Strava - vaše otazky a zkušenosti

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Pá Lis 19, 2004 13:01

Teď jsem koupila směs pro činčily, kterou míchám s granulemi, poprvé jsem z toho vyndala naprosto v�echny slunečnice, a pak tam zbyly jen ty barevné věci jako banány, ty oran�ové a zelené hrudky, sem tam rozinky, pár granulek, zanedbatelné mno�ství buráku...
Jinak dávám sem tam lístek z rů�e, �ípek(i kdy� ho Ferda moc nemiluje), čerstvé jablíčko(to miluje a �ebrá, kde mů�e), pak nějaký ten drops pro hlodavce, teď dostal nějaké zelené tyčinky "Vojtí�ek"... :wink:
Občas mu fakt závidím!

Ale včera mě dojal, sebral mi z talíře zmrzlý hranolek :shock: , tak jsem mu ho pochopitelně hned sebrala :twisted: !

Disable adblock

LídaK

Re: ovocné směsi

Příspěvekod LídaK » Pá Lis 19, 2004 15:05

Hanka G. napsal:Ahoj. Sleduju va�e diskuze a zajímalo by mě, jakou ovocnou směsí krmíte?Já má směs Darwin a přijde mi, �e je v tom celkem dost těch nezdravých věcí, i kdy� asi míň ne� v některých jiných. Čerstvé ovoce nedávám vůbec, bojim se průjmů (ne u mě, ale u my�áka :lol: ). Asi nejzdravěj�í je opravdu krmit jen granulema a občas dát pamlsek typu rozinka nebo kří�ala.


Ahoj Hanko, souhlasím s tím, �e ty směsi plné slunečnic a buráků jsou hrozné :-(

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Lis 22, 2004 8:05

Terezka napsal:Teď jsem koupila granule, jako má na fotce tady Va�ek, tak jsem ráda, �e jsem koupila něco, co jste tady nezkritizovali. Nic ve zlým :wink: .


Terezko, prosím poraď, kde jsi je koupila? Jak jsem právě zjistila (brzy :lol: ), �e jsou to přesně ty jediné, co má rád Lumpík. Dřív jsem je kupovala v Hornbachu, ale tam je minulý týden neměli. V činčilím obchodě také do�ly...

Hanka G.

Igorek stále ne�ere

Příspěvekod Hanka G. » Po Lis 22, 2004 8:37

Ahoj v�em. Nemáte někdo zku�enosti s tou laboratoří v Hole�ovicích?Kolik to stojí? Igorek toti� stále ne�ere granule, koupila jsem mu i ty z toho obchodu (mám u� doma 3.značku!), kde mi ho mamka koupila a nic. Přitom trus se zdá normální, dneska jsem mu dala kus čerstvého jablka a moh se po tom utlouct. Zdá se, �e je v pohodě, ale ne�ere prostě granule. Dělám na něj nátlak a nic jiného nedostává, ale nic. Navíc včera měl křeče, fakt nechápu, z čeho, je v klidu a nic se mu nedělo. Dostal kus tý kalciový tablety, ale moc mu teda nejede.Mám ho doma týden, vím, �e se činčily chvilku aklimatitujou, ale tejden ne�rat??To u� přeci neni mlsnost.....Mo�ná jsem trochu paranoidní, ale fakt bych nechtěla, aby mi umřela dal�í činčila!!

Disable adblock

Avatar uživatele
Vaclav
ADMINISTRÁTOR
ADMINISTRÁTOR
Příspěvky: 278
Registrován: Po Kvě 24, 2004 1:46
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Vaclav » Po Lis 22, 2004 10:46

Ahoj Hanko, rikalas (pokus se nemylim), ze Igor zere seno. To je v podstate to stejny co granule. U moji Rozarky maji nejmensi prioritu prave granule, radeji ma ovsem seno a uplne nejradeji by asi jedla sipky. Ja osobne si myslim, ze kdyz prijde hlad, tak je granule taky dobra.
Kdyz nezere to coma tyden, je to divny, jak vypadala ty křeč?

Hanka G.

Příspěvekod Hanka G. » Po Lis 22, 2004 11:38

Vaclav napsal:Ahoj Hanko, rikalas (pokus se nemylim), ze Igor zere seno. To je v podstate to stejny co granule. U moji Rozarky maji nejmensi prioritu prave granule, radeji ma ovsem seno a uplne nejradeji by asi jedla sipky. Ja osobne si myslim, ze kdyz prijde hlad, tak je granule taky dobra.
Kdyz nezere to coma tyden, je to divny, jak vypadala ty křeč?


