Kolik chovám činčil

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

kolik mám činčilek

žádnou
0
Žádné hlasy
1
4
8%
2
12
24%
3
3
6%
4
5
10%
5
1
2%
6-10
8
16%
11-15
6
12%
16-20
4
8%
21-30
5
10%
31-50
1
2%
51-100
0
Žádné hlasy
101 a více
2
4%
 
Celkový počet hlasů: 51

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod minlub » Čt Kvě 17, 2012 13:35

S beige je hodně variant. Buď jen beige (homo, hetero) nebo různě v nakombinovaná s white, ebony, violet, safír... vzácné s beige: BD, Goldbar, angora, rexfell atd.

Disable adblock

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod Cmacuba » So Kvě 19, 2012 21:47

Tak strašně vám závidím. Já mám pouze jednu - Tobyho-standart grey. A naši další nechtějí.
Zachránila jsem ho ze spárů pubertálních dětí, které ho měli pro legraci. Nejvíce je bavilo, když činču pustili a honil ho pes po bytě a štěkal na něj a činča pištěla a "plakala". :( To jsem se s činčilou jako takovou setkala poprvé a zamilovala jsem se do ní.
Chovali ho v hrozných podmínkách. Byl v akváriu po želvě, místo podestýlky měl písek, v něm hrozný nepořádek, krmen byl směsí pro pískomily, podváha, mastný kožíšek, žádný domeček. Prostě hrůza.
Moc jsem s nima nesmlouvala, činčilu jsem si odvezla. Beztak maminka dětí říkala, že se o ní nikdo nestará. (což bylo vidět, protože stačilo otevřít internet a info si přečíst jako jsem to udělala já po přívozu Tobyho domů)

Toby se poměrně rychle srovnal, nechá se pohladit, dokonce jsem ho příšerně rozmazlila :D , protože mi nechce jíst seno. Za žádnou cenu. Takže nakupuju různé směsi bylin a výhonků a trav a míchám mu vlastní seno. A normální seno má v jeslích, ale prostě ho nechce. Takže mu ho tak jednou za 14 dní vyměním za čerstvé, ale stejně ho nejí :D
V lednu mu byl rok, váhu má 530g, kožich krásný a právě prožíváme pubertu plnou lumpáren :D

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod jasmin » Ne Kvě 20, 2012 12:10

Tak to je hruza, co pises a je dobre, ze jsi cincilku zachranila,urcite by uz nebyla a uztrapili by ji:-(.Tohle videt, tak ty zmetky proplesknu na miste tak, ze by nato nezapomnely a naucili by se, jak se maji chovat ke zviratum.
Nechci Te strasit, ale diky te otresne peci,je vysoke riziko nejake nemoci,hlavne jater, ale diky tomu, ze byl spatne krmeny a z toho vypliva i to, ze neni zvykly na seno, coz je obrovska chyba, nebot seno cincilka potrebuje nejen kvuli zazivani, ale take hlavne zubum a korenum.
Doporucila bych Ti ho vzit na preventivni kontrolu bud k Lietavcove, nebo Jeklovi, aby mu byly odborne zkouknuty zuby, rentgen zubu a korenu.Je totiz pravdepodobnost, ze diky tomu vsemu se tam mohl objevit problem, ktery je zatim skryty, ale ty zuby uz muzou bud se klonit spatne, nebo se tvorit hacky, koreny prerustat a spatne rust.Tady jde vzdy o cas a v pripade zubu je potreba zakrok co nejdrive, aby se to nezhorsovalo, pak je i vetsi sance na uspesnou lecbu.A on je prave ve veku, kdyz se od mladete do toho 1,5 roku vse formuje a proto na vhodne strave, co nejdelsim pito materskeho mleka zalezi nejvice.U jedne moji cincilky se tyto problemy objevily, bohuzel uz ve fatalnim stavu prave ve 2,5letech.
Doporucuju Ti mu davat denne kousek susene karotky, nuti cincilu zvykat a tim zabranuje prirozenou cestou k prerustani korenu a stolicek, pokud to neni dano geneticky.Ja kupuji biokarotku, poradne omeju, oskrabu, nakrajim na platky a necham ususit.Je to jako zvykacka.Pak vhodne vetvicky.

A pak na procisteni jater bych mu davala ostropestrec mariansky, bud dve seminka dvakrat tydne, nebo na spicinku noze sypany caj.Muzes takto stale.A vyborna je take ta Goji-kustovnice cinska, jeden kousek dvakrat do tydne.Obsahuje hodne vitaminu a hlavne vsechna becka.

