Jak činčilku šetrně chytit?

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
soarka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: So Lis 20, 2010 11:05
Místo/Bydliště: Sokolov

Jak činčilku šetrně chytit?

Příspěvekod soarka » Ne Lis 21, 2010 19:50

Ahojky,
chtěla bych se vás zeptat, jak činčilu správně chytit. Mám svého činčiláka už 5 měsiců, bez problémů přiběhne na zavolání nebo do skočit do klece nemá problém :wink: . Když má zrovna něco v tlamičce, co kouše, nechá se pohladit. Ale jen hřbetem ruky. Když ho pohladím dlaní, v tu ránu je pryč :roll: . Když bych ho chytla za kořen ocásku a podebrala mu bříško dlaní, jak by se to mělo zřejmě správně dělat, bojím se, že mu ublížím. A zase ho nechci chytat násilím, jako ho nahánět po pokoji, dokud se neunaví a pak je povolný. Jak to děláte vy? :shock:
Předem děkuji 8)

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Lis 21, 2010 21:30

ja je chytam takto:

Obrázek Obrázek

Avatar uživatele
soarka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: So Lis 20, 2010 11:05
Místo/Bydliště: Sokolov

Příspěvekod soarka » Ne Lis 21, 2010 21:52

A opravdu se jim tak neublíží? Já jsem trochu bábovka :D Když je takhle chytnete, jsou v klidu a nechají se chovat? :shock:
Děkuju :-)

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Ne Lis 21, 2010 21:54

jj. neubliží.....zaleží na povaze, ale z toho jak popisuješ, tak spíš ne...oni nejsou moc na mazleni..uvidiš časem..ono ochočit činčilku trvá i rok :-) netlač na ni a za každej pokrok ji po zasluze odměn a ona se třeba necha mazlit :)

Disable adblock

Avatar uživatele
soarka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: So Lis 20, 2010 11:05
Místo/Bydliště: Sokolov

Příspěvekod soarka » Po Lis 22, 2010 8:20

Snad překonám strach :D škoda že ho v té chovatelské stanici víc nemuchlali :) když oni jsou tak heboučcí :)
Děkuju za rady :)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Lis 22, 2010 9:22

Já je držím také tak.Když je chytneš za kořen ocasu tak jim neublížíš a máš jistotu že ti neutečou.

Avatar uživatele
soarka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: So Lis 20, 2010 11:05
Místo/Bydliště: Sokolov

Příspěvekod soarka » Po Lis 22, 2010 14:54

Dnes to zkusím, snad mě i po tom bude mít rád :D

Dadina
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 44
Registrován: Stř Srp 11, 2010 17:09

Příspěvekod Dadina » Po Lis 22, 2010 15:05

Ahoj vsem! mam take problem s chytanim...tedy respektive s "vracenim" se z venceni zpet do klece. Jeden cincilak umel zabehnout zpet do klece kdyz se na ni zaklepala a bylo vse ok, ale je to tak 3 tydny co mu ruplo v hlave a poslouchat prestal cili kazdy vecer je u nas honena a prekazkovy beh za cincilou kolem obyvaku nez se mi ji podari polapit a to jeste ne dvakrat setrnym zpusobem- zkratka ji nak popadnu. Druhy cincilak je skoro to same- ten tedy nikdy na nejaky povel do klece zalezt neumel, ale kdyz ho chci zahnat, tak do klece skoci sam asitak po 5. kolecku kolem pokoje...
potrebovala nejakou radu aby to nebylo tak stresujici a vycepavaici pro obe strany :?
diky

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Po Lis 22, 2010 15:21

Když si projdeš starší témata nebo si to zadáš do vyhledávače,najdeš tu plno témat kde se to již řešilo.Snad tam najdeš nějakou radu.
Chce to trpělivost,ale někdy se to nemusí podařit.Já mám jednoho myšáka,kterého pokaždém běhání naháním po obýváku a on ještě pouští chlupy.Připadá mi že ve stresu z toho není vůbec a dělá si ze mě srandu,jen si chytej,jsem rychlejší........a to jsem se opravdu snažila všemožnými způsoby mu domluvit ať jde domů.

