rozšířenost problémů se zuby u činčil

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

rozšířenost problémů se zuby u činčil

Příspěvekod jasmin » So Črv 01, 2013 15:09

Ze cincila nesmi ven jsem napsala asi, jako reakci po dalsim a preventivne.
urcite by si to chtelo o nich nastudovat co nejvice informaci, abys vedel, do ceho jdes a pocitat i s podporou rodiny, ponevadz nevis, zda v budoucnu nepujdes studovat mimo domov, nebo pracovne apod., tak aby pak o cincilu bylo dobre postarano.
A bohuzel nesouhlasim s Dorou v tom, ze kdyz se budes o cincilu dobre starat, je jistota, ze nebudes veterinare potrebovat.Bohuzel, ani nejlepsi pece a dokonce ani vyber cincilky od zodpovedneho chovatele a ne mnozitele Ti nezaruci 100%, ze nebude mit nikdy nejaky zdravotni problem, ponevadz treba ty problemy nejcastejsi zubni ma uz 80% cincil, coz je kazda druha a tady jdou naklady za lecbu a caste kontroly a zakroky opravdu do vysokych castek, pokud se nekdo nerozhodne vec resit tak, ze se cincily zbavi, nebo ji necha na pospas umrit, ci utratit.a dalsi problemy, ktere jsou docela caste, az 40% jsou ty srdecni selesty. ktere tez vyzaduji caste kontroly a leky.
Vybre cincily od zodpovedneho a dobreho chovatele, ktery to nedela jen pro zisk Ti sice tohle nebezpeci dost muze minimalizovat, ale i tam se tyto problemy vyskytuji a vyskytnout muzou.

Disable adblock

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Dora » So Črv 01, 2013 15:48

Hele to by jsme to mohli zabalit všichni, pořizovat si zvíře s tím že na 80% onemocní a ještě se zuby :roll:
Kdo by chtěl takový zvíře chovat??Já teda ne :-)
Navíc zubní problémy mají ne jen činčily,ale i králici, piskomilové, morčata, psouni... hlodavci všeobecně
Myslím si, že dostatkem vitamínu a neustálím přístupem k senu se dá dost eliminovat.
Jasně problému se zuby je dost, ale taky umírají činčily na jiné nemoci a nebo žijí dlouhá léta bez potíží a umřou stářím.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod tarja666 » So Črv 01, 2013 16:50

Jasmin, 80% činčil na zuby opravdu nemocných není. To by bylo nemocných 8 činčil z deseti (což není každá druhá, v tom si trochu protiřečíš :D ). To bych tedy nechtěla vidět, jaká by byla úmrtnost činčil na zuby :shock: :?
Šelest na srdci se může vyskytovat až u 30% činčilí populace, ale to neznamená, že to je hned problém. Může se například objevit a zase zmizet nebo s ním činčila může žít naprosto normálně a nemusíš to za celý její život poznat, protože nebude mít problém.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod jasmin » Ne Črv 02, 2013 13:10

Ze ma problemy se zuby az 80% cincil nemam ze sve hlavy, ale od vetů.Ano, kralici a jini hlodavci maji tez problemy se zuby, ale cincili jednoznacne vedou, bohuzel a bohuzel pro dost lidi jsou dobri vetove, kteri se na tohle specializuji nejnavstevovanejsi a nejvyhlasenejsi jen v tom Brne na Palackeho, nebo v Praze, kde radeji psat nebudu uz, nebot nazory se liší.
A ze se s timto jejich problemem u nas nejcastejsim potyka i zde a potykalo i opravdu velke mnozstvi cincil,mnohe uz ani nejsou je take pravda.Kazdou chvili to nekdo tady resi a to enivem o pripadech, o kterych se ani nikdy nedozvime.Zminila jsem to jen proto, aby dotycny byl v obraze, ponevadz stat se to proste muze a stava, tak aby pak byl pripraveny, spise jeho rodina nato, ze budou jezdit minmalne jednou za dva mesice na kontroly a zakroky, dokrmovat 4x denne, davat leky a to treba i v noci kvuli tomu vstavat apod.Tyhle veci je proste potreba zminit, ne jen ty pozitiva.A bohuzel, pro mnoho lidi je to pak opravdu dost zahul jezdit s cincilou na zakroky do Brna, nebo Prahy, kdyz jsou uplne odjinud skoro kazdy druhy mesic.Takze se zase do me prestante strefovat, myslim, ze je dobre zminit i tyhle veci.

