Změna chování

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Verča M.
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: Út Bře 20, 2012 17:47

Změna chování

Příspěvekod Verča M. » Ne Črv 17, 2012 19:50

Zdravím, tak si jdu k vám opět pro radu. Mám doma činčiláčka, který je starý dva měsíce. Od malička až do nedávna byl strašně hodný, spával u mě v županu, nechal se hladit, mazlil se, ovšem posledních 14dní se strašně změnil prská na mě a nenechá se pohladit, mám na něho čas pořád stejně, věnuji se mu pořád stejně, nevíte čím by to mohlo být, nějaká puberta?

Disable adblock

Verča M.
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: Út Bře 20, 2012 17:47

Re: Změna chování

Příspěvekod Verča M. » Ne Črv 17, 2012 19:53

* oprava - starý je 4měsíce

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod genca » Ne Črv 17, 2012 20:14

Myslím, že pubertou by to být mohlo :wink:

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Změna chování

Příspěvekod Lenca » Ne Črv 17, 2012 20:35

muže začínatt puberta :) mojí malý začalo období "já sama" asi koncem 4. měsíce,možná až začatkem 5.,byla někdy fakt protivná a už si dovolila štěknout,což předtím neuměla,max. trošku zabručela.

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod minlub » Ne Črv 17, 2012 20:58

Souhlasím, také nám to dělají v určitém období dorostenci :D

Verča M.
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: Út Bře 20, 2012 17:47

Re: Změna chování

Příspěvekod Verča M. » Po Črv 18, 2012 11:04

A nevíte, kdy takové období skončí?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod Wulfina » Po Črv 18, 2012 11:07

Verča M. napsal:A nevíte, kdy takové období skončí?

no, vzhledem k tomu, že mám činčilky většinou dvouroční, tak někdy časem... kolem 2 let ještě nee :)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod minlub » Po Črv 18, 2012 12:07

Mě se cca. po roce většinou zklidnili. Ale jsou i vyjímky, které jí mají pořád :D

Avatar uživatele
katerina.kat
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: Ne Dub 01, 2012 19:28
Místo/Bydliště: Havlíčkův brod

Re: Změna chování

Příspěvekod katerina.kat » Po Črv 18, 2012 12:48

Já si činčilky pořídila většinou starší, bylo jim rok a něco a byli klidné. tak snad puberta netrvá věčně :P

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod Dora » Čt Črv 21, 2012 9:04

Pubertální hormony dělají své :-D
Uklidní se, až bude mít tu sovji samičku se kterou si sedne, případně miminka :-)
Samostatně by kolem toho roku mohl dostat taky rozum.Je v místnosti ze samičkou?

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Re: Změna chování

Příspěvekod chovamcoumim » Čt Črv 21, 2012 10:26

No my máme samečka co už má přes tři roky,miminka taky a puberta s ním tříská ještě víc jak zamlada tak nevím :lol:

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod Dora » Čt Črv 21, 2012 10:31

chovamcoumim napsal:No my máme samečka co už má přes tři roky,miminka taky a puberta s ním tříská ještě víc jak zamlada tak nevím :lol:


Tak to je jak s chlapama, někteří nedospějí nikdy :-D

Upozornění na porušení pravidla č. 8, viz. viewtopic.php?f=4&t=4317

Avatar uživatele
KUBA
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 94
Registrován: Stř Ún 16, 2011 23:14
Místo/Bydliště: SKALICA- Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod KUBA » Po Pro 03, 2012 20:30

Já mám zas problém v tem,že dva samečci sú dlúho spolu-já je dostal a má je rok a dnes ráno byl Bobek jednak venku z klekty,ale jak sem ho dal spátky,tak se začali naháňat a štekat po sebe.Ked sem otevrel dverka,tak Bobek vybehél ven.Tak sem ho zas dal spátky a začlo to znova.Po chílke sem to nevydržal (ale nic si neudelali) a donésel menší kletku a dal tam Cipíska(on je aj o hodne vetší asi aj starší).
Teť večer sem je pustil obidvoch vyvenčit a byli celkem mv pohode,len sa trošku ponaháňali.Dal sem ich zase spolu do velkej kletke a je celkem klit.
Nechápu co si mohli udelat,alebo co komu preletelo cez čumák :cry:
Stalo sa to už nekomu?

