Výzkum k diplomové práci o činčilách

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Výzkum k diplomové práci o činčilách

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 12:03

Zdravíčko.

V loňském roce se tu ode mě objevilo téma, ve kterém jsem prosila o pomoc s mou bakalářskou prací. Někteří z vás mi velmi pomohli s její obhajobou (http://diskuze.cincila.com/viewtopic.php?t=11158). Teď vás opět prosím o pomoc, tentokrát však s prací diplomovou. Bylo mi navrženo téma Potravní preference u činčil, které ale musí být založené na reálném výzkumu. Detaily ještě nevím, ale zřejmě by šlo o předložení několika misek s různě namíchanými směskami krmiva a pozorování, které krmivo si činčila zvolí.

Tímto se tedy chci zeptat, zda by někdo z vás byl ochoten se tohoto experimentu zúčastnit. Uvítala bych hlavně chovatele z Prahy nebo okolí, ke kterým bych nejspíš jednorázově přijela a ten pokus provedla, případně něco nafotila.... Chovatelům z pro mě hůře dostupných koutů ČR bych případně vzorky směsí mohla poslat poštou... Všem účastníkům bych mohla slíbit uvedení jejich jména, případně jména chovatelské stanice ve zdrojích a poděkování, každému bych hotovou práci samozřejmě poslala.

Jak říkám, detaily teprve budu řešit, teď mi jde hlavně o to sehnat dostatek činčil "dobrovolníků", aby tento pokus byl statisticky průkazný a tudíž diplomka obhajitelná. Pokud má někdo z vás s takovým pokusem zkušenosti, uvítám jakékoliv rady nebo připomínky.

Předem díky za pomoc.

Disable adblock

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Pá Ún 17, 2012 12:30

ahoj, klidně ti s tím pomůžu,ale jsem z Plzně ;) mám 4 činčily a klidně se to pokusím i vyfotit. ale o jaké směsy by šlo? jako o druhy granulí,nebo jako doslova směsy s různou kukuřicí a semínky atd. já jen,že bych jim asi nerada cpala něco méně vhodného :wink:

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Příspěvekod lustici » Pá Ún 17, 2012 12:40

Není problém, jsem z Broumova,
ale moje činči jsou zvyklé na různé druhy krmení
české, německé a polské výroby
a už i tak pozoruji, že si vybírají...

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 12:42

Tak zrovna Plzeň by pro mě na dojezd taky nebyla až tak problematická :). Moje představa je, že bych vyrobila dejme tomu dvě vlastní směsky třeba podle dvou různých zdrojů, tedy smíchat v různých poměrech peletky, kukuřici, pšenici atd... a ten třetí vzorek by mohla být nějaká běžně dostupná směs, kterou lze zakoupit ve zverimexech. Možná bych k tomu připojila i oblíbenost pamlsků, jestli třeba činčila raději skočí po rozince, šípku, nebo sušeném banánu... Určitě by se nejednalo o nějaké závadné nebo vyloženě nevhodné krmivo. A složení těch svých směsí bych každému určitě dala napsané, nebo bych to třeba prokonzultovala i tady podle vašich zkušeností. Samozřejmě taky bude hodně záležet na tom, co na to řekne můj vedoucí diplomky.

Disable adblock

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 12:45

Lustici: To by vůbec nevadilo, o tom ten výzkum taky trochu je. Moje činčily jsou taky vybíravé :)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Pá Ún 17, 2012 12:46

Ahoj, tyto směsi, co říkáš jsou nevhodné a činčilu by to mohlo zabít. Být tebou se zaměřím na dobrá krmiva, které budeš testovat, porovnáš složení a vyhodnotíš, které je nejelpší a které by se hodilo pro činčily nejlépe. ;-)

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 12:53

Martej: Jak už jsem říkala výše, dám si určitě poradit. Já mám vyzkoušenou jednu konkrétní značku, kterou kupuji a vím, že chutná... na druhou stranu ve spoustě příruček se dá najít hodně různých možností a variant, jak krmnou dávku poskládat. Myslela jsem, že ten pokus založím právě na tom. Určitě nechci jakoukoliv činčilu nějak ohrozit. Dám na vaše zkušenosti.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Pá Ún 17, 2012 12:58

ono bohužel většina příruček nestojí za nic:-( Já bejt tebou, tak se zaměřím na granulované krmivo. Dnes je na trhu spoustu možnosti a i spostu granulovanych krmiv není moc dobrych.