Disable adblock

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Jitka Řeháková » Ne Črv 02, 2013 15:35

Já jsem taky pro aby se tato skutečnost věděla. Taky patříme k těm potrefeným, jezdíme na Hůrku. Já si nemůžu stěžovat. Samozřejmě, že to je pro mě dálka, ale mám činčilku s defektem zubů a postrám se o ni jak jen to bude možné, finance jsou pro mě na posledním místě, i když příjem poklesl neb jsem vstoupila do důchodu. Holt si něco budu muset odpustit a nebo jít přivydělat. Jenom mě trápí že se to všeobecně děje, že to ty potvůrky takhle odnášejí.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod minlub » Ne Črv 02, 2013 17:04

Jasmin nikdo se od tebe nestrefuje. Právo vyjádřit názor má každý, ne jen ty.
Prostě tvoje tvrzení, že má problémy se zuby 80% činčil někteří uživatelé nesdílí.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Wulfina » Ne Črv 02, 2013 18:02

Nedivím se, toto tvrzení opět není podložené fakty... :wink:

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod genca » Ne Črv 02, 2013 20:09

Podle mě to podložený fakty Ina má, ale myslím, že to bude tak, že 80% činčil se kterýma někdo na veterinu dojde, má problémy se zuby. Ovšem spousta lidí třeba nikdy nemá problém a k vetovi nemusí, takže o těhlech zvířatech potom není samozřejmě přehled.
A jestli se tak vyjádřil někdo od nás z kliniky, nedivím se, protože jsou největší odborníci a tak se s tím musí setkávat opravdu hodně.
Proč by si to Ina vymýšlela?
My se třeba se zuby ještě nesetkali (klepu). Ale kdyby jo, tak to je zrovna stav, co se prostě nezlepší a nevyléčí a v momentě, kdy bych měla zvíře každé 2 hodiny trápit dokrmováním pravděpodobně po zbytek jeho života, jako majitelka i jako budoucí veterinářka bych volila euthanasii.
To už jsme ale od původního tématu jinde, i když je jistě dobré vědět, že se tohle může stát.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Terezka » Ne Črv 02, 2013 21:23

Nejhorší je ta beznaděj, když je zvířátko nemocné a nemůžu se na veterinu dostat, uhánět někoho s autem, koordinovat to s časem, kdy má volno doktor. Ale to je opravdu ta nejhorší varianta. Když to vezmu kolem a kolem, na něco se umřít musí, když to nejsou zuby, selže ve stáří jiný orgán. Je potřeba uvážit pořízení zvířátka zodpovědně, ale na druhou stranu může žít dlouhý zdravý spokojený život a problémy stáří přijít až za mnoho let.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod jasmin » Ne Črv 02, 2013 23:43

Samozrejme, ze to mam dolozeno od vetu, kteri s tim delaji a rozumi tomu, jinak bych o tom asi tezko psala.Navic cincila je timto problemem ze vsech hlodavcu postizena nejvice.A ze se ze me zase nekdo snazi udelat hlupaka a ze si vymyslim a ironizovat, co jsem napsala je evidentni.
Nehodlam se ale hadat, svuj nazor jsem take napsala a i zminila tuto vec, ponevadz si myslim, ze zvlaste s timto moznym rizikem by mel byt kazdy budouci chovatel cincily seznamen dopredu.A samozrejme, ze uz je na kazdem, jak se pak zachova, pokud by k tomu doslo, zda s tim zviretem bude jezdit stale na zakroky, nebo, zda ho necha uspat.To uspani je ale spise v pripadech, kdy s tim nejde nic moc delat, stav je opravdu spatny a hlavne jde o koreny, ktere pokud jsou uz hodne rozrostle a delaji problemy, bolesti, tak potom ano.Pokud ale jde jen o hacky na zubech, ci prerostle stolicky a spravi to odborne zakroky jednou za cas, pak by se cincila uspavat nemela.Problem nejvetsi pro hodne lidi, jak zminila Terka je ale bohuzel ta vzdalenost do Brna, nebo na Hurku do Prahy, kdyz je nekdo z opacneho konce a musi schanet odvoz, nebo cestovat vlakem, busem.V neposledni rade je take problem, aby mel clovek zarizeno volno, nekdo si bere dovcu apod., neni to jednoduche.V tomhle maji obrovske stesti lidi, kteri jsou z Brna a Prahy, ci blizkeho okoli.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Kobylatko » Po Črv 03, 2013 12:22