Avatar uživatele
Ladus
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 452
Registrován: Čt Črc 15, 2010 21:28
Místo/Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ladus » Po Lis 22, 2010 15:39

Já jsem tu moji nějak nikdy neučila chodit do klece , prorože má celkem vysoko dvířka a ještě by si mohla ublížit. No, vždycky, když už chci aby zalezla, ukážu jí koupelnu párkrát na ní zaklepu a šup je tam. Pak už jen stačí přiložit koupelnu k dvířkům a je nenásilně v kleci. Koupelnu mám tu velkou zavařovací sklenici.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak činčilku šetrně chytit?

Příspěvekod Wulfina » Po Lis 22, 2010 16:27

Držím ti palce :D

ondroj
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: Ne Dub 20, 2008 9:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ondroj » Po Lis 22, 2010 22:18

U nás je to také honička, bereme to všichni sportovně uděláme si jedno kolečko kolem ložnice a sami si vběhnou do klece a já ji jen zavřu.

Pacinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 365
Registrován: Čt Zář 18, 2008 14:51
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pacinka » Út Lis 23, 2010 10:19

Já za ocásek nechytám vůbec, kdybych to udělala, tak se mnou nikdo "nepromluví" nejméně týden :D Do ruky jsou zvyklí naskakovat, jinak je držím tak, že zadníma nožkama mi sedí na jedné dlani a druhou rukou jistím pod předníma. Nikdy nebyl problém...

Avatar uživatele
chovatel1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 139
Registrován: So Ún 20, 2010 21:06
Místo/Bydliště: Okolí Českých Budějovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod chovatel1 » Út Lis 23, 2010 20:29

já jsem svoji činčilku naučil, že když do klece dám před ní ruku, tak že mi na ní má nalézt sama. A docela to funguje. :D

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Wulfina » Út Lis 23, 2010 20:43

U mě funguje obojí, když jdou z klece, tak na ruku a ven, ale když chci zkontrolovat, jestli je samice říjná - tak jí taky chytám za ocas, a nebo v kleci najdu na klackách krev, tak činči chytnu za ocas a podívám se na tlapky zespod - činča, když je chycená za ocas, tak je v klidu, jen visí...
Nicméně, určo vidím méně stresující, když se chytne činčila za ocas, než když se činčila chňapne jako kočka ze stran...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Lis 23, 2010 20:45

Wulfina napsal:U mě funguje obojí, když jdou z klece, tak na ruku a ven, ale když chci zkontrolovat, jestli je samice říjná - tak jí taky chytám za ocas, a nebo v kleci najdu na klackách krev, tak činči chytnu za ocas a podívám se na tlapky zespod - činča, když je chycená za ocas, tak je v klidu, jen visí...
Nicméně, určo vidím méně stresující, když se chytne činčila za ocas, než když se činčila chňapne jako kočka ze stran...


souhlasím.já je tak také beru i když jim potřebuju např. vyfotit nohy :wink:

Avatar uživatele
neprodejny vzorek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 434
Registrován: Po Srp 13, 2007 8:50
Místo/Bydliště: Lázně Bělohrad nebo Mostek (TU)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod neprodejny vzorek » Čt Lis 25, 2010 16:27

Pacinka napsal:Já za ocásek nechytám vůbec, kdybych to udělala, tak se mnou nikdo "nepromluví" nejméně týden :D Do ruky jsou zvyklí naskakovat, jinak je držím tak, že zadníma nožkama mi sedí na jedné dlani a druhou rukou jistím pod předníma. Nikdy nebyl problém...


Chytáme podobně. Na jednu ruku naskočí a druhou je přidržujeme na zádach. S chytáním za ocásek máme strach, protože mám děsný střeštidla, tak abychom jim neublížili, kdyby holky moc zabraly.