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Příspěvekod lustici » Pá Ún 17, 2012 13:05

Právě naopak, já si myslím, že na jednorázový pokus by bylo lepší použít různé přísady a pozorovat, co bude činči nejíce lákat i ze "zakázaného",
protože u dostupných krmení, bežně používaných dojde ke zkreslení výsledku, dle běžně užívaného krmiva v testovaném chovu a objektivnost bude tatam...
Zkonzultujte s vedoucím diplomky,
potom sem dejte složení testovaných směsí a teprve na základě toho ať se přihlásí majitelé a chovatelé, kteří budou ochotni test podstoupit.

(Já byla zahrnuta v testu masné užitkovosti národních plemen králíků, takže vím, že je to vždy o tom, kdo je ochotný podstoupit test.)

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Příspěvekod lustici » Pá Ún 17, 2012 13:07

martej napsal:ono bohužel většina příruček nestojí za nic:-( Já bejt tebou, tak se zaměřím na granulované krmivo. Dnes je na trhu spoustu možnosti a i spostu granulovanych krmiv není moc dobrych.


V takovém případě by museli testovat pouze ti, kteří vybranými krmivy pro danný výzkum nikdy nekrmily, jinak budou výsledky testu zkreslené !

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Pá Ún 17, 2012 13:10

To určitě. Já krmím jednim druhem krmiv a co znám další chovatele, tak používaji taky pouze jednodruhé krmivo. A určitě by se mělo krmit déle jak dva měsíce, aby se poznal nějaky rozdíl.

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 13:12

Beru ty názory ohledně granulí, ale v každém případě by se nejspíš nejednalo o dlouhodobé podávání těch vzorků, spíš o jednorázový pokus. Prvotní roli by měl hrát výběr samotného zvířete, tedy to, co mu nejvíc chutná. A po vyhodnocení této statistiky bych teprve rozebrala vhodnost a nutriční hodnotu.

Téma mi bylo zadáno před pár dny, takže úplně do detailu promyšlené to ještě nemám. Chtěla jsem hlavně vědět, jestli by vůbec bylo reálně možné sehnat cca 50 činčil, pro nějaký podobný pokus.

lustici
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: Stř Lis 17, 2010 13:38

Příspěvekod lustici » Pá Ún 17, 2012 13:25

jj, souhlasím a taky jsem si myslela, že se jedná o pokus, "po čem činčila sáhne joko první"
u mě je možnost testu u 12 činčil

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Pá Ún 17, 2012 13:26

aha,tak to jsem myslela,že by šlo o druhy granulí, pelet..a mlsky klidně,ale asi krom sušeneho bananku :oops: tak až to promyslíš,tak dej vědět a já ještě uvidím :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Pá Ún 17, 2012 13:26

No nevim, kdo dobrovolně bude dávat činčile třeba bannar, mandle, ořechy. Hlavně pokud se u těchto přídavků neobjeví zácpa, nebo činčila neumře na otravu, tak jednorazovým podáním se opravdu nic nezjistí.

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 13:28

lustici napsal:jj, souhlasím a taky jsem si myslela, že se jedná o pokus, "po čem činčila sáhne joko první"
u mě je možnost testu u 12 činčil


Děkuji za nabídku, předběžně bych s nimi tedy počítala a až budu mít téma napevno dané, určitě se tu někde objeví podrobnosti k celému pokusu. Na konzultaci jdu nejspíš v úterý, tak uvidím, co mi na to řekne vedoucí.

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 13:35

LenkaKarlovyVary napsal:aha,tak to jsem myslela,že by šlo o druhy granulí, pelet..a mlsky klidně,ale asi krom sušeneho bananku :oops: tak až to promyslíš,tak dej vědět a já ještě uvidím :wink:


Samozřejmě, to bylo jen pro příklad. Mám bohužel i takové zkušenosti, že činčily granule vůbec nechtějí baštit, nebo jen minimálně. A pro jednorázový pokus mi připadala vhodnější nějaká směs, protože při výběru krmiva může hrát roli i vůně, nebo vzhled a barva krmiva.... což se u granulí většinou moc neliší :?

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 13:44

martej napsal:No nevim, kdo dobrovolně bude dávat činčile třeba bannar, mandle, ořechy. Hlavně pokud se u těchto přídavků neobjeví zácpa, nebo činčila neumře na otravu, tak jednorazovým podáním se opravdu nic nezjistí.