slivovicka
Nový uživatel
Příspěvky: 19
Registrován: Po Črv 06, 2011 20:50
Místo/Bydliště: Brno

Re: Změna chování

Příspěvekod slivovicka » Ne Pro 23, 2012 15:02

Ahoj, taky potřebuji radu ohledně chování.
Před časem jsme našemu 17 měsíčnímu činčilákovi pořídili kamaráda. Je mu tak sedm měsíců. Seznámení probíhalo docela dobře a tři týdny spolu bydleli v jedné kleci. Občas se sice trochu poštěkali, když zkoušeli, který z nich je samička, ale jinak se k sobě tulili. Ale před dvěma dny tomu staršímu "ruplo v bedně" a na mladšího prská a "vrčí". Nenechá ho k sobě ani přiblížit. Začal štěkat i na nás. Taky pouští hodně chlupů a má menší bobky. Co mu může být? Zkoušeli jsme je znovu zavřít do přepravky, ale když se náhodou dotkli, tak ten starší znovu vyváděl.
Prosím o radu co s nimi dělat.

Avatar uživatele
KUBA
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 94
Registrován: Stř Ún 16, 2011 23:14
Místo/Bydliště: SKALICA- Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod KUBA » Čt Pro 27, 2012 15:00

Ja som mal už potom kľud po tom jednom dni,tak to bola len neaká zlá nálada asi :lol:

Avatar uživatele
KUBA
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 94
Registrován: Stř Ún 16, 2011 23:14
Místo/Bydliště: SKALICA- Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod KUBA » Út Led 01, 2013 19:45

Asi som to zakrikol,lebo už sa zasa naháňajú a len chlpy za menším Bobkom ostávajú.
Tak zasa je samotka,len som ich dal teraz naopak a po jednom dni žiadna zmena,tak dnes pôjde na samotku zas Cipísek.Klietky ale nechávam tesne vedla seba.
No uvidíme ako bude.

Avatar uživatele
KUBA
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 94
Registrován: Stř Ún 16, 2011 23:14
Místo/Bydliště: SKALICA- Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod KUBA » Pá Led 04, 2013 19:17

Tak po dnoch dňoch strávených každý sám(ale vedla seby v klietke) som ich pustil von a nič sa nezmenilo.Zasa sa naháňajú.Tak som ich dal oboch do tej malej klietky a spustili kolotoč.Triasol som s klietkou,ale nič.Ale všetko nasvečovalo tomu,že ten väčší (cipísek) chce jednoducho menšieho bobka proste vojet (znásilnit):lol:
Co s nima???

Avatar uživatele
KUBA
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 94
Registrován: Stř Ún 16, 2011 23:14
Místo/Bydliště: SKALICA- Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod KUBA » Čt Led 17, 2013 17:52

Jaksi mi nikdo neradí :(
Dal som ich teda spolu,ako majú vo velkej klietke aj menšiu.Aby mali lepší kontakt.Teda Bobek je v menšej a Cipísek okolo neho vo velkej.Ale asi aj po týždni ako sú teraz spolu pustený tak Cipís ide po ňom stále.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování

Příspěvekod Wulfina » Čt Led 17, 2013 18:17

Já bych každého dala do klece a třeba na měsíc každého dala jinam do místnosti, aby na sebe úplně zapomněli. A pak bych je znovu seznámila :)

-LexSan-
Nový uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: Pá Kvě 17, 2013 12:47

Re: Změna chování

Příspěvekod -LexSan- » Út Pro 09, 2014 15:32

Dobrý den,
též bych chtěla poradit ohledně změny chování u činčilky.

