tom, aby se jejich cincilky dozila co nejvyssiho veku.
Zkratka me to vysvetlila tak a cetla jsem to i v jinych publikacich odbornych chovatelu, ze ikdyz cincila pres den projevi aktivitu jakmile projdeme okolo klece, nebo do mistnosti, tak to zkratka clovek ma vydrzet a vubec si ji nevsimat. Ponevadz jakmile si ji zacneme vsimat, tak si na to velmi brzy zvykne a kdykoliv vejdeme do mistnosti, nebo projdeme okolo klece, tak ikdyby podrimovala, automaticky bude na nas reagovat a timto se ji narusi ten biorytmus a rezim a uz ji to budeme tezko odnaucovat a timto muze dochazet ke zdravotnim problemum jako jsou krece apod.,. Pokud ji budeme ignorovat, nebude na nas reagovat a pres den se nauci normalne spat a podrimovat, ikdyz do mistnosti vstoupime.Tohle mam vyzkousene uz skoro 10let. To, ze cincila je i pres den vzhuru chvilkama, neznamena, ze je aktivni a k aktivite pripravena, normalne se budi ny vycurani, piti a jidlo. Nikomu svoje moudrosti nevnucuju, ale chci udelat vse proto, aby moje cincilky byly zdrave a dlouho mi delaly radost, takze mi nedela problem respektovat jejich potreby a to, ze si s nima muzu hrat az vecer po te 6hodine, mi vubec nevadi.
Co se tyce deti, tak by rodice museli sve deti neustale hlidat, takze cincila opravdu neni vhodna pro male deti, respektive by cincila mela byt od nich uplne oddelena. Umistovala jsem nekolik cincil z rodin, kde byly male deti a nastesti rodice meli tolik rozumu, ze se rozhodli cincilky darovat, ponevadz svoje deti nemohli hlidat na kazdem kroku. Jedna cincilka byla postriakana ve dne kdy spala saponatem na okna, soustavne ji deti klepaly na klec, byla tak vystresovana, ze tam to opravdu byla uz jen otazka casu. Kdyz jsme ji odvazeli, klepala se mi zalezla v naruci, kde hned usnula a ze spanku se pocurala.Dalsi cincila to bohuzel neprezila v jine rodine. Nejdrive na ni dite preklopilo hrnek s cajem a podruhe ji zlomilo pravdepodobne vaz, ze ji v posteli zalehlo a to rodice byli v mistnosti, stacila jen chvilka nepozornosti.Takze ja bych nikdy cincilu, kdyz jim schanim novy domov do rodiny s malymi detmi uz nikdy nenabidla.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Ne Dub 30, 2006 15:43

to jsem psala ja ten predchozi komentar, odhlasilo me to.
Take jsem chtela dodat, ze i v ostanich pripadech, kde byly male deti byly neustale nejake problemy, hlavne s podavanim skodlive stravy cincile, v nekterych pripadech ji dite cpalo i bonbony, ponevadz malemu diteti tezko vysvetlite, co smi a co ne.Proto se ne nadarmo uvadi, ze cincila je vhodna pro deti az tak 12-13let, kter jsou schopne a ochotne pochopit potreby zviratka a i to, ze pres den si ji zkratka neuziji, jako jina zviratka.Cincila je spise pro dospele lidi a spis na pozorovani, nez nejake mazleni.Samozrejme, ze kdyz si nekdo poridi cincilu a nasledne deti, tak cincilu kvuli tomu neodsune, ale jak jsem psala, jelikoz malym detem tezko neco vysvetlite, tak bych ji mela uplne izolovanou, urcite pres den.

Avatar uživatele
Biffi
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1048
Registrován: Ne Ún 26, 2006 11:51
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Biffi » Ne Dub 30, 2006 19:23

jojo s tím já plně souhlasím :)

Avatar uživatele
vilverin
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: Pá Dub 21, 2006 19:55
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vilverin » Ne Dub 30, 2006 19:45

Ina, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 8)

Len ešte jedna podotázka: stále si nevysvetlila dôvod, prečo vlastne musia spať práve cez deň a nie v noci. Prečo nemôžu spať v noci a byť aktívne cez deň, predsa ich tým o hodiny spánku neukrátiš, len sa to jednoducho vymení. Čo má noc, čo nemá deň?

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Ne Dub 30, 2006 19:48

Taky mi pred nekolika lety jedna zenska kterou jsem znala a ktera si bohuzel poridila cincily z rozmaru a mela male dite, tehdy 5lete rikala, jak se jejimu decku hrozne libi a povazuje za velkou zabavu chytat cincilu za ocas a tocit s ni ve vzduchu:-(. Co se dal delo s tema cincilama tady ani radeji psat nebudu a ani uz o nich dal nevim, ponevadz jsem se s ni prestala bavit a rekla ji, co si o ni myslim.
Take dalsi smutny pripad ktery jsem slysela take pred nekolika lety, ze rodice poridili rozmazlenymu spratkovi cincilu a ten se na ni vykaslal, nechal ji nekolik dni bez jidla a nasledne i vody az umrela hlady a rodice byli doma a zvireti najist a napit nedali, ikdyz videli, ze umira. Pry to byla klukova cincila a jim ze do toho nic neni:-(.Tyhle zrudnosti uz ani dal nebudu komentovat.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Ne Dub 30, 2006 19:51

vilverin napsal:Ina, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 8)