Avatar uživatele
Cmacuba
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: Út Lis 22, 2011 14:37
Místo/Bydliště: Čeradice

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod Cmacuba » Ne Kvě 20, 2012 15:11

Co se týká jater, tak všechno vím. Jednou týdně dostává 3 semínka ostropestřece mariánského. Dokonce mu i chutná, mě teda ne, ale jsem ráda, že on ho sní :-)
Mrkev dostává taky, jak mojí sušenou, tak když dojde, kupuju od JR Farm sušenou mrkev. Dostává velmi kvalitní granule, taky mi je nejedl. A tak jsem vyzkoušela hodně značek a skončili jsme u Selective a ty mu chutnají, tak se nesnažím je měnit.
Větvičky okusuje v hojném počtu, poličky, domeček, sépiovku, minerální kostku, staré vařečky.

Jinak k tomu senu. Když jsem ho přivezla, tak mi seno jedl. Ale pak jsem postupně zjišťovala, co všechno může. Bylinky, pamlsky, dobrůtky a jak jsem ho přestěhovala do skříňoklece, tak přestal. Myslela jsem, že je to ze stresu, ale ani se ho nedotkl. Ale protože vím, že nějakou tu "trávu" potřebuje, tak jsem začala právě mixovat různé bylinky. Ještě mi saskia nabízela nějaké další seno (které je sice dražší, ale mohlo by chutnat.), tak ho příště koupím a vyzkouším. Jinak mám doma sena, že bych ho mohla žvýkat při večerech u telky :-D

O Lietavcové vím, její jméno se tu skloňuje ve všech pádech. Pravděpodobně tam Tobyho v létě vezmu. Jen na preventivní kontrolu, zda je vše jak má být. Ale co se týká zubů, myslím, že budou OK. Spíš mám strach z toho stresu, který by prožil tím cestováním. Je dost bázlivý a náladový. Nechá se pohladit v kleci, i chytit se nechá, ale bojím se, aby ještě nezdivočel.

Disable adblock

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod genca » Ne Kvě 20, 2012 22:35

Já bych se nebála, jestli je činčilákovi teprv rok, tak na něm to špatné krmení nemuselo nechat ani stopy... :) Naše činčily byly krmené špatně do té doby, než jsem si pořídila internet a tím i informace, nejstaršímu bylo asi pět v té době, teď mu je deset a zatím je v pořádku...

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod jasmin » Ne Kvě 20, 2012 23:45

Bohuzel musim Gence oponovat, ac nerada.Staci i par mesicu nekdy, aby se to na cince nasledne dyl pak projevilo.Sama jsem s tim mela bohuzel spatnou zkusenost tez.U Vincentka stacily 2mesice ve zveraku na smeskach a az za par mesicu u me se objevil necekane problem s jatry.Ikdyz mu nedavali sanci, ostropestrcem, ketry jsem pak zde zacala nasledne doporucovat, jako zazrak na ocistu jater ho zachranil.
A podruhe se jednalo tez o cincilky ze zverimexu, kde byly krmene holky smeskou, bez sena a pravdepodobne se jeste podepsala pece u chovatele, ktery je tam soupnul, nebot, kdyz jsem je zachranovala a vykupovala tam, tak jim nebyly ani 2mesice a to uz tam pry nejmin 14dni byly:-(.A problemy se zubama uderily necekane za 2roky asi u Krejzinky.Bylo to nahle, do te doby take nebyly zadne problemy s kousanim.Proto u nektere cincilky muze byt i kratla spatna pece pozdeji fatalni.Opravdu bych doporucovala ji vzit bud k Lietavcove, nebo Jeklovi, podle toho, kam to mas bliz na preventivku zamerenou hlavne na zuby a koreny.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod tarja666 » Ne Kvě 20, 2012 23:56

jasmin pochybuji, že by se směska projevila už po 14ti dnech. To mi přijde jako nesmysl. Navíc kdyby činče něco bylo, tak by se to projevilo hned a né za dva roky. To bych problém viděla jinde.
Já bych činču nikam netahala pokud nemá žádné problémy. Je to jen zbytečný stres. Pokud Cmacuba míchá vlastní seno, neviděla bych v tom problém ;)

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod Terezka » Po Kvě 21, 2012 6:50

Holky, o špatné stravě se toho teď napovídalo až až, nicméně toto téma se jmenuje Kolik chovám činčil, vraťme se k němu. Děkuji.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod jasmin » Po Kvě 21, 2012 16:05

