Kastrace

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
inuska.tufik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Út Lis 28, 2006 18:07
Místo/Bydliště: Velké Tresné

Kastrace

Příspěvekod inuska.tufik » Po Bře 12, 2007 11:45

Ahoj, prosím poraďte, máte někdo zkušenost s kastrací činčiláka? Včera jsme Čikyškovi koupili kamarádku, ale mláďátka bychom neměli kam dát a prodávat se nám je nechce, protože nevíme, kdo by si je vzal, tak to radši chceme řešit takhle. Myslíte, že by se Čikovi mohlo něco stát, všude čtu, že narkóza je pro ně riziková.

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Bře 12, 2007 11:53

Neviděla bych to tak černě. Kastrace samečka je jednoduchý zákrok, ani se neodehrává v dutině břišní. Narkoza sice riziková je, Ferdyšek ji podstoupil naposledy ve čtvrtek a zvládl ji v pohodě. Důležité je, aby doktor činču přesně zvážil a dobře vypočítal, kolik toho činče může dát. Hlodavcům se dává velmi slabá narkoza. Navíc zvířátka dostávají analgetika, takže 2 dny po zákroku je to víceméně ani nebolí. Po probuzení je činča malátná a musí se držet v teple. To by měl zařídit doktor po dobu, kdy má zvířátko u sebe. Když jsem si Ferdíka brala domů, musela jsem ho vézt pod mikinou a pod bundou, aby byl v teple. Po plném probuzení už zvířátko reguluje teplotu samo.

Avatar uživatele
LUCIA
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1517
Registrován: Út Srp 15, 2006 13:16
Místo/Bydliště: Bratislava, SR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LUCIA » Po Bře 12, 2007 12:05

u nas na Slovensku ani neviem ci by niektory veterinar vobec vedel ako na to....

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Bře 12, 2007 12:07

Úplně stejně jako na králíka nebo podobně velké zvířátko ;-)
Navíc činčiláci mají varlátka úplně skvěle přístupná, minimum chlupů.

Disable adblock

Avatar uživatele
inuska.tufik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Út Lis 28, 2006 18:07
Místo/Bydliště: Velké Tresné

Kastrace

Příspěvekod inuska.tufik » Po Bře 12, 2007 12:15

Díky moc za rychlou odpověď. Docela se nám ulevilo, měli jsme strach, ale Čikynek je statečnej činčilák, tak to doufám bude dobrý. Jinak Čikynek s Nikinkou drží Ferdíčkovi všechny tlapičky :D

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Po Bře 12, 2007 12:19

Děkujem! Prostě si to přeber tak, že když 10letý činčilák přežije 2 narkozy během půl roku, tak co by to nepřežil tvůj mladík ;-)
Musíš si ale vybrat doktora, co činčilku už někdy ošetřoval, nejlépe jsou-li na něj dobré reference.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace

Příspěvekod martej » Po Bře 12, 2007 12:20

inuska.tufik napsal:Díky moc za rychlou odpověď. Docela se nám ulevilo, měli jsme strach, ale Čikynek je statečnej činčilák, tak to doufám bude dobrý. Jinak Čikynek s Nikinkou drží Ferdíčkovi všechny tlapičky :D



J avim, že je to asi blbá otázka, ale proč si mu rači nepořídila dalšího chlapečka, než holku, když víš, že mimča nechceš?;-)

Avatar uživatele
inuska.tufik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Út Lis 28, 2006 18:07
Místo/Bydliště: Velké Tresné

Re: Kastrace

Příspěvekod inuska.tufik » Út Bře 13, 2007 20:53

Martina Tejnilová napsal:
inuska.tufik napsal:Díky moc za rychlou odpověď. Docela se nám ulevilo, měli jsme strach, ale Čikynek je statečnej činčilák, tak to doufám bude dobrý. Jinak Čikynek s Nikinkou drží Ferdíčkovi všechny tlapičky :D



J avim, že je to asi blbá otázka, ale proč si mu rači nepořídila dalšího chlapečka, než holku, když víš, že mimča nechceš?;-)


Chlapečka jsme nechtěli z toho důvodu, že jsme se všude dočítali, že se dva kluci nesnesou a ze zkušenosti známých, kteří právě klukovi přikoupili dalšího kluka, a ti se spolu servali do krve, tak jsme chtěli radši tu holčičku.