Len ešte jedna podotázka: stále si nevysvetlila dôvod, prečo vlastne musia spať práve cez deň a nie v noci. Prečo nemôžu spať v noci a byť aktívne cez deň, predsa ich tým o hodiny spánku neukrátiš, len sa to jednoducho vymení. Čo má noc, čo nemá deň?

to snad nemyslis vazne takovou otazku:-)
Proste to nejde a normalni clovek se o to ani snazit nebude. Je to, jako kdybys chtela naucit sovu spat v noci a pres den, aby lovila. Proste to tak je a hotovo, maji to tak zkratka nastavene. Nektere zvire je zkratka nocni tvor a pokud je to tak prirodou a geneticky dane, nebudu do toho zasahovat.

Avatar uživatele
vilverin
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: Pá Dub 21, 2006 19:55
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vilverin » Ne Dub 30, 2006 20:00

Ja to s tou sovou nevidím až tak nemožne, veď sokoliari s nimi cvičia celé dni a chodia na vystúpenia :wink:

No ale dobre, ak to tak musí byť, tak sa budem snažiť to rešpektovať. Jasné, že pre svojho miláčka budem chcieť vždy to najlepšie :D

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Ne Dub 30, 2006 20:04

no to jsem si oddychla, jinak bych Ti vazne cincilu radeji rozmluvila a doporucila Ti radeji osmaky, nebo morce. Jsou vazne take uzasni, kazde zviratko ma neco. Nebo, si to jeste muzes rozmyslet a napada me psoun preriovy. Ten je ve dne aktivni a vyzaduje neustalou pozornost a v noci chrape:-)

Avatar uživatele
vilverin
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: Pá Dub 21, 2006 19:55
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vilverin » Ne Dub 30, 2006 20:09

Nie, nie, činčilku by som určite za morča nevymenila :D A len vďaka vašim radám viem, že sa bude mať u mňa dobre a keď sa niečo vyskytne, tak sa zas radšej opýtam :wink:

A čo je to ten psoun, prosím pekne??? :shock: :lol:

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Ne Dub 30, 2006 20:11

vyhledej si to na internetu. Je to take hlodavec a je z Ameriky jizni tusim a vypada jako bobr. Je uzasnej, ale jsou s nim trosku problemy v dobe rije:-)

Avatar uživatele
vilverin
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 129
Registrován: Pá Dub 21, 2006 19:55
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vilverin » Po Kvě 01, 2006 8:44

No teeeda, tak to som netušila, že niečo také sa tiež môže chovať :shock: :D Je to vážne zlaté, ale tuším, že je o to možno aj väčšia starosť ako o činčilu... Len čo som tak zbežne pozrela nejakú stránku, tak tam písali, že im povyberal mreže z klietky a ušiel preč :lol:
Tu sú nejaké obrázky, keby niekto chcel vidieť: http://www.psoun.com/foto.htm

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Kvě 01, 2006 9:41

Psoun je zlatíčko :), moc se mi líbí, kdysi jsem ho chtěla. Akorát cena je někde kolem 4 tisíc a navíc je to prý takový svéráz, co v dospělosti není moc přítulný a kouše. Pak přišel pes a další zvíře bych už asi nezvládla :).

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Po Kvě 01, 2006 14:53

Ja by som sa ešte trochu vrátil k príspevku, kde Ina písala o tom, že činčila do domácnosti s deťmi nepatrí. S tým by som nesúhlasil. Podľa mňa je to všetko otázkou výchovy. Predstavte si, že do rodiny s 8-ročným dieťaťom sa narodí nové mimino. Znamená to, že staršie dieťa ho môže chytiť za nohu a točiť s ním nad hlavou :shock:? Asi ťažko :D. Alebo si naňho môže ľahnúť do postele a zlomiť mu...(to som už trochu prehnal :?). Takže pokiaľ sa dieťaťu vysvetlí, že činča je súčasťou rodiny a má aj nejaké práva a dieťa to pochopí, tak to fungovať môže. Preto je to individuálna vec rodičov, aby posúdili, akú autoritu majú v rodine a nezavrhoval by som to apriori. A druhá vec je, aby aj rodičia pochopili, že nemôžu dieťaťu dovoliť s činčilou všetko, aj keď je to len zviera. Myslím, že Inin príspevok vychádza hlavne zo skúseností s rodinami, kde s činčilami a deťmi problémy vznikli. Určite existuje ale veľa rodín, kde to funguje, ale keďže tam nie je čo zachraňovať, tak sa o nich ani veľmi nevie.
Takže môj záver je: činčily do rodín s deťmi áno, ale ako súčasť rodiny a nie hračka pre dieťa.