Nenatáhnul se, tak jak jsem to viděla u jiných činčil, byl takovej sbalenej a trochu se jako by motal, měl bud jednu del�í nebo 2 za sebou. Zvuky nevydával. Seno �ere, ale ne nijak extra moc, rozhodně nevy�ere seníček. �e hlad je nejlep�í kuchař si myslim taky, ale tohle je u� fakt divný.A neni to, �e bych ho �patně chovala, mám nastudované materiály a řídim se v�emo�nejma radama a konzultuju to s váma a se známejma, co maj činčilky taky u� dlouho.U� jsem se rozhodla s nim jít dneska na veterinu, dočetla jsem se, �e to taky mů�e být z nedostatku vitaminu B, tak at se na něj podívaj a kdy�tak mu dodaj nějaký vitamínky. Jinak se nezdá, �e by strádal, ani nevypadá, �e by hubnul. Tak nevim, mo�ná to nic nebylo,ale u činčilky člověk nikdy neví.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Lis 22, 2004 11:59

Hanko, nezkou�ela jsi mu dávat takové ty velké silné granule, co prodávají na váhu a jsou i v různých nezdravým směskách? Říkají jim tu�ím vojtě�kové úsu�ky. Lump na granule moc není, ale po těhle se mů�e utlouct. Jen nevím, kolik se jich mů�e dát najednou. Já je dávám jako doplněk ka�dý den a je s nimi spokojenost největ�í. :D

Hanka G.

Příspěvekod Hanka G. » Po Lis 22, 2004 12:10

to jsem nezkou�ela, nechci mu dávat během týdne 4 druhy granulí. Ted tam má ty granule, co dostával v tom obchodě a prej je �ral normálně.Tak já u� nevim, co chce. Ale s těma křečema mě vyděsil, vypadá na pohodovou klidnou činčilu a najednou křeč??Snad se uklidní....ale pro jistotu s nim zaběhnu na veterinu.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

cincilak

Příspěvekod Ina » Po Lis 22, 2004 12:34

Podle me to muze byt stresem, ci nedostatkem vitaminu a mineralu. Pokud byl krmeny ve zverimexu, neni se cemu divit. Veterinar by neuskodil, chtelo by to pichnout mu injekcne B12 a zkusila bych granule primo od chovatele, jelikoz ma cerstve a bez konzervantu se vsim, co cincila potrebuje. Pokud nevis o nejakem velkochovateli, tak Lida ma v nabidce take granule od chovatelu, jsou to ty se spotrebou do 3mesicu od koupi a stoji asi 30Kc pul kila. Leta nekupuju zadne z obchodu a ani by mi je nejedli, zkousela jsem to. Take by to chtelo nejake ty vitaminove tablety, Lida Ti poradi, a urcite kalcium. Pochybuju, ze ve zverimexu dostaval kalcium v podobe tablet, nebo sepiove kosti, ci mineralniho kamene. Ten by take byl potreba.
Ty vojteskove granule nejsou vhodne denne, jen prilezitostne.Zkus mu dat klidne i cerstve jablicko, ale kousek, sipek, nebo hroznove vipeckovane vino, kulicku. Smesi pro ne doplnkove jsou vhodne jen ty od Vitacraftu a primo pro cincily. Zkus i ty klaciove tycinky od Vitacraftu a jen pro cincily, pokud Ti neji kalciove tablety. Davam tak jednu tycinku jednou za 2-3mesice.

Hanka G.

Příspěvekod Hanka G. » Po Lis 22, 2004 12:48

Děkuju moc za cenné informace a rady, zkusim Lídu, mrknu na nabídku. Kámen Igorek má, od Vitakraftu a vypadá, �e do něj občas v noci hryzne, jablko-kousíček jsem zkou�ela dnes ráno, tak uvidim, jestli se z toho nepose.., to s tim kalciem mě taky napadlo, hned jsem mu koupila ty tablety, ale víte, jak to s těma činčilama je. Co ji nadrobit a rozpustit do vody?Anebo tu sépiovou kost, to jsem je�tě nezkou�ela. Kromě toho �rádla ale vypadá spokojeně, sedí a čučí, přes den normálka. Večer ho dávám běhat, tak to je�tě objevuje svět (spí� pokoj :) ), ale jinak fakt vypadá bezproblémově, mo�ná se jen aklimatizuje a bude v pohodě.Bohu�el, u nich člověk nikdy neví a pak u� mů�e být pozdě.
Taky vůbec nechodil do domečku, nakonec jsme museli zvět�it vchod :lol:, je�tě v něm stejně moc nespí, ale občas tam zajde, ale asi ho spí� ničit :) :D

XXX

Příspěvekod XXX » Po Lis 22, 2004 17:17

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 20:10, celkem upraveno 1 x.

LídaK

Příspěvekod LídaK » Po Lis 22, 2004 17:22

Ahoj,
vlastně poka�dé, kdy� jsme si přivezli novou činčilu, jedla ta nová málo. Rozhodně nesnědla polévkovou l�íci granulí. I kdy� to byly ty, které měla ve velkochovu.

