Je normální pelychání činčily

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Host

Je normální pelychání činčily

Příspěvekod Host » Stř Črc 30, 2008 11:34

Nejsem příliš zkušený chovatel a tak se chci Vás ostatních zeptat na toto: činčila mi už asi měsíc pelychá. Měl jsem za to, že se jedná o běžnou výměnu srsti v létě (jako třeba u psů). Nemá ale na žádném místě těla lysinu, to pelychání je rovnoměrné. Je to normální nebo se mám strachovat, že s činčilou něco je?
Také začal mít v oblasti zadečku zacuchané chloupky, což dříve nikdy nemíval. Nemyslím si však, že to je zažívacími potížemi, poněvadž bobečky má předpisové. Může to být nevhodnou nádobou na koupání nebo bych měl častěji měnit písek? Písek má činčila dostupný neustále, takže se chodí koupat, kdy se mu zachce. Ale často písek docela znečistí. Často si také o výměnu písku sám "řekne". Prostě přijde a kouše mě do nohy. Když písek vyměním, tak se zase začne chovat normálně.
Možná jsou to trochu pitomé otázky, ale raději se ptám, co kdyby byl nějaký problém. Nechci s ním běhat po veterinářích zbytečně, určitě tam nechodí rád. A jelikož k němu mám blízký vztah, tak by tam byl každou chvíli kvůli prkotinám.
Ještě dodám, že jeho chování je normální. V noci je velmi živý, všude běhá a šplhá, přes den si zaleze a spí, je velmi přítulný k lidem, a to i k cizím, když má náladu lézt lidem po hlavě, tak to udělá a nechá se drbat skoro od každého.

Disable adblock

Zdenula
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: Út Říj 30, 2007 19:00

Příspěvekod Zdenula » Stř Črc 30, 2008 11:58

No moje činčilka taky občas pelychá, někde sem četla že můžou pelychat i ze stresu nebo tak. Myslím že je to normální...

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

pelichání

Příspěvekod Jitka Řeháková » Stř Črc 30, 2008 12:17

ahoj, já si myslím, že to není nic proti ničemu. Hlavně když dobře bobkuje, celkově je v pohodě. Já mám taky činčiláka béžáka, ten mi víc pelichá, chuchvalce mám všude. Jinak jsem měla standarty a těm chlupy asi víc držely. Můj má od doby co jsem si ho koupila ve zveráči na zadečku jakoby delší malou štětinku, myslela jsem, že si ji koupáním nějak odstraní, ale je to tam. Netrápím se kvůli tomu, on není tak přítulný abych ho zkoumala. Hlavně, že jinak je v pohodě a lumpačí.

Kač
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: Ne Lis 25, 2007 17:40
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvekod Kač » Stř Črc 30, 2008 12:37

moje cincila pousti chlupy jen když se lekne nebo je nervozni... ale myslim, ze i cincily meni kozich ze zimniho na letni.. zvlast v tehle vedrech.

Disable adblock

Avatar uživatele
Majda
Nový uživatel
Příspěvky: 26
Registrován: Čt Ún 22, 2007 21:45
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvekod Majda » So Srp 02, 2008 17:15

Taky bych se toho nebála. Jedna z našich činčil taky hrozně pelichá. Její chlupy jsou prostě všude, ta druhá zase vůbec :wink:

Host

děkuju všem

Příspěvekod Host » Út Srp 05, 2008 12:47

děkuju všem za rady. Uklidnili jste mě. Jen bych ještě potřeboval pořešit ty jeho dready na zadečku. Mám tu je třeba rozčesat? občas mu je jakoby vydroluju, ale to se mu teda moc nelíbí, nechá se sice, ale dělá u toho prskavé zvuky. Jeden jsem mu i ustříhl. Přijde mi, že mu to dost vadí, ale koupáním se to prostě nespraví, přitom v přední části těla se mu to dá do pořádku dost rychle, i když se někde zašpiní (což se mu občas stane, jelikož až na jednu poličku vleze v bytě úplně všude (vyleze i na skříňa a na lednici (oboje kolem 2 metrů vysoké).
Jestli to pouštění chlupů z nervozity, to těžko říct. Je dost náladový, někdy je dost družný a jindy vysedává na balkoně a k nám vůbec nejde, jen když slyší otevřít lednici. nebo se jde nažrat a zase zmizí na balkon.
ještě mě napadlo. všude jsem četl, že činčily nesnáší světlo. Ale Max někdy normálně chodí na balkon, kde je v létě fakt vedro a zejména ráno i světlo. Kolikrát tam i spí v nějaké ze svých skrýší. Je fakt, že se tam většinou někam schová, ale viděl jsem ho tam párkrát pobíhat i za světla.

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Srp 05, 2008 15:35

Teď nevim, jestli sem to sprváně pochopila....ty máš na lednici klec, kterou má otevřenou a chodi se proběhnout na balkon?? Je možný, že ty zcuchany chlupy má právě proto, že je venku ! Byla ted vysoká vlhkost vzduchu, kterou činčily nesnáší a tak se mu začali cuchat. Já osobně výběhy na blakoně nědoporučuju. Činčila by měla být doma. Nikdy nevíš co kde může chytit. Jinak pokud je na balkoně vedro, tak ji tam vůbec nepouštěj, aby se nepřehřála.
Dredy na zadečku normálně ustřihni a každej večer mu dávej písek.

Avatar uživatele
Zorka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 298
Registrován: Út Kvě 06, 2008 16:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zorka » Út Srp 05, 2008 21:58

Ja jsem to pochopila tak, že činčila jenom dokáže na tu lednici vyskočit a ne že tam má klec :wink: . Jinak já bych jí taky nepouštěla na balkon.

Host

Příspěvekod Host » Pá Srp 08, 2008 15:19

nee, činčila nemá klec na lednici, jen tam umí vyšplhat. :)
mám docela dobrý balkon, poněvadž nehrozí, že spadne dolů. Chodí tam hrozně rád, poněvadž tam má dobrá místa na vysedávání a taky kouká ven. Má tam taky písek, ke kterému má přístup pořád, a klacky na kousání.
Jinak, abych to vysvětlil, činčila má klec, ale je puštěná, do klece chodí jen jíst a pít. Občas si tam zaleze, ale má raději jiné skrýše. Do klece ji zavírám, jen když hrozí že uteče z bytu.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

činčila na balkoně

Příspěvekod Jitka Řeháková » Po Srp 11, 2008 8:24

Ahoj, nepošleš foto, neumím si představit :lol:

Host

fotka

Příspěvekod Host » Út Srp 12, 2008 11:14

poslat fotku můžu, jak je na lednici, ale nevím, jak se sem vkládají fotky.. je to sice nekvalitní fotka z mobilu, ale srandovní

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”