Škytavka a štěkání

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

BobkaBobek
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: Po Říj 10, 2011 11:28

Škytavka a štěkání

Příspěvekod BobkaBobek » Po Říj 10, 2011 11:40

Zdravim,
mam svoji prvni cincilku uz 2 mesice a nikdy se nic nestalo. Spim s ni v jednom pokoji a vim, jak se v noci chova. Dnesni noc byla ovsem silena. Vsechno bylo jako vzdy - behani, vecere, pak ja spat a cincilka potichu sedela v kleci, kolem pulnoci me probudil zvuk, ktery bych srovnala se stekanim psa. Asi 6x za sebou. Sla jsem k nemu, vypadal trochu vydesene, tak jsem ho pomazlila s tim, ze se mu asi neco zdalo. A od te doby asi do 5. hodiny takhle stekal kazdych 15 minut. Celou noc jsem sedela u nej, abych zjistila ceho se boji a pak jsem na to prisla - cincilka byla v klidu a pak najednou udelala pohyb celym telem, jako kdyz ma skitavku, ale bez zvuku a hned na to to stekani. Tak mohl sedet klidne 30 minut a najednou zase cuknout a stekat a tak 5 minut v kuse. Pak to proste preslo, ted' je v poradku, zere, pije, leze po kleci...
Nevite, co to mohlo byt a proc na to tak reagoval?

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Říj 10, 2011 11:49

Mohl mít škytavku, něco se mu seknout v krčku a vadit nebo ho mohlo něco bolet. Ty výkřiky dělají když se jim něco zdá, něco je ruší nebo jim to vadí.
Můžeš zkusit porovnat: http://cincilavdome.wz.cz/Zvuky.html

Pokud už to bude v pořádku neřešila bych to.

BobkaBobek
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: Po Říj 10, 2011 11:28

Příspěvekod BobkaBobek » Po Říj 10, 2011 11:53

Zvuk je presny jako zvuk varovani a poplachu. Kdyz zacal stekat, tak jsem ho hladila, ale stejne neprestal. Proste sebou cukne a asi 5x udela ten zvuk. Chudak, vubec netusim, procto mel

Pacinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 365
Registrován: Čt Zář 18, 2008 14:51
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pacinka » Po Říj 10, 2011 11:56

Tvůj myšák asi spustil poplach nebo mu prostě jen bylo smutno a plakal. Činčilky jsou společenské a samotu snáší těžko :(

Disable adblock

BobkaBobek
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: Po Říj 10, 2011 11:28

Příspěvekod BobkaBobek » Po Říj 10, 2011 11:57

Samotny vubec nebyl. Vecer behal a dival se s mnou na telku a kdyz to v noci zacalo, sedela jsem u nej celou noc a hladila ho a mluvila s nim, takze tim to nebylo asi

Pacinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 365
Registrován: Čt Zář 18, 2008 14:51
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pacinka » Po Říj 10, 2011 12:03

Myslela jsem činčilí společník...ne člověk. Činčilu nahradit nemůžeš...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Říj 10, 2011 12:48

souhlasím s Pacinkou

BobkaBobek
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: Po Říj 10, 2011 11:28

Příspěvekod BobkaBobek » Po Říj 10, 2011 12:59

ja nevim, ale podle me smutek se neprojevuje cukanim jako kdybych ho bila el. proudem. :idea:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Říj 10, 2011 14:12

To delaji vetsinou, kdyz se neceho leknou, stres, strach.Pokud by mel opravdu skytavku a neprestalo to, tak te nechci desit, ale se pred lety takto projevovala cincilka, ktera mela zraneni v tlamicce od neodborne prohlidky veta, ktery ji zranil.Privezla jsem ji po par dnech z jine veteriny, kde byla na osetreni a vecer me bylo divne, ze mi na ruce a nejen na ruce porad skyta, ale nechala jsem to byt:-(.A rano jsem ji nasla umirajici, pitva pak ukazala, ze se dusila vlastni krvi, edem plic:-(.To ale Tve cincilce nehrozi zrejme, to by se musela nejak poranit v tlamicce, nebo neco spolknout.Presto, kdyby to neprestavalo a skytala, ne stekala, tak radeji upaluj na veterinu, ale kde cincilam rozumeji.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Říj 10, 2011 14:13

Tohle smutkem asi nebude, ikdyz se priklanim k holkam, ze dvema cincilkam je daleko lepe.Takze, pokud mas velkou klec, tak zjisti pohlavi a klukovi porid kamose a holcine kamosku.Zrovna Pacinka ma krasna a velmi krotka mladata, nebo Boruvka a i dalsi, zalezi, kam to mas nejblize

Laďka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 257
Registrován: Pá Dub 02, 2010 18:08
Místo/Bydliště: Hostinné,VČ kraj

Příspěvekod Laďka » Po Říj 10, 2011 14:13

Holky mi občas taky zakřičí.A ten záškub před křičením mají taky.Příjde mi to ale jen jako hluboké nadechnutí.