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Po Lis 22, 2004 19:45

Abych potvrdila, �e ka�dá činča je jiná: kdy� jsme přivezli Mrňouse, tak jsem také očekávala, �e se bude chvíli adaptovat. Omyl. Nejdřív se vrhnul na seno, pak pro�mejdil klec a slupnul granule. Nakonec usnul. V�echno zvládnul za zhruba půl hoďky. Jediný, kdo z toho neba�til byl Lumpík. Přivezla jsem si holt nebezbečně sebevědomé a pohodové mláďátko :lol:

LídaK

Příspěvekod LídaK » Po Lis 22, 2004 20:48

Iva napsal: Jediný, kdo z toho neba�til byl Lumpík.


:D :D

Jarka

Příspěvekod Jarka » Út Lis 23, 2004 7:11

[Nenatáhnul se, tak jak jsem to viděla u jiných činčil, byl takovej sbalenej a trochu se jako by motal, měl bud jednu del�í nebo 2 za sebou. Zvuky nevydával. Seno �ere, ale ne nijak extra moc, rozhodně nevy�ere seníček. �e hlad je nejlep�í kuchař si myslim taky, ale tohle je u� fakt divný.A neni to, �e bych ho �patně chovala, mám nastudované materiály a řídim se v�emo�nejma radama a konzultuju to s váma a se známejma, co maj činčilky taky u� dlouho.U� jsem se rozhodla s nim jít dneska na veterinu, dočetla jsem se, �e to taky mů�e být z nedostatku vitaminu B, tak at se na něj podívaj a kdy�tak mu dodaj nějaký vitamínky. Jinak se nezdá, �e by strádal, ani nevypadá, �e by hubnul. Tak nevim, mo�ná to nic nebylo,ale u činčilky člověk nikdy neví.[/quote]

Ahoj,
jak se má Igor? Je mu u� lépe, nebo jste byli na veterině?Taky jsme u� při�li o nějaké my�áky, tak v�dycky kdy� čtu, �e nějaká činčilak je nemocná nebo není v pohodě, je mi to moc líto.Dr�ím palce a� je Igor v pořádku.
Jarka

Hanka G.

Příspěvekod Hanka G. » Út Lis 23, 2004 7:59

Ahoj.
Byli jsme s Igorkem na veterině a panu doktorovi se móoooc líbil, �e prý je to krásná, zdravá činčila s čistým ko�í�kem, dobře �ivená. Nafouknutej neni (�e jako na zácpu) a teplotu nemá. Doporučil je�tě vyčkat 5-7 dní, �e se je�tě pořád aklimatizuje a mo�ná se mu stejská (�e bych mu měla pořídit samičku???, kdy� jsem řikala sestřičce, �e s činčilama je to tě�ký, �e jsou na partnery vyběravý, tak podotkla, a� ho vezmu sebou, aby si mohl vybrat :D :D :) ) a doporučil podat tvrdej chleba, �e je asi trochu hypoglykemickej, proto ty křeče + nějaké kapičky (Beaver), to teda opravdu nevim, kde je budu shánět!. Tak�e snad OK.
Hned jsem oblezla v�echny sousedy, jestli nemaj tvrdej chleba (u nás jako naschvál �ádnej nebyl), Igor mi ho pak skoro vytrhl z ruky.....
Tak�e v�em díky za cenné připomínky, doufám, �e to byl jen planej poplach.
H.

LídaK

Příspěvekod LídaK » Út Lis 23, 2004 9:19

Hanko, dr�ím palce, lep�í planej poplach, ne� nad tím mávnout rukou. Na kapky zkus lékárny.
Jestli bude� chtít samičku, měla by být asi osmiměsíční. Dřív by zabřeznout neměla. Nebo bys je musela mít v různých klecích. A pak bys asi potřebovala stejně dal�í klec navíc, abys po porodu mohla samečka na pár dní oddělit. Aby neměli mláďata třikrát do roka.

Já tohle vzdala a tak mám tři holky :-)

Milan

Příspěvekod Milan » Út Lis 23, 2004 14:10

Ahoj, připojil bych se k va�í debatě ohledně směsí prodávaných ve zverimexech. My je vůbec nekupujeme a vyrábíme doma vlastní. Nakoupíme granule, kukuřici, ovesné vločky, nějaké zrní (momentálně ječmen, ale bývá i p�enice) a tohle v�echno v různých poměrech smícháme do misky a ka�dý večer servírujeme. :lol: A taky samozřejmě nezapomínáme na seno, ka�dý večer hrst. Na�e činči jsou zdravé, jen jednou, kdy� Ferda na�el zapadlej �luklej ořech a snědl ho, dostal průjem jako hrom a museli jsme s ním jezdit 3 dny na veterinu na injekce, ale dostal se z toho a jediný co si odnesl je strach z veterináře. :lol:

Milan

Příspěvekod Milan » Út Lis 23, 2004 18:12

Je�tě jsem vám zapomněl napsat něco o pamlscích. Jako pamlsky na�ím činčám dáváme rozinky, �ípky, čerstvý banán, v létě nasbíráme nějaké bukvice a co mají moc rády jsou jádra z jablek, to přímo milujou. Jen je nemají rádi mokrá, musíme je nechat do druhého dne oschnout.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

strava

Příspěvekod Ina » Stř Lis 24, 2004 11:51

Milan napsal:Je�tě jsem vám zapomněl napsat něco o pamlscích. Jako pamlsky na�ím činčám dáváme rozinky, �ípky, čerstvý banán, v létě nasbíráme nějaké bukvice a co mají moc rády jsou jádra z jablek, to přímo milujou. Jen je nemají rádi mokrá, musíme je nechat do druhého dne oschnout.

Psala o tom tady i Valkyrien, ze banan neni pro cincily vhodny a ani kukurice moc, ponevadz cincila je rozeny diabetik a banany obsahuji hodne cukru a tuk a to vse stejne, jako diabetikovi skodi. Rozinky take jen obcas, nejvyse tri kousky do tydne a ty nesirene v biokvalite. Jako nejvhodnejsi pamlsek je spise kousek suseneho jablicka, nebo sipek.

Milan

Re: strava

Příspěvekod Milan » Stř Lis 24, 2004 12:36

Ina napsal:
Milan napsal:Je�tě jsem vám zapomněl napsat něco o pamlscích. Jako pamlsky na�ím činčám dáváme rozinky, �ípky, čerstvý banán, v létě nasbíráme nějaké bukvice a co mají moc rády jsou jádra z jablek, to přímo milujou. Jen je nemají rádi mokrá, musíme je nechat do druhého dne oschnout.

Psala o tom tady i Valkyrien, ze banan neni pro cincily vhodny a ani kukurice moc, ponevadz cincila je rozeny diabetik a banany obsahuji hodne cukru a tuk a to vse stejne, jako diabetikovi skodi. Rozinky take jen obcas, nejvyse tri kousky do tydne a ty nesirene v biokvalite. Jako nejvhodnejsi pamlsek je spise kousek suseneho jablicka, nebo sipek.

S těma banánama to nijak nepřeháníme, dostávají je tak 1 - 2 krát měsíčně kousek, někdy ani to ne, opravdu je to vyjímečný pamlsek. Ale nad tou kukuřicí se budeme muset teda zamyslet, tu dáváme jako jídlo. :( Jinak jsem si pročetl kompletně tohle fórum a nakoupil, podle tvé rady, ten ostropepřec mariánský, taky heřmánek, kopřivu a řepík. Broučci si to rozdělili, Ferda nechce ostropepřec a Bára zase ten zbytek :lol: Musím ti říct, �e se krásně čistí, takový bobany jsem od nich je�tě neviděl. :D
Naposledy upravil(a) Milan dne Pá Lis 26, 2004 1:36, celkem upraveno 1 x.

XXX

Re: strava

Příspěvekod XXX » Stř Lis 24, 2004 17:56

vymazane
Naposledy upravil(a) XXX dne So Dub 02, 2005 20:10, celkem upraveno 1 x.

LídaK

Re: strava

Příspěvekod LídaK » Stř Lis 24, 2004 18:49

Valkyrien napsal:
Milan napsal:
Ina napsal:
Milan napsal: ten ostropepřec mariánský, taky řepík.


Mohli by ste mi napisat latinske nazvy tychto 2 rastlin.


o ostropestřci je povídání tady http://www.floranazahrade.cz/zdravi/ostropestrec.htm google byl schopný najít i lep�í fotku...

a tady http://www.danihelka.cz/02.odkazy/06.RU ... estrec.jpg

a řepík
http://www.danihelka.cz/02.odkazy/06.RU ... /repik.jpg

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Stř Lis 24, 2004 18:55

Lumpík ba�tí ostropestřec, hurá! Dokázal to Mrňous - dala jsem mu z ruky ochutnat a Lumpovi to nedalo. Prostě se přidal a oba spokojeně chroupali :lol: �ikovnej mrňaveček, já ho nemít...

Veronika

granule

Příspěvekod Veronika » Pá Lis 26, 2004 13:13

Dívala jsem se na cincila-obchod a v nabídce tam jsou granulky od Vitakraftu a od Sonnenland. Máte s nimi nějakou zku�enost?Viděla jsem je u nás ve zverimexu a nevím zda je koupit... Bylo tu někde zmíněno, �e některé granule nejsou vhodné, proto�e obsahují konzervanty. Díky

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”