Hlavní myšlenkou té práce bylo zjistit, co činčile chutná. Nevím, jestli by vůbec bylo v mých možnostech zajistit u 50 činčil dlouhodobé podávání několika různých druhů krmiv.... Možná pokud bych měla doma vlastní velkochov, což bohužel nemám. Třeba jsem četla o výzkumu, kdy se činčilám podávaly listy jedné rostliny a to buď v podobě čerstvé nebo zavadlé či usušené a šlo jen o to, co si činčila vybere a jestli to nějakým způsobem souvisí s tím, co je pro ni nejlepší. Takovou nějakou představu jsem o tom měla.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lenca » Pá Ún 17, 2012 13:45

no tak ja kmim více druhy granulí a vybírají si, nejprve jdou po vitakraft kuličkách,potom po mkrvovým ovatoru, potom po supreme, potom samec po VL Complete, samice po vitakraftu, potom po apetitu a nakonec po bylinkovým ovatoru.samec naposled po apetitu.ted jim dávám ty bezobilne granule a ty si nechavaji až nakonec,ikdyž krásně voní.

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 13:52

A přesně o tom to je :). A každá činčila má ty chutě třeba úplně jiné. Nikde jsem neřekla, že by se v těch vzorcích granule nemohly objevit. Ale asi by to nemělo být jen o nich, pokud je téma práce Potravní preference činčil.

Avatar uživatele
ajtik
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1690
Registrován: Po Črc 09, 2007 16:38
Místo/Bydliště: Pečky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ajtik » Pá Ún 17, 2012 14:08

Já bych vám 50 činčil mohla nabídnout ale v žádném případě neohrozím jejich zdraví.Míchám jim čtyři druhy granulí plus holandské New generation které si vždy vezmou jako první.

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Příspěvekod Maxxík » Pá Ún 17, 2012 14:30

ajtik napsal:Já bych vám 50 činčil mohla nabídnout ale v žádném případě neohrozím jejich zdraví.Míchám jim čtyři druhy granulí plus holandské New generation které si vždy vezmou jako první.


Také děkuji a platí víceméně to, co jsem psala výše... s tím, že složení zatím není definitivní a šlo by především o jednorázové podání několika vzorků.

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Re: Výzkum k diplomové práci o činčilách

Příspěvekod Maxxík » Út Bře 06, 2012 19:11

Tak jen se hlásím, že jsem na vás nezapomněla. Vedoucí má teď hodně práce s lidmi, kteří práci odevzdávají letos, takže na mě zatím nemá tolik času. Každopádně jsem o celé věci přemýšlela a jako nejpřijatelnější bych viděla řešení, kdy by činčila dostala na výběr z misky granulí a misky se směsí zrní. Tak by byly výsledky nejjednoznačnější a dalo by se i brát v potaz, zda například činčila dlouhodobě krmená granulemi dá přednost tomu, co zná nebo něčemu novému, případně jestli zvítězí zvědavost a ochutná zrní, ale pak se třeba vrátí k tomu osvědčenému atd. Samozřejmě chápu že ne každý chovatel je ochoten krmit činčilu zrním, nicméně tady půjde skutečně pouze o to, činčile zrní nabídnout a po provedení pokusu a sledování (které by mělo trvat maximálně 10-15 minut) klidně odebrat. Pokud jde o granule, klidně si nechám poradit od zúčastněných (ještě zvážím, jestli se bude jednat o jeden druh nebo nějakou směs granulí s různým složením), směs zrní si buď namíchám vlastní nebo vyberu nějakou volně dostupnou v obchodech, ale neměla by obsahovat granule nebo jen minimální množství. Předpokládám, že by byl pokus prováděn za stálé nabídky sena, takže by přicházela v úvahu i možnost, že si činčila nevybere ani jednu misku a nakrmí se raději senem. Vaše reakce vítám.

Avatar uživatele
Terdule
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: Stř Říj 28, 2009 9:34
Místo/Bydliště: Zdice

Re: Výzkum k diplomové práci o činčilách

Příspěvekod Terdule » Pá Bře 09, 2012 19:25

Ahojky, taky se rádi zapojíme, pokud půjde o rozumné vzorky :wink: Jsme z Prahy, ale činčilky jsou taky jen 4...

Maxxík
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Ne Kvě 22, 2011 22:37

Re: Výzkum k diplomové práci o činčilách

Příspěvekod Maxxík » So Bře 10, 2012 11:34

Terdule napsal:Ahojky, taky se rádi zapojíme, pokud půjde o rozumné vzorky :wink: Jsme z Prahy, ale činčilky jsou taky jen 4...


Moc děkuji :). Až to bude aktuální, dám vědět. 4 činčily jsou fajn. Má idealistická představa byla, že bych pracovala třeba se 2-3 činčilami od co nejvíce lidí, ale v praxi to asi dost dobře nepůjde. Uvítám každého třeba i s jednou činčilkou :)

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”