Avatar uživatele
inuska.tufik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Út Lis 28, 2006 18:07
Místo/Bydliště: Velké Tresné

Kastrace

Příspěvekod inuska.tufik » Út Bře 13, 2007 20:56

A ještě ohledně samotné kastrace, včera jsem volala MVDr. Fialové a ta mi řekla, že jsem jediná za deset let, která chce vykastrovat činčiláka, že se to u nás neprovádí. Že činči mají otevřený tříselný kanálek a při špatném sešití by mohlo dojít k protržení a následnému propadnutí střev, což je pro činčilku smrtelné. :cry:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace

Příspěvekod martej » Út Bře 13, 2007 21:02

inuska.tufik napsal:
Martina Tejnilová napsal:
inuska.tufik napsal:Díky moc za rychlou odpověď. Docela se nám ulevilo, měli jsme strach, ale Čikynek je statečnej činčilák, tak to doufám bude dobrý. Jinak Čikynek s Nikinkou drží Ferdíčkovi všechny tlapičky :D



J avim, že je to asi blbá otázka, ale proč si mu rači nepořídila dalšího chlapečka, než holku, když víš, že mimča nechceš?;-)


Chlapečka jsme nechtěli z toho důvodu, že jsme se všude dočítali, že se dva kluci nesnesou a ze zkušenosti známých, kteří právě klukovi přikoupili dalšího kluka, a ti se spolu servali do krve, tak jsme chtěli radši tu holčičku.


No hele ja sem měla nejrpve Ferdu s Mannym, nejdřív se haštěřili, ale pak byli jak nerozlučná dvojka....pak k manymu šel Shrek a do tý doby než sem domů přinesla ženský to bylo v pohodě 8)

Avatar uživatele
Radka.o
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 750
Registrován: Čt Kvě 11, 2006 12:26
Místo/Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace

Příspěvekod Radka.o » Út Bře 13, 2007 21:02

inuska.tufik napsal:
Martina Tejnilová napsal:
inuska.tufik napsal:Díky moc za rychlou odpověď. Docela se nám ulevilo, měli jsme strach, ale Čikynek je statečnej činčilák, tak to doufám bude dobrý. Jinak Čikynek s Nikinkou drží Ferdíčkovi všechny tlapičky :D



J avim, že je to asi blbá otázka, ale proč si mu rači nepořídila dalšího chlapečka, než holku, když víš, že mimča nechceš?;-)


Chlapečka jsme nechtěli z toho důvodu, že jsme se všude dočítali, že se dva kluci nesnesou a ze zkušenosti známých, kteří právě klukovi přikoupili dalšího kluka, a ti se spolu servali do krve, tak jsme chtěli radši tu holčičku.
tak ta "kverní" bitka může být i při párečku... to se stalo asi 3x nám a teď jsou to zlatíčka

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace

Příspěvekod martej » Út Bře 13, 2007 21:02

inuska.tufik napsal:A ještě ohledně samotné kastrace, včera jsem volala MVDr. Fialové a ta mi řekla, že jsem jediná za deset let, která chce vykastrovat činčiláka, že se to u nás neprovádí. Že činči mají otevřený tříselný kanálek a při špatném sešití by mohlo dojít k protržení a následnému propadnutí střev, což je pro činčilku smrtelné. :cry:


Tak zkus třeba zajet do prna a nebo do prahy, tam to určitě dělaj 8)

Avatar uživatele
inuska.tufik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Út Lis 28, 2006 18:07
Místo/Bydliště: Velké Tresné

Re: Kastrace

Příspěvekod inuska.tufik » Út Bře 13, 2007 21:08

Tak zkus třeba zajet do prna a nebo do prahy, tam to určitě dělaj 8)[/quote]

MVDr. Fialová je z Brna, a tady ji velice doporučovali, že je výborná, tak nevím. To my radši budem taková menší odchovna mikrošků :D

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Út Bře 13, 2007 21:21

Tak se zkus rovnou obrátit na univerzitu Palackého, všichni to tady doporučují. V Brně studují všichni veterináři, takže odtud proudí znalosti v léčení do celé republiky. Zkus tam jen zavolat. Telefon určitě najdeš v tématu veterináři v záhlaví sekce Nemoci a potíže.

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Út Bře 13, 2007 21:28

Jednoznačně veterina na Palackého, s veterinou v Bystrci (Fialovi) nemám dobrou zkušenost.

Avatar uživatele
Alice
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1205
Registrován: Stř Srp 10, 2005 19:21
Místo/Bydliště: Oslo NORSKO!!!!!!!!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alice » Stř Bře 14, 2007 7:46

Zaujimalo by ma odkial prisla ta kolosalna hovadina, ze 2 chlapci sa neznesu.Sposobuje to tu len kopec problemov.Ja mam kopec samcekov spolu a stoja hned vedla samiciek a este ani raz za 10 rokov sa mi nikto nepobil.Problem je v tom, ze ludia nekladu doraz na povahu zvierata.Treba si zistit aki boli rodicia a podobne.Potom sa nestane, ze sa im pobiju.