Myslim si též jak píše většina pokud mají dost vytamínu a dost hraček k okusu :větve,domeček,poličky atd :D tak v tom nevidím problém.To by jí ty zuby musely rust rychlostí blesku aby se nestačily obrušovat.A 80% to už by to moje byli dávno v nebíčku bo mám jenom 3.Vyjádřit svuj názor to ano proč né,stačí jen říct že prostě ty problémy maj a víc nerozebírat a strašit nováčky :wink: .Témat o zubech je tu dost a šikovný budoucí chvatel si to najde :wink: .

Avatar uživatele
Annik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: Út Kvě 22, 2012 12:26
Místo/Bydliště: Mlada Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Annik » Po Črv 03, 2013 16:13

:D tak to mám asi štěstí že chovám zrovna těch 20% zdravejch jedinců.. nee sranda, samozřejmě zuby jsou nepříjemnej problém, těch 80% bych ale nepřisuzovala problému, ale příčině, a tou je, jak už tu padlo výše, nevhodné krmivo (které vám se vší vážností doporučí snad v každym zverimexu :? ), nedostatek materiálu na okus.. také to že se na klinikách setkávají s problémem se zuby nejčastěji u činčil, je také nutné si uvědomit pořizovací cenu činčilky a třeba morčete, takže spíš bych to viděla takhle no.. každopádně není se čeho obávat, každý slušný chovatel by měl nového majitele řádně poučit co je pro činču nejlepší a přinejhorším strýček google taky rád poradí :wink:

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Dora » Po Črv 03, 2013 17:31

souhlasím s gencou, že by to mohlo být tak, že 80% co přijde na kliniku tak má problémy se zuby.. to by mohlo být,
ale pak se nemůže zapomínat na tu část co na veterínu vůbec nejde, protože je zdravá!
Spíše by mě zajímala statistika, kolik z "léčených" činčil na zuby...kořeny žilo dlouho až do konce života a umřelo na stáří.
A nebo po dlouhodobém trápení, hraníčícím s týráním umřelo či bylo utraceno.
Kde je ta hranice mezi tím, čím zvířátku pomáháme, nebo ho trápime jen proto, že nás v tom veterinář nechá aby vydělal???

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Terezka » Po Črv 03, 2013 17:40

A nebo se to vztahuje k věku, že např. 80 % činčil nad 10 let trpí problémy se zuby. Někdy se činča ani 10 let nedožije a skoná na něco dřív, než se problémy se zuby vůbec objeví. Těžko říct, vždycky to chce ten kontext.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Dora » Po Črv 03, 2013 18:01

Možná by bylo fajn nějaké hlasování, nebo tak něco...
věk činčily kdy onemocněla, délka léčby, kolik se dožila... nebo zda byla utracena
a při problémech na zuby jestli se jednalo o stoličky, nebo přední zuby
možná i něco jako kolik činčil z chovu onemocnělo na zuby.... z kolika zvířat..
:wink:
ale to už jsme teda úplně odbočili jinam ....

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod jasmin » Po Črv 03, 2013 18:58

Nemas Kobylatko tak docela pravdu,Pokud v tom je na vine vadna genetika, pak ikdyz ma cincila dostatek okusu, tu nejlepsi stravu a vhodne vetve, tak je to houbelec platny.Vzdyt uz i tady ten problem zazili lidi, kteri sve cincilky krmili primo ukazkove, meli je dokonce i od chovatelu, nekteri i od solidnich chovatelu, vetve meli k dispozivi neustale i drevo na okus a presto tomu neusli.
A uz jsem o tom psala pred casem, ze nejhorsi problem, ktery je v mnoha pripadech, vetsine neresitelny jsou koreny.Ale ani tady se nemusi jednat o fatalni stav, zalezi na konkretnim pripadu a i tady s tim cincila muze zit vpohode hodne let bez viditelnych problemu, pokud dale nerostou a nikde neprorustaji.A hodne se prave osvedcila ta susena karotka kousky a vse, co cincilu nuti dlouho a silne zvykat.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod jasmin » Po Črv 03, 2013 20:25

