Činčila pšiká a štěká

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Ricky
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Stř Srp 28, 2013 17:05
Místo/Bydliště: Děčín

Činčila pšiká a štěká

Příspěvekod Ricky » Čt Črv 05, 2014 17:28

Ahoj,
dneska mi činčila začala pšikat - vždycky pšikne a pak zaštěká. Poslední týden jsem vůbec neměla čas (dost zatížená ze školy), včera ani nebyla venku, ale předevčírem jen zalezla pod stůl a půl hodinky tam byla a šla do klece. Dny předtím byla v pohodě. Mám doma dvě, obě neměly dýl čištěnou klec (týden a pár dní), káždá má svoji klec a mladší je v pořádku. V poslední době se u nás i hodně větralo, tak že by z toho chytila zápal plic? :( Čumáček nemá nijak mokrý. Nahřála jsem jí ručníky a zabalila jsem ji do nich. Vůbec se nebránila a dokonce začala míň pšikat. Veterináře máme až v jiném městě a zítra tam kvůli škole nestíhám dojít. Myslíte, že je návštěva veta nutná, nebo počká po víkendu? Nechci nic nechat náhodě, tak prosím raďte jak jen můžete :(
Moc Vám děkuju

Disable adblock

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila pšiká a štěká

Příspěvekod Dantha » Čt Črv 05, 2014 18:45

Diagnóza po zprávách nebo i po telefonu bývá často nedostačující a každý veterinář by pravděpodobně řekl, že by potřeboval zvíře vidět, aby věděl, jak je stav akutní a jak je vážný.

Nicméně já veterinář nejsem :-) Takže z toho co píšeš si myslím, že je zvířátko snad jen nachlazené. Větrání bych lehce omezila dokud nebude zvíře v pohodě. Hlavně opatrně na průvan! V případě nemoci je lepší krátké a itenzivní větrání, klidně na tu chvíli klece překrýt dekou. Určtě činčilkám udělá dobře, když se jim klec vyčistí a nastele něčím bezprašným - to obecně pomáhá na respirační obtíže. Je celkem pravděpodobné, že začne kýchat i druhá činčilka. Pokud zvířátko není apatické, nesedí schoulené v kleci a všeobecně má zájem o svět a jen u toho kýchá případně si otírá častěji packou čumáček, neviděla bych v tom velký problém. Nasadila bych na týden, čtrnáct dní bylinky (př: sléz maurský, růže stolistá, divizna, bez černý, lípa, tymián, bazalka, jitrocel, oregáno, rakytník, sedmikráska, echinacea) !!Vždy maximálně pět druhů bylin současně - nikdy více - ruší pak navzájem svoje účinky!!!

Pokud zvířátko vykazuje známky apatie, choulí se a je vidět, že je mu zle. Případně pokud do týdne nepomůžou bylinky zmírnit obtíže, určitě bych se stavila u veterináře pro ATB. Na respirační obtíže velmi dobře funguje marbocyl (ale jako každé ATB je na předpis).

Hodně štěstí při léčení!

Avatar uživatele
Ricky
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Stř Srp 28, 2013 17:05
Místo/Bydliště: Děčín

Re: Činčila pšiká a štěká

Příspěvekod Ricky » Čt Črv 05, 2014 18:55

No ona jen sedí a kouká. Venku se předemnou schovávala a nechtěla zpátky do klece. Baští, ale ne tolik jako normálně, i pamlsky jí musím chvíli vnucovat, než si je vezme ( normálně po nich hned skočí) Nechá se drbat a hladit. No a teď se zachumlala do ručníku a spinká. Tak já nevím, co teď :( Kdyby nebyl zítra pátek, tak ještě den počkám, ale to, že bude víkend mi to dost ztěžuje.

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila pšiká a štěká

Příspěvekod Dantha » So Črv 07, 2014 16:24

Tak jak to s myškou vypadá? Co bylinky? dáváte nějaké?

Disable adblock

Avatar uživatele
Ricky
Nový uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: Stř Srp 28, 2013 17:05
Místo/Bydliště: Děčín

Re: Činčila pšiká a štěká

Příspěvekod Ricky » Ne Črv 08, 2014 17:15

Tak díkybohu to nic nebylo :)
Vypadá to, že asi něco vdechla a podráždilo jí to. [-o< Potom co se vyprskala a usnula byla večer zase jako dřív a vesele hopkala po kleci, venku zase řádila. Včera i dneska přes den spinkala bez jedinýho zaprskání, pšiknutí ani štěknutí. Takže super :) Jinak jsem jí zkoušela dát oregáno (to nechtěla) a bazalku (lízla a nechala to) tak jsem jí pak dala meduňku, kterou maj obě myšky moc rády a tu slupla jako malinu :) Možná proto se jí pak tak hezky spalo :) No každopádně už je to zase to veliký zlobidlo, na který jsem zvyklá :D

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”