Avatar uživatele
Ladus
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 452
Registrován: Čt Črc 15, 2010 21:28
Místo/Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ladus » Po Říj 10, 2011 14:15

Ten záškub - nebo mlasknutí, nebo jakoby se nádech a už vím, že to začne. Je to strašně zlověstný zvuk, tak už beru do ruky mrkev a jdu :D

Laďka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 257
Registrován: Pá Dub 02, 2010 18:08
Místo/Bydliště: Hostinné,VČ kraj

Příspěvekod Laďka » Po Říj 10, 2011 14:19

Jo taky hned poznám,že se bude křičet,ale u nás to dělají jen ze spaní.A stejně vždycky letím ke kleci

BobkaBobek
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: Po Říj 10, 2011 11:28

Příspěvekod BobkaBobek » Po Říj 10, 2011 14:21

Jo, ten zvuk byl opravdu neprijemny, hlavne kvuli tomu, ze jsem se o nej bala a nemohla spat a rano musela do prace. Ale ted' uz je v pohode, papa, skace, cucha k nove vetsicce.
Druhou cincilku bych urcite poridila, ale ve dvou by urcite letali v noci jeste vic a jak pisu, musim s nim v jednom pokoji spat. Kdyz se vecer vybeha, tak je v noci snesitelny, coz nejde dopredu rict o novem mazliku.

Ale dekuju vsem za rady, jeste ho budu pozorovat, snad uz bude ok.

Avatar uživatele
Ladus
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 452
Registrován: Čt Črc 15, 2010 21:28
Místo/Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ladus » Po Říj 10, 2011 14:31

U mě jdou obvykle v klidu, ale někdy proštěkají celou noc. Dám si je k posteli a začnou štěkat vždy, když já znovu usínám :P Jsou to holt naši miláčci, hlavně když musí člověk do práce ;)

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Po Říj 10, 2011 22:42

Stekani je vpohode, ale skytani, ktere neprestava, o tom jsem psala, nato bacha.Tam se muze opravdu jednat o plicni edem a je treba okamzite k vetovi, ale zkusenemu pres cincily.
Ja to tenkrat bohuzel neresila, ikdyz jsem chtela, ale pani doktorka v Hradci, o Brne se tenkrat jeste nevedelo mi rekla predtim, at ji tolik nepozoruju, tak jsem ji poslechla, ikdyz s emi to nezdalo a sla spat.A rano jsem ji nasla lezet umirajici dole, jeste na me cekala, s poslednich sil zvedla hlavinku, vydala zvuk, jako kdyby se loucila a byl konec, hruza.
Tohle stekani a pokud uz je O.K., tak je jen bud stres, nebo kolikrat nejake leknuti predtim, zmena apod.

Avatar uživatele
Jerryno
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: Pá Srp 05, 2011 13:54
Místo/Bydliště: Okr.Nove Mesto nad Váhom

Příspěvekod Jerryno » Út Říj 11, 2011 6:51

Mne teraz rano tiež škytala ale to len malu chvilku.Takych par seknd.Teraz mi akurat obhryza koberec 8)

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Út Říj 11, 2011 14:02

Naše činčilí mimčo Dale měl jako malý často škytavku. Nejdřív jsem si říkala, co se to chudáčkovi děje, ale fakt to byla asi obyčejná škytavka. Žádný zvuk, jen sebou trošku cukl, za chvíli zase a zase. Ale dělal, jakoby nic. Nenaříkal, hopkal si dál. Do několika minut to přešlo. Jako malý to míval i několikrát denně. Ale vyrostl z toho.
Sestra má teď svoje mimi a říkala mi, jak se to má s miminkama a škytavkou, že ji mívají třeba když se hodně nají, nebo hltají. Dale je pěknej macíček, moc rád jí a jako mládě se hodně cpal (až jsem ho musela hlídat, aby mu nebylo špatně), za dva měsíce mu bude rok a se škytavkou má problém zcela výjimečně, ani nevím, kdy naposledy.
Ale je možné, že to nějakou činčilu vyleká a naříká z toho. Jinak to naříkání u nás slyšim skoro denně (jedné z osmi činčil se něco zdá, nebo třeba nezdá), ale bývá to jen pár výkřiků a konec. Jen výjimečně naříká někdo déle, třeba i celou noc s cca půl hodinovými až hodinovými pauzami. Ale to fakt nevím proč.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Út Říj 11, 2011 23:12