Muze mit okusu a vetvi co chce, ale kdyz jsou proste zuby zadni, nebo i predni se spatnym sklonem, rostou dovnitr dasne, nebo ven, proste takzvana anomalie, tak ten okus opravdu nepomuze, ponevadz tohle je prevazne vadnou genetikou, pokud nekdo zkrizi cincily, kde se vyskytnul tento problem a bohuzel nejen nevedome, ze si nezjistil zadne info, nez zacal chovat mlade, ale bohuzel casto i vedomne pro zisk, hlavne ze jsou mladata.Dostatek dreva veci na okus a ta susena karotka kousky, vetvicky jsou dobre pouze jako prevence nato, aby zuby neprerustaly, predni, zubni, jinak ne.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod Kobylatko » Po Črv 03, 2013 21:59

Šak jasne, ale genetická vada už je jiná kapitola to je jasný že vznikne náká chyba.Ale zdánlivě zdravé činčile se zničehož nic pri správném krmení a dost okusu nemužou přerustat zuby nebo se deformovat,ale neřikám že nejsou vyjímky a že to není možné :wink: .

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Potřebuji NUTNĚ PORADIT!!!!!

Příspěvekod jasmin » Po Črv 03, 2013 22:13

No, nejhorsi je, ze se to u hodne cincil neprojevi, nemusi v mladem veku do 2 let, ale klidne az dele.Je to proste sazka do loterie, ponevadz nekomu nato dojela cincila od chovatele, treba i dobreho a nektera, ikdyz jsou to spise vyjimky a to ty mezi prvnimi jeste se cincila ze zverimexu bez zdravotnich problemu dozila vysokeho veku.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: rozšířenost problémů se zuby u činčil

Příspěvekod minlub » Út Črv 04, 2013 11:43

Hlasování není problém udělat. Stačí napsat co vše by jste tam chtěli mít.

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: rozšířenost problémů se zuby u činčil

Příspěvekod Dora » Út Črv 04, 2013 16:46

jestli se jednalo o přesůstání předních zubů, nebo stoliček
věk onemocnění
doba léčení
jestli se vyléčila nebo ne ... zemřela, utracena, vyléčena, stále chodí na broušení.... např..

..... dejte další návrhy,aby to bylo přínosné pro všechny chovatele ....

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: rozšířenost problémů se zuby u činčil

Příspěvekod Kobylatko » Út Črv 04, 2013 18:30

ještě bych tam přidala -mám zdravou činčilu bez problému se zuby- aby se vědělo kolik jich je asi vpořádku nebo sou zatím zdrave.dál bych přidala čím chovatelé krmí granule,směsky,seno,mlsky,bylinky atd.To co napsala Dora ,mě osobně vyhovuje jako hlasování :wink: .

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: rozšířenost problémů se zuby u činčil

Příspěvekod Dora » Út Črv 04, 2013 20:34

jj super,jen by tam měla být možnost dát počet zdavých činčil v chovu :-)
Tak to su teď zvědavá jak se s tím moderátoři porvou :-D

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: rozšířenost problémů se zuby u činčil

Příspěvekod žanda » Út Črv 04, 2013 21:20

Úplně si nejsem jistá, jestli tak obsáhlou anketu jsme schopny vytvořit.. Ale rozhodně by byla velice zajímavá a konečně by se vidělo kolik je v chovech dravých a kolik takto postižených činčilek. Za sebe si myslim, že 80% nemocných to opravdu není...

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: rozšířenost problémů se zuby u činčil

Příspěvekod Terezka » Út Črv 04, 2013 21:22

Ale někdo tady zpracovával nějakou vědeckou práci na toto téma, kdy činčily mívají první potíže se zuby, pohlaví, dožití.
Posílala jsem to někomu mailem.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”