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Samci

Příspěvekod VeronikaL. » Stř Bře 14, 2007 14:47

Nemám zkušenost se samci/činčiláky.
Jediné činčily, které jsem kdy měla, jsou dvě samice.
Ale u ostatních hlodavců jsme problémy dvou samců měli:
Osmák Bedřich po asi dvouměsíčním celkem bezproblémovém soužití zakousl svého mladšího kamaráda. Předtím se ani neprali, a pak jsme našli Krevetka mrtvého s prokousnutým krkem v kleci, kde byl mimo něj akorát Bedřich.
Rodiče přítele mé dcery mají zverimex, a mají doma spoustu zvířat. Některá mají jen dočasně ubytovaná a ta se střídají. Proto mají docela dost zkušeností s nejrůznějšími zvířaty, a o konfliktech hlodavci/samci taky vědí, protože s tím měli také problémy.
Nemám důvod nevěřit Alici, jistě mluví z vlastní zkušenosti.
Možná to činčily mají jinak.
.....
Ale zcela chápu, kde se vzala pověst, že se samci/hlodavci nesnesou.

kovbojicek
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 174
Registrován: So Lis 04, 2006 17:45

Příspěvekod kovbojicek » Stř Bře 14, 2007 15:24

no ono jde asi o to, jakou maji poavahu (jak psala Alice) ja mam dva osmaky - samce jsou nejlepsi kamaradi... jeden je asi rocni a druhemu ted budou dva mesice... protoze Filda (ten starsi) je velice hodny a vubec to neni klasicky osmak (verte nebo ne, ale nehloda co nema, nenici, nedela randal ..) tak jsem vybirala taky hodneho a co nejmensiho kamarada... a nasla jsem. Jde o to, nevzit hned prvniho co se namane ale opravdu hledat povahove stejne ... jinak jeden z adminu na osmak-foru ma dva kluky uz spoustu let a je pohoda... problem vsak nastava, kdyby se alespon jeden zacal parit, nebo byla (ac vedle v pokoji) samice... to pak pro zenskou neznaji bratra...

Avatar uživatele
inuska.tufik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Út Lis 28, 2006 18:07
Místo/Bydliště: Velké Tresné

Kastrace

Příspěvekod inuska.tufik » Stř Bře 14, 2007 22:06

Díky moc za rady, jste zlatí!! Nás problémek se nám vyřešil krásně sám, paní ve zverimexu se v tom asi moc nevyzná, protože po dnešním důkladném prozkoumání Nikinky jsme došli k závěru, že nemáme Niky ale Nika. :D

Avatar uživatele
Radka.o
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 750
Registrován: Čt Kvě 11, 2006 12:26
Místo/Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrace

Příspěvekod Radka.o » Stř Bře 14, 2007 22:18

inuska.tufik napsal:Díky moc za rady, jste zlatí!! Nás problémek se nám vyřešil krásně sám, paní ve zverimexu se v tom asi moc nevyzná, protože po dnešním důkladném prozkoumání Nikinky jsme došli k závěru, že nemáme Niky ale Nika. :D

:lol: :lol: :lol: tak to je veselé tak to máte vyřešeno :lol: a co na sebe kluci říkají :?:

Host

Příspěvekod Host » Čt Bře 15, 2007 12:55

Tak to mě opravdu pobavilo. Máme doma už 2 roky samečka jménem NIKY a koupili jsme si ho jako holku NIKY :lol: Teď asi s Rozárkou čeká mimča.

Avatar uživatele
inuska.tufik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: Út Lis 28, 2006 18:07
Místo/Bydliště: Velké Tresné

Kastrace

Příspěvekod inuska.tufik » Čt Bře 15, 2007 18:02

Seznamování proběhlo úplně nádherně, nejdřív jsme je dali, aby se očuchali a v pohodě, pak jsme je fixovali za ocásky, taky paráda a když jsme je pustili, tak se navzájem očichali a zalezli spolu za postel a hodinu nevylezli, asi si toho měli moc co říct. :lol: Spinkají spolu v jednom domečku a Čikynka nádherně ožil, je daleko živější a je opravdu strašně roztomilý, když si navzájem onipují ouška a žvatlají. :D

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Čt Bře 15, 2007 19:38

Jsem rád že seznamování proběhlo v pohodě :lol: .
Ještě ke kastraci: informoval jsem se na Palackého, protože to asi Lojzíka čeká. Prý to není žádnej težkej zákrok, když ho ráno přivezu, poobědě může domů. Na varlatech jsou jen dvě malé ranky, ani se to nezašívá. Akorát je třeba na pár dní vyloučit podestýlku, aby se mu tam nedostala infekce. Pokud jsem dobře pochopil, tak výhoda inhalační narkózy je v tom, že zvíře nemusí dostat přesnou dávku najednou injekčně (kterou je někdy těžko určit), ale se prostě sleduje jak narkóza zabírá a podle toho se dávkuje. Lojzík ji už jednou zvládl, když mu dělali rozbor krve. Bylo to na počkání, teď nevím jestli hodinu nebo dvě.

Avatar uživatele
silva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1353
Registrován: Čt Srp 31, 2006 22:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod silva » Čt Bře 15, 2007 19:46

Inhalační narkóza je o hodně méně rizikovější než injekce. Lucinka ji zvládla 4x do roka. Na čumáček se činči natáhne maska, pak si činča párkrát dýchne a chrupká. Jednou jsem u této narkózy byla osobně, protože jsem musela Lucinku podržet, bylo málo rukou :)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”