No, ja uz po tom, co se stalo tenkrat Mimince a zacalo to skytanim bych se bala, kdyby me cincila neprestavala skytat.Ale to clovek asi podvedomne vyciti, ze je neco v neporadku a ona tenkrat se vratila z te veteriny strasne hubena uz, take 3mesice bojovala o zivot a jen diky tomu, ze vazila pred tim vsim 800g to tak dlouho vydrzela.Prozila si za ty 3mesice operaci zubu bez narkozy, bohuzel o Brnu a Praze se tenkrat nevedelo, tohle forum jsem jeste neznala a mozna jeste v roce 2001 ani nebylo,po te operaci samozrejme zacala krvacet z papulky a zvracela mi doma krvave sliny, takze to bylo jeste horsi, tak na dalsi klinice v Hradci ji operovali zaplynovana streva, ponevadz nemohla poradne jist, pak jsme sli na vytazeni stehu bohuzel jinam a to bylo osudne:-(.Vet ji neodbornou prohlidkou tlamicky osklive skrabnul a zranil, mel zkusenost s jinymi zviraty, hlavne psy, takze opet zacala zvracet krvave sliny, takze znovu do Hradce na osetreni a hospitalizaci, po nekolika dnech mi ji vratili strasne uz byla hubena, ale jeste zila s tim, ze ji nemam pozorovat moc, ze uz se ji to skrabnuti zahojilo, tak, ikdyz se mi nelibilo to neustavajici skytani, mela jsme ji na ruce, cela se otrasala, sla jsem spat a uz jsem psala, ze zemrela.Pitva ukazala otravu a edem plic, kam se ta otrava asi dostala a roztrhly se ji, proto skytala, nebot se uz dusila krvi z plic a takhle chudinka trpela celou noc az do rana, kdy jsem ji nasla umirajici:-(.Nato fakt nikdy nezapomenu a na ni take ne.Byla milacek, vzala jsem ji a zachranila ji zivot od kozesnika, ktery ji chtel utratit jen proto v 6letech, ze uz byla vysilena a nemohla mit dal mlade, nezabrezla mu rok.:-(.Myslela jsem, ze se nikdy neochoci, bala se strasne a vylezala z domku jen v noci, kdy byl klid se najist a napit, z te male velkochovne klece byla tak po tech letech pohybove zakrnela, ze nevyskocila ani na letiste od podlahy vysoke 15cm asi mesic pak, kdyz uz po vic, nez mesici se odvazila vylezt z klece na vybeh a zjistila, ze se ji nic nestane, kdyz predtim videla pobihat Vincentka.Kdyz jsem je pak dala k sobe, nejdrive ho pocurala strachy, ale pak ho moc milovala, prijala ho spise, jako syna, nebot byl hodne hubeny, take jsem ho zachranila hrobnikovy z lopaty, nemocna jatra ze zveraku:-(.
Asi to vse zpetne moc prozivam, ale to asi kazdy, kdo sva zviratka miluje, tak nikdy nezapomene, zvlast, kdyz odesly tak krutym zpusobem:-(

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod saskie » Stř Říj 12, 2011 4:44

To je moc smutné jasmin :cry: Tak tohle škytání je samozřejmě něco jiného, než to, o kterém jsem psala já. Dale byl naprosto v pohodě, maminkou i tatínkem (i mnou) velice opečovávaný jedináček. Kdybych viděla, že to může být problém, že má jakýkoli problém, hned letím na veterinu. Ale on na veterině i byl, když mu byl asi měsíc. Protože maminka nějak blbě skočila a trochu si pohmoždila tlapku a kulhala na ni, takže jsem je vzala spolu a Chylíková Daleíka preventivně prohlédla. Na činčilky, které mě opustily, nikdy nezapomenu a při vzpomínce na ně to též hodně prožívám. A nezáleží, jestli u mě byly dva týdny nebo dva roky.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Stř Říj 12, 2011 10:30

No, to mame stejne.Ja vim, ze jsem to tady psala uz mnohokrat, bohuzel si na tu hruzu, pro me to byla hruza vzdy vzpomenu, kdyz se neco resi ohledne potizi.Proste nikdy nezapomenu na zadnou cincilku, ktera u me byla, kterou jsem zachranila a ktera me opustila.
Jednu cincilku jsem mela u sebe asi 2-3dny a kdyz sla do noveho domova, tak jsem mela take na krajicku.Mozna take i proto jsem nikdy nechtela mit mladata, ponevadz uz bych se s nima nedokazala rozloucit po tech 3mesicich, hodne spatne bych to nesla a bala bych se navic, jaky zivot je ceka, nebot ne vzdy se to povede.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”