Maki

Příspěvekod Maki » Út Kvě 02, 2006 12:12

Ale když se narodí nové miminko, tak s ním jeho matka je snad celý den a nenechá ho někde v jiné místnosti, takže to starší by ani nemělo příležitost, kdežto činčilku nikdo přes den nehlídá...

A ještě k tomu nočnímu režimu: sova je noční pták kvůli jiným dravcům, kteří by ji mohli ulovit, ne kvůli noci. Kdyby mě někdo přehodil můj režim, asi bych to psychicky dlouho nevydržela, kdybych musela být přes noc vzhůru a ve dne spát, pořád jenom samá tma...

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Út Kvě 02, 2006 12:25

Maki napsal:Ale když se narodí nové miminko, tak s ním jeho matka je snad celý den a nenechá ho někde v jiné místnosti, takže to starší by ani nemělo příležitost, kdežto činčilku nikdo přes den nehlídá...


Ja keď púšťam Mišku prebehnúť tak som takisto s ňou nonstop, takže by sa na ňu nik nechytal. A keď je v klietke, tak to je podobné ako keď je mimino v postieľke, nemám s tým osobné skúsenosti, ale snáď si mama tiež môže odbehnúť (myslím napr. do kuchyne nie do kina :wink:).

Maki

Příspěvekod Maki » Út Kvě 02, 2006 13:13

Když pouším Woodyho, tak jsem s ním taky pořád, ale já to myslela, když je v rodině 8leté dítě, pokud to není vyloženě andílek nebo nejsi pořád u klece, tak ji může kdykoli vytáhnout a ublížit ji, ale kdybych já měla mimčo, tak ho samotné určitě nenechávám déle než nezbytnou dobu (záchod a pod.). A přece jen je určitě snažší ublížit malému zvířátku než 3-5 kg dítěti (myšleno od jiného dítěte, pro dospělého to je stejně snadné)

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Út Kvě 02, 2006 14:06

Ja sa môžem vyjadrovať čiste teoreticky, ale nemyslím si, že by sa matka napr. v 1. roku dieťaťa od neho vôbec nevzdialila. A čo sa týka činče v klietke, tak myslím že jasný zákaz otvárania bez dozoru rodiča popr. búchania na klietku by malo pochopiť každé dieťa. A ak nie, tak ľutujem tú domácnosť (skôr trosky).
Videl som tu, že dokázala činča fungovať spolu s ďalším zvieraťom, tak si myslím že by to mohlo ísť aj s dieťaťom. Ale zodpovednosť bude vždy na rodičoch.

Maki

Příspěvekod Maki » Út Kvě 02, 2006 14:08

Každý rodič musí znát své dítě, tzn. že musí sám posoudit, zda je možné to bez újmy na zvířátku zvládnout nebo ne. Děti sice nejsou hloupé, ale zato zvědavé, takže si myslím, že dřív nebo později by se pokoušelo pomazlit

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Út Kvě 02, 2006 18:59

V urcitem veku diteti proste tohle nevysvetlis a stejne si bude delat, co chce.Zviratka jsou pro ne jen zive hracky. Je hloupost, kdyz rodice k malemu diteti pusti cincilu, nebo i jine mensi zviratko a potom staci chvilka nepozornosti a dopadne to, jak jsem popsala, ponevadz cincila se cloveku porad mota pod nohama a nechavat cincilu s rocnim ditetem v posteli je opravdu riziko.Rodice zkratka detem v urcitem veku tezko neco vysvetli, nebo spise ty deti to jeste nejsou schopne pochopit. Take hrozi a stavalo se, kdyz byla cincila pustena s malymi detmi, ze mely tendenci ji chytat za ocas a podobne.Ja osobne bych cincilu od maleho ditete izolovala, kdyz bych nemela moznost neustaleho dohledu.Sama vim, ze kdyz jsem byla mala, chovala jsem se stejne, zviratka jsem mela jako zive hracky, ale nedoslo mi, ze jim muzu i ublizit a bohuzel na moje divoke hry tenkrat dopaltila krasna siamska kocka. Byla jsem s ni ponechana bez dozoru a uz nevim, kolik mi presne bylo, asi 4roky a hazela jsem s ni do vzuchu jako s plysakem a bohuzel spadla na houpaciho kone a zpusobila si vnitrni zraneni na ktere umrela. Je mi z toho dodnes nanic, kdyz si na to vzpomenu.Vim, ze me za to ted hodne lidi odsoudi, ze zrovna ja jsem ted takovy milovnik zvirat, ale bohuzel se to stalo. Stalo se i to, ze jsem byla asi peknej parchant jako dite a take jsem pry nasemu psovi davala kolicky na usi apod. Opravdu jsem tenkrat nemohla mit rozum, ponevadz zvirata jsem milovala od mala, ale zkratka v urcitem veku to dite nerozlisuje jeste, co muze zpusobit a co ne.A potom se vsichni divi, ze psi pokousou, nebo dokonce i usmrti deti. Pokud je nejak trapi a drazdi, tak ten pes se brani pochopitelne.

Disable adblock


Vrátit se na “Bydlení”