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Pro 14, 2010 0:06

Mám problém. Máme kluka, je mu něco přes 3 měsíce. Od chovatele jsme ho dovezli v 6 týdnech (to jsem ještě nevěděla, že je to brzo). Na ruce zvyklý očividně nebyl. Koupili jsme větší klec, která je v obyváku. Když měl menší klec, tak jsme ho přenesli i s klecí do přesíně a tam si běhal. Ale teď už nemůžeme klec předělávat, je obrovská. Zkouším různé triky - přenáším ho v lahvi na koupání. Ale jak jsem ho chtěla dát zpět, tak to opravdu bylo hrozné. Naháněla jsem ho půl hodiny sem tam, protože do lahve nechtěl. Četla jsem, jak se mají správně chytit. Ale ten náš se prostě chytit nenechá :( Jsem z toho ještě teď rozklepaná. A koukala jsem, že Myšák má červené uši ! Asi mu to taky dalo zabrat. Ale pak si v pohodě jablíčko vzal a chroustá. Jak ho mám přenášet??? Jsem z toho docela na mrtvici ! :(

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Pro 14, 2010 9:41

Sedni si k němu při běhání a zkoušej mu nabízet mlsky.Až si zvykne a bude si pro ně chodit,dej si jí např. na ruku nebo na klín aby si pro ní přišel.Když si jí vezme vem ho do náruče a zase pusť.Musí si zvyknout že se nemá čeho bát.
Ale některé se to naučit nemusí.Já naháním několik myšek,ostatní jdou v klidu do klece.A někdy mám pocit že se tím baví jak mě provokují.
Když běhá vyčisti mu klec,nasipej granulky a dej vodu.aby se těšil do klece na jídlo.Za odměnu mu dej mlsku když ho dáš zpět.

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Pro 14, 2010 11:44

Děkuji, on je na mě zvyklý - na klín klidně vyleze a dokonce nám i lezl na hlavu. Často u něho sedím. Ten problém bude jinde :( Po běhání mu do misky nasypu peletky a dostane sušené jablíčko. Problém je s přenosem. Když jsem mohla klec přenés a měl ji v té předsíni, tak tam pak sám vlezl, ale teď ho musím přenášet. No... třeba si na to zvykne !

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Pro 14, 2010 11:57

Pokud ti vleze na klín,vem ho do ruky,přenes a dej mu mlsku.Chce to čas,chvíli trvá než si na něco zvyknou.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarja666 » Út Pro 14, 2010 13:16

Ještě jsem chtěla říct k tomu držení za ocas. Určitě je to asi nejšetrnější způsob, jak je chytit tak ,aby nemohly utéct, každopádně moje činči to teda nesnášej. Sameček se vždy, když ho takto chytím, snaží uniknout ještě víc, než když ho tak nedržím a samička dokonce začne pištět. Takže pokud nemusím, tak je tak nechytám. Samička je naučená chodit do klece sama a sameček je zatím v horním patře, takže tam sám ani nemůže. Ale je to velkej mazel a většinou ho chytnu bez problému :-) Je to asi hodně individuální a každej si musí najít to, co jeho činčám nejvíc vyhovuje :-)

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Pro 14, 2010 17:01

Děkuji za rady, zkusím to :-) dnes ho začnu odchytávat raději o hodinu dřív :-)

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dantha » Út Pro 14, 2010 18:07

Myrrha1 napsal:Děkuji za rady, zkusím to :-) dnes ho začnu odchytávat raději o hodinu dřív :-)


Hlavně v klidu a nech si čas... oni to moc dobře poznají, že spěcháš nebo něco není v pořádku... Jsou to zvířátka ty to vycítí. Hlavně pamatuj, že mlsek není nikdy dost a u činčilek láska prochází žaludkem :D (teda aspoň u těch mých to tak funguje)

Avatar uživatele
Myrrha1
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: Út Lis 30, 2010 23:44
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Myrrha1 » Út Pro 14, 2010 18:46

Zatím jsem ho musela přendat pomocí koupací lahve a do té ho nalákat na kousínek tvrdého chleba... no a teď mi sedí na klíně :D může i do kuchyně, kde mám notebook :) obávám se, že přenášet se nenechá asi nikdy :? tedy tím klasickým způsobem. Reaguje stejně, jak psala tarja666 - když ho zkouším chytnout "za ocásek", tak piští a zdrhá. Ale mezi ušima se drbkat nechá :) tak aspoň něco... v sobotu si jedeme pro samičku, tak snad ta nebude taková netýkavka...

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”