Naše sedmiletá činčilí slečna byla vždycky solitér. Byla v kleci kvůli okolnostem vždy sama, ale patřila mezi ty zvědavé a pozorující činčilky, které samy vše prozkoumávají. Na lidi (jak no nás) moc vázaná nebyla. Lidský dotek jí přímo osobně nevadil, ale stačilo ji jen krátké pomuchlání a už zase někam startovala. Bohužel se u ní překvapivě tento rok v únoru objevily problémy se zuby a my tak přešly na dokrmování pomocí stříkačky. Nakonec jsme si všichni našli určitý rytmus a občasné dobroušení stoliček zvládáme. Jen díky těmto nečekaným okolnostem jsme na všechny podněty více všímavější. Díky tomu, že jsme činčilku při dokrmování brali do rukou a v pravidelných intervalech ji kontrolovali, tak nám přišlo, že i pro ní pohlazení není takovým problémem. Kromě toho, při přechodu na zimní čas nám naše celé činčilí osazenstvo odmítlo se přizpůsobit, takže doba výběhu se řídí letním časem. Z počátku nám naše činčilí slečna signalizovala, že by ráda vyběhla třeba už o půl třetí odpoledne, ale tyto snahy jsme ji zatrhli.
Teď už se konečně dostávám k současné situaci. Je to totiž asi tak týden, co naše činčilí slečna vyhledává v brzkých dopoledních hodinách (kolem 9h) moji přítomnost. Ráda mi skočí pod deku nebo pod dlouhou košili, kde se zamuchlá a spokojeně si tam spí. Když je po určité době vrácena zpět do klece, přeci jenom naše holky mají nejtvrdší spánek kolem 11-13h, tak ji nechci rušit, tak jsem odměněna skřípáním zubů a čekáním u dvířek, že chce zpět.
Celá situace je hrozně milá, ale taky dost nezvyklá. Přemýšlela jsem proto, o co jiného kromě potřebné blízkosti (vedle v kleci máme mamku a 2 dospívající dcery) by mohlo jít.
Nejdříve přišla na přetřes potřeba tepla. Holka se ráda vyhřívá a je schopná prosedět pod teplými kamny celý výběh. Je sice pravda, že u mě v pokoji nejsou žádné tropy, ale snažím se teplotu udržet mezi 20-22°C.
Též jsem zkontrolovala jestli bobkuje. (Bobky jsou v pořádku, tvar i tvrdost.)
Neubývá na váze. (Denně ji vážíme a s menšími výkyvy je to cca 600g.)
Není apatycká, když už ji zamezíme přístup ke kamnům tím, že je při výběhu vypneme, tak se rád proběhne, vše očmuchá a zkouší i kousat nábytek :)
Neslintá (což nám nedělala ani při přerůstání zubů).
Celkově hryže (i když nemá ráda, když na ní koukáme, tak ji musíme pozorovat skrytě :wink: )
To že si zaskřípe zubama beru u ní jako signál nespokojenosti s nastalou situací.
Přišlo mi že více než kdy dřív jakoby žvýká, tak jestli se nesnaží dostat něco z tlamičky, jenže na podaný pamlsek reagovala slupnutím. Plus proč by nemohla žvýkat ze spaní? I u našich mláďat jsem to viděla.
Jediné, co je trochu zarážející je fakt, že změnila spací návyky. Začala spát v jiném rohu nebo v boudičce. Ale i tak mě připadá, že může chtít prostě jen změnu.
Též se nám trochu přehodila, přes den je akčnější než sousední rodinka a po výběhu si jde ráda schrupnout a probouzí se až tak v 1h ráno. (Ale na druhou stranu se nám tohle stalo i s jedním činčilím mládětem, které kvůli návštěvě veteriny muselo být přes den často vzhůru, takže se nám pak přehodilo a trochu se nám rovná ještě půl roku po zákroku.)

Vím, že to zní triviálně, ale nerada bych něco opomenula. Je takováto změna v chování u činčilky možná? Ráda bych věřila, že je jen přítulná, což bych jen a jen vítala :) Na osamělost si holky ale stěžovat nemůžu, ptž píši diplomku a jsem s nima v pokoji a celkově v kontaktu docela často, ale i v minulosti byl kolem nich přes den normální šum, dveře od pokoje byly otevřené, takže vždy v bytě někoho slyšeli.

Tak jsem podala vyčerpávající výčet všeho, co mě jen napadalo. Za případné postřehy budu vděčná.

Děkuji.

Veverka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 66
Registrován: Pá Črv 22, 2012 15:50

Re: Změna chování

Příspěvekod Veverka » So Pro 13, 2014 20:33

Třeba je fakt jenom víc přítulná :-)

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”