Ja jen kratce jeste k tomu dodam, kdyz uz se tady o tom pise.
Samozrejme, ze ne u kazde cincilky se projevi zkazena jatra a zdravi po 2 tydnech na smeskach, zalezi na organismu, ale bohuzel vetsina to odnasi.Uz jen proto, ponevadz smesky obsahuji orechy, ktere oni nesmeji a olejnata semena, pak hodne rozinek a ostatnich pro ne skodlivych veci.
A take, jak jsem psala, ty holciny nekdo dal do zveraku tak v 1mesici, kdy mely byt jeste u matky a pit materske mleko, ktere je velice dulezite pro spravny start do zivota, imunitu a doda organismu mladete cenne ziviny.Bohuzel mnoho lidi dava do zverimexu prilis male cincilky, ktere kdyz jsou predcasne odstaveny, odtrzeny od matky a jeste krmeny temito svinstvy, tak na to doplati spis drive, nez odolnejsi jedinci.Nebyla to jedina aprvni cincilka ze zverimexu, ktera mela problemy po nejake dobe.At uz jatra, nebo zuby.A ty jatra se jim jenom z tech orechu a semen staci pekne zaneradit, ztucnet a uklada se to pomalu.Tyhle problemy jater se neobjevuji hned, ani u lidi ne, uklada se to.
A na tu preventivku se neboj jet s nim, vetsi stres, nez mel v puvodnim domove uz mit nemuze, bude to jen pro jeho dobro a budes mit klid.A hlavne, jak jsem psala, ty zubni porblemy muzou probihat dlouho skryte, jde tam o cas a kdy se nato vcas prijde.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod vera novotna » Po Črv 04, 2012 16:30

Kdysi jsem začala s jednou standardní samičkou, tehdy krmenou majitelkou směsky od Darvinse a přechodně bydlící s její matkou přes velké letní vedro v králíkárně :( . K malé přibyl malý standardní sameček od rodinky ze zveráču :wink: , ale po čase mi samička umřela na dehydrataci po dlouhodobě vyléčené plísni a tak jsem koupila ve vyhlášeném obchodu se zvířaty druhou hetero beige mladou samičku, která mě překvapila do dvou měsíců s malou mimi homo beige samičkou, ale po ztrátě mléka z důvodu přerostlých zubních kořenů se mini krmené uměle dožilo 1 měsíce + 2 dnů a beige samička mi umřela za další 3 týdny na chycený zápal plic po oslabení organismu při úbytku váhy na klinice :( . Tak jsem zakoupila opět samečkovi další miminko hetero beige samičku :wink: a konečně jsem měla po čase seznámený párek, u kterého byl přírůstek 2x po 2 miminách. Ale sameček mi umřel po zabroušení zubů na přílišný váhový úbytek a mamina dostala dalšího samečka black velveta od ní mladšího o cca 1 rok ze zverimexu, kam ho prodal chovatel jako přespočetného v chovu. Tento jeden párek mám do dneška, jsou na sebe velmi fixovaní a měli spolu už dalších 7 vrhů, ze kterých mě některé mimča zbyly ještě doma po odstavení a neprodání, takže nakonec mám aktuálních 11 činčil i když jsou stále jak odrostlé, tak už dospělé mladé možné k prodeji. :wink:

Avatar uživatele
_klarik_
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Po Bře 05, 2012 21:04
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod _klarik_ » Út Črv 05, 2012 17:00

To já taky asi jako většina začala s jednou činčilkou standartkou. Mám ji díky přítele, který ví jaký jsem blázen do zvířatek a od mala jsem měla X druhu různých hlodavcu atd. A tak mi, protože veděl že jsem vždycky chtěla činčilku a už jsem doma žádneho malého mazlíčka neměla, sehnal naší slečnu standartku:). První se k ní sám vůbec neměl a měl k ní svůj odstup ale časem už od něho dostavala i pusinky:D a teď před měsícem jsme si na jeho nápad pořidili další nové mimčo :) a protože jsme se nemohli rozhodnout jesli chceme mutaci pink white nebo hetero begie tak máme rovnou obě nové malé slečny:) A i když přítel by chtěl ještě mutaci extra dark tak já si už myslím že 3 činčilky stačí na to ab to byly naší členové rodiny :)

Avatar uživatele
verýk
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 423
Registrován: Stř Črc 09, 2008 12:08
Místo/Bydliště: Jablonec nad Jizerou- okres Semily
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik chovám činčil

Příspěvekod verýk » Stř Črv 06, 2012 8:59

u nás se začalo v roce 1997, kdy rodiče přivezli krásnou standardní samičku Betynku, k ní o 2 roky přibyl sameček Hromíček a v roce 2007 jsem si nechala její poslední odchov Filípka a Madlenku, k Filípkovi jsem hledala samičku a už to bylo našla jsem samičku wilson white a u jejího hledání jsem nerazila na krásné barvičky a byl konec!! Na Betynky počest jsem pojmenovala naší CHS jejím jménem ( Betynka nám bohužel zemřela minulý rok ). Nyní máme doma 20 činčilek, už si pár let vždy říkám a tohle je poslední další kupovat nebudu, ale vždy to naruší to, když si nechám nás odchov a ten samozřejmě potřebuje někoho do páru :D A hlavně mám v hlavě stále mutace, který bych si moc moc přála :) Prostě kdo podlehne činčilkám velmi těžko dodrží...tohle je poslední :D

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”